Connect with Us

Kapriçot e motit/ Ja çfarë pritet për orët në vijim

Sociale

Kapriçot e motit/ Ja çfarë pritet për orët në vijim

Publikuar

-

Edhe për ditën e sotme, moti do të jetë i kthjellët dhe vranësira deri mesatare në Jug dhe Jugperëndim.

Sipas METEO nuk priten reshje në asnjë prej qarqeve.

Temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

në bregdet: 13 / 26 °C
në vendet e ulëta: 12 / 25 °C
në vendet malore: 8 / 21 °C

LEXO EDHE:  "Më ke bërë të ndihem krenare"/Era Rusi i bën dedikim e veçantë Jonida Maliqit

Era pritet të fryjë e lehtë deri mesatare./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

“Tani cilësia blihet më thjeshtë/ Gjiganti i automjeteve Volvo nga Mektrin Motors bashkëpunon me Credins Bank”

Publikuar

-

Nga

Prej sa vitesh operon Credins Leasing në Shqipëri?

Credins Bank, me përvojë mbi 10 vjet në zhvillimin e produktit të Qirasë Financiare (Leasing), është e fokusuar te financimet në fushën e investimeve të reja apo ekzistuese, në formën e financimit të automjeteve të reja, linjave të reja të prodhimit, pajisje e makineri ndërtimi, Buy and Lease Back, etj. Ne synojmë të stimulojmë aktivitetin leasing, duke ndikuar në futjen dhe rinovimin e teknologjive të reja në tregun shqiptar, zhvillimin e ekonomisë shqiptare në tërësi, duke i dhënë mundësi biznesit të kryejë investime të reja në teknologji e pajisje dhe plotësimin e nevojave të tij në rritje. Credins vjen me një bashkëpunim të ri, mjaft interesant, me një brand të njohur makinë, siç është Vovlo, duke ofruar leasing për dy tipe: Volvo e RE XC40 dhe XC60. Po çfarë është leasing për autovetura dhe kush mund të aplikojë për këtë shërbim Është një financim që ju mundëson të merrni një autoveturë të re, duke paguar vetëm një pjesë të saj, përkundrejt vlerës së plotë të autoveturës. Target-grupi i klientëve tanë janë individë që duan të blejnë një makinë të re, me të ardhura të rregullta mujore apo biznese që duan të pajisin stafin e tyre me autovetura dhe duan të ruajnë kapitalin për nevoja të tjera të biznesit. Avantazhet për klientët janë të shumta, pasi nuk kërkohet kolateral shtesë, klienti zgjedh vetë modelin e financimit që i përshtatet etj. Credins Leasing, bazuar në përvojën disavjeçare dhe stafin profesional, mundëson miratim të shpejtë të financimit (brenda një dite pune), thjeshtësi në procedura dhe fleksibilitet në modelin financiar, që i përshtatet buxhetit të gjithsecilit. Çfarë risie sjell Credins në bashkëpunim me Mektrin Motors? Bashkëpunimi me Mektrin Motors e bën shumë më fleksibël dhe të thjeshtë marrjen me financim të ofertës së re nga Volvo. Ndaj mirëpresim çdo klient, individ apo biznes, i cili dëshiron të përfitojë nga kjo ofertë speciale në këtë fundvit, si për vlerën e ofruar, ashtu dhe për skemën e përbashkët dhe atraktive të financimit.

LEXO EDHE:  Foto/ Rruga Përrenjas-Qafë Thanë, asnjë bllokim

LEXO EDHE:  Moti i keq/ Pezullohet mësimi në disa qytete

Si po ecën Volvo në Shqipëri dhe cili është modeli më i kërkuar?

Volvo në Shqipëri është e pranishme që prej vitit 2016, si pjesë e grupit më të madh të industrisë së makinave në Shqipëri, Mektrin Motors.

Çdo vit kemi pasur rritje të shitjeve dhe të pëlqimit të markës në vendin tonë. Po punojmë shumë që të përcjellim vlerat e Volvo-s te përdoruesit dhe deri tani, ia kemi dalë. Klientët e duan Volvo-n dhe kërkojnë atë çka ky prodhues suedez ofron. Është bërë trend tashmë që përdoruesit e makinave të zgjedhin gjithmonë e më shumë makinat e larta ose SUV, dhe bazuar në këtë, edhe tek ne nuk mund të ndodhë ndryshe. Pra modelet më të shitura janë XC40 dhe XC60

Cilat janë ndryshmet e reja që Volvo po ofron për të garantuar risi dhe siguri? Sa të sigurta janë ato?

Volvo, që në krijimet e saj, është veçuar nga konkurrentët për shkak të kujdesit të treguar në sigurinë e përdoruesve të saj. Karakteristikë që edhe sot e veçon mbi të gjithë. Volvo ofron sistemin mbrojtës aktiv dhe pasiv më të mirë në treg. Kjo është veçoria për të cilën po rritet kërkesa për këto makina vit pas viti. Duhet theksuar se që nga viti 2020, shpejtësia max që do të kenë automjetet Volvo do të jetë e limituar në 180 km/h.

