Connect with Us

Bushati në kafe me Albin Kurtin/ Standard i ri qeverisës shumë i dëshiruar për shqiptarët

Politikë

Bushati në kafe me Albin Kurtin/ Standard i ri qeverisës shumë i dëshiruar për shqiptarët

Publikuar

-

Ish ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati ka takuar dje kreun e Lëvizjes Vetëvendosja dhe njëkohësisht Kryeministrin e ardhshëm të Kosovës, Albin Kurti,

Sipas Bushatit, pritshëmritë janë të mëdha për të jetësuar besimin e qytetarëve të Kosovës duke sjellë një standard të ri qeverisës.

“Me Albinin në një bisedë dje në #Tiranë mbi sfidat që e presin si Kryeministër i ardhshëm i Kosovës. Pritshmëritë janë të mëdha për të jetësuar besimin e qytetarëve të Kosovës duke sjellë një standard të ri qeverisës shumë të dëshiruar për shqiptarët kudo ku ata jetojnë, si parakusht për të kontribuar në fuqizimin e faktorit shqiptar në rajon”, shkruan Bushati./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ambasadori gjerman takon Bashën/ Ja cila është arsyeja

Publikuar

-

Nga

Ambasadori gjerman takon Bashën/ Ja cila është arsyeja

Paraditën e sotme Ambasadori i Gjermanisë në Tiranë, Peter Zingraf, po zhvillon një takim me kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha.

Sipas informacioneve takimi po zhvillohet në selinë e PD.Akoma nuk dihen arsyet e këtij takimi mes ambasadorit  Zingraf dhe Bashës , por ditët e fundit ka pasur  përplasjet politike në Këshillin Politik. Kjo pasi opozita kërkon lejimin e koalicioneve parazgjedhore dhe hapje 100% të listave. Këto  kërkesa nuk janë akoma nga mazhoranca socialiste./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dy “perlat” e Lulzim Bashës tek Fevziu/ Pse shqiptarët duhet ta zgjedhin kryeministër

Publikuar

-

Nga

Basha: Vetëm 0.5% e xhiros vjetore, taksa për biznesin e vogël

Kreu i Republikës së re, Lulzim Basha ka thënë dje se biznesi i vogël me xhiro deri në 140 milionë lekë të vjetra, do ketë taksën deri në 0.5% të xhiros.

Lulzim Basha vazhdon të bëjë qyfyre publike, megjithëse do ishte më mirë të mos kishte dalë fare, se hall kur del, e hall kur nuk del. Dhe sa herë që del do ta thotë ndonjë budallallëk, që nuk ka burrë nëne, apo kompani propaganda që t’ia rregullojë.

Nga janari i vitit 2021 taksa për biznesin e vogël me xhiro deri në 100 milionë, është zero. Është bërë fakt i kryer që në muajin korrik nga qeveria, dhe është deklaruar publikisht nga Ministria e Financave. Po ndiqen të gjitha proçedurat për t’u reflektuar në buxhetin e vitit 2021.

Tani, cili lider opozite në botë do të fitojë zgjedhjet, e del e thotë se do t’iu vërë taksa?

Ky është vetëm Lulzim Basha. Është i papërsëritshëm në llojin e vet.

Luli ka thënë se biznesi i vogël, me xhiro deri në 140 milionë do paguajë deri në 0.5% taksa. Por, shumica e biznesit të vogël është në fashën deri në 100 milionë, dhe të gjithë mezi pop resin që të shkojë taksa zero. Ndërsa Luli thotë se do paguani 0.5% të zhiros.

LEXO EDHE:  Një përgjgje për Ramën: “Ne do vazhdojmë me Laps në dorë”

LEXO EDHE:  Jahjaga me presidenten kroate: Forcim të marrëdhënieve

Përveç kësaj edhe taksat lokale të biznesit të vogël, me mënyrën sesi i trajton është i paqartë dhe aspak bindës.Nuk thotë cila është mënyra sesi do hiqet kjo taksë, sepse pushteti vendor është autonom në vendosjen e taksave.

Zoti Basha ka deklaruar se do t’i heqë të gjitha taksat lokale.

Por, si mund t’i heqë taksat lokale? Do t’i marrë ai nën administrim bashkitë? Nuk do ketë më bashki, do jetë vetëm Luli?

Këto janë dy çështjet ekonomike, që Luli nuk dinte t’I sqaronte. Thjeshtë i përsërist si papagall dhe si gjithmonë bën gafa të papërsëritshme.

Është i vetmi kryetar opozitë në botë, që pretendon se do vijë kryeministër, duke premtuar se do të vendosë dhe do të rrisë taksa. Të paktën për biznesin e vogël.

Dhe nga ana tjetër është edhe loja e taksës 10% për të ndihmuar njerëzit e pasur, ata që marrin miliona e miliarda. Por kjo i përket një tjetër teze.

Mjaftojnë këto dy pika për të treguar strategjitë e Bashës pro biznesit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Probleme me deklarimin e pasurinë/ Komisioneri Publik kërkon shkarkimin e Donika Prelës

Publikuar

-

Nga

Probleme me deklarimin e pasurinë/ Komisioneri Publik kërkon shkarkimin e Donika Prelës

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka nisur ditën e sotme seancën publike ndaj prokurores Donika Prela. Në seancën e sotme, është e pranishme vetë Prela.

Sipas Komisionerit publik, Prela nuk arriti të provojë se pasuria ishte nga burime të ligjshëm dhe se prokurorja ka deklarim të pasaktë dhe të pamjaftueshëm.Dy kërkesa të mëparshme për përjashtim të anëtareve të trupit gjykues, komisioneri publik i vlerëson si përpjekje për vonimin e këtij procesi.

LEXO EDHE:  Një përgjgje për Ramën: “Ne do vazhdojmë me Laps në dorë”

LEXO EDHE:  Gjosha: Ambasada Amerikane nuk përfshiu Metën në axhendën e John Kerry-t

Prandaj Komisioneri publik kërkon shkarkimin nga detyra të Donika Prelës./CNA.al

LEXO TE PLOTE