Connect with Us

INU në Elbasan me “dorë të hekurt”/ Fadromat “mësyjnë” edhe socialistët

Politikë

INU në Elbasan me “dorë të hekurt”/ Fadromat “mësyjnë” edhe socialistët

Publikuar

-

Inspektoriati Ndërtimor Urbanistik në Elbasan, ka vite që ka bllokuar, penalizuar dhe shkatërruar nga themelet, çdo objekt që ka rezultuar me shkrlje ligjore.

Duke folur për “CNA.al” drejtori i INU në Elbasan, Leli Kaja deklaroi se “nuk kemi toleruar asnjë qytetar, asnjë socialist, madje e them me bindje se ata kanë qenë ndoshta më të prekurit nga fadromat tona, partia ime ka qenë dhe mbetet ligji dhe zbatimi i tij”.

Duke folur mbi problemet e ditës, zoti Kaja tha se “vetëm për vitin 2018- 2019 kemi nisur drejt Krimit Ekonomik dhe Prokurorisë qindra denoncime me fakte dhe jo llafe, kemi nisur drejt organeve të zbatimit të ligjit, qindra emra subjektesh dhe personash që janë kapur me shkelje ligjore, dhe se Prokuroria dhe Gjykatat duhet ti ndëshkojnë.

                       Leli Kaja

INU Elbasan, përgjatë vitit 2019 ka vazhduar me plan-inspektimin duke vjelë edhe informacione nga banorët e qytetit dhe zonave rurale, për çdo objekt  që tenton të ngrihet duke shkelur ligjin.

Ne jemi në fazën e bashkëpunimit intensive me Kadastrën e Shtetit, organet e policisë, gjykatë e prokurori, për të evidentuar dhe prishur çdo objekt që nuk e ka marrë lejen e legalizimit, apo për çdo objekt që pengon me dashje investimet, si rrugët, kanalizimet, etj.

LEXO EDHE:  Elbasan/ 23 qendra shēndetësore pa energji elektrike dhe ujë

Aksionet e INUV Elbasan kanë vazhduar edhe përgjatë muajve të verës, ku janë prishur mbi 118 objekte në zona ku janë ngritur pa leje mbi rrjete ujësjellësi, kanalizimet e ujërave të zeza, që kanë bllokuar rrugica dhe rrugë dytësore në lagje dhe zonat e banuara fushore dhe malore”.

Sipas zotit Kaja “mbështetja nga Bashkia ka patur në sfond evidentimin dhe verifikimin e çdo leje ndërtimi, për të mos toleruar asnjë që shkel kondicionet urbanistike, apo që guxon të ngrejë ndonjë kat shtesë mbi ato ekzistuese”.

INUV Elbasan, pret  dhe shqyrton çdo ditë mbi 250 ankesa dhe kërkesa  nga  subjektet  private dhe qytetarët, duke nisur madje  edhe të shtunave  në  terren  inspektorët e vet. Shumë shpejt do të nisë një tjetër aksion për zhbllokimin e hapësirave të gjelbërta në disa lagje të Elbasanit, dhe zonave rurale në atë Bashki./ Artur Ajazi-CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

5 fake news nga Ilir Meta tek Lulzim Basha në 14 ditë

Publikuar

-

Nga

Pse na duhet Ilir Meta kryeministër/ Mesazhi i koduar për Bashën dhe detaji i fshehur nga Presidenti

Në dy javët e fundit mediat kanë prodhuar një numër të madh fakeneës-esh apo lajmesh të pavërteta. Janë pesë apo më shumë fakenews të prodhuara ditët e fundit. Në të paktën dy javë, në mediat pranë koalicionit opozitar-qeveritar, pra midis koalicionit PD-LSI, fakeneësi është prodhuar nga zyrat e propagandës pranë Ilir Metës duke gjetur edhe mbështetjen e Lulzim Bashës, e më pas është raportuar në kanalet pranë opozitës.

Pak kohë më parë qarkulloi një lajm se kishte një pazar të ri lidhur me ndarjen territoriale pas një deklaratë të kryeministrit grek Kyriakos Mitsotakis në Parlament për ratifikim e marrëveshjes me Egjiptin dhe Italinë. U ngritën një sërë akuzash se Shqipëria po negocionte për faljen e detit. Në fakt ky ishte një fakenews i nxitur nga mediat pranë presidentit dhe kryeministri reagoi duke zbuluar telefonatën me homologun grek. Ai deklaroi se në fakt nuk kishte pasur një telefonatë për këtë çështje dhe në fund tha se Shqipëria i kishte bllokuar bisedimet me Greqinë shumë shumë kohë më parë, atë të Berishës për të shkuar në gjykatë ndërkombëtare. Pati fake news për të futur spicat e tyre në opinion publik kundër qeverisë që ata bëhen pjesë e lojës.

Fakenewsi i dytë ishte lajmi i shpërndarë nga vetë zëdhënësi i presidentit Tedi Blushi në disa media të presidentit siç është Faxnews, Faxweb apo Ora News dhe më pas marrë nga mediat tjera, për dorëheqjen e Ilir Metës një ditë pas zgjedhjeve dhe provokimi që ai i bënte Lulzim Bashës duke thënë se Meta do të bëhej kryeministër dhe ministër i Brendshëm. Një lajm ky sërish i përgënjeshtruar nga Presidenca, thotë se më qesharaku nga të gjithë ishte Petrit Vasili, ai që i lan këmbët dhe i pi ujin Ilir Metës.

E treta është një lajm tjetër i pavërtetë i shpërndarë në media për AMA-n dhe për AKEP.

Një ndjeshmëri e madhe publike u ngjall pas reagimit në turmë të shoqatave dhe organizatave që kryesisht kanë një miqësi të hapur me presidentin Ilir Meta, të cilat thanë se AMA dhe AKEP do shkriheshin në një. Në fakt burime zyrtare nga Kuvendi i thanë CNA.al se kjo nuk është aspak e vërtetë dhe se është punuar që AMA të ketë institucionet dhe AKEP të mos ketë asnjë punë me këtë çështje. AMA do dalë si një strukturë e pavarur në zbatim të rekomandimeve. Ky ishte fake news i tretë, më tej shkojmë te i katërti lidhur me një debat për kazinotë që po licensohen dhe rikthimin e kumarit në Shqipëri.Kazinotë në fakt nuk kanë ekzistuar në Shqipëri, e vetmja kazino mbetet te Tajvani, të tjerat kanë qenë lojëra fati apo salla bastesh. Aktualisht ligji në fuqi i jep mundësi hoteleve me 5 yje të kenë kazino dhe ligji e parashikon këtë vetëm për në qendër të Tiranës ashtu siç është Tajvani. Kjo nuk është e vetmja sepse së fundmi është licensuar edhe te Hotel Plaza një kazino tjetër. Në këto kazino nuk mund të hyjë çdo njeri.

LEXO EDHE:  Elbasani në terr/ Firma private këput kabllot

LEXO EDHE:  Elbasan/ 23 qendra shēndetësore pa energji elektrike dhe ujë

Fakenewsi tjetër është në fakt një formular i shpërndarë nga zyrat e LSI, një formular i shkruar në kompjuter, i cili nuk po gjen dot autorin, por gjithçka është prodhim i bërë nga Monika Kryemadhi, i marrë dhe i shpërndarë nga zyrat e Presidentit.

Këto janë 5 fake news të cilat nxirren nga zyrat e presidentit dhe më pas përdoren nga mediat.

