Connect with Us

Veliaj i sulltan Erdoganit, marrëveshje me biznesmenin e Gylenit

Politikë

Veliaj i sulltan Erdoganit, marrëveshje me biznesmenin e Gylenit

Publikuar

-

Ndodh vetëm në Shqipëri. Një gylenist dhe një erdoganist, arrijnë të firmosin marrëveshje bashkëpunimi.

Bëhet fjalë për një marrëveshje të nënshkruar, sikurse u raportua një ditë më parë në media, mes kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj dhe Drejtorit të Përgjithshëm i Spitalit Amerikan, Klodian Allajbeu.

Sipas asaj që u raportua në media, marrëveshja në fjalë thuhet se iu shërben të rinjve, të cilët me kartën e studentit do të mund të përfitojnë shërbimë falas apo çmime më të ulta në këtë spital.

Deri këtu, gjithçka është në rregull. Sigurisht nëse ajo çfarë trumbetohet në media, është e vërtetë, pasi jo pak herë propaganda e Lali Erit, është krejt ndryshe nga realiteti.

Por, ka disa detaje të cilat, duhet të sqarohen për qytetarët.

Që një Eroganist të bashkëpunojë me një gylenist duket pak e vështirë, vetëm nëse pas këtij bashkëpunimi fshihen interesa më madhore, që sigurisht kanë të bëjnë me tendera apo të tjera si këto.

Kujtojmë këtu “lëpirjen” që Erion Veliaj bëri ndaj presidentit turk, Rexhep taip Erdogan, vetëm disa muaj më parë, kur në Tiranë u zhvillua ceremonia e përurimit të memorialit për të rënët në grushtin e shtetit në Turqi.

Që në fakt, memoriali në fjalë ishte për nder të fitores së madhe të Erdogan kundër të të ashtuquajturve puçistë të 15 korrikut 2016 në Turqi.

Se çfarë lidhje ka Shqipëria dhe shqiptarët me grushtin e shtetit në Turqi, këtë mund ta dijë vetëm Erion Veliaj. Por, fakti është se ky memorial është antihistorik dhe antikombëtar. Që të bën të mendosh se përtej faktit se është një akt i paprecedentë,  ishte dhe një gjest vasaliteti i Erion Veliajt përballë presidentit të Turqisë,

Por me memorialin i ngritur në përkujtim të fuqisë erdoganiste të pushtetit, Veliaj tregon edhe “lidhjen” e fortë me presidentin turk.

Por, duke u rikthyer në ngjarjen e mësipërme, sjellim disa detaje edhe për Klodian Allajbeun, oligarkun e shëndetësisë që nga një mjek i thjeshtë, sot zotëron miliona euro pasuri, pikërisht falë spitaleve private dhe koncesioneve të përfituara nga qeveria e majtë.

LEXO EDHE:  Kioskat dhe parkingjet/ Erion Veliaj kallëzohet penalisht në Prokurorinë e Krimeve të Rënda

Klodian Allajnbeu, një gylenist oligark në shëndetësinë shqiptare, sipas asaj çfarë shkruhet në media, deri në vitin 2007 kishte një pasuri modeste, por falë bashkëpunimit me “Erdoganistët” e qeverisë shqiptare, sot qarkullon miliona euro.

Pak kohë më parë, gazeta Shqip, shkruante se Klodian Allajbeu sot zotëron 5 spitale private, një seri biznesesh për pajisje mjekësore, 2 koncesione shëndetësie, kompani për prodhim energjie elektrike si dhe monopolin e tregut ushqimor në Tiranë. (Lexo këtu).

Nga ana tjetër, CNA.al ka raportuar më parë, sesi oligarku i shëndetësisë, ndikoi në emërimin e një gylenisti në krye të ANTA-s.

Në prill të vitit 2019, Qeveria shqiptare emëroi Mina Kustën, drejtorin e ri të agjencisë së kontrollit ajror.

Por, ai që duket se fshihet pas këtij emërimi është Klodian Allajbeu.

Përtej lidhjeve me ministren e Infrastrukturës dhe Energjitikës, Belinda Ballukun, Mina Kusta dhe Klodian Allajbeu kanë qënë shokë të ngushtë dhe kanë mbaruar të dy kolegjin turk.

Mina Kusta, i njohur si gylenist, ka qënë i pari në listën e qeverisë Turke dhe ambasadës së saj në Tiranë për personat gylenistë që zhvillonin aktivitet në Shqipëri, pas grushtit të shtetit që ndodhi në Turqi.(Lexo këtu)

Pra, një gylenist me një erdoganist paskan nëshkruar një marrëveshje, që supozohet që do u shërbejë qytetarëve shqiptarë, por që nëse u kthehesh detajeve dhe rrjedhës së ngjarjeve e kupton lehtësisht se kujt do ti vlejnë në fakt këto marrëveshje.

Por, ndoshta mund të ketë një anë pozitive. Ku i dihet, Allajbeu dhe Lali Eri ndoshta do bëjnë pajtimin e rrymave që përplasen në Turqi./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Berisha i del krah Metës/ Dakord me Presidentin kur flet për “grusht shteti”

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha i ka dalë në krah Metës kur flet për grusht shteti.

I ftuar në “Tempora” Berisha tha se Rama mund të largohet me një lëvizje të fuqishme popullore, si në Bolivi dhe Armeni.

E vërteta është se ekonomia është në rrokullisje. Shqiptarët duhet ta dinë se rrogat e administratës publike nuk po paguhen me të ardhurat që mblidhen por me një mekanizëm jashtëzakonsiht të rrezikshëm bankar.

Ky borxh 82% që shkon dhe këtu nuk janë llogaritur 600 milion euro të prapambetura, është 14 miliard borxhi, nuk ka investitorë të huaj që të vjen. Mungesa e gjykatava është baras mungesë shteti ligjor dhe bashkë me borxhin e bën situatën dramatike. Zgjidhja është largimi i shkaktarit. Edi Rama largohet me një lëvizje të fuqishme popullore, si në Bolivi dhe Armeni, pa lëshuar sheshin. Edi Rama e ka gjetur dhe ikën, ai le të ikë por më nuk kthehet dot në zyrë, nuk mund të rrijë kryeministër në tunelet e Skraparit dhe Mokrës. Jam dakord me Presidentin kur flet për grusht shteti”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ironizoi Metën për shpërndarjen e Parlamentit/ Presidenca “dhëmbë për dhëmbë” me Ramën

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ironizoi pak më parë presidentin Ilir Meta për deklaratën e këtij të fundit se populli do të shpërndajë Parlamentin.

Kreu i qeverisë tha se nuk surprizohet nga Meta, ndërsa theksoi se nuk shikon fall, sikurse pretendon për Kreun e Shtetit.

Pas kësaj ka ardhur menjëherë reagimi i Presidencës, konkretisht nga zëdhënësi i Metës Tedi Blushi.

Blushi i kujton me një fjali të vetme Ramës akuzat për lobimin e këtij të fundit, për të bërë një foto me ish-presidentin e SHBA Barack Obama, që pretendohet se është bërë me anë të biznesmenit shqiptaro-amerikan, Bilal Shehu.

LEXO EDHE:  Veliaj hap vilën e Enver Hoxhës për publikun

LEXO EDHE:  Soros – Veliaj/ Portale dhe gazeta falas në Tiranë

“Gruaja e Bilalit do takohet shumë shpejt me popullin!”, thekson zëdhënësi i Kreut të Shtetit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Opinione

“Meta dhe Kryemadhi janë tërbuar”/ Ngjela tregon se çfarë po e tmerron Presidentin

