Connect with Us

Policia rrugore bën kërdinë/ Në pranga 31 shoferë, pezullohen 186 patenta

Kronika

Policia rrugore bën kërdinë/ Në pranga 31 shoferë, pezullohen 186 patenta

Publikuar

-

Gjatë 48 orëve të fundit, në të gjithë vendin, 31 drejtues mjetesh në pranga, 16 vetëm në Tiranë, 186 patenta të pezulluara dhe 4 624 masa administrative të vendosura për shkelje të ndryshme të Kodit Rrugor.

Me qëllim rritjen e sigurisë në rrugë, disiplinimin e trafikut rrugor dhe parandalimin e shkeljeve të rregullave të qarkullimit rrugor që bëhen burim i ngjarjeve rrugore, evidentimin dhe ndëshkimin e drejtuesve të automjeteve që drejtojnë mjetet në ndikimin e alkoolit apo në gjendje të dehur, si dhe për parandalimin e shpejtësisë tej normave të lejuara, Policia Rrugore në zbatim të planit operacion “Tispol”, zhvilloi kontrolle të organizuara në të gjithë vendin, duke përdorur mjetet speciale për kontroll, si dragera e radarë.

Kontrollet të përqëndruara në të gjitha rrugët me risk, për kontrollin dhe ndëshkimin e drejtuesve të mjeteve, të cilët drejtojnë mjetet nën efektin e alkoolit apo të papajisur me leje drejtimi, si dhe për mjetet që ecin me shpejtësi tej normave të lejuara apo bëjnë gara shpejtësie.

Kontroll me shërbime të kombinuara është ushtruar edhe për evidentimin dhe ndëshkimin e drejtuesve të automjeteve që përdorin celularin gjatë drejtimit të automjeteve, e atyre që nuk përdorin rripin e sigurimit apo kaskën mbrojtëse, si dhe atyre që kryejnë parakalime të gabuara dhe manovra të rrezikshme në rrugë.

Gjatë 48 orëve që u zhvillua operacioni “Tispol”, në të gjithë vendin u arrestuan 31 drejtues mjetesh, nga këta 18 për drejtim mjeti në gjendje të dehur dhe 13 për drejtim mjeti pa leje drejtimi.

Duke përdorur aparatet drager gjatë 48 orëve janë evidentuar dhe u është pezulluar leja e drejtimit 74 drejtuesve të mjeteve, të cilët drejtonin mjetin nën efektin e alkoolit.

LEXO EDHE:  "Cakrani" prangos dy persona/ E pabesueshme çfarë iu gjet në banesë

Gjithashtu nga kontrollet parandaluese, u konstatuan me radar 76 drejtues mjetesh, të cilët qarkullonin me shpejtësi që varionte nga 140 km/h deri në 174 km/h.

Jane pezulluar dhe dërguar në OASH edhe 36 drejtues mjetesh, për shkelje të tjera që parashikohen nga Kodi Rrugor, me masë ndëshkimi pezullim patente.

Janë vendosur 646 masa për përdorim celulari gjatë drejtimit të mjetit, të cilat evidentuar nga shërbimet e kombinuara me punonjës policie civilë.

321 masa për mospërdorim të rripit të sigurimit, 578 për parakalime të gabuara, 87 për mosvendosje të kaskës mbrojtës, 11 për gara shpejtësie, ndërsa pjesa tjetër prej 2 981 masash administrative janë vendosur për parkime të gabuara e shkelje të tjera.

Policia Rrugore, nisur nga konstatimet e bëra gjatë operacionit, nga dinamika e aksidenteve rrugore, si dhe nga shqetësimet e adresuara nga ana e qytetarëve do vijojë kontrollet e shtuara në të gjitha ditët e javës, për mjetet e transportit publik (kryesisht për nxënësit) dhe linjave urbane e interurbane.

