Connect with Us

“14 miliardë borxhe të pa paguara të sigurimeve shoqërore”/ Ish-ministri Malaj: Shteti (nuk) ka rënë

Politikë

“14 miliardë borxhe të pa paguara të sigurimeve shoqërore”/ Ish-ministri Malaj: Shteti (nuk) ka rënë

Publikuar

-

Ish ministri socialist i Financave Arben Malaj ka ngritur shqetësimin mbi borxhet e papaguara në 2018 të sigurimeve shoqërore, që arrijnë shifrën e 14 miliardë lekë ose 110 milionë euro.

Sipas Malajt, mospagesat vazhdojnë të përkeqësohen në rreth 1100 institucione.

“Qartësimi i kësaj situate, transparenca maksimale me punonjësit e sektorit publik që nuk u paguhen sigurimet shoqërore, prezantimi i nje plani konkret se si dhe deri kur do të shlyhen këto detyrime, qartëson nqs shteti nuk ka rënë”, shkruan Malaj.

Sipas ish ministri i Financave shprehet se kjo mund të konsiderohet “vjedhje” e parave të tyre deri atëherë kur këto shuma vërtetohet se janë derdhur në sigurimet shoqërore.

“Njëkohësisht mos-pagesat fshehin deficitin buxhetore dhe borxhin publik të një vendi, kjo prodhon pa qartësi dhe pasiguri për të ardhmen. Mospagesat cënojnë rëndë kredibilitetin e qeverisje”, shkruan mes të tjerash Malaj.

Reagimi i plotë:
Shteti (nuk) ka rene. Ne media eshte deklaruar se ” Në fund të vitit 2018 borxhet e pa-paguara të sigurimeve shoqërore arriten në 14 miliardë lekë ose 110 milionë euro. Një pjesë e konsiderueshme e tij i përket pushtetit vendor. Mospagesat vazhdojne te perkeqesohen ne rreth 1100 institucione. Qartesimi i kesaj situate, transparenca maksimale me punonjesit e sektorit publik qe nuk u paguhen sigurimet shoqerore, prezantimi i nje plani konkret se si dhe deri kur do te shlyhen keto detyrime, qarteson nqs shteti nuk ka rene. Kjo eshte nje ceshtje sociale shume kritike per te gjithe punjonjesit. Disa institucione nuk kane derdhur as pjesen e sigurimeve shoqerore qe ju kane mbajtur nga paga e tyre. Kjo mund te konsiderohet “vjedhje” e parave te tyre deri atehere kur keto shuma vertetohet se jane derdhur ne sigurimet shoqerore. Njekohsishte mos-pagesat fshehin deficitin buxhetore dhe borxhin publik te nje vendi, kjo prodhon pa qartesi dhe pasiguri per te ardhmen. Mospagesat cenojne rende kredibilitetin e qeverisjes. Ne nje vend te qeverisur me pergjegjesi morale dhe ligjore sapo keto shifra te beheshin publike, qeveria, dhe bashkite duhet te benin sqarim publik per saktesine e shifrave dhe planin konkrete te shlyerjes se tyre. Heshtja i bene pergjegjes edhe ligjore. Disa hapa te menjehershme duhen te ndermerren pa vonese :
(1) Interpelance parlamentare me kryeministrin.
(2) Verifikim i shifrave nga KLSH.
(3) Identifikimi i drejtuesve te institucioneve qe kane shkelur ligjin duke mos paguar ne te njejten kohe pagat dhe sigurimet shoqerore dhe penalizimi per shperdorim detyre;
(4) identifikimi i pergjegjegjesise per punonjesit thesarit qe kane lejuar pagimin e pagave pa paguar ne te njejten kohe sigurimet shoqerore;
(5) bllokimi i menjehershem i cdo shpenzimi operative dhe i investimeve per zyra, makina, pajisje, sherbime brenda dhe jashte vendit deri ne shlyerjen e detyrimeve te prapambetura;
(6) Bllokimi i cdo shpenzimi per udhetim e dieta per aktivitete nderkombetare duke e deleguar perfaqesimin ne nivel ambasadori.
(7) Detyrimi i institucioneve pergjegjese qe brenda 15 diteve te paraqesin programin e shkurtimit te shpenzimeve operative dhe afati i shlyerjes se detyrimeve te prapambetura per sigurimet shoqerore. (8)
Nje analize e thelluar per eleminimin e fryrjes se numrit te punonjesve per motive politike e nepotiste ne institucionet qe nuk kane paguar sigurimet shoqerore;
(9) Qartesimi publik nga qeveria i hapave konkrete ligjore dhe administrative te nderprerjes se mos pagimit ne te njejten kohe te pagave dhe sigurimeve shoqerore dhe te shlyerjes se detyrimeve te prapambetuar brenda afateev konkrete. Pensionistet e sotem dhe ata te viteve te ardhshme si edhe taksapaguesit shqiptare nuk duhen renduar me kostot e renda te mos pagimit te sigurimeve shoqerore. Pensionistet penalizohen nga mos rritja reale e pensioneve, taksapaguesit do te rendohen nga rritja e taksave per te mbyllur gropen e madhe dhe ne rritje te deficitit te skemave sociale, deficitit buxhetore dhe rritjen ne nivele kritike te borxhit publik zyrtar dhe te fshehur,
Dite te mbare!
Arbeni
( Ky reagim publik nuk shpreh qendrim te BSH-se)/CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Të revoltuar me politikën/ Banorët e Astirit denoncojnë skemën e legalizimeve