Publikuar

-

Nga

ngjela deputetet e opozites deshmore

Shihni se në çfarë mediokriteti patologjik është politika shqiptare. Të tremburit nga goditja antikorrupsion kanë rrënë në absurd politik, dhe po na shfaqin një tragjikomedi.
Meta sot foli për një lëvizje të gjerë popullore, që do ta drejtojë ai për të shpëtuar shtetin.
Është president i republikës, por nuk ka asnjë përfillje ndërkombëtare. Është një njeri i përbuzur ndërkombëtarisht nga politika perëndimore. Dhe, tani po kërkon ndihmë nga shqiptarët, të cilët i ka zhvatur në njëzet vjet rresht. Ka në rrezik edhe veten, edhe pronat e tij, të fituara me korrupsion, por neve na thotë se shteti është në rrezik. Dhe do revolucion. Po, me kë mendon ta bëjë këtë. Në fakt, ne na bën për të qeshur, por ai vetë është në vaj. Në të vërtetë, kështu shfaqen të gjitha tragjikomeditë.

l.
Presidenti Meta po e quan grusht shteti shkarkimin e tij. Dhe do t’i drejtohet popullit shqiptar, i cili, në fakt, nuk e sheh dot me sy Presidentin e tij Meta. Por, si ka mundësi që këtë “grusht shteti” në Shqipëri nuk po e sheh as Brukseli dhe as Uashingtoni?!
Megjithatë, Meta thirri sot vetë Bashën për ndihmë.

Ndërsa, Berisha dhe Basha e dinë që Meta është një i humbur që kërkon të ngrerë popullin në revolucion, por ata e dinë gjithashtu se ai ndërkohë nuk po di ku të fusë kokën, dhe prandaj kërkon ndihmën e tyre.

ll.
Çifti Meta thotë se paska blerë pallate dhe prona pa fund me “ndihmën” financiare të vjehërrit të Metës, një punonjës ambulant ky, që banonte në një gatibodrum te Shallvaret në Tiranë. Kjo është komedi.
Dhe, tani, të dy janë bërë si të tërbuar se do t’ua marrin ato prona me një proces diskreditimi. Por, edhe Meta do të shkarkohet, se tani nuk e bllokon dot më Gjykatën Kushtetuese. Këtu qëndron e vërteta e frikës Meta.

LEXO EDHE:  Veliaj hap vilën e Enver Hoxhës për publikun

LEXO EDHE:  Bozdo: Edhe Veliaj do ishte në burg nëse…

Sot, Meta na tha se e ka popullin me vete, ndërsa na tregoi gjithashtu se shpresën e ka te Basha dhe Berisha, që këta t’i drejtohen Partisë Demokratike për të mbrojtur Metën. Po, a nuk e di Meta që Basha ka një çështje të hapur në Uashington dhe Meta është krejt i padëshirueshëm për Uashingtonin?

Të gjithë këta, në fakt, janë të trembur nga reforma që po imponojnë amerikanët si politikë kundrejt një Shqipërie të korruptuar, me tendencën për të vendosur këtu drejtësinë dhe antikorrupsionin, kurse çështja Meta po kuptohet që do të jetë e para.

lll .
Ndërkaq, përkrahësit e tyre politikë, të korruptuar edhe ata, janë të trembur dhe po rrinë gjithë sy e veshë, duke pyetur: çfarë po ndodh?
Asgjë e veçantë. Po mbyllet laku juridik për shkarkimin e Metës. Ndërsa Meta kuptohet se është i likuiduar. Jermi i tij i sotëm, që tha se do t’i drejtohej popullit, erdhi si pasojë e frikës nga ngritja e Gjykatës Kushtetuese, që ka nisur. Dhe prandaj e thirri Bashën, që bashkë të drejtonin revolucionin popullor për mbrojtjen e korrupsionit.
Kurse Basha, pasi doli nga Meta na foli nepër dhëmbë për një rrotacion abstrakt, se e di që Meta ka hyrë në luftë me Amerikën, por, ama, me një fishek.

Basha e provoi vjet me molotovët, që i shpërndau vetë te hordhitë e tija, dhe pastaj, pasi u kërcënua, shkoi me një frymë dhe i mblodhi po vetë. Po Meta, e di këtë?

E pra, ky në fakt është një aspekt i tragjikomedisë që vjen nga frika e ndëshkimit që po pritet të ketë korrupsioni i nivelit të lartë në Shqipëri. Dhe, siç duket, tani jemi në fillimin e fundit të tij.

LEXO TE PLOTE