Connect with Us

Zgjerimi i Bashkimit Europian/ Financial Times: Dy propozimet e Francës për të hequr veton në BE

Politikë

Zgjerimi i Bashkimit Europian/ Financial Times: Dy propozimet e Francës për të hequr veton në BE

Publikuar

-

Gazeta Financial Times ka publikuar një artikull në lidhje me vendimin e BE-së për të mos hapur negociatat për dy shtetet e Ballkanit Perëndimor dhe veton e vendosur nga Franca kundër zgjerimit të BE-së.

Ish këshilltari i kryeministrit francez në vitet 2014-2016, Zaki Laïdi ka shpjeguar se vetoja e presidentit Macron nuk lidhet me vlerësimin e veçantë të vendeve kandidate.
Sipas tij, nuk kishte lidhje direkte me Maqedoninë e Veriut dhe me Shqipërinë por lidhet me dy probleme të hershme të BE-së që nuk kanë gjetur zgjidhje që nga vitit 2004.
Laïdi shkruan se Franca do t’i paraqesë BE-së dy propozime në mënyrë që të heqë veton kundër zgjerimit.
“Ju thoni se presidenti francez Emmanuel Macron ka bërë një “gabim historik” në veton ndaj hapjes së negociatave të pranimit në BE të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë (në editorialin e datës, 22 tetor). Ju shtoni se do të ishte e preferueshme të pranonit parimin e hapjes së negociatave, ndërsa paralelisht të korrigjohen dobësitë institucionale të këtyre vendeve, të cilat me siguri do të zgjasin një dekadë.
Këto argumente, të cilat kanë avantazhin e sensit të përbashkët, janë gjithsesi shumë të diskutueshme. Në të vërtetë, kundërshtimi francez për hapjen e negociatave në asnjë mënyrë nuk lidhet me vlerësimin e veçantë të vendeve kandidate, por me një problem politik shumë më thelbësor që Evropa nuk ka qenë plotësisht në gjendje ta zgjidhë që nga viti 2004: thellimi i mekanizmave të saj të integrimit politik, në këmbim të zgjerimit.
Pikëpamja franceze është pra krejtësisht e qartë: për sa kohë që Evropa nuk ka shtrirë mekanizmat e integrimit politik thelbësor për përparimin e integrimit evropian, asnjë zgjerim nuk duhet të bëhet.
Për të hequr veton, Franca mund të bëjë propozime konkrete: zëvendësimin e unanimitetit, me votimin e shumicës së kualifikuar në dy fusha kryesore – politikën e jashtme dhe taksimin. Pasi të arrihen këto dy rezultate, nuk do të ketë asnjë arsye për të mos vazhduar procesin e zgjerimit duke mbetur i kujdesshëm, siç u tregua në rastin e Turqisë, të cilën askush nuk e imagjinon të anëtarësohet në BE pavarësisht hapjes së negociatave.
Evropa është një ndërtim politik vullnetar, jo një institucion i krijuar për të promovuar miqësi midis popujve. Pikërisht për këtë shkak nuk kuptohet se është sot në një bllokim”, shkruan eksperti francez.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Do ti hap BE negociatat me Shqipërinë?/ Ja si përgjigjet Komisioneri për Zgjerimin

Publikuar

-

Nga

Përveç menaxhimit të shumës prej 1.15 miliard euro që ka përfituar Shqipëria nga Konferenca e djeshme e donatorëve, Komisioneri i BE-së për Zgjerimin, Oliver Varhelyi, ka dhene përgjigje edhe për prespektivën europiane të Shqipërisë.

I pyetur nga gazetarja e medias gjermane “Dojçe Welle”, nëse mendon se pas dhenies së donacionit në mars do të kemi dhe hapjen e shumëpërfolur të negociatave, Varhely u përgjigj:

“… Sot Shqipërisë i duhej ndihmë dhe ne e ndihmuam. Sa i përket procesit të zgjerimit, Shqipëria ka dhënë rezultate dhe ne jemi duke punuar me ata, por edhe me vendet e BE që të jemi të gatshëm ‘ti hapim negociatat e anëtarësimit. Por këto janë dy gjëra të ndryshme që nuk duhen përzier”.

Mirëpo a është optimist vetë Komisioneri?