Mesa duket Ilir Meta e ka të qartë rolin e tij, tashmë presidenti i Republikës po bën detyrën e shpërndarësit të lajmeve të rreme si njeriu që udhëhoqi fushatën e opozitës me profilin kundër qeverisë, duke dëmtuar edhe Lulzim Bashën, i cili ka luajtur një rol dytësor. Këta janë lajme të prodhuara dhe të shpërndara nga zyrat e Tedi Blushit dhe nga zyrat e propagandës së Tedi Blushit, për të nxitur reagimin e Presidentit, reagimin e një njeriu të ndershëm dhe të drejtë, dhe më pas del Presidenti me shpatën e njeriut të ndershëm që kërkon drejtësi, që mbron ligjin dhe shtetin. Ndërkohë që reagoi për provokimet territoriale, reagoi edhe për dorëheqjen, reagoi dhe për ligjin e AMA-S. Në fakt, gjithçka në këto që ka reaguar ai të gjitha përputhen dhe tregojnë që fakeneësi është prodhuar në magazinën e tij./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Kapter” Sandër Lleshaj reagon për makinën luksoze/ CNA.al i përgjigjet

Publikuar

-

Nga

"Kapter" Sandër Lleshaj reagon për makinën luksoze/ CNA.al i përgjigjet

Më në fund, pas rreth dy javësh, ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, i cili nga gjeneral ushtrie është kthyer në “kapter” politike, ka reaguar pas denoncimeve të vazhdueshme të CNA.al në lidhje me një mjet luksoz të blerë nga Policia e Shtetit për Ministrin e Brendshëm, me një vlerë raportuar prej nesh, rreth 100 milionë lekë.( Lexo këtu)

Lleshaj ka reaguar me një gjuhë që nuk i shkon për shtat as kapterit më të rëdnomtë të ushtrisë dhe nuk e dëgjon as nga goja e policit më “barkderr”.  Ndoshta ka reaguar i zhytyr në luksin e BMË-së, apo në vilat e Gjirit të Lalzit që nuk i deklaroi kurrrë.

Por, zoti Lleshaj në vend që të përgjigjet për skandalin, përpiqet të gënjejë.

Së pari CNA.al asnjëherë nuk ka thënë që mjeti është në pronësi të tij. Por, i jemi drejtuar me shkresa zyrtare Policisë së Shtetit dhe Drejtorisë së Përgjithshme të Transportit Rrugor. Dhe kemi theksuar në çdo shkrim tonin se ky mjet është blerë nga Policia e Shtetit, për Oficerin e Kontaktit në Ambasadën tonë në Gjermani, dhe është marrë në përdorim, nga Sandër Lleshaj. Për më tepër mjeti qarkullon me targa falso dhe pa siguracion.

Makina me targa Gjermane, te Policia e Shtetit

Automjeti sipas Lleshajt nuk kushton as 100 milionë lekë, dhe as 150 mijë euro.

Asnjëherë dhe në asnjë rast CNA.al nuk ka thënë se mjeti ka kushtuar 150 mijë euro. Ne kemi thënë rreth 100 milionë lekë. Kjo vlerë ka qënë e përafërt me vlerat që jepet modeli BMW me të cilin ai lëviz, në treg. Ndërsa sot Lleshaj ka thënë se mjeti është blerë për 49 mijë euro.

Zoti Lleshaj duhet ta dijë se gati 50 mijë euro, janë të paktën 60 milionë lekë.  Dhe po të futet vlera e zhdoganimit dhe kostot e tjera shtesë për sjelljen e tij nga Gjermania, taksa , siguracione etj, vlera rritet më të paktën 20%.

Makina me targa shqiptare, te Ministria e Brendshme

Meqënëse Lleshaj nuk e do 100 milionë, por e do gati 70 milionë lekë makinën, ne po i themi se kjo vlen sa tre apo katër respiratorë, apo për dy ose tre shtëpi, sipas vlerave të shtetit, për të dëmtuarit që po jetojnë në çadër për shkak të tërmetit.

Për vlerën po e ritheksojmë se i jemi drejtuar Policisë së Shtetit, e cila prej dy javësh nuk po na jep dokumentet në shkelje totale të ligjit.

Ashtu siç gënjeu DPSHTRR duke mos na vënë në dispozicion të dhënat dhe duke e quajtur makinë personale, mjetin me të cilin qarkullon ministri.

Përgjigja nga DPSHTRR

Këtë i kemi thënë ne Zotit Lleshaj dhe po e përsërisim. Në kohë pandemie dhe gjëmash nga tërmeti nuk blihet makinë 50 mijë euro.

Së dyti, nuk është sa gjysma e vlerës që ne kemi thënë, sepse mjeti është i pazhdoganuar. Dhe Zoti Lleshaj duhet ta dijë mirë këtë gjë.

“Kapteri” duhet ta dijë mirë se nuk ka asnjë keqinformim dhe as dezinformim publik.

Ai duhet të dalë dhe të nxjerrë dokumentat e të tregojë se për kë është blerë ky automjet.

Pse automjeti qarkullon me targa falso?

Pse nuk është i siguruar dhe pse u shpenzuan 60 milionë, siç thotë ai, në kulmin e pandemisë, për luksin e ministrit?

Tjetër makina e Ministrit të Brendshëm dhe tjetër makinat në përdorim të Policisë së Shtetit. Policia mund të ketë nevojë për makina edhe 100 milionëshe, edhe 200 milionëshe, kurse ministry i Brendshëm nuk ka nevojë për një luks të tillë në kulmin e një krize të tillë ekonomike që po kalon vendi.

Lleshaj me makinën luksoze para Parlamentit

“Kapter” Lleshaj duhet ta dijë dhe të jetë i qartë se nuk ka intimidim apo shantazh dhe duhet të kuptojë një herë e mirë se përgjigje të tilla, me gjuhë kërcënuese nuk trembin askën. i bën ato apo jo nga vila e fshehur në Gjirin e Lalzit apo nga BMË-ja e tij luksoze, “Kapter” Lleshaj, njeriu i dështimit në krye të sigurisë në vend duhet të kuptojë se askush nuk e ka baltosur. Por thjeshtë dhe vetëm i kemi thënë të vërtetën. Ka blerë një mjet luksoz në kohë pandemie. Nuk është 100 por është 60 milionë. Qarkullon me targa falso dhe pa siguracion. Dhe kjo është e vërteta. Dhe në qoftë se do të zbulohet  nga media dhe vendi më periferik i Europës, në një skandal të tillë ministry i Brendshëm të paktën do të duhet të jepte dorëheqjen dhe të kërkonte falje publike.

LEXO EDHE:  Covid hyn në Qendrën Fëmijët me Aftësi Ndryshe në Elbasan/ Infektohet drejtoresha

LEXO EDHE:  Elbasan/ 23 qendra shēndetësore pa energji elektrike dhe ujë

Vetëm dje në një nga rrugët nacionale të Shqipërisë janë vrarë dy vajza, dhe dy janë në gjendje të rëndë për shkak se shoferi ishte i dehur dhe policia nuk dukej asgjëkundi. E në vend që të merrej me këtë ngjarje tragjike, “kapter” Lleshaj gjen kurajon dhe reagon me kërcënime duke shantazhuar median.Duke u sjellë si një sharlatan politik me shpresën se ne do të ndalemi për të zbardhur të vërtetën e mjetit që përdoret nga ai, ku i kompleksuar dhe në dhimbje për zbulimin e së vërtetës, pas dy javësh nuk sqaron por akuzon.Gjë që në fakt e ka bërë që nga dita që ka shkuar në zyrën e ministrit.

Lleshaj në Korçë

Sandri është mërzitur nga makina e tij luksoze sot në mëngjes, duke parë ëndrra në vilën në Gjirin e Lalzit dhe ka dalë duke sulmuar mediat, që I thonë të vërtetën.

