Connect with Us

“Qetësohu Kapterr Kikia”/ Deputeti denoncon gazetarin, “ish-spiun i Sigurimit”

Politikë

“Qetësohu Kapterr Kikia”/ Deputeti denoncon gazetarin, “ish-spiun i Sigurimit”

Publikuar

-

Arlind Çaçani , deputet i Kolonjës në listën Basha dhe pjesë e grupit parlamentar demokrat, ka shpërthyer në akuza ndaj gazetarit Mentor Kikia, pasi ky i fundit  i quajti “karagjozë” dhe kërkoi zgjedhje të parakohshme parlamentare që nesër.

Teksa e quan Kikian si ish- spiun të Sigurimit të Shtetit, Çaçani shkruan se nuk ikin pa filluar të veprojë SPAK-u dhe pa ndryshuar Sistemi Zgjedhor.

“Keni 8 muaj që na shani, ofendoni dhe nuk keni lënë gjë pa na thënë”, shkruan Çaççani në postimin  e tij, ndërsa e akuzon se po helmon opinion publik sipas porosive të padrinove.

“Qetesohu “Kapterr Kikia”! Në këto 30 vjet, sot t’u zgjidh gjuha dhe u kujtove që deputetët marrin rrogë. Si një ish- spiun i Sigurimit të Shtetit duhet të ishe hedhur kohë më parë në veprim. Po si nuk t’u mbyll ajo goja as ty dhe as gjithë sojit tuaj??? Keni 8 muaj që na shani, ofendoni dhe nuk keni lënë gjë pa na thënë. Gjithë këto kohë jeni marrë veç me ne dhe harroni se kush e ka shkatërruar këtë vend për 30 vjet rresht. Sot, që pronarët tuaj po humbin pushtetin jeni sulur si hijena mbi ne. Mentor: “Nuk ikim ne pa filluar të veprojë SPAK-u”. Nuk ikim pa ndryshuar Sistemin Zgjedhor dhe mbaje mend këtë gjë: “Jemi shumë herë më mirë se ata që ishin para nesh. Keni 30-vjet që helmoni opinjonin publik, sipas porosise se padrinove. Jeni bashk-fajtore!”/ÇNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Bien maskat e Erion Veliajt/ “Një mal me dokumenta për një pjatë supë”

Publikuar

-

Nga

Patia Demokratike, ka denoncuar me fakte kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj, duke iu referuar video-kandalit të publikuar nga emisoni investigativ ‘Boom’.

Në një deklaratë për mediat nga selia blu, ish deputejta Oriola Pampuri, theksoi se të sigurosh një pjatë në mencat sociale të Erion Veliajt është më e vështirë dhe ka më shumë burokraci se sa të gjesh një punë. Ndërsa shtoi se Veliaj kujdeset vetëm për t’i dhënë leje ndërtimi trafikantëve të drogës, klientëve të vet dhe të  Edi Ramës.

“Erion Veliaj është kryebashkiaku mashtrues dhe me dy fytyra i Tiranës. Njërën fytyrë e ka për propagandën e shtrenjtë në ekrane, fytyra tjetër është ajo më pranë të vërtetës,  shpërfillja e më të pamundurve deri në refuzimin e një pjate supë.

Emisioni invetigativ “Boom” i ka hequr maskën e bamirësit Erion Veliajt, i cili pati deklaruar se “në një qytet solidar askush nuk do të ngryset pa një pjatë të ngrohtë.”. Është e gjitha propagandë! Dyert e qytetit nuk janë të hapura për qytetarët e vet më në nevojë, nëse ata nuk kanë dorëzuar më parë një mal me dokumenta në shkëmbim të nëj pjate supë.

Faktet e ofruara nga emisioni investigativ “Boom” janë të pakundërshtueshme. Ju ftoj ta ndjekim me zëdhe figurë këtë mashtrim të pacipë të Erion Veliajt.

Të sigurosh një pjatë në mencat sociale të Erion Veliajt është më e vështirë dhe ka më shumë burokraci seaa të gjesh një punë.

LEXO EDHE:  “Nuk ta pastrojnë dot shërbëtorët këtë fëlliqësi”/ Deputeti “shuplakë” Ramës

LEXO EDHE:  “Nuk ta pastrojnë dot shërbëtorët këtë fëlliqësi”/ Deputeti “shuplakë” Ramës

Në rrugët e Tiranës në këto ditë të ftohta dimri gjen plot njerëz që enden rrugëve, të pamundur për t’u ushqyer apo për të siguruar një çati ku të shmangin të ftohtin. Ata i duhen kryemashtruesit të Tiranës vetëm për festa, që të verë përparësen, të marrë garuzhden, e të shesë një realitet të rremë, kur, në të vërtetë, pjatën e ngrohtë e pengon një mal me burokraci.

A mund të presë uria, nevoja për ushqim, kohën për të plotësuar dokumentacionin? A mundet një njeri që troket për të kërkuar një pjatë supë, të gënjejë për gjëndjen e tij, ndërsa punonjësja nuk i ofron ushqimin dhe kërkon të investigojë më tej për të përmes një komisioni!

Dikush që troket për t’u ushqyer në një mencë sociale do të thotë se ka prekur fundin dhe vendimi më i njerëzishëm është të mos refuzohet.

Banorët e Tiranës duhet ta mbajnë mend mirë këtë trajtim johuman të atyre që vuajnë për një copë bukë në kuptimin e parë të fjalës. Kjo është fytyra e vërtetë e Erion Veliajt, fytyra e zezë e një kryemashtruesit të pashpirt që kujdeset vetëm për t’i dhënë leje ndërtimi trafikantëve të drogës, klientëve të vet dhe të  Edi Ramës.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Opinione

Protezë, jo patericë!/ Pse Basha nuk mund t’ia shesë më sapunin për djathë shqiptarëve

Publikuar

-

Nga

Kryetari i PD, Lulzim Basha gjate nje konference per mediat nga selia blu

Nga Armir Shkurti

Lexova se rrethi që merret me ruajtjen e fytyrës së Bashës na paska bërë një sofizmë ala Enver. Demek “kush është kundër tryezës së zgjedhjeve me Gjiknurin palë qenkësh patericë e Ramës”.
Të ziut popull, ngaqë ia kanë shkulur rrënjë e dhëmballë, i gëlltit pa përtypur dot meze të tilla. Kështuqë le të përpiqemi t’i çkoqisim ca, për ta bërë më të shijshme. (Për popullin, natyrisht!)

“Patericë e Ramës” domethënë se Rama po bie, por këta e mbajnë. Nga 2017 në fakt, që prej marrëveshjes së 17 majit, na shfaqet zoti Basha në këtë detyrë. Në 2 vjet e kanë stërholluar plot shqiptarë këtë marifet në shkrime e llafosje televizori… Po e heqim mënjanë këtë rradhë, për lehtësi argumenti, zotin Basha dhe i kthehemi Pi Arit të tij, që xhyben e “pateticës së Ramës” ia zhvesh Lulit e ua hedh supeve KUNDËRSHTARËVE të mishmashit të Bashës.
Për të mbajtur Ramën më këmbë, “patericat” e tij hidhen kundër pranisë së Gjiknurit në tryezë, si njeriu të cilit i kanë dalë përgjime për shitblerje vote. Ose më thjeshtë: patericat e Ramës janë kundër tryezës së bisedimeve për reformën zgjedhore.
…që i bie se “patericat e Ramës” pengojnë zgjedhjet? Duke e thjeshtuar më tej thyesën: Rama (përmes patericave) shprehet kundër pranisë së Gjiknurit në tryezë, sepse është kundër tryezës, për rrjedhim kundër reformës zgjedhore?
PO PËR Ç’ARSYE?

Pyetje:
– Zgjedhjet e 2017-ës i deformoi kodi zgjedhor apo TRYEZA dhe marrëveshja Rama – Basha?
– Partitë e tjera i preu në besë Kodi Zgjedhor apo marrëveshja që dogji koalicionet?
– Nëse mbetemi brenda proporcionalit (rajonal, kombëtar, i korrektuar qoftë) a mbetet po njëlloj pozita e kryetarit si pronar i partisë dhe i plotfuqishëm në vendime e emërime?
– Ja dhe u bë reforma. A do futet në zgjedhje me Ramën Basha?
– Përveç varfërimit dhe mërzitjes së shqiptarëve, ç’rrethanë ndërkombëtare do lëshonte Ramën për ta këmbyer me Lulin?
– Rama dhe bota treguan më 2019 se zgjedhjet njihen edhe me një parti të vetme. Kështuqë, vjen a s’vjen Basha, i bëhet vonë Ramës apo kryetarit të PD- së?

“Luli – kryeministër” mund të ngrohë çdo suposto që paguhet për të mbajtur fryrë faqen e kryetarit, që në fakt do frymë shumë se çfryn nga të katër anët: që nga çadra e premtimet e kthyera në rrena, tek 17 maji, 22 korriku 2017 ( zgjedhjet në PD), deri tek dalja tafti – bafti nga Kuvendi, ngopja me gaz e demokratëve në sullacot pa kuptim kryeministri – parlament, tek dorëzimi 100% i pushtetit vendor Ramës etj etj etj…POR NUK KA SESI T’I SHESË SAPUNIN PËR DJATHË SHUMICËS SË SHQIPTARËVE QË DUAN LIRI E DEMOKRACI DHE NDRYSHIM SISTEMI!

LEXO EDHE:  Akuzat e forta/ Tjetër deputet i përfshirë në skandal

LEXO EDHE:  “Nuk ta pastrojnë dot shërbëtorët këtë fëlliqësi”/ Deputeti “shuplakë” Ramës

Një tjetër sqarim i doemosdoshëm: Të qortosh, kritikosh madje edhe të shash Bashën nuk do të thotë aspak se je me Ramën! Ky kurth i skuthëve sahanlëpirës nuk funksionon prej të paktën 2 vitesh, që kur masivisht shqiptarët që kanë lënë vendin dhe shumë prej atyre që kanë mbetur, kanë prova që RAMABASHA ose BASHARAMA është i njejti emër. Është një Olio e Stelio unikë që s’bën dot pa njëri – tjetrin në këtë skenë politike. Kur themi “Basha” kemi thënë “Rama”. Për ta përfshirë tani sërish në argument. Jo patericë, por protezë e Ramës! Fiks si ato filmat me Olion e Stelion, ku i ngjitet një dërrasë në këmbë, ai përpiqet ta shkulë me tjetrën por i ngel aty, provon me dorë por i ngjit në pëllëmbë, ashtu edhe Basha sot është mjeshtër i të marrurit me punë kot për të harxhuar rrëmujshëm kohë me punë boshe! PROTEZË, JO PATERICË! DO MË KUJTOSH!!

 

 

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Artan fuga/ Një sqarim, i pari dhe i fundit!

Publikuar

-

Nga

akademiku dhe profesori i gazetarise dhe komunikimit, artan fuga

Per mosperputhjen e plote mes bindjeve te mia dhe sistemit zgjedhor te sotem qe pengon qytetarin te votoje une mbeshtetem te studimet e mia botuar te libri SHOQERIA PIRAMDALE.

Ky sistem eshte kanceri i Shqiperise se sotme, eshte burimi i te gjithe te keqiave. Vjedhja e votave, vendosja kryetare bashkish lloj lloj te inkriminuarish, PPP, tenderat vjedhacake, deputete pa mandat, etj., nuk jane asgje perpara kesaj menyre votimi dhe zgjedhjesh deputetesh qe perbejne aktin politik korruptiv themelor qe korrupton gjithe shtetin. Kurre shqiptari nuk ka qene kaq i rrezikuar sa nga cfare eshte nga ky kod zgjedhor.

Une ftoj te gjithe ata qe kerkojne te bisedojne me mua ketu lidhur me kete problem, qe kjo gje, me gjithe respektin tim, eshte e pamundur te ezaurohet ketu.

Kush deshiron ta njohi kete problem te plote, ta kuptoje dhe te me kuptoje, duhet t’i referohet librit te cituar me lart.

Nuk kam asgje me shume se cfare kam thene atje, as nuk i heq asnje fjali.

E kam shkruar me mendje te ftohte e sinqerisht per qytetarin. Jo per militantet fanatike. As per ata qe nga shoqeria vertikale, pavaresisht kush e qeveris ate, perfitojne privilegje pa merite.

Ka te korruptuar ne pushtet, por ka edhe ne opozite qe mezi presin te korruptohen. Nuk ka pyll pa derra.

Une uroj qe partite politike sidomos opozita te mos pajtohet duke mos u dorezuar perpara sistemit te sotem zgjedhor qe e tall, poshteron, e perdhos qytetarin.

Gjithsesi me trishtim shoh qe edhe individe qe prej dekade kane ndjekur shkrimet e mia kritike ndaj te qeverisurit, besoj nuk kam zhgenjyer, kane tre dite, pas qendrimit tim sinqerisht kritik ndaj sistemit te sotem zgjedhor, qe edhe opozita dikur e ka kritikuar, kerkojne te ushtrojne presion, te me intimidojne, per te hequr dore nga qendrimet e mia.

Nuk shprehin mendime, por bertasin politikisht per te sherbyer si investim i urryer per ndonje post kapterri me vone kur tua beje mbare Zoti.

LEXO EDHE:  Foto- Nikollës ‘i del ministria nga duart’/ Ky është skandali që ndodh në shkolla

LEXO EDHE:  Kur Ardit Gjebrea spiunonte gazetarin e RAI-it tek kupola komuniste

Kane ngaterruar adrese, nuk me njohin ndonese nje pjese edhe miq virtuale, me ngaterrojne me ndonje tjeter.

O zonja dhe zoterinj, une nuk jam militant, as anetar partie, as pres perfitime, dhe as kam marre perfitime nga asnje parti, aq me pak nga qeveria e sotme qe nuk ka lene rast pa me pickuar e goditur. Hallall i qofte!

Mua nuk me interesojne fare partite. Me intereson vetem qytetari. Ai eshte pushteti, ai eshte opozita, ai eshte Zoti. Ne pra.

Nese ka skllever qe dorezojne te drejtat e tyre, jane te mjere, ata sapo nuk marrin privilegje kafshojne doren e atyre qe u kane dhene krodhen e bukes.

Une as tradhetoj, as braktis, por as servilosem.

Ideali im nuk eshte politika. Politika eshte thjesht nje mjet. Por ato qe vertetohen nga studimet dhe kerkimet shkencore nuk mund te mbulohen me sharje, presione.

Dhe me censure te eger. Te shemtuar. Po, po, te eger! Mjerisht. Ju lumte dora!

Une vazhdoj gjithnje i njejti. Ndonese shume i zhgenjyer.

LEXO TE PLOTE