Cila është dhurata e Volvo Albania për konsumatorin shqiptar në këtë fundviti?

Këtë fundviti, Volvo Cars Albania në bashkëpunim me Bankën Credins vjen me ofertën unike. Dhurata jonë kushton shumë pak. Volvo XC40 për vetëm 325 euro/muaj dhe Volvo XC60 për vetëm 390 euro/muaj. Tashmë, nëpërmjet Bankës Credins, kushdo mund të bëhet përdorues i një Volvo.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Një vepër gjigande arti për të promovuar faktet historike të Palasës

Publikuar

-

Nga

Pozicionuar menjëherë pas qafës së Llogorasë, nga ku mund të shijohet pamja mahnitëse e lindjes dhe perëndimit të diellit, ngrihet Palasa me bukuri që të magjeps e të lë vërtet pa fjalë.

Ujërat e kristalta të Jonit që lagin Palasën dhe gërshetohen lehtësisht me gurët e bardhë bashkë me shkëmbinjtë e prerë si me thikë që prekin kaltërsinë e thellë të detit, mbartin histori dhe mistere pa fund.

Shkëlqimi i gurëve të bardhë karakteristikë të zonës së Palasës, dukshëm lartëson historinë e saj, e cila daton me mijëra vite para Krishtit.

Dikur një port ku lulëzonte tregtia, Palasa u bë dhe destinacioni i perandorit romak Jul Çezarit, i cili në betejën ndaj kundërshtarit të tij Pompeut, në vitin 48 para Krishtit, ankoroi anijet dhe zbarkoi legjionin e tij në Akrokeraune, në bregun e Palasës (e quajtur në atë kohë Paleste). Kjo luftë civile që përfshiu perandorinë romake, ishte një luftë që nuk kishte të bënte vetëm me fatin individual të Jul Çezarit dhe Pompeut si protagonistët kryesorë, por njëkohësisht ishte vendimtare për fatin e perandorisë dhe përcaktimin e sistemit të qeverisjes.

Historia e Jul Çezarit nuk mbetet thjesht në kufijtë e legjendës dhe gojëdhënave popullore, por historianët na e sjellin të dokumentuar sipas dëshmive të vetë Jul Çesarit në ditarin e tij si edhe të disa autorëve të antikitetit në botime si: “De bello Civili” e Çezarit, “Bella Civilia” e Apianit dhe “Pharsalia” e Lukanit, të cilat përshkruajnë me shumë detaje këtë aventurë.

LEXO EDHE:  Moti vijon të na surprizojë/ Mësoni çfarë parashikojnë sinoptikanët

LEXO EDHE:  Moti/ Temperaturat sot do të jenë përvëluese

Për të risjellë në vëmendje këtë fragment të historisë, së fundmi rruga që ndoqi Çezari me ushtrinë e tij është bërë e aksesueshme dhe një destinacion turistik për të gjithë të apasionuarit pas natyrës dhe historisë. Ky itinerar tashmë quhet shtegu “Në gjurmët e Çezarit” dhe lidh Parkun Kombëtar të Llogorasë me Monumentin e Natyrës, Delta e Përroit të Palasës.

Në mënyrë që historia e lashtë e kësaj zone jo vetëm të ruhet, por edhe të njihet nga të gjithë ata që e vizitojnë, në Green Coast Resort & Residences është ngritur një skulpturë gjigande me diametër 4 metër, e punuar nga artistë të njohur të artit figurativ. Kjo vepër arti është pozicionuar pikërisht aty ku mendohet që ka nisur rrugëtimi i Çezarit – aty ku tashmë shtrihet shëtitorja e Green Coast, buzë detit magjik Jon. Skulptura e cila ka formën e një monedhe me ikonën e Jul Çesarit është punuar me material inoks për t’i rezistuar kohës dhe kushteve atmosferike të klimës në bregdet. Ndonëse e vendosur prej pak kohësh në Green Coast, kjo vepër arti po promovon më së miri faktet historike të Palasës dhe po kthehet në një atraksion turistik për të gjithë ata që vizitojnë apo pushojnë në këtë zonë.

Palasa, me vlera të shumta historike e kulturore dhe me bukuri natyrore si magji përralle ju mirëpret ta vizitoni!/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Kapriçot e motit/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanët

Publikuar

-

Nga

Moti për ditën e sotme do të mbetet i qëndrueshëm prani të mjegullës në orët e para të ditës përgjatë luginave të lumenjve dhe shtim gradual të vranësirave në zonën Perëndimore.

Temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

në bregdet: 15 / 20 °C
në vendet e ulëta: 15 / 20 °C
në vendet malore: 9 / 15 °C

LEXO EDHE:  “Më ke bërë të ndihem krenare”/Era Rusi i bën dedikim e veçantë Jonida Maliqit

LEXO EDHE:  Moti/ Temperaturat sot do të jenë përvëluese

Era pritet të fryjë mesatare deri shumë e fortë në bregdet.

LEXO TE PLOTE