Publikuar

-

Nga

Një qytetare, banore e Astirit e ftuar mbrëmjen e sotme në “Open”, ka treguar historinë e saj, duke folur për banesën e prishur për projektin e Unazës së Re.

Teksa ankohet se ka jetuar në atë zonë për 30 vjet, duke i paguar taksat dhe të gjitha detyrimet e nevojshme ndaj shtetit për ndërtimin e banesës, zonja e përlotur shprehet se:  “Që në 2005-2006 kemi bërë deklarimet, por as PD s’i bëri legalizimet”.

“Në 2013 jam skualifikuar për çështjen e legalizimit.Kur shteti nuk do të na i legalizonte, pse na nxitën të fusnim dokumentat?”, është shprehur ndër të tjera banorja.

“Ky shteti që na dënon, po na masakron. Ky është shteti që vjen përballë fëmijëve dhe të moshuarve… ne nuk jemi dhunues, ne nuk jemi kundër gazetarëve. Ne çfarë nuk kemi kaluar aty

Akti ynë ishte kundër televizioneve të cilat nuk kanë treguar të vërtetën tonë dhe kanë folur gjuhen e qeverisë.

Kush mban përgjegjësi janë dhunuar gra famijë është hedhur gaz lotsjellës kush kemi qenë në lokal. Kjo nuk është policia jonë, kjo nuk është polica që paguhet me taksat tona, sepse policia jonë nuk godet duke i thyer nofullën një të moshuari duke i shtirë 3 dhëmbë. Policia nuk i këput tendinat e këmbës një fëmije me nevoja ndryshe. Ne nuk jemi ushtarë, nuk kemi armë apo nuk bëjmë strategji lufte për të luftuar”, ka përfunduar ajo.

LEXO EDHE:  Kritikoi Erion Veliajn/ Ish ministri i Ramës: Malaj ligjërisht nuk mund të shkarkohet

LEXO EDHE:  Malaj: Ekonomia shqiptare në cmime negative

Po ashtu, në fjalën e tij edhe një zotëri ka deklaruar se ka ardhur në vitin 1993 në atë zonë.

“Të gjithë të njëjtin krim, gabim kemi bërë. Zona është populluar nga viti 1997 deri në 2005. I kam shkruar tre letra Erion Veliajt, s’kam marrë asnjë përgjigje. Kam djalin me nevoja të veçanta dhe nga stresi ka pasur përkeqësim të shëndetit”, ka thënë zotëria.

Banorët hodhën akuza se shumë nga banorët që kanë marrë legalizimet kanë paguar para. Ata që nuk paguan para tek zyrtarët, nuk i morën legalizimet./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Legalizimet tek Astiri/ Malltezi akuza Ramës, fajëson edhe PD

Publikuar

-

Nga

Jamarbër Malltezi, anëtar i kryesisë dhe drejtues i Departamentit për Ambjentin, Pyjet dhe Turizmin në PD

Drejtuesi i Departamentit të Mjedisit në Partinë Demokratike, Jamabër Malltezi, i ftuar në studion e emisionit “Open”, ka folur në lidhje me çështjen e legalizimeve tek Unaza e Re.

Sipas Malltezit, ky projekt duhej bërë me konsensus, sepse Rama iu premtoj legalizimet qytetarëve.

