Connect with Us

Albin Kurti rrëfen ‘sekretet’ e jetës personale/ Njohja me gruan norvegjeze dhe ‘zbutja’ e tij pasi u bë baba

Sociale

Albin Kurti rrëfen ‘sekretet’ e jetës personale/ Njohja me gruan norvegjeze dhe ‘zbutja’ e tij pasi u bë baba

Publikuar

-

Kryeministri i ardhshëm i Kosovës, Albin Kurti, ndryshe nga herët e tjera ka rrëfyer për një pjesë tepër sensitive  të jetës së tij personale, njohja me bashkëshorten e tij, Rita Knudsen Augestad.

“Me gruan time, unë jam njohur në Prishtinë. Ajo ka qenë gazetare dhe ka shkruar artikuj për një gazetë në Norvegji”,  shprehet Kurti teksa shton se ka qenë pikërisht interesimi i tyre për të njëjtat fusha që ka bërë të jenë bashkë.

Referuar zërave se bërja e tij baba ka ndikuar në zbutjen e bindjeve të tij radikale , Kurti tregon se protestat me gaz lotsjellës dhe rrëmujat në Parlament i bënte në kohën kur vajza e tij ka qenë 1 vjeç e gjysëm, kështu që ky nuk ishte shkak.

“Në vitin 2014 ka lindur vajza ime. Unë jam arrestuar disa herë prej atëherë, për  përdorimin e  gazit lotsjellës që e merrnim nga policia kur nuk shpërthente në protestat tona dhe e sillnim brenda Kuvendit për të paralajmëruar se Kosova po bosnjëzohet. Kjo është bërë pikërisht në kohën kur vajza ime ishte pikërisht një vjeç e gjysëm, kështu që unë nuk mendoj se rrethanat familjare më kanë ndryshuar shumë në këtë aspekt.Natyrisht që nuk jam i njëjti si me familje dhe si pa familje, por përsa iu përket bindjeve politike, veprimeve që ndërmarrë fjalëve që them, aktiviteteve që shkojë, nuk ka dallime.

LEXO EDHE:  Tarifa për "Rrugën e Kombit"/ Albin Kurti sulmon Ramën

Me gruan time, unë jam njohur në Prishtinë. Ajo ka qenë gazetare dhe ka shkruar artikuj për një gazetë në Norvegji. Me këtë rast përsa i përket interesimit të saj për politikë dhe histori kam vënë re se ky ka qenë interesim i yni i përbashkët, edhe pse ajo i ka më tepër teorike ndërsa unë i kam vënë në praktikë.

Mes jetesës këtu dhe atje, vajza dhe bashkëshortja kalojnë kohë edhe në Kosovë edhe në Norvegji, ne gjatë verës shkojmë më shumë në Norvegji. Gruaja ime ka familjen atje dhe natyrisht unë do jem përgjegjës para qytetarëve të Kosovës, por kjo s’do të thotë që unë s’do shkojë asnjëherë në Norvegji”, ka përfunduar Kurti./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Lufta kundër Covid/ Gjermania ndihmon Shqipërinë

Publikuar

-

Nga

OBSh-ja sjell 1000 oksimetra të dhuruara nga Gjermania për pacientët COVID-19 në Shqipëri

Në vijim të përpjekjeve të vazhdueshme për mbështetjen e përgjigjes ndaj pandemisë COVID-19 dhe për mbrojtjen e atyre që përballen me një rrezik të lartë prej ndërlikimeve të rënda nga koronavirusi, Gjermania dhuroi 1000 pajisje oksimetra të pulsit për Shqipërinë, sjellja e të cilave u realizua nga Zyra e OBSh-së në Shqipëri. Pacientët e diagnostikuar me COVID-19 me rrezikshmëri të lartë do të mund ta përdorin këtë pajisje për të monitoruar më mirë veten e tyre teksa luftojnë virusin.

Oksimetrat i’u dorëzuan autoriteteve shëndetësore shqiptare në një ceremoni të organizuar me praninën e Ogerta Manastirliu, Ministre e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ( Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale), Z. Peter Zingraf, Ambasador i Republikës Federale të Gjermanisë në Shqipëri (Ambasada Gjermane Tiranë ), dhe Dr. Bettina Menne, Përfaqësuese e OBSh-së dhe Drejtuese e Zyrës së OBSh-së në Shqipëri./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Udhëtimet drejt SHBA/ Ambasada amerikane njoftim të rëndësishëm

Publikuar

-

Nga

Ambasada amerikane ka dhënë një njoftim të rëndësishëm për të gjithë shqiptarët që udhetojnë ndrejt SHBA.

Në njoftimin e bërë nga ambasada thuhet se duke filluar nga 26 janari, nëse udhëtoni me avion nga një vend tjetër drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës, duhet të paraqisni një rezultat negativ testi COVID-19 ose prova që e keni kaluar COVID-19.

“Duke filluar nga 26 janari, nëse udhëtoni me avion nga një vend tjetër drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ju duhet të paraqisni një rezultat negativ testi COVID-19 ose prova që e keni kaluar COVID-19 përpara se të udhëtoni. Mësoni më shumë mbi kërkesat për udhëtim duke klikuar këtu  ttps://bit.ly/3srOFLA”, thuhet në njoftimin e ambasadës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Temperatura të ulëta dhe reshje bore/ Parashikimi i motit për fundjavën

Publikuar

-

Nga

Vendi ynë është nën ndikimin e masave ajrore të ftohta, të cilat do të mbeten prezente edhe në ditët në vijim duke sjellë temperatura të ulëta dhe reshje bore.

Dita e sotme do të ketë mot me alternime kthjelliemsh dhe vranësira të cilat në zonat malore do të pasohen nga reshje bore. Ne juglindje reshjet e borë parashikohen të kenë intensitet deri mesatar.

Dita e diel do të ketë mot kryesisht të kthejllët e vranësira kalimtare. Reshjet e borës do të jenë me intensitet të ulët të karakterit lokal vetëm në zonat malore në veri të vendit.

LEXO EDHE:  Tarifa për “Rrugën e Kombit”/ Albin Kurti sulmon Ramën

LEXO EDHE:  “Ik nga Kosova ose do vritesh”/ Kërcënohet me jetë Albin Kurti

Dita e hënë do të ketë mot të kthjellët por shumë të ftohtë./CNA.al

LEXO TE PLOTE