LEXO EDHE:  Veseli: Kosova, më afër BE-së se kurrë

LEXO EDHE:  Emanuel Makron, synon të përgatisë BE-në për jetën pas Brexit

“Unë jam optimist, por i matur, kemi shumë punë përpara nesh dhe është shumë herët për të thënë diçka. Por çfarë mund të them është, se ne në Komisionin Europian jemi shumë të përkushtuar për të arritur këtë, Shqipëria po ashtu është gjithashtu shumë e angazhuar të arrijë rezultate. Unë kuptoj sinjale pozitive nga vendet anëtare, por sërish e them, ne duhet të punojmë shumë dhe fort!”, ka qenë përgjigja e Oliver Varhelyi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Donacioni 1.15 miliardë euro/ BE e angazhuar për të mënjanuar korrupsionin

Publikuar

-

Nga

Komisioneri i BE për Zgjerimin, Oliver Varhelyi, në një bisedë me median gjermane “Dojçe Welle”, krahas të tjerave, ka folur edhe për shumën prej 1.15 miliardë euro të dhenë nga donatorët në Konferencën e djeshme për Shqipërinë të zhvilluar në Bruksel, duke u shprehur dhe për rolin e BE-së në menaxhimin e tyre. Në mënyrë që të mënjanohet rreziku i korrupsionit, i cili është evident në një administrat të akuzuar sistematikisht për ushtrim të tij.

“Sigurisht implementimi do të jetë çelësi, parimet, për të cilët kemi rënë dakord me Bankën Botërore dhe me institucionet e tjera financiare duhet të respektohen. Kemi vendosur marrëdhënje të mira pune me qeverinë e Shqipërisë deri më tani, e do të sigurojmë që paratë të përdoren arsyeshëm. Do punojmë edhe që të aftësohet Shqipëria për përballimin e tërmeteve në të ardhmen. Tani na duhet t’i investojmë me mençuri këto para. E do t’i ndihmojmë Shqipërisë ta bëjë këtë”, ka qenë përgjigja e komisionerit Varhelyi për pyetjen: “Cili do të jetë roli i BE-së në menaxhimin e fondeve të mbledhura?”

Ndërkohë për pyetjen tjetër:“Si do mund të mënjanohet rreziku i korrupsionit?”, përfaqësuesi i Zgjerimit të BE-së ka dhenë përgjigjen e mëposhtëme:

LEXO EDHE:  Emanuel Makron, synon të përgatisë BE-në për jetën pas Brexit

LEXO EDHE:  Veseli: Kosova, më afër BE-së se kurrë

“Korrupsion nuk do të ketë dhe nuk do të tolerohet. Ne do të jemi të përfshirë në implementimin dhe është shumë e qartë se ku janë nevojat më të mëdha, në sektorin e strehimit dhe ndërtesat publike. Aty do të fokusohemi edhe ne. Dhe sigurisht, që nëse do mundemi t’i modernizojmë këto rajone në Shqipëri, do ta bëjmë këtë. Por siç thashë, ne do të jemi shumë të përfshirë në implementimin e fondeve dhe do të sigurojmë që të gjitha parimet dhe rregullat tona të respektohen”. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kryemadhi mesazh shqiptarëve/ “Rama do dyfishojë tarifat e ujit dhe të dritave”

Publikuar

-

Nga

Kryetarja e LSI-së ka zhvilluar një takim me strukturat e Lëvizjes Socialiste për Integrim në Durrës, në një nga zonat më të prekura nga tërmeti i 26 nëntorit.

Nga ky qytet, Kryemadhi foli për paratë e dhuruara dje nga ndërkombëtarët në Konferencën e Donatorëve për ridërtimin.

Kryetarja e LSI-së deklaroi se këto para nuk janë dhënë për kryeministrin Edi Rama, por për shqiptarët, të cilët i paralajmëroi se kreu i qeverisë do t’i dyfishojë tarifat e ujit dhe të dritave.

“Qytetarët e prekur sot qëndrojnë në çadra ose në qira shumë të shtrenjta, gati dyfish. Ajo që të bën përshtypje është që e gjithë kjo bujari e BE është një respekt, mirënjohje por edhe përkrahje dhe solidarizim që të gjitha vendet e BE i dhanë shqiptarëve. Sot ajo që të bën përshtypje është që pasi u zbardh skema e buzëqeshjeve të Ramës që vraponte prapa suflerëve të tij për të marrë meritat, por nuk mund të thuash që është meritë që do të marrë 885 milion euro kredi që do i paguajnë shqiptarët.

LEXO EDHE:  Sfidat në 2019/ BE po zvogëlohet, radikalët shtohen në PE

LEXO EDHE:  Vendet e BE-së të alarmuar nga kriza e imigrantëve

Nuk mund të thuhet që është meritë e Ramës, pasi qeveria e tij do të fusë dorën në xhepin e qytetarëve. Mos u xhudisni kur të dyfishohet fatura e energjisë elektrike, mos u xhudisni kur fatura e ujit dhe pa pasur ujë në rubinet të dyfishohet. Kjo bëhet për të manipuluar opinionin publik, për t’i përdorur paratë për interesa të veta”, u shpreh Kryemadhi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE