Connect with Us

Arben Ristani leksion Bashës/ Ja çfarë duhet të bëjë PD për rrugën drejt pushtetit

Politikë

Arben Ristani leksion Bashës/ Ja çfarë duhet të bëjë PD për rrugën drejt pushtetit

Publikuar

-

Ish-Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Arben Ristani i ka dhënë një leksion të fortë Lulzim Bashës.

I ftuar në A2 CNN, Ristani tha se që PD të shkojë drejt pushtetit, duhet së pari të ketë besueshmërinë e qytetarëve, gjë që sipas tij arrihet me njerëzit e duhur dhe me programin e duhur.

Po ashtu Ristani theksoi domosdoshmërinë që PD sot të kthehet në rrugë institucionale dhe të rikonsolidojë marrëdhëniet me ndërkombëtarët.

“Duhet ta kemi mendimin të konsoliduar se qeveria është duke e çuar vendin keq dhe më keq, qoftë sa i takon situatës ekonomike, politike apo dhe sociale. Dhe alternativë e vetme që kanë shqiptarët është një opozitë e besueshme, vetëm duke qënë e tillë opozita mund të ngjallë shpresën.

Kur vjen tek besueshmëria ka disa elementë që duhen rregulluar për ta bërë të besueshme.

PD duhet të jetë e tillë, pra duhet të jetë demokratike, me një sistem parimesh, të djatha konservatore. Të vlerësohet karriera dhe kontributet. Duhet një program i besueshëm në të gjitha fushat e saj dhe ky program duhet të jetë i zbatueshëm dhe duke vënë emrat që nesër do jenë në krye. Pra, duhet të kemi një emër që do zëvëndësojë p.sh Ruçin. Përballë çdo emri ne duhet të kemi alternativën tonë.

LEXO EDHE:  Durrës - Bie Vangjush Dako / LSI bashkon votat me PD-në

Programi i duhur, njerëzit e duhur dhe aksion, janë tre elementët që duhet të ketë opozita sot.

Po ashtu PD duhet të gjejë mënyrën për tu kthyer në rrugë institucionale. Duhet të rikonsolidojë marrëdhëniet me partnerët ndërkombëtare, me SHBA dhe BE.

Një nga pikat kryesore që PD duhet ta rikthejë në fokus, është se duhet të ketë mbështetjen e tyre për të ecur drejt pushtetit. Duhen objektiva të qartë dhe realizimi i tyre një pas një çon në rritjen e besimit tek PD.

Pra, duhet programi i duhur dhe njerëzit e duhur.”-tha Arben Ristani./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Do ti hap BE negociatat me Shqipërinë?/ Ja si përgjigjet Komisioneri për Zgjerimin

Publikuar

-

Nga

Përveç menaxhimit të shumës prej 1.15 miliard euro që ka përfituar Shqipëria nga Konferenca e djeshme e donatorëve, Komisioneri i BE-së për Zgjerimin, Oliver Varhelyi, ka dhene përgjigje edhe për prespektivën europiane të Shqipërisë.

I pyetur nga gazetarja e medias gjermane “Dojçe Welle”, nëse mendon se pas dhenies së donacionit në mars do të kemi dhe hapjen e shumëpërfolur të negociatave, Varhely u përgjigj:

“… Sot Shqipërisë i duhej ndihmë dhe ne e ndihmuam. Sa i përket procesit të zgjerimit, Shqipëria ka dhënë rezultate dhe ne jemi duke punuar me ata, por edhe me vendet e BE që të jemi të gatshëm ‘ti hapim negociatat e anëtarësimit. Por këto janë dy gjëra të ndryshme që nuk duhen përzier”.

Mirëpo a është optimist vetë Komisioneri?

LEXO EDHE:  “Reforma në Drejtësi nisi dje dhe u mbyll sot”/ Edith Harxhi flet me fakte

LEXO EDHE:  Enveristët në krah të Lulit/ Zbulohen prapaskenat e koalicionit opozitar?

