Connect with Us

Shqipëria drejt zgjedhjeve të parakohshme?/ PD e shpartalluar, ja pse Basha do ngelet me “gisht në gojë”

Politikë

Shqipëria drejt zgjedhjeve të parakohshme?/ PD e shpartalluar, ja pse Basha do ngelet me “gisht në gojë”

Publikuar

-

Kryetari i Republikës së re, Lulzim Basha, vazhdon të theksojë se duhen zgjedhje të parakohshme. Këtë e përforcoi edhe më shumë të premten, pas vendimit të Bashkimit Europian për mos çeljen e negociatave me Shqipërinë. Lulzim Basha kërkon zgjedhje të parakohshme, por si mund t’i fitojë ato?

A mundet Luli të fitojë një palë zgjedhje përballë makinerisë elektorale të Partisë Socialiste, e cila ka një trupë mjaft solide elektorale, por ka avantazh edhe pushtetin lokal dhe qendror.

Luli përballë Ramës nuk është se është një personazh publik më i fortë, më artikulues dhe më bindës. Por, përtej çdo paragjykimi janë sondazhet që flasin.

Rama gjithmonë në to është më lart, pavarësisht se mund të ketë një urrjetje të madhe popullore apo një pakënaqësi qoftë edhe brenda radhëve të socialistëve.

Le të shohim dhe të analizojmë Lulzim Bashën dhe një situatë hipotetike se për 45 ditë apo rreth dy muaj do të kishim zgjedhje të parakohshme, qofshin këto edhe në pranverë, në mars, nëse i do Luli.

Që të hysh në një situatë zgjedhore, apo zgjedhje të parakohshme duhet të kesh një trupë solide elektorale. Duhet të jesh provuar dhe duhet ta kesh konfiguruar thuajse dhe të jesh gjithmonë gati jo vetëm për të përfaqësuar me një listë të shkëlqyer kandidatësh për deputetë, por edhe strukturat në bazë të kenë energjinë, besimin dhe forcën e duhur për të tërhequr në votime pjesën më të madhe të zgjedhësve.

Hariz Mema, kreu i PD në Sarandë

Në fakt po të shohim situatën në shumë nga degët e partisë, shikojmë se kjo nuki ndodh.

Por, le ta fillojmë nga jugu. Prej gjashtë vitesh qëndron një kryetar partie, i cili ka qënë ish-kryetari i Aleancës Kuqezi në Sarandë.

Le të shkojmë në Gjirokastër, ku është Dash Aliko ish-kryetari i komunës së Lazaratit për shumë vite. Drejton degën e Gjirokastrës. Sa vota mund të sjellë në këtë qytetet, ka shumë pikëpyetje.

Dash Aliko, kreu i PD Gjirokastër

Le të ngjitemi më lart, në Tepelenë, një bastion i së majtës, ku PD-ja duket mjaft e brishtë.

Genc Deromemaj, kreu i PD në Vlorë

Shkojmë më tej në Vlorë, ku janë tre apo katër klane që përplasen. Zgjedhja e Genc Deromemajt në krye të kësaj dege, sikur i zbuti pak gjakrat, por situata në këtë degë duket tepër e nderë. Është shumë pak dhe ndoshta e pamundur që ajo situatë në të cilën ndodhet dega e PD-së në Vlorë, t’i rikuperojë një mandat deputeti.

Shkojmë në Fier, ku dega e PD-së drejtohet nga një personazh i cili në vitet ’90, ku po binte komunizmi shkonte dhe bëhej sekretar rinie, kthehej në një “ushtar” të Koço Kokëdhimës. Luan Baçi vazhdon të drejtojë këtë degë prej gjashtë vitesh dhe shumë vite të tjera gjatë pushtetit të qeverisë së PD-së ishte një drejtor jo pak i akuzuar tek transporti rrugor.

Luan Baçi, kreu i PD në Fier

Atëherë kur emisionet investigative nxirrnin në Fier patenta për Ferndando Alonson e të tjera skandale si këto.

Shkojmë në Lushnje, ku dega është e shpartalluar. Ku largimi i Myslym Murrizit, përplasjet e brendshme dhe sherret e vjetra kanë sjellë jo pak pasoja.

Në Kavajë, bastioni historik i së djathtës, humbi për shkak të Lulzim Bashës edhe bashkinë, një kollonë e fortë ku mbështetej. I vetmi qytet ndoshta që edhe po të mos kishte kryetar dege, PD-ja do të fitonte për frymë. Por, përplasjet atje disa herë kanë treguar se mundet edhë të dështosh.

Ferdinand Xhaferraj, kreu i PD në Durrës

Në Durrës, është një situatë jo më pak e nderë. Ku Ferdinand Xhaferraj drejton për herë të tretë apo të katërt degën. Njeriu që humbi garën për drejtimin e Bashkisë. I shpallur si njeriu që do rregullojë cilësinë e Diellit dhe të rërës në këtë qytet, ka një shkëputje totale nga struktura e partisë. Shumë nga grupseksionet, sidomos në bastionet e PD-së edhe në komuna, në zonën e Kënetës etj, janë copëtuar. Në qytet ka mjaft probleme. Struktura nuk funksionon.

Le të afrohemi në Tiranë, në degët e saj të shumta, ku përjashto vetëm disa prej tyre, të tjerat duken jashtë funksionit. Ndoshta dega nr 11, 7, 5 apo ndonjë degë tjetër duket sikur tentojnë të punojnë apo të mblidhen. Por, janë prap të njëjtit njerëz dhe janë shumë pak për një qytet si Tirana, ku Bashkia pritet të jetë një makineri e fortë elektorale.

Luciano Boci, ish-deputet i PD

Le të zbresim më poshtë në Elbasan, ku dega drejtohet nga një kryetar i ri, por ka edhe dy “ujqër” nga pas, si Luçiano Boçi dhe Aurel Bylykbashi. Ky i fundit ka gjithmonë pretendime për mandat deputeti. Ndërkohë Boçi në krye me mandat të djegur. PD-ja atje duket më problematike se kurrë.

Në Librazhd, përplasjet apo situata në degën e PD-së është gati e neveritshme. Por, po të shkojmë më poshtë në Korçë, apo në zonën e juglindjes, do të shohim se në degën e Pogradecit sapo është lëshuar bashkia nga demokratët dhe atje ka pasur përplasje të forta brenda PD-së. Një rivalitet i

Aurel Bylykbashi, ish-kreu i PD në Elbasan

kryebashkiakut me deputetin dhe degën. Përplasje të shumta dhe në fund dorëzimi i bashkisë pa kushte, ka sjellë jo pak probleme në këtë degë dhe duket se demokratët janë vërtetë të braktisur.

LEXO EDHE:  Opozita është jashtë funksionit/ Gazetari “shuplakë” Bashës

Një degë tjetër është ajo e Korçës. Në qytet drejton Andrea Mano, ish-drejtor Arsimi, ish-prefekt dhe ish-kandidat për kryetar bashkie. Në tetë vite të pushtetit, me lugën e tij të korrupsionit çfarë nuk bëri në Korçë. Tani vazhdon të jetë në krye të degës së PD-së dhe së fundi edhe me biznese të licensuara nga Bashkia e Korçës, që drejtohet nga miku i tij dhe ish-ortaku në biznese, Sotiraq Filo. Pa lënë mënjëanë këtu edhe Niko Peleshin, ish-zv.kryeministrin e qeverisë “Rama”.

Andrea Mano, kreu i PD në Korçë

Një degë tjetër është ajo e Maliqit. Ndoshta nga më të varfrat dhe më problematiket në Shqipëri. Një zonë rurale ku në disa komuna PD-ja ka avantazhet e saj, por në pjesën tjetër është mjaft e dobët. Dhe me kthimin në bashki, duket se socialistët e kanë bërë më solide këtë degë.

Një situatë e vështirë ndodhet edhe në Devoll, ku ka një përplasje të ashpër mes ish-kryebashkiakut dhe ish-deputetit të zonës. Një lëmsh i madh aty, që nuk dihet sesi do të zgjidhet, tani pas dorëzimit të bashkisë në tavolinë.

Po të ngjitemi më lart. Shkojmë në Dibër, ku situata është më shumë sesa katastrofike. Një kryetar që qëndron e qëndron dhe nuk largohet kurrë. Një degë që duket e përçarë në klane dhe grupime që e treguan jo vetëm rezultati i zgjedhjeve lokale të parakohshme të 2016-ës, por edhe zgjedhjet e 2017-ës, gjendja është tejet e vështirë.

Por, le të shikojmë diku tjetër. Në Lezhë, aty ku Fran Frrokaj udhëhiqte sepse kishte bashkinë nga pas. Dukej një bazë e fortë e demokratëve. Më e bashkuar, që luftonte dhe mblidhte njerëz, por tashmë që Frookaj ka dorëzuar detyrën e kryebashkiakut situata duket mjaft e vështirë. Dhe për më tepër që Frrokaj tashmë ka edhe jo pak probleme me drejtësinë dhe dega duket si jetime.

Voltana Ademi, ish-kryebashkiake e Shkodrës

Në Shkodër është një tjetër situatë mjaft e vështirë. Disa klane që përplasen. Kreu idegës, që doli me dy vota diferencë është në detyrë, por ish-kryetari i saj Ramiz Çobaj, vazhdon të ketë klanin e tij. Një grup tjetër e drejton Voltana Ademi. Tre apo katër grupime që përplasen me njëra-tjetrën dhe s’dinë ku kanë kokën.

Pa folur për degën e Kukësit, ku mund të themi se prej kohësh copëtimi është i dukshëm. Për shkak të deputetëve dërguar atje, kryesisht për shkak të Flamur Nokës, përplasjet janë të përçarjet dhe përplasjet janë të pandalshme dhe thuajsë drejt rrënimit.

Flamur Noka, ish-deputet i PD

Për ta mbyllu përmendim Kamzën apo Vorën, që mbahen si bastione. Mund t’i shohësh me një sy tjetër pozitiv, por është e pamundur. Kamza nuk është më ajo e Xhelal Mziut, e makinës së Bashkisë, e cila kthehej në një forcë goditëse elektorale për demokratët. Ajo ka mjaft probleme dhe dega është e paorganizuar, thuajse në inekzistencë dhe e përçarë.

E njëjta situatë është edhe në Vorë, ku bashkia u dorëzua në tavolinë. Dega lokale tenton të jetë më e fortë dhe goditëse, por sërish pa pushtetin vendor në krah, ka shumë probleme.

Prandaj dhe Lulzim Basha nuk është i gatshëm të bëjë zgjedhje të parakohshme. Ai thjeshtë i kërkon ato. Në fakt bëjnë gabim që nuk ia japin. Një kundërshtar politik duhet t’ia ofrojë Lulzim Bashës një palë zgjedhje të parakohshme, sepse do ta mundë në mënyrën më spektakolare. Jo sepse kundërshtari është më i mirë, por sepse Lulzim Basha është i paaftë. Ai ka shkatërruar çdo qelizë apo strukturë t Partisë Demokratike dhe mendon se me konferenca shtypi, me dalje në televizor dhe me mesazhe në rrjetet sociale, ai mund të fitojë zgjedhjet, pa pasur një trupë solide dhe një makineri të vërtetë elektorale.

Trupa e Partisë Demokratike, që me drejtimin e Lulzim Bashës, si kryetar i Republikës së re, vazhdon të jetë e përçarë. E dëmtuar dhe e copëtuar.

basha duke folur
Lulzim Basha, Republika e re

Përçarja ka filluar që në vitin 2013, në garën e Lulzim Bashës me Sokol Olldashin. Më pas ka vazhduar në 2015-ën me zgjedhjen e kandidatëve për kryetar bashkie. Më pas u thellua në 2017 me humbjen e Lulit dhe mos dorëheqjen e tij. Më tej u godit me listat e deputetëve, zgjedhjet e brendshme në PD të përsëritura, djegia e mandateve, e shumë e shumë si këto.

Prandaj, Lulzim Basha zgjedhjet e parakohshme i kërkon për fasadë, i kërkon për shoë, për të folur. Sepse edhe pse jemi në një situatë hipotetike, nëse do të zhvilloheshin zgjedhjet ai nuk do të kishte fuqi të mblidhte strukturat e PD-së në bazë, të cilat janë të përçara dhe të copëtuara dhe në disa zona e urrejnë njëri-tjetrin më keq sesa kundërshtarët e tyre politik.

Situata e brendshme e Partisë Demokratike duket të jetë mjaft e vështirë. Ajo duhet të jetë forca kryesore e demokratëve, por që me ketë gjendje dhe opinion që ka në bazë, Luli me të tijët e kanë vështirë dhe thuajsë të pamundur që të fitojnë zgjedhjet. Ajo që parashikohet është një bojkot i madh i tyre dhe një trupë socialiste që del e voton si besnike ndaj partisë, kurse Basha ngelet sërish me gisht në gojë./ CNA.al

Basha shkatërron institucionet e PD

Basha shpartallon PD-në dhe strukturat

Emërimi i koordinatorëve/ Kaos në PD, fillojnë përplasjet

Basha gjen përgjegjësit/Fajin e kanë të deleguarit, kryetarët e degëve dhe baza!!!

Basha qarkullon koordinatorët/ Limonin e shtrydhur e do portokall

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
2 Komente

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Berisha i del krah Metës/ Dakord me Presidentin kur flet për “grusht shteti”

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha i ka dalë në krah Metës kur flet për grusht shteti.

I ftuar në “Tempora” Berisha tha se Rama mund të largohet me një lëvizje të fuqishme popullore, si në Bolivi dhe Armeni.

E vërteta është se ekonomia është në rrokullisje. Shqiptarët duhet ta dinë se rrogat e administratës publike nuk po paguhen me të ardhurat që mblidhen por me një mekanizëm jashtëzakonsiht të rrezikshëm bankar.

Ky borxh 82% që shkon dhe këtu nuk janë llogaritur 600 milion euro të prapambetura, është 14 miliard borxhi, nuk ka investitorë të huaj që të vjen. Mungesa e gjykatava është baras mungesë shteti ligjor dhe bashkë me borxhin e bën situatën dramatike. Zgjidhja është largimi i shkaktarit. Edi Rama largohet me një lëvizje të fuqishme popullore, si në Bolivi dhe Armeni, pa lëshuar sheshin. Edi Rama e ka gjetur dhe ikën, ai le të ikë por më nuk kthehet dot në zyrë, nuk mund të rrijë kryeministër në tunelet e Skraparit dhe Mokrës. Jam dakord me Presidentin kur flet për grusht shteti”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ironizoi Metën për shpërndarjen e Parlamentit/ Presidenca “dhëmbë për dhëmbë” me Ramën

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ironizoi pak më parë presidentin Ilir Meta për deklaratën e këtij të fundit se populli do të shpërndajë Parlamentin.

Kreu i qeverisë tha se nuk surprizohet nga Meta, ndërsa theksoi se nuk shikon fall, sikurse pretendon për Kreun e Shtetit.

Pas kësaj ka ardhur menjëherë reagimi i Presidencës, konkretisht nga zëdhënësi i Metës Tedi Blushi.

Blushi i kujton me një fjali të vetme Ramës akuzat për lobimin e këtij të fundit, për të bërë një foto me ish-presidentin e SHBA Barack Obama, që pretendohet se është bërë me anë të biznesmenit shqiptaro-amerikan, Bilal Shehu.

LEXO EDHE:  Opozita është jashtë funksionit/ Gazetari “shuplakë” Bashës

LEXO EDHE:  Rama prezanton sot paketën Anti-KÇK

“Gruaja e Bilalit do takohet shumë shpejt me popullin!”, thekson zëdhënësi i Kreut të Shtetit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Opinione

“Meta dhe Kryemadhi janë tërbuar”/ Ngjela tregon se çfarë po e tmerron Presidentin

Publikuar

-

Nga

ngjela deputetet e opozites deshmore

Shihni se në çfarë mediokriteti patologjik është politika shqiptare. Të tremburit nga goditja antikorrupsion kanë rrënë në absurd politik, dhe po na shfaqin një tragjikomedi.
Meta sot foli për një lëvizje të gjerë popullore, që do ta drejtojë ai për të shpëtuar shtetin.
Është president i republikës, por nuk ka asnjë përfillje ndërkombëtare. Është një njeri i përbuzur ndërkombëtarisht nga politika perëndimore. Dhe, tani po kërkon ndihmë nga shqiptarët, të cilët i ka zhvatur në njëzet vjet rresht. Ka në rrezik edhe veten, edhe pronat e tij, të fituara me korrupsion, por neve na thotë se shteti është në rrezik. Dhe do revolucion. Po, me kë mendon ta bëjë këtë. Në fakt, ne na bën për të qeshur, por ai vetë është në vaj. Në të vërtetë, kështu shfaqen të gjitha tragjikomeditë.

l.
Presidenti Meta po e quan grusht shteti shkarkimin e tij. Dhe do t’i drejtohet popullit shqiptar, i cili, në fakt, nuk e sheh dot me sy Presidentin e tij Meta. Por, si ka mundësi që këtë “grusht shteti” në Shqipëri nuk po e sheh as Brukseli dhe as Uashingtoni?!
Megjithatë, Meta thirri sot vetë Bashën për ndihmë.

Ndërsa, Berisha dhe Basha e dinë që Meta është një i humbur që kërkon të ngrerë popullin në revolucion, por ata e dinë gjithashtu se ai ndërkohë nuk po di ku të fusë kokën, dhe prandaj kërkon ndihmën e tyre.

ll.
Çifti Meta thotë se paska blerë pallate dhe prona pa fund me “ndihmën” financiare të vjehërrit të Metës, një punonjës ambulant ky, që banonte në një gatibodrum te Shallvaret në Tiranë. Kjo është komedi.
Dhe, tani, të dy janë bërë si të tërbuar se do t’ua marrin ato prona me një proces diskreditimi. Por, edhe Meta do të shkarkohet, se tani nuk e bllokon dot më Gjykatën Kushtetuese. Këtu qëndron e vërteta e frikës Meta.

LEXO EDHE:  Rama prezanton sot paketën Anti-KÇK

LEXO EDHE:  Topollaj tallet me Bashën/ Perderisa s’të prish punë sistemi pse je kundër?

Sot, Meta na tha se e ka popullin me vete, ndërsa na tregoi gjithashtu se shpresën e ka te Basha dhe Berisha, që këta t’i drejtohen Partisë Demokratike për të mbrojtur Metën. Po, a nuk e di Meta që Basha ka një çështje të hapur në Uashington dhe Meta është krejt i padëshirueshëm për Uashingtonin?

Të gjithë këta, në fakt, janë të trembur nga reforma që po imponojnë amerikanët si politikë kundrejt një Shqipërie të korruptuar, me tendencën për të vendosur këtu drejtësinë dhe antikorrupsionin, kurse çështja Meta po kuptohet që do të jetë e para.

lll .
Ndërkaq, përkrahësit e tyre politikë, të korruptuar edhe ata, janë të trembur dhe po rrinë gjithë sy e veshë, duke pyetur: çfarë po ndodh?
Asgjë e veçantë. Po mbyllet laku juridik për shkarkimin e Metës. Ndërsa Meta kuptohet se është i likuiduar. Jermi i tij i sotëm, që tha se do t’i drejtohej popullit, erdhi si pasojë e frikës nga ngritja e Gjykatës Kushtetuese, që ka nisur. Dhe prandaj e thirri Bashën, që bashkë të drejtonin revolucionin popullor për mbrojtjen e korrupsionit.
Kurse Basha, pasi doli nga Meta na foli nepër dhëmbë për një rrotacion abstrakt, se e di që Meta ka hyrë në luftë me Amerikën, por, ama, me një fishek.

Basha e provoi vjet me molotovët, që i shpërndau vetë te hordhitë e tija, dhe pastaj, pasi u kërcënua, shkoi me një frymë dhe i mblodhi po vetë. Po Meta, e di këtë?

E pra, ky në fakt është një aspekt i tragjikomedisë që vjen nga frika e ndëshkimit që po pritet të ketë korrupsioni i nivelit të lartë në Shqipëri. Dhe, siç duket, tani jemi në fillimin e fundit të tij.

LEXO TE PLOTE