Connect with Us

Nga Mitro Çela/ Më gjuajnë për gay(?!)

Satire Politike

Nga Mitro Çela/ Më gjuajnë për gay(?!)

Publikuar

-

Në orën 20:00 nisa krosin. Në Parkun e Liqenit Artificial është hapur një rrugë – shteg për biçikleta. Në hyrje të rrugës takova Nard Ndokën me zonjën. – Ku e ke Ezmerkën? Vetëm në gjysmerrësirë? Mos ke dalë për të gjuajtur? – I re pikës. Më zbulove, sepse gjuan edhe vetë… Nardi qeshi. Zonja nuk e kapërdiu humorin… m’u duk. U ndamë.

Nisa një vrap të lehtë. Më prenë rrugën dy djem. Më i madhi më tha: – Xhaxhi! Di ku gjuhet seks me pare? – Ecni pëpara. Kthehuni djathtas. Dilni në breg të liqenit. Aty është “Gjiri i kurvave.” E ka zbuluar Edi Rama, kur ishte ministër i Kulturës. – Zotni! Do të bësh një gojore? – më propozoi djali që ishte edhe më i vogli, edhe më i bukuri. – Nuk jam gay. Më pëlqejnë çupat… U largova me vrap. Djali më ndiqte duke thënë: ”Zotni!

Shkëmbejmë dy fjalë?!” Shpejtova hapin. Nuk di pse ndjeva si frikë. Si sëkëlldi!… Bëra nja 200 metra dhe u ktheva. Djemtë ishin ulur buzë rrugës. – Erdhi ky tipi. Ia paska qejfi një gojore, – tha njëri nga djemtë. – Për mua u ktheve? U bëre pishman? – Jo. Nuk jam gay. – Pse bën llafe! Një gojore të bën mirë! – Sa e ke pazarin? – Tani fole bukur. Varet!

Nuk qenke keq me bythë. Pensionistët e nisin me gojore dhe përfundojnë nga prapa. Pesë mijë lekë. Çmim i ulët. Sot e kemi sefte, de. Si fytyrë e parë. Ku punon? – Jam deputet! – Ke rrogë të lartë zotni? 10 mijë lekë pazari. Kaq u marr deputetëve… – Ke bërë gojore me deputetë? – Sigurisht. Kam klientë dy socialistë dhe një demokrat.

LEXO EDHE:  Për një pako kafe…/ Rrëfimi i padëgjuar i Mitro Çelës

– Po ndonjë demokristian të ka rënë mes shalëve? – Nuk mbaj mend! Do të futemi në pyll, të shohësh Stambollin me sy hapur? – Me shumë gaz, por nuk jam gay. U ndamë. Pa bërë 50 metra më doli para çifti Ndoka. – Nard! Të doli fjala! Më gjuajtën dy djem. Më morën për gay… – dhe u tregova bëmën. – Kështu të gjen kur del mes pyllit vetëm, pa Ezmerkën, – tha zonja Ndoka. Dhe ha, ha, ha e ku, ku, ku….

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Satire Politike

Çuni i Fahriut sfidon Blendi Fevziun dhe doktor Isuf Kalon

Publikuar

-

Nga

Një grup gazetarësh e shpallën librin “Misioni i Unazës”, si veprën më të rëndësishme të vitit që kaloi, shkruar në kopertinë nga Klevis Balliu, se ndoshta mund të jetë shkruar edhe nga dikush tjetër, ka ndodhur dhe kemi dëgjuar. Sepse është një libër me plot detaje dhe të dhëna. Është një libër i rëndësishëm, për një ngjarje të rëndësishme, e cila siç filloi edhe mbaroi, sikurse edhe e kishim paralajmëruar.