Zoti Lleshaj fatkeqësisht nga gjenarl u bëre “kapter”. Turpësisht je një nga mjeranët e shumtë politikë, që përpiqen të fshihen pas sulmeve. Por, makinën nuk e fut dot në xhep, as 50 mijë euro, nuk i fut dot në xhep. As target falso nuk i fsheh dot, as siguracionin e munguar të mjetit nuk e fsheh dot. Të gjitha këto janë fakte dhe jo në gjyq, por prapa Hënës të shkosh do të vimë dhe do të qëndrojmë përballë ty dhe “suretërve” të tjerë si puna jote, që me taksat e shqiptarëve zhgrryhen në luks ditë e natë dhe më pas akuzojnë median për të vërtetën e dhimbshme që ata i thonë.

Zoti “kapter” mos u mërzit. Merre shtruar dhe më qetë. Rezultatet e 6-mujorit të parë të këtij viti i ke fantastike. Edhe në krim edhe në aksidente, edhe pse Shqipëria për tre muaj ishte e mbyllur.

Por po të themi një të vërtetë publike. Edhe pse na sulmon, ne nuk ka “burrë nëne apo bir k*rve”, siç thotë Edi Rama, të na intimidojë apo të vijë të na kërkojë llogari.

Llogaria është tek mjeti që ke në përdorim, skandali është te BMW-ja luksoze. Skandali është në dyert e Policsë së Shtetit dhe sqaro shqiptarët se pse ky mjet është blerë me një vlerë të tillë, dhe pse ministri i Brendshëm duhet të mbajë një makinë të tillë, 60 milionëshe, kur Shqipëria nuk ka respiratorë dhe shqiptarët po flenë çadrave pas tërmetit katastrofik të 26 nëntorit 2019.

Zoti “kapter” suksese në jetë!/ CNA.al

Sandër Lleshaj, “kapteri” me limuzinë

Skandali me BMW-në 100 milionëshe të Sandër Lleshajt/ Mjeti qarkullon pa siguracion

Foto+Video/ Zbulohet vila e ministrit të Ramës në Gjirin e Lalzit

Skandali me BMW-në luksoze të Sandër Lleshajt/ Makina qarkullon me targa falso

Ministri i Brendshëm përfshihet në skandal/ Fshehu një vilë në Gjirin e Lalzit?

“Ministri i Lalzit”/ Sandër Lleshaj hesht për vilën luksoze

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Basha këshillon nxënësit/ Ju lus të silleni me vetëdijen se nga sjellja juaj varen jetë njerëzish

Publikuar

-

Nga

Basha këshillon nxënësit/ Ju lus të silleni me vetëdijen se nga sjellja juaj varen jetë njerëzish

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka uruar sot nxënësit dhe mësuesit në ditën e parë të shkollës.

Me anë të një mesazhi ne rrjetet sociale Basha theksoi se “Askush nuk do donte që dita juaj e parë e rrugëtimit drejt dijes të ishte si kjo e sotmja në mes të pandemisë, shoqëruar me masa të veçanta që e bëjnë të vështirë këtë fillim shkolle.”

Sipas tij ky do jetë një vit sfidues dhe shtoi se normaliteti ka për tu kthyer serish, por që kjo gje te ndodh duhet të zbatohen masat.“Urime të gjithë gjimnazistëve në këtë vit sfidues! E di se do ta keni të vështirë të ruani distancën, pasi e tillë është edhe energjia e moshës, por ju lus të silleni me vetëdijen se nga sjellja juaj varen jetë njerëzish.

LEXO EDHE:  Shihni sa trishtim/ Ana tjetër e festës në Elbasan

LEXO EDHE:  "Çmenden" babë e bir/ Dhunojnë barbarisht 25-vjeçaren

Normaliteti do rikthehet sërish, e ju mund të kapni kohën e humbur me njëri-tjetrin. E vetmja gjë që nuk kthehet është jeta. Prandaj lutja ime për të gjithë ju është: respektoni masat, ruani veten dhe njëri-tjetrin.
Ditë më të mira na presin!” përfundoi Basha.

LEXO TE PLOTE