Teksa fajëson të dyja palët për mosdhënien e legalizimeve banorëve të Unazës, Malltezi ka hedhur vëmendjen tek ngjarjet e fundit, duke theksuar se “qeveria nuk duhet t’ju jepte dajak dhe të ushtronte dhunë mbi banorët për të ndërtuar rrugë”.

“Nuk kemi parë në asnjë rast të përzihen banorët se do të ndërtohet rruga. Nuk mund të dërgosh forcat speciale dhe të dhunosh njerëzit sepse do të ndërtosh rrugë. Rruga është një projekt zhvillimi duhet bërë me një konsensus, në mënyrë të përbashkët, jo duke dhunuar banorët.

Ai zotëria (Rama) shkoi dhe u dha dorën qytetarëve atje kur iu kërkoi votën dhe iu tha që këto ndërtesa nuk do të shemben.

LEXO EDHE:  Kritikoi Erion Veliajn/ Ish ministri i Ramës: Malaj ligjërisht nuk mund të shkarkohet

LEXO EDHE:  Rënia e ekonomisë/ Malaj bën paralajmërimin serioz: Kemi hyrë në ciklin e mbijetesës

E di se ku ndryshon shtetari nga zuzari? Sepse fjala e shtetarit ka vlerë, e zuzarit jo.

Shteti nuk mund të jetë dajak, duhet të ketë një rol rregullatori, zbutës konfliktesh jo të godas njerëzit.

Procesi i legalizimit ka nisur që në 2005 dhe nëse ato nuk janë legalizuar më herët kjo është për faj të të gjitha palëve politike.

Në rast se nuk janë legalizuar ndaj kohës së PD-së, mund të ketë pasur edhe të korruptuar në kohën e Partisë Demokratike.

Mirëpo, situata nuk ka qenë e tillë në kohën e që udhëhiqte PD. Po ashtu, nuk ka pasur mjetet e duhura. Nuk mund ta quash procesin, për faj të PD sepse në kohën e PD nuk ka patur as orto foto as harta konvenciale. Ato kanë dalë përkatësisht në 2009-2010”, është shprehur./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk ekziston një projekt”/ Klevis Balliu denoncon punimet tek Unaza e Re

Publikuar

-

Nga

“Nuk ka projekt”, kështu është shprehur ish deputeti i Partisë Demokratike Klevis Balliu nga studio e emisionit “Open” referuar ndërtimeve tek Unaza e Re.

Duke publikuar dokumentat, Baliu është shprehur se kjo rrugë sa vjen dhe zgjerohet përditë dhe arsyeja është sepse nuk ka një topograf në kompani që të bëjë matjet.

Ashtu sikurse me firmën DH Albania më herët edhe këtë herë, në këtë firmë që i është dhënë tenderi nuk ka topograf, gjë që është antiligjore.

Sipas Balliut me mungesën e një topografi, personat që zbatojnë projektin mund ta zgjerojnë rrugën sa të dëshirojnë ata, duke nxjerrë në fund një rrugë 2 km me kosto 40 milion euro.

Nga studio e emisionit Balliu është shprehur se: “Pas këtyre konstatimeve unë për herë të parë po kundërshtoj deklaratat e mija të mëhershme, në të cilat jam shprehur se ekziston vetëm një projekt korruptiv. Në fakt, provat dhe dokumentat që unë zotëroj këtu tani tregojnë qartë që nuk ka pasur fare një projekt. Pa topograf që të bëjë matjet në terren për gjerësinë e rrugës, këta kanë porositur menjëherë në telefon një projekt që të kushtoj 40 milion euro vetëm për të grabitur para. Kjo që po ndodh me Unazën e re është një grabitje e pastër.”

LEXO EDHE:  “Është shkelur ligji për sigurimet shoqërore”/ Arben Malaj akuza Ministrisë së Financave

LEXO EDHE:  Kush ishte 22-vjeçari që u vra në Tiranë/Ish ministri shpreh publikisht dhimbjen: Tronditëse

Ish deputeti, po ashtu ka ripërsëritur edhe njëherë akuzat ndaj firmës Salillari për konflikt interesi me firmën ndërtuese IKM (firma mbikqyrse e punimeve), ndërsa thekson se ka qenë vetë topografi i Salillarit ai që ka treguar se nuk ekziston një projekt për këtë rrugë, pasi punimet me shtesa herë pas here tregojnë se kjo rrugë nuk është brenda standarteve./CNA.al

LEXO TE PLOTE