Connect with Us

Vdekja “misterioze” e Xhevat Hanas, nën hetim nga antimafia italiane”/ Artan Hoxha zbulon detaje

Kronika

Vdekja “misterioze” e Xhevat Hanas, nën hetim nga antimafia italiane”/ Artan Hoxha zbulon detaje

Publikuar

-

Rasti i Xhevat Hanës, prokurorit që kishte në duar dosjen hetimore për zhdukjen e Remzi Hoxhës, tërhoqi vëmendje edhe te autoritetet e shtetit italian, ku ai u transportua për mjekim në atë kohë.

“Aty ku ndodhej shtrati Xhevat Hanës kanë shkuar pjestarë të autoriteteve italiane, kryesisht sektori antimafia. Por familjarët e tij të mbetur dhe pambështetje nuk kishin mudësi të luftonin me një shtet të tërë”, tregon gazetari Artan Hoxha.

Pas vdekjes së Hanës, dosjen për hetimin e zhdukjes së Remzi Hoxhës e merr prokurorja Elisabeta Imeraj. Ajo kërkoi në Gjykatë, pafajësi për Arben Sefgjinin dhe Avni Koldashin për akuzën e “Rrëmbimit të personit”.

Gjykata vlerësoi nga ana e saj se prokurorja ka vepruar në kundërshtim me ligjin procedural pasi nuk ka tagër të tërheq akuzat në këtë moment të procesit. Gjykata mbajti qëndrimin se ata duheshin dënuar për “veprime arbitrare”, por në fund pushoi çështjen pasi vepra e re ishte amnistuar. Po ashtu, Imeraj kërkoi riklasifikimin e akuzës tjetër që rëndonte ndaj të pandehurve, nga “Tortura me pasoja të Rënda”, në “Tortura”.

LEXO EDHE:  Artan Hoxha tregon pse nuk mund të veprojë Prokuroria ndaj Tahirit

Kjo akuzë e re ishte amnistuar dhe kështu Koldashi dhe Sefgjini, i shpëtuan burgut. Në apel, ata u shpallën të pafajshëm. Kujtojmë se gjatë procesit ndaj tij, Sefgjini fillimisht ishte drejtor i Përgjithshëm i Tatimeve e më pas drejtor i Shërbimit të Provës. I vetmi që u dënua me akuzën e “Torturës me pasoja të Rënda”, ishte Ilir Kumbaro, që në fakt ishte në arrati. Ai u dënua me 15 vite burg, nga 13 që kërkoi prokurorja Imeraj./ Tema

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Publikohet raporti/ Antidroga greke: 62% e marijuanës së kapur erdhi nga Shqipëria

Publikuar

-

Nga

“Rreth 62% e marijuanës së sekuestruar nga policia greke në vitin 2018 në Greqi erdhi nga Shqipëria fqinje”, thuhet në një raport që u publikua të mërkurën nga Njësia Koordinuese e Zbatimit të Drogës dhe Njësia e Inteligjencës Kombëtare.

Raporti përfshin të dhënat për vitin 2018 dhe vlerëson se “Greqia është në një nga rrugët kryesore të trafikut të drogës, e ashtuquajtur “Rruga Ballkanike”, e cila lidh rajonet më të mëdha në botë që prodhojnë opiume (Azinë Qendrore) dhe Lindjen e Mesme me vendet e Evropës veriperëndimore, të cilët janë konsumatorët kryesorë të lëndëve narkotike”. “Për më tepër, thuhet në raport Greqia është ngjitur me Shqipërinë, e cila është furnizuesi kryesor i marijuanës së papërpunuar në vendet e “kontinentit të vjetër”. “Ndërsa zona detare në Jug të Kretës, sipas raportit, është një pikë tranziti për ngarkesat e marijuanës së përpunuar”.

Raporti vlerëson se “për të dytin vit radhazi, sasi të mëdha kanabisi të përpunuar u kapën në anijet që kalonin në jug të Kretës”. Sipas Raportit” Greqia ka një mori portesh dhe aeroportesh ndërkombëtare ku mundësohet importimi i dërgesave të kokainës me origjinë kryesisht nga vendet e Amerikës Latine”. Raporti vlerëson edhe goditjen e organizatave kriminale të transportit të kokainës.

LEXO EDHE:  Artan Hoxha tregon pse nuk mund të veprojë Prokuroria ndaj Tahirit

LEXO EDHE:  Artan Hoxha tregon pse nuk mund të veprojë Prokuroria ndaj Tahirit

Sipas Raportit një total prej 560 kilograme kokainë u kap në bashkëpunim me autoritetet greke dhe autoritetet ekuadoriane edhe dy organizata kriminale që vepronin në shkallë të gjerë për shpërndarjen e kokainës u shkatërruan në vitin 2018. “Vlera e tregut e sasive të sekuestruara të narkotikëve në Greqi në vitin 2018 i tejkalon 390 milion Euro, duke marrë çmimet për gram dhe tablet”, vlerëson raporti. Gjithashtu sipas raportit te antidrogës greke në vitin 2018, u bë sekuestrimi më i madh i tabletave capatagon (3,127,360), një lloj droge që përdorej nga ushtarët e ISIS në vatrat e luftës në Siri./VOA

LEXO TE PLOTE

Kronika

U gjet i pajetë në rrugë/ Policia jep detaje për 34 vjeçarin nga Vlora

Publikuar

-

Nga

Policia e Vlorës ka dhënë informacion zyrtar lidhur me trupin e pajetë që u gjet në lagjen “Kushtrimi”.

Sipas policisë së Vlorës, nga ekspertiza e plotë mjeko-ligjore, në trupin e 34 vjeçarit K.D, konkretisht në pjesën e pasme të shpatullës është konstatuar një plagë e cila dyshohet të jetë shkaktuar nga armë zjarri.
34 vjeçari punonte në një firmë këpucësh në qytetin e Vlorës dhe nga ana e Policisë nuk njihet si person me precedent penal.

LEXO EDHE:  “Morën peng rojen dhe e dhunuan”/ Artan Hoxha nxjerr detajet e forta

LEXO EDHE:  Artan Hoxha në zyrën e Lulzim Bashës: Ja çfarë i kam kërkuar

Në Policinë e Vlorës është ngritur një grup i posaçëm hetimor me qëllim dokumentimin dhe zbardhjen e plotë të ngjarjes.
Vijojnë hetimet e mëtejshme në bashkëpunim me Prokurorinë për sqarimin e rrethanave dhe vendosjen para përgjegjësisë penale të autorit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Aksident në Lezhë/ Shoferja 25 vjeçare me urgjencë te Trauma

Publikuar

-

Nga

Një aksident rrugor ka ndodhur mesditën e sotme në rrugën Laç-Lezhë, ku për pasojë ka mbetur e plagosur shoferja.

Aksidenti ka ndodhur afër mbikalimit të Laçit ku automjetin tip ‘Toyota’ me targa AA 915RA e drejtonte një vajzë rreth 25 vjeç, e cila udhëtonte e vetme.

Sipas policisë, e reja pasi ka humbur kontrollin e mjetit dhe është përplasur me bordurën anësore të rrugës, ndërsa ka mbetur e plagosur.
Aktualisht në vendin e ngjarjes ndodhet policia, ndërkohë që drejtuesja e mjetit është transportuar në spitalin e Traumës./CNA.al

LEXO TE PLOTE