Policia Rrugore kërkon mirëkuptimin e drejtuesve të automjeteve dhe të pasagjerëve që qarkullojnë me automjetet që i nënshtrohen kontrollit, pasi qëllimi i vetëm i Policisë Rrugore është siguria e jetës së qytetarëve.

Falënderojmë qytetarët që çdo ditë e më shumë denoncojnë shkelje të rregullave të qarkullimit rrugor e çdo paligjshmëri tjetër dhe fton gjithë qytetarët që të kontribuojnë duke denoncuar në Komisariatin Dixhital dhe 112 çdo rast të paligjshmërisë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

U plagos rëndë në atentat/ 23-vjeçari niset me urgjencë drejt Traumës

Publikuar

-

Nga

Është nisur pak minuta më parë me urgjencë drejt spitalit të Traumës A.Uruçi, 23-vjeçari që mbeti i plagosur nga të shtënat me armë në fshatin Përparim të Peqinit.

Mësohet se spitali i Elbasanit e ka nisur drejt Tiranës të riun për shkak të gjendjes së rëndë shëndetësore.

Uruçi u plagos mbrëmjen e sotme në Peqin nga disa të shtëna me armë, ku mbeti viktimë edhe i riu Andi Zylyfi.

LEXO EDHE:  I vodhi celularin turistit/ Arrestohet 32 vjeçari

LEXO EDHE:  Rëndohet situata mes dy familjeve në Fushë Arrëz/ Pas përplasjes me makinë 36-vjeçari qëllon me armë

Dyshohet se plumbat ndaj dy personave të sipër cituar, janë hedhur për larje hesapesh. Viktima Andi Zylyfi kishte pak ditë që ishte kthyer në Shqipëri, ndërkohë që konfimohet se asnjëri prej të dyve nuk rezulton të ketë precend penal të mëhershëm.

Sakaq, grupi hetimor po vazhdon hetimet mbi këtë çështje./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Hetimi i ngjarjes tragjike/ Dyshimet e para mbi motivet

Publikuar

-

Nga

Përveç postblloqeve të ngritura në pika kyçe për të kapur atentatorët ndaj dy personave, 26-vjeçarit Andi Zylyfi dhe 23-vjeçarit Ardit Uruçi, policia ka shoqëruar edhe 13 persona që kanë qenë deshmitarë në ngjarje, për t’i marrë në pyetje.

Dyshohet se plumbat ndaj dy personave të sipër cituar, janë hedhur për larje hesapesh. Viktima Andi Zylyfi fi kishte pak ditë që ishte kthyer në Shqipëri, ndërkohë që konfimohet se asnjëri prej të dyve nuk rezulton të ketë precend penal të mëhershëm.

LEXO EDHE:  Protesta e opozitës në Kavajë/Policia merr vendimin përfundimtar për ta ndaluar

LEXO EDHE:  Protesta e opozitës në Kavajë/Policia merr vendimin përfundimtar për ta ndaluar

Viktima mësohet të ketë lidhje familjare me dy personat që kanë mbetur të vrarë në një atentat në Bradashesh të Elbasanit, një vit më parë, Endrit Alibej 34-vjeç dhe Arben Dylgjeri 56 vjeç.

Grupi hetimor po vazhdon hetimet mbi këtë çështje./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Atentati tragjik/ Viktima kishte të atin polic burgu

Publikuar

-

Nga

Detaje të reja po plotësojnë ngjarjen e atentatit me fund tragjik në fshatin e Peqinit që i mori jetën një personi dhe një tjetër u plagos.

Mësohet se viktima, 26-vjeçari Andi Zylyfi kishte të atin polic në burgun e Peqinit.

Viktima mësohet të ketë lidhje familjare me dy personat që kanë mbetur të vrarë në një atentat në Bradashesh të Elbasanit, një vit më parë, Endrit Alibej 34-vjeç dhe Arben Dylgjeri 56 vjeç./CNA.al

LEXO TE PLOTE