“Unë jam optimist, por i matur, kemi shumë punë përpara nesh dhe është shumë herët për të thënë diçka. Por çfarë mund të them është, se ne në Komisionin Europian jemi shumë të përkushtuar për të arritur këtë, Shqipëria po ashtu është gjithashtu shumë e angazhuar të arrijë rezultate. Unë kuptoj sinjale pozitive nga vendet anëtare, por sërish e them, ne duhet të punojmë shumë dhe fort!”, ka qenë përgjigja e Oliver Varhelyi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Donacioni 1.15 miliardë euro/ BE e angazhuar për të mënjanuar korrupsionin

Publikuar

-

Nga

Komisioneri i BE për Zgjerimin, Oliver Varhelyi, në një bisedë me median gjermane “Dojçe Welle”, krahas të tjerave, ka folur edhe për shumën prej 1.15 miliardë euro të dhenë nga donatorët në Konferencën e djeshme për Shqipërinë të zhvilluar në Bruksel, duke u shprehur dhe për rolin e BE-së në menaxhimin e tyre. Në mënyrë që të mënjanohet rreziku i korrupsionit, i cili është evident në një administrat të akuzuar sistematikisht për ushtrim të tij.

“Sigurisht implementimi do të jetë çelësi, parimet, për të cilët kemi rënë dakord me Bankën Botërore dhe me institucionet e tjera financiare duhet të respektohen. Kemi vendosur marrëdhënje të mira pune me qeverinë e Shqipërisë deri më tani, e do të sigurojmë që paratë të përdoren arsyeshëm. Do punojmë edhe që të aftësohet Shqipëria për përballimin e tërmeteve në të ardhmen. Tani na duhet t’i investojmë me mençuri këto para. E do t’i ndihmojmë Shqipërisë ta bëjë këtë”, ka qenë përgjigja e komisionerit Varhelyi për pyetjen: “Cili do të jetë roli i BE-së në menaxhimin e fondeve të mbledhura?”

Ndërkohë për pyetjen tjetër:“Si do mund të mënjanohet rreziku i korrupsionit?”, përfaqësuesi i Zgjerimit të BE-së ka dhenë përgjigjen e mëposhtëme:

LEXO EDHE:  Rama thumbon opozitën/ Doktoresha e shkencave dhe bashkëvuajtësi i saj ngrohën vezë

LEXO EDHE:  DW: BE hap proces gjyqёsor kundёr Hungarisё

“Korrupsion nuk do të ketë dhe nuk do të tolerohet. Ne do të jemi të përfshirë në implementimin dhe është shumë e qartë se ku janë nevojat më të mëdha, në sektorin e strehimit dhe ndërtesat publike. Aty do të fokusohemi edhe ne. Dhe sigurisht, që nëse do mundemi t’i modernizojmë këto rajone në Shqipëri, do ta bëjmë këtë. Por siç thashë, ne do të jemi shumë të përfshirë në implementimin e fondeve dhe do të sigurojmë që të gjitha parimet dhe rregullat tona të respektohen”. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kryemadhi mesazh shqiptarëve/ “Rama do dyfishojë tarifat e ujit dhe të dritave”

Publikuar

-

Nga

Kryetarja e LSI-së ka zhvilluar një takim me strukturat e Lëvizjes Socialiste për Integrim në Durrës, në një nga zonat më të prekura nga tërmeti i 26 nëntorit.

Nga ky qytet, Kryemadhi foli për paratë e dhuruara dje nga ndërkombëtarët në Konferencën e Donatorëve për ridërtimin.

Kryetarja e LSI-së deklaroi se këto para nuk janë dhënë për kryeministrin Edi Rama, por për shqiptarët, të cilët i paralajmëroi se kreu i qeverisë do t’i dyfishojë tarifat e ujit dhe të dritave.

“Qytetarët e prekur sot qëndrojnë në çadra ose në qira shumë të shtrenjta, gati dyfish. Ajo që të bën përshtypje është që e gjithë kjo bujari e BE është një respekt, mirënjohje por edhe përkrahje dhe solidarizim që të gjitha vendet e BE i dhanë shqiptarëve. Sot ajo që të bën përshtypje është që pasi u zbardh skema e buzëqeshjeve të Ramës që vraponte prapa suflerëve të tij për të marrë meritat, por nuk mund të thuash që është meritë që do të marrë 885 milion euro kredi që do i paguajnë shqiptarët.

LEXO EDHE:  Basha në Kukës/ Do heqim traun e Rrugës së Kombit

LEXO EDHE:  Enveristët në krah të Lulit/ Zbulohen prapaskenat e koalicionit opozitar?

Nuk mund të thuhet që është meritë e Ramës, pasi qeveria e tij do të fusë dorën në xhepin e qytetarëve. Mos u xhudisni kur të dyfishohet fatura e energjisë elektrike, mos u xhudisni kur fatura e ujit dhe pa pasur ujë në rubinet të dyfishohet. Kjo bëhet për të manipuluar opinionin publik, për t’i përdorur paratë për interesa të veta”, u shpreh Kryemadhi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE