Connect with Us

622 mijë shqiptarë kanë marrë leje qëndrimi në BE/ Cilat shtete janë më “të preferuarat”

Sociale

622 mijë shqiptarë kanë marrë leje qëndrimi në BE/ Cilat shtete janë më “të preferuarat”

Publikuar

-

Në dekadën e fundit (2008 – 2018), 622 mijë shqiptarë kanë marrë leje qëndrimi në një nga vendet e Bashkimit Europian, sipas të dhënave të publikuara nga Eurostat dhe të përpunuara nga Monitor.

Numri më i lartë i lejeve të dhëna ka qenë në periudhën 2008-2010. Rekordi është shënuar në vitin 2008 me gati 100 mijë leje, dhe ka zbritur në 75 mijë në 2010-n, që përkon dhe me emigracionin e lartë të asaj kohe.

Më pas është shënuar një rënie e ndjeshme e numrit të lejeve, ku minimumi u arrit në 2013-n, me rreth 31.2 mijë leje. Rigjallërimi i ciklit të emigracionit shënoi edhe rritjen e lejeve në vitet e mëpasshme, duke arritur në 2018, me rreth 62.5 mijë të tilla, niveli më i lartë që nga viti 2010.
Sipas shteteve, rekordin e mban Italia, me 308 mijë leje të dhëna në dekadën e fundit, ose rreth 50% të totalit. Në vend të dytë, Greqia, me 224 mijë leje (36%).

Nga të dy këto shtete është shënuar një rënie të ndjeshme të lejeve të qëndrimit vitet e fundit në raport me periudhën 2008-2010. (shiko grafikët e lejeve nga Greqia e Italia). Në të kundërt, rritje të ndjeshme vitet e fundit ka shënuar dhe Gjermania, që ka dhënë gjithsej 28 mijë leje, nga të cilat 10 mijë i ka dhënë vetëm në 2018-n. Gjermania së fundmi është kthyer në destinacion të preferuar të profesionistëve shqiptarë, pasi për shkak të mungesës së fuqisë së kualifikuar punëtore, ekonomia më e madhe e Europës po josh infermierë, IT, inxhinierë (shiko grafikun më poshtë, lejet e qëndrimit dhënë nga Gjermania).

Mbretëria e Bashkuar është në vend të katërt me mbi 3 mijë leje në vit gjatë 2017-2018 (total gati 20 mijë). Më pas renditet Franca, me 10.7 mijë leje, ku dy vitet e fundit janë dhënë rreth 2 mijë leje në vit.

Lejet e dhëna të vitin 2018 rriten me 20%

Në Bashkimin Europian, vetëm për vitin 2018 janë dhënë 62,525 leje qëndrimi për herë të parë për shqiptarët, duke shënuar rritje me 20% në krahasim me një vit më parë. Në 2017-n, sipas të dhënave të publikuara nga Eurostat janë dhënë rreth 51 mijë leje qëndrimi.

LEXO EDHE:  Përgjimet shkatërrojnë bandën me shqiptarë e kosovarë në Itali/Kodet dhe emrat

Në Itali dhe Greqi, shqiptarët renditen të parët për nga numri i lejeve të dhëna. Kështu, Greqia në total ka dhënë për të huajt 35,571 leje qëndrimi, prej të cilave 16,900 janë dhënë për shqiptarët, apo rreth 47%. Ndërsa në vend të dytë renditen Kina me 12.7% dhe Gjeorgjia me 6.9%.

Në vendin tjetër fqinj, Itali, janë dhënë në total mbi 238 mijë leje qëndrimi, ku edhe këtu shqiptarët zinin vendin e parë me 23,147 leje qëndrimi, apo 9.7% e totalit, duke u ndjekur nga marokenët me 20 mijë leje qëndrimi dhe nigerianët me gati 15 mijë leje.

Në të gjithë Bashkimin Europian janë dhënë në total 3,2 milionë leje qëndrimi. Pjesa më e madhe e tyre janë dhënë për arsye familjare me rreth 28.4% të totalit, ndërsa në vend të dytë renditen arsyet e punësimit me rreth 27.5% të totalit, të ndjekur nga arsyet e shkollimit apo rreth 20%, ndërsa arsyet e tjera zinin rreth 24%.

Për sa u përket lejeve të dhëna për shqiptarët, në vitin 2018 rreth 34 mijë leje qëndrimi janë dhënë për arsye familjare, ku njerëz që punojnë dhe jetojnë në BE, marrin dhe familjarët e tyre. Në vend të dytë renditet lejet e qëndrimi për arsye punësimi, ku Be-ja dha 9900 leje, rreth 76% më shumë se një vit më parë.

Lejet e qëndrimit të dhëna për arsye të tjera ishin në total 15597 të tilla, apo 24% e totalit. Ndërsa për arsye shkollimi në 2018-n u dhanë 2587 leje.

Rreth 65% e lejeve në total ishin në Itali dhe në Greqi, ndërsa një peshë të konsiderueshme zinin dhe lejet e dhëna nga Gjermania, përbënin rreth 17% të totalit të lejeve./Monitor

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Lekundje termeti ne Durres e Tirane

Publikuar

-

Nga

Lekundje termeti me magnitude 3.8 balle jane ndjere mengjesin e sotem ne Tirane e Durres.