Librat kryesore në vitrinën e librarisë

Por, ky libër edhe pse misioni i unazës dështoi dhe ajo po zgjerohet, njerëzit janë braktisur, kanë ikur nga protesta, dhe kanë ngelur rrugëve, siç ndodh zakonisht me Lulzim Bashën dhe të deleguarit e tij, vepra e çunit të Fahriut po sfidon Blendi Fevziun e Opinionit dhe doktor Isuf Kalon. Gazetari me eksperiencë, autor i disa librave, është sipër ndërsa në krah të Klevisit qëndron doktor Kalo. Duhet ta ketë për nder Klevisi apo do ta ketë për nder Fevziu dhe doktori?

Në fakt duhet të jetë ky i fundit që duhet ta falenderojë Klevisin që qëndron pranë veprës së tij, sepse mund të qëndronte edhe diku tjetër Klevisi, por aty ku shiten librat në librari, ai qëndron në krah të Blendi Fevziut.

Për nder ta ketë edhe doktor Isuf Kaloja, i cili na ka shkruar disa histori të Bllokut.

Po ç’janë këto histori, kush është ky doktor Isuf Kalo?!. Vlera e vetme në atë raft librash ka libri i fuqishëm, “Misioni i pamundur i Klevis Balliut”, që në fakt nga një mision i pamundur, u kthye në një mision i dështuar që nisi me Unazën dhe përfundoi dhe u varros po aty.

Por, libri jeton dhe do të jetojë gjithmonë në rafte dhe për këtë ka shumë të dhëna nga agjenci të ndryshme, të cilat merren ekskluzivisht me librat, shitjet e tyre dhe shpërndarjet në botë. Pritet që një agjenci prestigjoze ndërkombëtare ta marrë librin e Klevisit dhe ta përkthejë në disa gjuhë, për ta shitur në vendet e Afrikës, në Mozambik, në Nigeri. Përtej këtyre libri do të çohet edhe në disa vende të Amerikës Latine.

LEXO EDHE:  Nga Mitro Çela/ Seks, karrike dhe tapet

LEXO EDHE:  “Ah, sikur të isha kone”/ Mitro Çela rrëfen ndodhinë buzë detit

Një kërkesë për përkthimin e këtij libri ka bërë edhe vetë Kim Jong Un, i cili e pret ta ketë së shpejti librin e çunit të Fahri Balliut në gjuhën koreane. Për më tepër ai ka shpalosur edhe një kërkesë. Do që të bëjë një promovim të këtij libri në Korenë e Veriut dhe në tavolinë të jetë edhe “shkelqësia” e tij shoku Fahri Balliu, babai legjendar i Klevisit, njeriu që nuk i është ndarë partive dhe popullit shqiptar, në më shumë se pesëdhjetë vite.

Pritet që kërkesa të shqyrtohet nga Klevisi, i cili do të vendosë nëse do t’ia japë apo jo këtë shans Kim Jong Un-it dhe agjencisë që ta botojë në disa gjuhë të botës./ CNA.al

Foto-Zbulohet libri i vitit për 2019

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

Foto-Zbulohet libri i vitit për 2019

Publikuar

-

Nga

Në prag të vitit të ri, CNA.al, me një grup gazetarësh, duke u bazuar në disa kritere dhe argumente, shpalli foton e vitit.

Ne shpallëm foto të vitit, një foto të kreut të Republikës së re, Lulzim Basha duke udhëtuar me “Bussines Class”, së bashku me bashkëshorten e tij, e cila shfaqet me këmbët përpjetë.

Mjafton kjo foto e kryetarit të opozitës me bashkëshorten e tij në krah, e cila ngre këmbët përpjetë në biznes, duke na treguar arrogancën, pasurinë dhe hallet e tyre të zgjidhura.( Lexo këtu)

Por, nuk mund të mbetej pa “nderuar” edhe deputeti i Republikës së re, i “madhi” Klevis Balliu.

Zakonisht ngjarje të tilla publikohen në fund vit, por ne pritëm këto ditët e para të Janarit, pasi pritëm që kauza e Klevis Balliut me Unazën e re të merrte fund.

Dje dhe pardje, IKMT dhe Bashkia e Tiranës kanë prishur godinat e fundit dhe kanë deklaruar se ka mbaruar komplet shembja. Do të bëjnë disa spastrime në zonë dhe firma do të fillojë ndërtimin e Unazës së re.

Ndërkohë që duke pritur me ankth këtë që ndodhi, shfletonim librin e Klevis Balliut, me titull “Misioni i Unazës”.

Ne e shpallim këtë libër si më të shkëlqyerin, më të përkryerin, me kauzën më të drejtë dhe librin që vërtetë u shkrua dhe solli “fitoren” e banorëve të Unazës së re.

Po të mos ishte shkruar ky libër i vitit, banorët nuk do të fitonin, as shtëpitë e tyre nuk do të ishin shembur shtëpitë e tyre dhe as nuk do të ishin lënë në rrugë nga qeveria.

CNA.al e ka shkruar që në krye të herës që mjaftonte prania e Klevisit atje, për të kuptuar se pas pak kohësh kauza do të humbte, por gjithësesi ndërtesat u prishën dhe banorët janë lënë në rrugë. Por, kemi fituar. Kemi shpallur dhe librin e Klevis Balliut “Misioni i Unazës” si libri më i mirë i vitit 2019.

LEXO EDHE:  Haberet e Mitros/Nuk ka kartë krediti për pensionistët?!

LEXO EDHE:  Nga Mitro Çela/ Seks, karrike dhe tapet

Sepse ky libër na tregoi se çuni i Fahriut, i cili për tetë vjet iu deshën 300 mijë euro të mësonte vetëm anglisht në Universitetet e Britanisë, mund të shkruajë me një fjalor të pasur, dhe mund të na japë edhe vepra të shkëlqyera. Dhe nga ky libër i parë shpresojmë të ketë të tjerë libra, botime të rëndësishmë politike dhe letrare nga personaliteti me vlera të shkëlqyera, Klevis Balliu.

Nuk ka rëndësi nëse ia shkruan babai. Nuk na prish asnjë punë. Mjafton që libri të ketë emrin e Klevisit.

Megjithëse godinat janë shembur dhe kauza ka humbur, libri është në librari. Banorët mund të mbesin rrugëve, por librin dhe Klevisin i kemi. Nuk ka rëndësi çfarë ndodh./ CNA.al

Shpallet foto e vitit

Çuni i Fahriut, simboli i pazarit të Lulit për protestën e “Astirit”

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

Basha tersi i Karaibeve/ Pas pushimeve, bie tërmet

Publikuar

-

Nga

Një seri tërmetesh janë regjistruar gjatë ditës së djeshme dhe asaj të sotmes në ishullin e Karaibeve, ku më i fuqishmi ishte me magnitudë 6.4 ballë.

Ky ishte tërmeti më i fuqishëm në 102 vite e fundit që ka goditur ishullin ekzotik, ndërsa si pasojë ka mbetur viktimë një person.

Guvernatori i Porto Rikos, Wanda Vazquez ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme dhe konfirmoi se të paktën 346 qytetarë kanë mbetur pa shtëpi.

Tërmeti i paparë që prej më shumë se një shekulli ka rënë menjëherë pasi u largua kryetari i opozitës shqiptare Lulzim Basha, i cili, pas vitit të ri, u raportua nga media, se pushimet i kaloi në Karaibe dhe është kthyer vetëm dy ditë më parë.

LEXO EDHE:  Nga Mitro Çela/ Çmimi: Një puthje – një foto

LEXO EDHE:  “Ah, sikur të isha kone”/ Mitro Çela rrëfen ndodhinë buzë detit

Ka qenë një fat i madh për Shqipërinë dhe për kombin shqiptar që Lulzim Basha kishte ikur në Karaibe dhe që tërmeti u mbyll në dy ditë, pasi mediat ndërkombëtare raportojnë se tërmetet e fuqishme janë të rralla në Porto Riko./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE