Connect with Us

Donacionet e Grupit Balfin, 452 mijë euro në dobi të kauzave shoqërore në Shqipëri

Sociale

Donacionet e Grupit Balfin, 452 mijë euro në dobi të kauzave shoqërore në Shqipëri

Publikuar

-

Grupi Balfin i kushton një vëmendje të veçantë përgjegjësisë sociale, për të qenë sa më pranë komuniteteve dhe njerëzve në nevojë dhe nën kujdesin e posaçëm të vetë presidentit të Grupit, z. Samir Mane, zbaton një strategji të koordinuar për të gjitha kompanitë e Balfin, jo vetëm në Shqipëri, por edhe në shtetet e tjera ku Grupi operon.

Vetëm gjatë vitit 2018, Balfin kontribuoi në Shqipëri në ndihmë të shoqërisë me një fond solidariteti prej mëse 452 mijë eurosh për kauza të ndryshme, duke ju gjendur pranë komuniteteve në nevojë.

Kontribut per nje nga cerdhet ne Diber

Nga kjo vlerë, mbi 250 mijë euro kanë shkuar në favor të dhjetëra familjeve në varfëri ekstreme, duke nisur që nga ndërtimi ose rindërtimi i banesave të tyre, ofrimi i asistencës ushqimore dhe asaj financiare.

Pjesa tjetër e konsiderueshme e fondit ka kaluar në dobi të arsimit, mirëqenies dhe mirë-rritjes së fëmijëve, mjedisit e kështu me radhë.

Nga ky fond, 70 mijë euro Grupi Balfin ja ka alokuar organizatës “Fund-Javë Ndryshe”, ndërkohë që pjesën tjetër të fondit Grupi e ka vënë në dobi të komuniteteve, përmes organizatash të shumta ndërkombëtare dhe lokale, si Vizion OJF, Down Syndrome Albania, Worldvision, UNDP, Partner Albania dhe të tjera.

Permiresimi i jetese se familjes Shira ne Bulqize

Gjithashtu prej shumë vitesh, Balfin përkrah me fondin e tij edhe mjaft fëmijë me çrregullime të spektrit autik.

Grupi Balfin është një ndër të paktat biznese shqiptare, i cili e ka vënë në fokusin e tij zhvillimin e qëndrueshëm të komuniteteve ku operon, duke iu përmbajtur SGDs (Sustainable Development Goals), Objektivat e Zhvillimit të Qëndrueshëm të OKB-së, për të cilin Grupi ka hartuar një plan-veprimi të mirëfilltë duke ndjekur hapat e shumë kompanive ndërkombëtare.

LEXO EDHE:  JUMBO hap dyqan të ri në Banja Luka, Bosnjë-Hercegovinë/ Grupi Balfin zgjeron kufijtë e investimeve në Ballkan

Bazuar në këto objektiva, Balfin ka përqafuar 6 prej tyre, nëpërmjet të cilave e orienton vëmendjen ndaj problemeve të komunitetit në arsimim, në mirë-rritjen e fëmijëve, familjeve në nevojë dhe mjedis.

Kontributi dhe vlera e lëvruar për nevojat e komunitetit ka ardhur në rritje nga viti në vit, falë vëmendjes së shtuar të Z. Mane dhe do të vazhdojë të njohë rritje progresive, në mënyrë që edhe njerëzit me më pak mundësi të mos ndihen të papërkrahur.

Kontribut per femijet me aftesi ndryshe

Gjatë vitit 2018 Grupi Balfin ndërtoi dhe mobiloi tërësisht 3 shtëpi të reja për 3 familje në varfëri ekstreme, me një vlerë totale prej rreth 100 mijë eurosh si dhe vijoi me kontributin e përmuajshëm me ushqime për rreth 50 familje në nevojë të shpërndara në të gjithë vendin.

Falë kësaj tashmë familja Shira në Bulqizë dhe familjet Sorra e Shima në Kashar të Tiranës, raste mjaft të njohura për publikun, jetojnë në kushte shumë më të mira dhe dinjitoze.

AlbChrome jep bursa per studentet nga Bulqiza

Balfin është i vendosur që të promovojë vlerat më të larta shoqërore dhe të tregojë përkujdesje për komunitetin dhe ambientin. Grupi beson se rritja e një biznesi duhet të shoqërohet paralelisht me zhvillimin dhe rritjen ekonomike dhe sociale të komunitetit ku ai vepron. Shoqëritë e Grupit nuk kufizohen vetëm me sigurimin e vendeve të punës për komunitetet lokale, por përpiqen të krijojnë një ndikim pozitiv në jetën familjare./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Brataj “ultimatum”/ Kamarierët mos përdorin dorezat!

Publikuar

-

Nga

Brataj “ultimatum”/ Kamarierët mos përdorin dorezat!

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj i ka bërë thirrje kamarierëve të mos mbajnë doreza.

Sipas Bratajt, mbajtja e dorezave është burim hepatitesh pasi ato nuk ndryshohen sa herë i shërbehet klientëve të ndryshëm.

“Kamarierët mos përdorin dorezat sepse nuk i ndërrojnë sa herë i shërbejnë klientëve. Nuk kanë qenë asnjëherë të detyruara, kanë qenë të rekomanduara. Dorezat janë burim hepatitsh për vetë njerëzit, sepse t’i mbash 8 ore krijojnë problem”, tha Brataj më “Opinion”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Pastori rrëfen dramën e motrave Josifi/ “Blerta ka parë babain teksa është vetëvrarë”

Publikuar

-

Nga

Pastori rrëfen dramën e motrave Josifi/ “Blerta ka para babain teksa është vetëvrarë”

Pastori Fitor Muça, i ftuar mbrëmjen e sotme në  emisionin “Opinion”, ku po mflitet për dramën e familjes Josifi, ai tha se i kishte njohur Blertën dhe Anisën gjatë kohës që ato frekuentonin kishën “Rilindja”, që ai drejton.

Pastori bëri me dije se vajzat janë shkëputur prej këtij besimi që në vitin 2013, ndërsa i ka cilësuar vajza të mira.

Ai tregoi dhe se Blerta ka qenë dëshmitare dhe ka parë të atin teksa është hedhur nga ballkoni i pallatit.

“Përsa i kam takuar dukeshin nomale madje mund t’i cilësoja vajza të mira. Të paktën në atë kohë po. Me sa di ato kanë kaluar trauma të mëdha. Blerta ka qenë dëshmitare dhe ka parë të atin teksa është hedhur nga ballkoni i një pallati përballë. Këtë unë nuk e dija atëherë, tani po e marr vesh. Kjo dramë është mbajtur e fshehur në mënyrë të veçantë, sa të mos kuptoje që kishin kaluar diçka të tillë. Nënën e tyre nuk e kemi takuar fare. Blerta thotë që ne kemi qenë deri në moshën 15 vjeçare dëshmitare të Jehovait dhe këtë ma vërtetojnë edhe besimtarë të kishës sonë që janë nga Përmeti. Më pas kanë shkuar në kishën Ungjillore në Përmet. Kur kanë ardhur në Tiranë, derisa kanë qenë pjesë e ungjillorëve atje, janë bërë pjesë e ungjillorëve edhe në Tiranë. Fundi i vitit 2009 fillimi i vitit 2010, kanë ardhur në kishën “Rilindja”. Ato janë larguar nga kisha Ungjillore në vitin 2013. Udhëheqësja që ka patur edhe Blertën pjesë të grupit është larguar në SHBA në vitin 2015. Ajo thotë që Blerta është larguar prej kishës gati dy vite më parë. Kisha “Rilindja” nuk ka qenë stacioni i tyre i fundit. Sikurse dëshmitari foli, e ka takuar Blertën dhe Anisën duke bërë punën e dëshmitarëve të Jehovait”, u shpreh pastori duke shtuar se Dëshmitarët e Jehovait nuk janë të krishterë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Historia e Kombinatit/ Klodiana Lala: Nëna dhe vajzat ndiqnin një sekt të paregjistruar

Publikuar

-

Nga

Historia e Kombinatit/ Klodiana Lala: Nëna dhe vajzat ndiqnin një sekt të paregjistruar

Gazetarja Klodiana Lala, ka zbuluar detaje të reja sa i përket aludimeve mbi sektin fetar në të cilin vajzat Josifi bënin pjesë.

Lala tha se dyshohet që vajzat ndiqnin një sekt të paregjistruar dhe me rituale të panjohura.

“Ka dyshime të forta që nëna dhe dy vajzat po ndiqnin një sekt që është i paregjistruar në vendin tonë. Të dhënat që janë gjetur në atë banesë flasin për një sket që mendohet se kryen rituale, që nuk janë të njohura deri më tani në Shqipëri”, tha Lala në “Opinion”.

LEXO EDHE:  JUMBO hap dyqan të ri në Banja Luka, Bosnjë-Hercegovinë/ Grupi Balfin zgjeron kufijtë e investimeve në Ballkan

LEXO EDHE:  JUMBO hap dyqan të ri në Banja Luka, Bosnjë-Hercegovinë/ Grupi Balfin zgjeron kufijtë e investimeve në Ballkan

Sipas të dhënave të deritanishme, është bërë e ditur se vajzat kishin frekuentuar për një periudhë “Dëshmitarët e Jehovait” dhe më pas “Kishën Ungjillore”. Por nëse të parët kishin mohuar faktin që ato të ishin pjesë e tyre, përfaqësuesit e Ungjillorëve, thanë se ato ishin shkëputur prej tyre që në vitin 2013./CNA.al

LEXO TE PLOTE