Goditjet ndodhen ne oren 6 e 32 minuta te dites se sotme (e hene)

Specialistet theksojne se lekundje te tilla jane normale pas goditjes te madhe qe ndodhi ne 26 nentor.

Ata theksojne se nuk ka vend per panik dhe situata me problematike tashme ka kaluar./cna.al

LEXO EDHE:  “Kënga shqiptare po bën namin në Zvicër”/ Dafina Zeqiri krenare me arritjet e saj

LEXO EDHE:  Përgjimet shkatërrojnë bandën me shqiptarë e kosovarë në Itali/Kodet dhe emrat

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Publikohet kënga e parë për tërmetin/ Era Rusi dhe Ylli Baka bëjnë premtimin e madh

Publikuar

-

Nga

Është publikuar ditën e sotme kënga e parë për tërmetin e frikshëm të 26 nëntorit, i cili shkaktoi vdekjen e 51 personave, mes të cilëve burra, gra e fëmijë.

Këngëtarët Era Rusi dhe Ylli Baka kanë trajtuar me shumë delikatesë çështjen e dhimbshme që ka prekur jo vetëm zemrat e shqiptarëve, por edhe të gjithë botës.

Dy arstistët premtojnë që në fillim të këngës se paratë që do të mblidhen nga klikimet e kësaj kënge do të shkojnë për të ndihmuar fëmijët e prekur nga tërmeti, kryesisht për arsimim.

LEXO EDHE:  Itali/ Mbytet peshkarexha me 700 emigrantë

LEXO EDHE:  Nënë për të dytën herë! Moderatorja shqiptare në pritje të ëmbël, zbulon gjininë e bebit

Kënga “Në emër të shpresës”, nuk ngurron të japë edhe lajmin e lindjes së binjakëve në Tiranë, e cila na jep shpresë për të vijuar me forcë dhë së bashku jetën./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Thumana pas tërmetit/ Zëri i Amerikës: Banorët presin përgjigje përfundimtare se çfarë do bëhet me banesat e tyre

Publikuar

-

Nga

Kur kanë kaluar disa ditë nga termeti i 26 nëntorit, i cili në Thumanë mori jetët e 24 personave dhe shkatërroi një numër të madh banesash, gjithçka duket se ka ndryshuar. Rrugët janë thuajse të boshatisura duke ja lënë vendin dhjetëra makinerive të rënda që largojnë pjesët e mbetura nga banesat e shembura.

Fusha e sportit në Thumanë, e cila në ditët e para të tërmetit ishte e tejmbushur me disa dhjetëra çadra, tashmë është boshatisur. Ymer Çanja, banor i Thumanës, thotë se banorët janë larguar drejt Shëngjinit.

“Po banori i vetëm jam unë këtu. S’ka banorë këtu. Ikën në Lezhë te hotelet të gjithë banorët. I kanë sistemu atje. Unë kam pasurinë, kam kopështin dhe gjënë e gjallë këtu dhe nuk u largova. Jam vendali.”

Disa nga pallatet dhe banesat, që u shkatërruan gjatë tërmetit, tashmë janë shembur përfundimisht nga ekipet e specializuara për të mos rrezikuar jetë të tjera njerëzish, ndërsa një numër i madh mjetesh të rënda po punojnë për largimin e mbetjeve.

Në Thumanë vetëm dy prej pallateve 5 katëshe, të ndrëtuara në fundin e periudhës së komunizmit u morën jetën 24 banorëve gjatë tërmetit të 26 nëntorit. Tashmë, në rrënojat e mbetura shikohen herë pas here familjarë që kërkojnë të gjejnë një dokument apo një kujtim nga familja pasi, siç thotë Arian Ndoka banor i njërit prej pallateve, nën rrënojat ka përfunduar gjithëçka që kanë patur.

LEXO EDHE:  “Shqiptarët të huaj në vendin e tyre”/ Fëmijët e emigrantëve duhet të hapin gjyqe për shtetësinë

LEXO EDHE:  "Kënga shqiptare po bën namin në Zvicër"/ Dafina Zeqiri krenare me arritjet e saj

“Kam qenë në katin e pestë në momentin kur ka ra tërmeti dhe kam dalë me gjithë familje. Kam ardhë këtu me gjet ndonjë pasaportë, ndonjë dokument. Ësht shembë gjithçka, asht një tmerr i vërtetë, nuk e di çfarë mund të them. Këtu kanë vdekë 17 përsona, asht krim. Unë nuk du asgjë, asgjë nuk më interëson, thjeshtë të marr ndonjë dokument, ndonjë kujtim të vjetër që kam pasë. Gjithë djersa jonë këtu asht. Djersa e 30-40 vjetëve, këtu e në Greqi.”

Në Thumanë janë të pakët banorët që vazhdojnë të qendrojnë ende në çadra, ose në banesat e tyre, që i kanë shpëtuar shkatërrimit nga tërmeti. Ata presin një përgjigje përfundimtare nga ekipet e inspektimit se çfarë do të bëhet me shtëpite e tyre, do të shemben apo do të riparohen./VOA

LEXO TE PLOTE