Connect with Us

“Interesi i përgjithshëm mbi të veçantin”/ Albin Kurti tregon për rrugëtimin e tij drejt fitores

Politikë

“Interesi i përgjithshëm mbi të veçantin”/ Albin Kurti tregon për rrugëtimin e tij drejt fitores

Publikuar

-

Ligji i ndryshimeve zgjedhore / Kurti: Dje fitoi opozita, sot duhet të fitoj shteti

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosja dhe njëkohësisht Kryeministri i ardhshëm i Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë për Fax News, ka treguar për rrugtimin e tij drejt fitores.

“Shumë gjatë na kanë penguar, tepër gjatë na kanë vonuar, por erdhi dita sukurse themi ne atje në Kosovë dhe në 6 tetor populli i kosovës vendosi që opozita e deridjeshme të bëhet qeveria e sotme”, është shprehur Kurti teksa shton me bindje se ky do të jetë një start i ri për popullin e Kosovës.

Teksa thotë se posti i kryeministrit nuk është ai që ka ëndërruar gjithmon, kreu i Vetëvendosjes shprehet se “një lider duhet të jetë i përgjegjshëm t’i shërbejë popullit dhe të mbrojë interesin e përgjithshëm përballë atij të veçantë.”

“Shumë gjatë na kanë penguar, tepër gjatë na kanë vonuar, por erdhi dita sukurse themi ne atje në Kosovë dhe në 6 tetor populli i Kosovës vendosi që opozita e deridjeshme të bëhet qeveria e sotme.

LEXO EDHE:  Ja për çfarë arsye/ Kryeministri Haradinaj përplaset me Albin Kurtin në Kuvend

Besoj që gjithçka që kam kaluar deri më sot është një lloj parapregatitje  e paplanifikuar për të ardhmen.

Jam i sigurt që për një popull që më solli deri këtu ky do të jetë një start i ri.

Posti i kryeministrit nuk është diçka që e kam ëndërruar gjithmon. Nuk e kam menduar asnjëherë që do të jem në këtë pozitë  të sotme. E kam menduar një gjë të tillë vetëm dy vitet e fundit të aktivitetit tim politik që tashmë është mbi 22 vjet. Mendoj se njeriu nuk mund t’i parashikojë pozitat dhe përgjegjësitë ku ndodhet, por duhet të jetë i përgjegjshëm dhe në pozitë që t’i shërbejë popullit çdo herë duke mbajtur interesin e përgjithshëm mbi interesin e vecantë, pra duke mbajtur edhe etikën dhe idealet në politik. Mendoj se këtë gjë e kam bërë me sukses dhe uroj të vazhdojë kështu”, është shprehur Kurti./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Dënimi i Adriatik Llallës/ Shehi: Ndjej kënaqësi perverse që të dënohen ca hajdutë

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Kreu i LZHK, Dashamir Shehi, e sheh dënimin e ish prokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla, si një histori që çedon.

Shehi shprehet se ndjen një kënaqësi perverse për dënimin e tij madje, ai thekson se për Llallën duhet bërë një gjykim i madh.

Ndjej si gjithë shqiptarët një lloj kënaqësie perverse që të dënohen ca hajdutë”, ka thënë Shehi i ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit” me Ylli Rakipin.Dënimin e ish-kryeprokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla politikani Dashamir Shehi e sheh si një histori që çedon. I ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit” në MCN TV, Shehi tha se ndjen kënaqësi perverse për dënimin e tij, ndërkohë që shtoi se “duhet të dënohen ca hajdutë”. Sipas Shehit, Llalla ka qenë prokuror i përgjithshëm dhe nuk mund të dënohet për çështje të dorës së dytë 2 vjet.

“Kjo histori çedon në disa gjëra dhe mua nuk më pëlqen. Jo se nuk më pëlqen të dënohen fuksionarët e lartë, unë biles pres që të dënohen. Ndjej si gjithë shqiptarët një lloj kënaqësie perverse që të dënohen ca hajdutë. Meqë 30 vjet kam qenë i ndershëm dhe jetoj në mënyrë modeste. Ç’janë këto horra që na rrethojnë që duhet të bëjnë patjetër miliona, pallate dhe ne të tjerët qenkemi budallenj.

