Connect with Us

“Numri i azilkërkuesve në rritje”/ Rama e pranon, fajëson ekonominë

Politikë

“Numri i azilkërkuesve në rritje”/ Rama e pranon, fajëson ekonominë

Publikuar

-

“Po është rritur numri i azilkërkuesve. Këta nuk janë politik, por janë qytetarë të Europës që lëvizin për punë, por duke qenë se kanë të drejta ndryshe nga qytetarët e Europës, nuk mund të kërkojnë punë dhe për të fituar kohë rregjistrohen si azilkërkues politik. Problemi me Francën filloj që pasi Gjermania dhe Shqipëria krijoi një lidhje për të bërë të mundur që vendi ynë të marri statusin e vendit të sigurt.

Ne duhet të kuptojmë që tendenca në hartën e Europës është lëvizja e vendeve të Jugut dhe të ish-Lindjes drejt vendeve të zhvilluara të Perëndimit për shkaqe ekonomike. Këta persona për të fituar kohë e regjistrojnë veten e tyre si azilantë politik”, është shprehur kryeministri Rama në studion e “Opinion”, teksa flitej në numrin në rritje të azilkërkuesve politik në vendet e BE-së dhe sa pengesë mund të na këtë sjell kjo situatë në çeljen e negociatave.

LEXO EDHE:  “Meriton plumbin ballit”/ Rama i përgjigjet Berishës

I pyetur nëse numri në rritje i azilkërkuesve është përgjegjësi e tij, kreu i qeverisë  me ironi shprehet se mungon një ‘shkop magjik’ për të vënë balancën në hendekun Lindje-Perëndim të krijuar prej vitesh.

“Nëse do të ishte kaq e thjeshtë përgjigja, atëhërë i bie që në të gjitha vendet e Jugut të Europës dhe të Lindjes ku vazhdon procesi i lëvizjes së madhe mungon një ‘shkop magjik’ për të vënë në kushte të barabarta jo vetëm Shqipërinë, por edhe gjithë këto vende të tjera në raport me Gjermaninë, me Suedinë etj. Pra të akuzohen të gjitha qeveritë e këtyre vendeve për faktin se hendeku i akumuluar me vite të tëra mes vendeve të pasura të Perëndimit me këto vende nuk qenka kapërcyer në një kohë kaq të shkurtër… Kjo nuk është normale.”, ka përfunduar Rama./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

FRPD e Durrësit në krah të Berishës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

FRPD e Durrësit ka dalë hapur në krah të ish liderit të demokratëve Sali Berisha

Kryetari i FRPD-së në Durrës, Artion Bajramaj, pëmres një postimi në rrjetet sociale, thekson se sot kanë  zhvilluar një bisedë me ish kryeministrin ku kanë rënë dakort për disa pika.

Sipas tij, PD nuk mund të presë që ta sjellin në pushtet ndërkombëtarët, ndërsa thekson se ndryshimi vjen nëpërmjet hapjes, bashkimit dhe organizimit të mirë.

“Sot patëm mundësinë të zhvillojmë një bisedë shumë konstruktive me [email protected]_official .

Ramë dakort në një pikë:

✅Nuk mund të presim që PD ta sjellin në pushtet ndërkombëtarët, por duhet të jenë vetë demokratët dhe çdokush që do të kontribuojë në kauzë për ta sjellë atë ndryshim.

✅Ky ndryshim vjen nëpërmjet hapjes, bashkimit dhe organizmit të mirë.LEXO EDHE:  “Meriton plumbin ballit”/ Rama i përgjigjet Berishës

LEXO EDHE:  Shënim/ Sistemi miks që sfidon Luli Bashën

✅Nuk mund të bazohet e giithë strategjia e popullit opozitar tek shpresa se të huajt do na falin pushtet.

Ku keni parë ti falet pushtet dikujt pa luftuar?

Deri atëherë, çfarë do bëjmë, do dremisim?

✅Të dashur qytetarë dhe demokratë, nuk jemi amatorë. Dimë edhe thjesht të heshtim dhe të bëhemi me “atë që fiton”. Dimë ti bëjmë kaq kalkulime, por këtu luhet fati ynë dhe i vendit tonë dhe nuk mund të rrimë e të flemë gjumë.

✅Të zgjohemi tani, para se ti falim mandatin e 4-t Ramës!“, shkruan ai./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet në Gjermani/ Balla uron Olaf Scholz për rezultatin

Publikuar

-

Nga

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla ka uruar kandidatin e Partisë Socialdemokrate gjermane, Olaf Scholz për rezultatin e arritur në zgjedhjet e sotme federale.

Balla shkruann se kandidati i SPD për kancelar Olaf Scholz dhe programi elektoral “Prej respektit për të ardhmen tuaj” morën besimin si zgjedhja e parë e votuesve gjermanë.LEXO EDHE:  Mazhoranca përgënjeshtron Bashën/ Nuk ka zgjedhje të parakohshme

Postimi i plotë i Taulant Ballës:

Urime Olaf Scholz dhe Partisë Socialdemokrate 🌹🇩🇪gjermane për rezultatin në zgjedhjet e sotme federale. Kandidati i SPD për kancelar Olaf Scholz dhe programi elektoral “Prej respektit për të ardhmen tuaj” morën besimin si zgjedhja e parë e votuesve gjermanë.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Çmimet në ndërtim, gjithnjë e në rritje”/ Arben Dervish tregon faktorët, ja si ndikoi tërmeti

Publikuar

-

Nga

Sektori i ndërtimit po përballet me një shtrenjtim të çmimeve. Sipas nënkryetarit të Shoqatës së Ndërtuesve, Arben Dervish, kjo vjen si pasojë e rritjes së materialeve të ndërtimit.

I ftuar në E-Zonë, ai tha se ka një rritje të kostove në këtë sektor, me afro 30 për qind, pasi janë rritur hekuri, çimentoja, por rritja më e ndjeshme është ajo e transportit.

 “Rritja e çmimeve ka dy faktorë:  Barra e lartë fiskale që po merr sektori i ndërtimit, kryesisht nga pushteti lokal; pjesa tjetër ka të bëjë me rritjen e çmimeve të lëndëve të para. Këto rritje kanë filluar që në periudhën e pandemisë. Kemi një rritje të çmimit edhe të fuqisë punëtore, si rezultat i mungesës së punëtorisë në tregun shqiptar. Është rritur çmimi i hekurit, nga 30 deri në 35 për qind. Kemi rritje të çmimit sa i përket çimentos, elementëve plastikë. Po ashtu, edhe rritja e çmimit të naftës sjell rritjen e çmimit të materialeve që na vijnë. Edhe rritja e transporteve ndërkombëtare. Këto erdhën si rezultat i pandemisë.  Nëse kostoja e ndërtimit ka qenë 450 mijë lekë metër katror, sot kostoja e ndërtimit po shkon diku te 600 mijë lekë. Ka një rritje të 30 për qind të kostos së ndërtimit. Ka të bëjë edhe me rritjen e cilësisë.”LEXO EDHE:  “Xhepat e shqiptarëve janë shkundur”/ Basha: Rama i la pa ndihmë qytetarët dhe bizneset

LEXO EDHE:  Vasili: Mos u habisni fare kur të dëgjoni shkollëpaktin të thotë broçkulla të reja

Dervishi theksoi se kërkesa për blerje është rritur dhe ky trend është konstatuar që pas tërmetit, kur shqiptarët, përveçse blejnë apartamente për strehim, një pjesë e tyre kërkojnë të rrisin standardin e jetesës.

“Trendi gjithmonë do të jetë rritës. Sidomos në zonat e lakmuara, gjithmonë do të jetë në rritje. Sepse ka rritje të çmimeve, punëtorisë, taksave. Sektori i ndërtimit ka një zhvillim goxha të vrullshëm. Kjo lidhet me dy arsye: patëm një tërmet që dëmtoi shumë dhe po zhvillohet një proces i vrullshëm rindërtimi, janë edhe shumë investime që po merr shteti për zhillimin e infrastrukturës. Gjithashtu, po rritet kërkesa për zhvillimin turistik të vendit. Po ndërtohen resorte. Sot ka një trend të zhvillimit. Në zonat bregdetare nuk janë vetëm shqiptarët që po blejnë, janë edhe të huajt.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE