Connect with Us

PD në kaos/ Grida kundër të gjithëve

Politikë

PD në kaos/ Grida kundër të gjithëve

Publikuar

-

Dje në një dalje në media, Grida Duma, ish sekretare dhe ish deputete e Partisë Demokratike ka mbajtur një qëndrim ndryshe nga zyrtarët e PD-së dhe Republikës së Re të Lulzim Bashës në lidhje me listat e deputeteve  dhe sistemin e ri zgjedhor.

Grida ka qenë e qartë dhe e drejtpërdrejtë. Ajo ka kërkuar listat e hapura gjë që kërkohët nga shumë parti politike, kryesisht aleat të Lulzim Bashës por edhe parti të vogla, të cilat shpesh e kanë artikuluar në mënyrë të drejtpërdrejtë. Grida është zëri i parë zyrtar i rëndësishëm i PD-së që mban një qëndrim të tillë, ndërkohë që sot kaosi ka plasur në PD.

Basha ka sulur të tijët kundër Gridës. Mesa duket zonja Duma qenka më e mënçur se të gjithë të tjerët. Nuk mund ta lerë fatin e saj politik në dorën e humorit të Lulzim Bashës apo familjarëve të tij, bashkëshortes, kunatit etj., të cilët shpesh janë akuzuar si njerëz që kanë vendosur fatin e listës së zgjedhësve në zgjedhjet e vitit 2017.

Tashmë Duma duket më e qarta nga të gjithë. Më e sakta në lidhje me këtë qëndrim. por çfarë ndodh në këtë rast? Qëndrimet e Dumës menjëherë sulmohen. Këta që dje e mbronin dhe i dilnin në krahë, sot po e sulmojnë në mënyrë të ashpër.

I pari ka qenë Aldo Bumçi. Më tej ka folur edhe kreshnik Çollaku kundër listave të hapura. Pra kanë qenë disa persona që kanë mbajtur qëndrim, shumë eksponent dhe personazhe, të cilët kanë thënë që nuk na duhen listat e hapura, por listat e mbyllura dhe sistemi aktual është në rregull.

Por problemi është kapja e tij. Kemi sipas njerëzve të Bashës dhe disa drejtuesve të PD-së një sistem të rregullt zgjedhor, por të kapur. Por si mund të jetë në rregull një sistem zgjedhor kur është kapur? Pra pikërisht ka problem. Është kapur. Prandaj edhe pretendimet e ngritura nga Duma dhe persona të tjerë brenda PD-së apo edhe aleatë të Lulzim Bashës që kërkojnë lista të hapura, nuk është se janë të gabuara.

LEXO EDHE:  Basha thërret kryesinë e PD-së/ Si do të reagojnë kundërshtarët?

Mirëpo, shumica e njerëzve rreth Lulit kërkojnë rehatinë. Thonë “më mirë më fut kryetari në listë të zgjedhsve sesa të luftojë dhe të fitojë për të mbledhur vota”.

Nuk janë mësuar të luftojnë, nuk janë mësuar të bëjnë fushata, por duan gjithçka ta kenë gati dhe të rrinë gjithmon të fshehur pas karrigeve dhe ndoshta pas imazheve në foto, duke pretenduar se po bëjnë diçka, duke u sjellë nga vërdallë në rrjetet sociale si të mëdhënjë, por që në finale shumica e listës së Bashës dhe atyre që janë vërdallë tij, ish-Sekretariati dhe Sekretariati aktual nuk janë thjesht gjë tjetër veçse disa njerëz që rrinë dhe ngrohin karrigen.

Sa për listat e hapura dhe të mbyllura, beteja tashmë është zhvendosur brenda PD-së. Pas tradhëtisë ndaj aleatëve, zërat ndryshe në PD fillojnë të kritikojnë edhe këtë sistem që mesa duket në një pazar Rama-Basha mbrohet prej këtij të fundit./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Berisha i del krah Metës/ Dakord me Presidentin kur flet për “grusht shteti”

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha i ka dalë në krah Metës kur flet për grusht shteti.

I ftuar në “Tempora” Berisha tha se Rama mund të largohet me një lëvizje të fuqishme popullore, si në Bolivi dhe Armeni.

E vërteta është se ekonomia është në rrokullisje. Shqiptarët duhet ta dinë se rrogat e administratës publike nuk po paguhen me të ardhurat që mblidhen por me një mekanizëm jashtëzakonsiht të rrezikshëm bankar.

Ky borxh 82% që shkon dhe këtu nuk janë llogaritur 600 milion euro të prapambetura, është 14 miliard borxhi, nuk ka investitorë të huaj që të vjen. Mungesa e gjykatava është baras mungesë shteti ligjor dhe bashkë me borxhin e bën situatën dramatike. Zgjidhja është largimi i shkaktarit. Edi Rama largohet me një lëvizje të fuqishme popullore, si në Bolivi dhe Armeni, pa lëshuar sheshin. Edi Rama e ka gjetur dhe ikën, ai le të ikë por më nuk kthehet dot në zyrë, nuk mund të rrijë kryeministër në tunelet e Skraparit dhe Mokrës. Jam dakord me Presidentin kur flet për grusht shteti”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ironizoi Metën për shpërndarjen e Parlamentit/ Presidenca “dhëmbë për dhëmbë” me Ramën

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ironizoi pak më parë presidentin Ilir Meta për deklaratën e këtij të fundit se populli do të shpërndajë Parlamentin.

Kreu i qeverisë tha se nuk surprizohet nga Meta, ndërsa theksoi se nuk shikon fall, sikurse pretendon për Kreun e Shtetit.

Pas kësaj ka ardhur menjëherë reagimi i Presidencës, konkretisht nga zëdhënësi i Metës Tedi Blushi.

Blushi i kujton me një fjali të vetme Ramës akuzat për lobimin e këtij të fundit, për të bërë një foto me ish-presidentin e SHBA Barack Obama, që pretendohet se është bërë me anë të biznesmenit shqiptaro-amerikan, Bilal Shehu.

LEXO EDHE:  Foto/Shefi i Policisë i akuzuar për drogë lidhje me eksponentë të PD-së

LEXO EDHE:  Basha thërret kryesinë e PD-së/ Si do të reagojnë kundërshtarët?

“Gruaja e Bilalit do takohet shumë shpejt me popullin!”, thekson zëdhënësi i Kreut të Shtetit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Opinione

“Meta dhe Kryemadhi janë tërbuar”/ Ngjela tregon se çfarë po e tmerron Presidentin

Publikuar

-

Nga

ngjela deputetet e opozites deshmore

Shihni se në çfarë mediokriteti patologjik është politika shqiptare. Të tremburit nga goditja antikorrupsion kanë rrënë në absurd politik, dhe po na shfaqin një tragjikomedi.
Meta sot foli për një lëvizje të gjerë popullore, që do ta drejtojë ai për të shpëtuar shtetin.
Është president i republikës, por nuk ka asnjë përfillje ndërkombëtare. Është një njeri i përbuzur ndërkombëtarisht nga politika perëndimore. Dhe, tani po kërkon ndihmë nga shqiptarët, të cilët i ka zhvatur në njëzet vjet rresht. Ka në rrezik edhe veten, edhe pronat e tij, të fituara me korrupsion, por neve na thotë se shteti është në rrezik. Dhe do revolucion. Po, me kë mendon ta bëjë këtë. Në fakt, ne na bën për të qeshur, por ai vetë është në vaj. Në të vërtetë, kështu shfaqen të gjitha tragjikomeditë.

l.
Presidenti Meta po e quan grusht shteti shkarkimin e tij. Dhe do t’i drejtohet popullit shqiptar, i cili, në fakt, nuk e sheh dot me sy Presidentin e tij Meta. Por, si ka mundësi që këtë “grusht shteti” në Shqipëri nuk po e sheh as Brukseli dhe as Uashingtoni?!
Megjithatë, Meta thirri sot vetë Bashën për ndihmë.

Ndërsa, Berisha dhe Basha e dinë që Meta është një i humbur që kërkon të ngrerë popullin në revolucion, por ata e dinë gjithashtu se ai ndërkohë nuk po di ku të fusë kokën, dhe prandaj kërkon ndihmën e tyre.

ll.
Çifti Meta thotë se paska blerë pallate dhe prona pa fund me “ndihmën” financiare të vjehërrit të Metës, një punonjës ambulant ky, që banonte në një gatibodrum te Shallvaret në Tiranë. Kjo është komedi.
Dhe, tani, të dy janë bërë si të tërbuar se do t’ua marrin ato prona me një proces diskreditimi. Por, edhe Meta do të shkarkohet, se tani nuk e bllokon dot më Gjykatën Kushtetuese. Këtu qëndron e vërteta e frikës Meta.

LEXO EDHE:  PD: Zgjedhjet në Klos në rrezik nga bandat qeveritare

LEXO EDHE:  “Zgjidhja e krizës do të vijë nga brenda”/ Patozi nxjerr “zbuluar” Bashën

Sot, Meta na tha se e ka popullin me vete, ndërsa na tregoi gjithashtu se shpresën e ka te Basha dhe Berisha, që këta t’i drejtohen Partisë Demokratike për të mbrojtur Metën. Po, a nuk e di Meta që Basha ka një çështje të hapur në Uashington dhe Meta është krejt i padëshirueshëm për Uashingtonin?

Të gjithë këta, në fakt, janë të trembur nga reforma që po imponojnë amerikanët si politikë kundrejt një Shqipërie të korruptuar, me tendencën për të vendosur këtu drejtësinë dhe antikorrupsionin, kurse çështja Meta po kuptohet që do të jetë e para.

lll .
Ndërkaq, përkrahësit e tyre politikë, të korruptuar edhe ata, janë të trembur dhe po rrinë gjithë sy e veshë, duke pyetur: çfarë po ndodh?
Asgjë e veçantë. Po mbyllet laku juridik për shkarkimin e Metës. Ndërsa Meta kuptohet se është i likuiduar. Jermi i tij i sotëm, që tha se do t’i drejtohej popullit, erdhi si pasojë e frikës nga ngritja e Gjykatës Kushtetuese, që ka nisur. Dhe prandaj e thirri Bashën, që bashkë të drejtonin revolucionin popullor për mbrojtjen e korrupsionit.
Kurse Basha, pasi doli nga Meta na foli nepër dhëmbë për një rrotacion abstrakt, se e di që Meta ka hyrë në luftë me Amerikën, por, ama, me një fishek.

Basha e provoi vjet me molotovët, që i shpërndau vetë te hordhitë e tija, dhe pastaj, pasi u kërcënua, shkoi me një frymë dhe i mblodhi po vetë. Po Meta, e di këtë?

E pra, ky në fakt është një aspekt i tragjikomedisë që vjen nga frika e ndëshkimit që po pritet të ketë korrupsioni i nivelit të lartë në Shqipëri. Dhe, siç duket, tani jemi në fillimin e fundit të tij.

LEXO TE PLOTE