Pse duhet të jetojnë këta në luks dhe ne të ndershmit të jetojmë keq. Unë ndjej një kënaqësi perverse, të gjithë e ndjejnë, por unë e shpreh. Dua të venë gjërat në vend. Llalla ka qenë prokuror i përgjithshëm dhe dënohet për çështje të dorës së dytë 2 vjet. Siç mund të dënohet një prokuror i zakonshëm që nxjerr nga burgu një hajdut pulash. Për të duhet bërë një gjykim i madh, përndryshe ne këtu përfundojmë tek kafet e Nexhmie Hoxhës. Ky ose ka bërë zullume ose jemi në një situatë qesharake”, është shprehur kreu i LZHK./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

‘Nuk po merremi vesh’/ Aleati i Bashës nxjerr të palarat, si u grisën fletët e votimit

Publikuar

-

Nga

Agron Duka kritikon Bashën dhe aleatët/ Përshpejtoni negociatat, lëshoni pe

Aleati i Partisë Demokratike, Agron Duka është i ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “Log”, ku mes të tjerave ka folur dhe për vendimin e Grupit Parlamentar të PD-së për të grisur fletët e votimit kur po zgjidhej kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla.

Duka tha se ai nuk ishte njoftuar për këtë gjë dhe një moment panë që deputetët demokratë filluan të grisnin fletët e votimit tek kutia. “Opozita është dobësuar ama. Ne nuk po merremi vesh në asnjë lloj vendimi. Nuk dinim gjë çfarë vendimi kanë marrë këta për kryetaren e Kuvendit, dhe ne u detyruam të marrim vendime individual kur shkuam për të votuar. Aty pamë që po grisnin fletët e votimit”, tha Duka.

LEXO EDHE:  Letra pa përgjigje e Kurtit për Ramën/ Reagon Patozi: Ndaje mendjen Albin, mos u anko!

LEXO EDHE:  Shpëtim Idrizi takon Albin Kurtin: Zgjedhjet kanë turbulluar dhe ujërat e ndenjura të kënetës së politikës shqiptare

Kujtojmë që Duka ndryshe nga veprimi i PD-së që grisi fletët e votimit, zgjodhi të bojkotonte procesin duke mos marrë pjesë në votim.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Berisha ka të drejtë për statutin”/ Gjata: Kriza në PD zgjidhet me votim

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Sekretari për çështjet ligjore të PD-së, Çlirim Gjata ka komentuar zhvillimet e fundit në Partinë Demoratike dhe deklaratën e Bashës për të mos mbledhur Kuvendin Kombëtar.

Në komentin e tij Gjata ka theksuar se situata brenda PD është shumë e rrezikshme dhe se Berisha ka të drejtë për mbledhjen e Kuvendit.

“Berisha ka të drejtë se e ka statuti mbledhjen e kuvendit. Por nuk jemi para gjykatës, sepse atje ndahen gjërat. Është më politike çështja. Nëse mblidhet ¾ e firmave mblidhet kuvendi. Por nuk e di nëse Basha mund ta pengojë apo jo. Këtu nuk po respektohet Kushtetuta”, ka thënë ai për Syri Tv.

LEXO EDHE:  Shpëtim Idrizi takon Albin Kurtin: Zgjedhjet kanë turbulluar dhe ujërat e ndenjura të kënetës së politikës shqiptare

LEXO EDHE:  Ja për çfarë arsye/ Kryeministri Haradinaj përplaset me Albin Kurtin në KuvendMë tej Gjata ka theksuar se kryetari nuk ka të drejtë të ndalojë mbledhjen e Kuvendit dhe se zgjidhja e PD është votimi.

“Kryetari nuk ka të drejtë të ndalojë mbledhjen e kuvendit. Mendoj që PD është në një moment që duhet ta vlerësojë.  Më vlerë ka të rregullohet marrëdhënia e brendshme në PD. Opozita të ngrihet në nivel opozitar. A kemi fuqi për ta kapërcyer këtë ngjarje, të mos mendojmë se çfarë u tha. Të synojme drejt një zgjidhje dhe ajo është e votimi”, deklaroi Gjata./ CNA.al

LEXO TE PLOTE