Connect with Us

“Më imiton mua ti që shkon me poture në Bruksel?”/ Rama sherr me Nanon

Politikë

“Më imiton mua ti që shkon me poture në Bruksel?”/ Rama sherr me Nanon

Publikuar

-

“Edhe nëse ne do të kishim marrë ‘Po”-në e BE-së Shqipëria do të mbetej kjo që është. Thënë më thjesht, do të mbetej vendi më i mjerë i Europës”, ka qenë pikërisht kjo frazë e analistit Mustafa Nano që to të niste debatin e ashpër me kryeministrin Edi Rama në studion e “Opinion”.
Teksa Rama i ka kërkuar arsyen e kësaj ideje, biseda në studio ka ecur degë më degë derisa ka përfunduar tëk veshja e kryeministrit në Bruksel.
“Ti po imiton këmbë mbi këmbë që rri unë… po ky njeri që shkon me poturre në Bruksel?”, është shprehur Nano.

Pjesë nga debati:
“Rama: Procesi ka ardhur gjithmonë dhe duke u vështirësuar. Ne do të vijojmë të bëjmë çfarë po bëjmë për të ecur para me këtë proces, jo se na i kërkojnë ata, por sepse të gjitha gjërat që lidhen me këtë proces janë për të bërë një Shqipëri më Europiane.
Nano: Edhe nëse ne do të kishim marrë ‘Po”-në e BE-së Shqipëria do të mbetej kjo që është. Thënë më thjesht, do të mbetej vendi më i mjerë i Europës, gjë e cila u pa fare qartë edhe nga mbledhja e fundit ku Maqedonia e veriut u veçua nga ne.
Rama: Maqedonia ka 14 vjetë pas procesit të integrimit. Ore zotëri e di sa vjet ka Maqedonia që bredh prapa dyerve të Europës? 14 vjetë.
Është viti i 15 për Maqedoninë që rri tek dera, ndërsa ne e kemi vitin e dytë. Si mendon ti? Dhe Maqedonia ndërroi emër, ndërroi identitet. E kupton? Është njëlloj si ne ta kishim bërë Shqipërinë, Albania. Ndërroi identitet. Ose më keq, tia kishim bërë emrin North… Si mendon ti?
Nano: Do të më lësh të shprehem apo jo?
Rama: Po s’mund të thuash ti që është vendi më i mjerë, aty këmba mbi këmbë… E kupton?
Nano: Çështë kjo arrogancë.. Edhe në vendin më të qelbur të Europës, edhe për faji të kryeministrit, edhe ti na kanosesh ne.. Po çështë kjo?
Rama: Joo jo.. Arrogancë është kjo…
Nano: Nëse ju më lini unë jua shpjegojë… Shqipëria është tradicionalisht vendi më i mjerë nuk lidhet vetëm me ju personalisht.
Rama: Për çfarë arsye është vendi më i mjerë? Nuk është e vërtet..
Nano: Këto 6 vjetë është bërë edhe më i mjerë nga s aka qenë…
Rama: Edhe më i mjerë? Pse? Për ç’arsye? më jep një fakt që e bën të mjerë.
Nano: Një fakt ta jap unë… Nuk ka azilantë malazezë. Ka azilant Malazez? Nuk ka azilantë maqedonas, ka vetëm azilantë shqiptar…
Rama: Je komplet gabim… je totalisht gabim sepse po harron strukturën sociale të këtyre vendeve dhe harron që ato vende… Shko në Mal të Zi, shko në Maqedoni dhe dëgjo se çfarë thonë ato për punë. Nuk kanë. Ato vende kanë një strukturë sociale tjetër. nuk janë Shqipëria që doli nga bunkeri i komunizmit.
Nano: Po të shpjegoj atë që the ti se jemi vendi më i mirë…Zoti kryeministër më lini të flas sepse nuk i kam qejf të shoh nga shtëpia gazetar që i turren kryeministrit. Dua ta trajtojnë kryeministrin me më tepër respekt.
Rama: Po ça është kjo vendi më i keq…
Nano: Ti po imiton këmbë mbi këmbë që rri unë… po ky njeri që shkon me poturre në Bruksel? Çfarë i thua kësaj…Çuditesh nga këmba mbi këmbë? Çfarë i thua kësaj…
Rama: Po edhe ti më shikon nga pantallonat që mësove ngjyrat e veshjeve nga unë? Edhe ti shikon nga pantallonat… I lash unë ngjyrat dhe i more ti…Unë stë thëm që pse i more ngjyrat, por pse flet kështu. Si mund të thuash ti këtë?
Nano: Sepse vetëm ti e ke bërë këtë gjë…
Rama: Unë? Po ata të tjerët kanë shkuar atje me rroba ushtarake.. Dhe ti merrresh me këto mo? Ça je bërë si ata pensionistët e kohës Enverit që thonë shikoni pantallonat?
Nano: Veshja që vishni ju sot zoti kryeministër, ajo që kam veshur edhe unë është një veshje e stërtestuar nga koha…E vetmja gjë ose një nga të paktat gjëra që nuk ka ndryshuar është veshja e politikanëve. Duhet ta ketë një arsye kjo. Dhe arsyeja është që njeriu, politikani, përmes lukut, veshjes, duke qenë se ka të bëjë me njerëz duhet t’iu kursejë atyre njerëzve seriozitet.
Rama: Mua më merr të keqen ti për kompleks infrioriteti.. Shiko mos ke ti këtë kompleks sepse unë kur ulem atje i shoh ata njerëz para të cilëve ti ndihesh inferior si të barabartë asnjë metër më poshtë. Dhe të jesh i sigurt se asnjë prej kolegëve jashtë nuk merren me veshjen. Çtë duhet ty si vishem unë. Muçi me kalimin e kohës moda do të ndryshoj…”/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Berisha i del krah Metës/ Dakord me Presidentin kur flet për “grusht shteti”

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha i ka dalë në krah Metës kur flet për grusht shteti.

I ftuar në “Tempora” Berisha tha se Rama mund të largohet me një lëvizje të fuqishme popullore, si në Bolivi dhe Armeni.

E vërteta është se ekonomia është në rrokullisje. Shqiptarët duhet ta dinë se rrogat e administratës publike nuk po paguhen me të ardhurat që mblidhen por me një mekanizëm jashtëzakonsiht të rrezikshëm bankar.

Ky borxh 82% që shkon dhe këtu nuk janë llogaritur 600 milion euro të prapambetura, është 14 miliard borxhi, nuk ka investitorë të huaj që të vjen. Mungesa e gjykatava është baras mungesë shteti ligjor dhe bashkë me borxhin e bën situatën dramatike. Zgjidhja është largimi i shkaktarit. Edi Rama largohet me një lëvizje të fuqishme popullore, si në Bolivi dhe Armeni, pa lëshuar sheshin. Edi Rama e ka gjetur dhe ikën, ai le të ikë por më nuk kthehet dot në zyrë, nuk mund të rrijë kryeministër në tunelet e Skraparit dhe Mokrës. Jam dakord me Presidentin kur flet për grusht shteti”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ironizoi Metën për shpërndarjen e Parlamentit/ Presidenca “dhëmbë për dhëmbë” me Ramën

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ironizoi pak më parë presidentin Ilir Meta për deklaratën e këtij të fundit se populli do të shpërndajë Parlamentin.

Kreu i qeverisë tha se nuk surprizohet nga Meta, ndërsa theksoi se nuk shikon fall, sikurse pretendon për Kreun e Shtetit.

Pas kësaj ka ardhur menjëherë reagimi i Presidencës, konkretisht nga zëdhënësi i Metës Tedi Blushi.

Blushi i kujton me një fjali të vetme Ramës akuzat për lobimin e këtij të fundit, për të bërë një foto me ish-presidentin e SHBA Barack Obama, që pretendohet se është bërë me anë të biznesmenit shqiptaro-amerikan, Bilal Shehu.

LEXO EDHE:  Edipët e SHIK-ut të Berishës

LEXO EDHE:  Meta tregon shqetësimin e tij më të madh

“Gruaja e Bilalit do takohet shumë shpejt me popullin!”, thekson zëdhënësi i Kreut të Shtetit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Opinione

“Meta dhe Kryemadhi janë tërbuar”/ Ngjela tregon se çfarë po e tmerron Presidentin

Publikuar

-

Nga

ngjela deputetet e opozites deshmore

Shihni se në çfarë mediokriteti patologjik është politika shqiptare. Të tremburit nga goditja antikorrupsion kanë rrënë në absurd politik, dhe po na shfaqin një tragjikomedi.
Meta sot foli për një lëvizje të gjerë popullore, që do ta drejtojë ai për të shpëtuar shtetin.
Është president i republikës, por nuk ka asnjë përfillje ndërkombëtare. Është një njeri i përbuzur ndërkombëtarisht nga politika perëndimore. Dhe, tani po kërkon ndihmë nga shqiptarët, të cilët i ka zhvatur në njëzet vjet rresht. Ka në rrezik edhe veten, edhe pronat e tij, të fituara me korrupsion, por neve na thotë se shteti është në rrezik. Dhe do revolucion. Po, me kë mendon ta bëjë këtë. Në fakt, ne na bën për të qeshur, por ai vetë është në vaj. Në të vërtetë, kështu shfaqen të gjitha tragjikomeditë.

l.
Presidenti Meta po e quan grusht shteti shkarkimin e tij. Dhe do t’i drejtohet popullit shqiptar, i cili, në fakt, nuk e sheh dot me sy Presidentin e tij Meta. Por, si ka mundësi që këtë “grusht shteti” në Shqipëri nuk po e sheh as Brukseli dhe as Uashingtoni?!
Megjithatë, Meta thirri sot vetë Bashën për ndihmë.

Ndërsa, Berisha dhe Basha e dinë që Meta është një i humbur që kërkon të ngrerë popullin në revolucion, por ata e dinë gjithashtu se ai ndërkohë nuk po di ku të fusë kokën, dhe prandaj kërkon ndihmën e tyre.

ll.
Çifti Meta thotë se paska blerë pallate dhe prona pa fund me “ndihmën” financiare të vjehërrit të Metës, një punonjës ambulant ky, që banonte në një gatibodrum te Shallvaret në Tiranë. Kjo është komedi.
Dhe, tani, të dy janë bërë si të tërbuar se do t’ua marrin ato prona me një proces diskreditimi. Por, edhe Meta do të shkarkohet, se tani nuk e bllokon dot më Gjykatën Kushtetuese. Këtu qëndron e vërteta e frikës Meta.

LEXO EDHE:  Edipët e SHIK-ut të Berishës

LEXO EDHE:  Edipët e SHIK-ut të Berishës

Sot, Meta na tha se e ka popullin me vete, ndërsa na tregoi gjithashtu se shpresën e ka te Basha dhe Berisha, që këta t’i drejtohen Partisë Demokratike për të mbrojtur Metën. Po, a nuk e di Meta që Basha ka një çështje të hapur në Uashington dhe Meta është krejt i padëshirueshëm për Uashingtonin?

Të gjithë këta, në fakt, janë të trembur nga reforma që po imponojnë amerikanët si politikë kundrejt një Shqipërie të korruptuar, me tendencën për të vendosur këtu drejtësinë dhe antikorrupsionin, kurse çështja Meta po kuptohet që do të jetë e para.

lll .
Ndërkaq, përkrahësit e tyre politikë, të korruptuar edhe ata, janë të trembur dhe po rrinë gjithë sy e veshë, duke pyetur: çfarë po ndodh?
Asgjë e veçantë. Po mbyllet laku juridik për shkarkimin e Metës. Ndërsa Meta kuptohet se është i likuiduar. Jermi i tij i sotëm, që tha se do t’i drejtohej popullit, erdhi si pasojë e frikës nga ngritja e Gjykatës Kushtetuese, që ka nisur. Dhe prandaj e thirri Bashën, që bashkë të drejtonin revolucionin popullor për mbrojtjen e korrupsionit.
Kurse Basha, pasi doli nga Meta na foli nepër dhëmbë për një rrotacion abstrakt, se e di që Meta ka hyrë në luftë me Amerikën, por, ama, me një fishek.

Basha e provoi vjet me molotovët, që i shpërndau vetë te hordhitë e tija, dhe pastaj, pasi u kërcënua, shkoi me një frymë dhe i mblodhi po vetë. Po Meta, e di këtë?

E pra, ky në fakt është një aspekt i tragjikomedisë që vjen nga frika e ndëshkimit që po pritet të ketë korrupsioni i nivelit të lartë në Shqipëri. Dhe, siç duket, tani jemi në fillimin e fundit të tij.

LEXO TE PLOTE