Connect with Us

Keni bërë plane për fundjavën?/ Ja si do jetë moti

Sociale

Keni bërë plane për fundjavën?/ Ja si do jetë moti

Publikuar

-

Gadishulli i Ballkanit po vazhdon të jetë në influencën e presionit të lartë atmosferik, i cili do të mbajë mot pa rreshje shiu në territorin e Shqipërisë edhe në fundjavë.

Për ditën e sotme, ashtu si dhe ditët e kaluara, moti do të vijojë të jetë i kthjellët dhe vranësira deri mesatare në Jug dhe Jugperëndim.

Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi maksimale 6 m/sek në bregdet.

LEXO EDHE:  Ndryshon moti/ Ja zonat ku priten reshje

Valëzimi i forcës 2 me lartësi vale 0,1- 0,3 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie të lehtë.

Temperaturat minimale dhe maksimale:

Zonat  malore  5/24°C

Zonat e ulëta 5/29°C

Zonat bregdetare 11/27°C

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Të fundit për shpenzime për restorante dhe hotele/ Si krahasohen shqiptarët me europianët

Publikuar

-

Nga

Për një vend si Shqipëria, me të ardhura të ulëta, sigurisht që shpenzimet për restorante dhe hotele do të kenë një peshë shumë më të ulët në totalin e shpenzimeve krahasuar me Europën. Sipas të dhënave të INSTAT për vitin 2018 një familje shqiptarë shpenzoi mesatarisht për restorante dhe hotele 4.7% të totalit të shpenzimeve, ndërkohë që një familje europiane shpenzon dyfishin. Të dhënat nga Eurostat tregojnë se shpenzimet për një familje në Europë zinin 8.6% të totalit të shpenzimeve.

Megjithatë edhe brenda Bashkimit Europian ka diferenca të theksuara nga njëri-vend në tjetrin për sa i përket peshës së shpenzimeve për restorante dhe hotele, të cilat jo domosdoshmërish lidhen me zhvillimin dhe të ardhurat e vendit. Rekordin në Europë për shpenzimet më të lartë të këtë kategori shpenzimet e mbajnë dy shtete ishullore si Malta dhe Qipro, ku përllogaritet se familjet shpenzojnë gati një të pestën e totalit të shpenzimeve për restorante dhe hotele 9shiko grafikun).

Por në të njëjtën kohë nuk mbeten pas as vendet e Ballkanit Perëndimor. 16.2% e totalit të shpenzimeve të familjeve malazeze shkojnë për këtë kategori, duke u renditur si vendi I katër në të gjithë Europën për peshën e lartë.

Pas Malit të Zi renditet Kroacia, vendi më i ri i anëtarësuar në BE. Sipas Eurostat 14.7% e shpenzimeve totale të familjeve atje shkojnë për restorante dhe hotele. Mali i Zi dhe Kroacia janë dy prej destiancioneve turistike në zhvillim të shpejtë, çka ka ndikuar në çmimet e hoteleve dhe restoranteve në të dy këto vende.

Edhe Spanja, një tjetër destinacion turistik tepër popullor europian, renditet krah vendeve që familjet kanë shpenzime të larta për hotele dhe restorante me 14.6% të totalit për vitin 2018.

LEXO EDHE:  Surprizat e motit/ Ja çfarë pritet për orët në vijim

LEXO EDHE:  Moti/ Ja çfarë kanë parashikuar sinoptikanët

Nga ana tjetër në vend e Europës Perëndimore, shpenzimet për restorante dhe hotele janë më të ulëta se mesatarja europiane. Kështu për shembull shpenzimet për restorante dhe hoteleve të familjeve gjermane, ekonomisë më të zhvilluara të Europës, ishin 5.5% të totali të shpenzimeve të familjeve duke u renditur fill pas Shqipërisë. Edhe në vendet e tjera si Danimarka apo Belgjika, shpenzimet për restorante dhe hotele ishin përkatësisht 6.3 dhe 6.5% të totalit.

Familjet serbe të fundit

Shpenzimet më të ulëta në Europë për këtë kategori janë regjistruar në Serbi, ku në totalin e shpenzimeve të familjeve atje, shpenzimet për restorante dhe hotele nuk zinin më shumë se 3% të totalit. Më pas renditen vendet si Rumania me 3.1%, Polonia me 3.6% dhe Lituania me 4.2%./Monitor

LEXO TE PLOTE

Sociale

Temperatura nën zero dhe mjegull/ Ja si do jetë moti për orët në vijim

Publikuar

-

Nga

Moti ditën e sotme do të nisë i kthjellët, ndërsa në pjesën e dytë të ditës në jug e lindje të vendit me kthjellime e vranësira kalimtare.

Përgjatë luginave të lumenjve e pranë sipërfaqeve ujore prani e mjegullës së dendur e mjegullinës.

Gjatë mëngjesit e mbrëmjes në zonat malore e lokalisht deri në zonat e ulëta parashikohen ngrica.

Sipas SHMU, era do të fryjë me drejtim juglindje-veriperëndim e lehtë e përgjatë vijës bregdetare mesatare deri në mesditë. Më tej erë e lehtë. Valëzimi në dete i forcës 3-4 ballë.
Temperaturat parashikohen:

LEXO EDHE:  Surprizat e motit/ Ja çfarë pritet për orët në vijim

LEXO EDHE:  Shiu nuk po na ndahet/ Ja si do jetë moti në vijim

Në zonat malore -5ºC deri në 8ºC
Në zonat e ulëta -4ºC deri në 15ºC
Në zonat bregdetare 3ºC deri në 18ºC/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Horoskopi i ditës, 17 janar 2020

Publikuar

-

Nga

DASHI 21. mars – 20. prill

Gjate kësaj dite nuk do mërziteni për asnjë çast sepse partneri do dije si t’iu përkëdhelë gjithë kohës. Nuk do mundoje as ndonjë surprizë ne momentin me te papritur. Beqaret do joshin me delikatese dhe pak e nga pak do afrohen me personin qe pëlqejnë. Ne planin financiar situata mund te jete paksa me e ndërlikuar sesa mund ta mendonit megjithatë duhet pasur guxim.

DEMI 21. prill – 21. maj

Jeta juaj ne çift do jete shume e qëndrueshme sot. Marrëdhënia me partnerin do jete e bukur dhe shume nga ata qe iu rrethojnë do iu lënë zili. Beqaret me mire te tregohen te hapur dhe te pranojnë te njihen me persona te rinj sepse e nesërmja për ta ka për te qene e bukur. Ne planin financiar nuk do keni probleme kështu qe mund t’i lejoni vetes edhe disa shpenzime me shume.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Do jeni aq te zënë me pune e angazhime gjate kësaj dite saqë do e lini disi pas dore atë qe keni ne krah. Ne fakt marrëdhënia do zbehet dhe mund te lindin edhe keqkuptime. Beqaret do jene me te frymëzuar për te shprehur ndjenjat, por nuk do gjejnë personin e ëndrrave. Ne planin financiar duhet te ulni shpenzimet qe gjendja te mbetet e kënaqshme. Po bëtë gabime do vuani gjate pasojat.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Jeta ne çift do vazhdoje te jete e ngrohte si me pare. Do merreni vesh si duhet me partnerin tuaj dhe nuk do mërziteni për asgjë,. Beqaret do jene me më shume fat ne dashuri. Ata do afrohen me tepër me personin qe kane takuar se fundmi dhe gjithçka do ju zbukurohet. Me financat do i keni punët mire. Neptuni do jete përherë mbështetje e madhe dhe do iu ndihmoje ta mbani situatën te stabilizuar.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Jeta sentimentale e çifteve do jete goxha delikate sot. Mund te mërziteni për shume gjera me njeri-tjetrin dhe do mbani mërzi për ore te tera. Beqaret do jene me realiste e me këmbë ne toke. Ata nuk do hedhin asnjë lloj hapi pa qene plotësisht te bindur. Financat nuk do jene te shkëlqyera, megjithatë me një menaxhim te kujdesshëm situata mund te përmirësohet goxha.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Sot do keni me shume besim tek partneri dhe do e lini veten te lire për te bere çdo gjë qe ai dëshiron. Dijeni se emocionet kane për te qene te forta ne çdo moment. Beqaret mund te kenë dashuri me shikim te pare ne momentin qe nuk e presin dhe gjithçka do iu ndryshoje. Financat mundohuni t’i mbani sa me te ekuilibruara qe te mundeni ne mënyrë qe te keni te ardhura mjaftueshëm edhe nesër.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Përfitoni sa me shume nga çdo moment qe do e keni partnerin pranë sot dhe shprehjani atij sa me shume dashurinë. Ditët ne vijim nuk i dihet si mund te jene. Beqaret do kenë një dite intensive dhe te mbushur me momente shume te veçanta. Shume gjera për ta do ecin edhe me mire nga sa i kishin menduar. Ne planin financiar nuk duhen ndërmarrë shume rreziqe.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Jeta juaj ne çift nuk do jete shume e mire gjate kësaj dite. Nuk do mungojnë as konfliktet e vogla dhe as fjalët e renda. Beqaret do jene te gatshëm te sakrifikojnë gjithcka vetëm qe te mos mbeten me te vetmuar siç kane qene me pare. Ne planin financiar do ketë goxha përmirësime dhe kjo fale arritjeve te mëdha qe keni pasur ne jetën profesionale. Vazhdoni kështu dhe shume shpejt do pasuroheni.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Lëreni veten te lire sot ju te dashuruarit dhe bëni atë qe do ndieni ne çdo moment. Emocionet kane për te qene shume me te forta ne këtë mënyrë. Beqaret nga ana tjetër duhet te jene me diskrete dhe nuk duhet ta lëshojnë veten pas te parit qe do i ngacmoje. Ne planin financiar situata do jete me e normalizuar dhe nuk do e keni te vështirë te kryeni investimet e menduara.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Do zhgënjeheni tej mase nga partneri juaj gjate kësaj dite dhe shumicën e kohe do ndiheni keq. Ai nuk do ua plotësojë aspak premtimet qe iu kishte bere prej kohesh. Beqaret do jene me te matur dhe nuk do nxitohen për asgjë. Sot do kalojnë momente vërtet te kënaqshme. Buxhetin do arrini ta riorganizoni dhe do iu lejohet te kryeni disa shpenzime me tepër nga zakonisht.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Jeta juaj ne çift do rrezikohet shume nga yjet gjate kësaj dite. Do keni debate dhe probleme te njëpasnjëshme me njeri-tjetrin dhe ne shume momente mund te ndiheni edhe keq. Beqaret do e kenë serish te vështirë ta gjejnë princin e tyre te kaltër dhe nuk do e ndryshojnë dot statusin. Financat nuk do jene ne gjendjen e tyre me te mire kështu qe duhen shmangur investimet e tejskajshme.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Dite shume delikate ka për te qene kjo e sotmja për te dashuruarit. Mund te thoni fjale te pamenduara te cilat mund ta lëndojnë partnerin dhe mund te nxisin disa debate. Beqaret ka shume mundësi te fillojnë te afrohen me një koleg pune. Shpenzimet kufizojini sa me shume qe te mundeni ne mënyrë qe gjendja te mos ketë aspak tronditje. As hua mos jepni për asnjë arsye.

LEXO TE PLOTE