Connect with Us

“Disa fakte që nuk mund të mos mbahen mend”/ Manjani tregon dështimet e PD, PS dhe LSI

Politikë

“Disa fakte që nuk mund të mos mbahen mend”/ Manjani tregon dështimet e PD, PS dhe LSI

Publikuar

-

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë “Rama 1”, Ylli Manjani i ka dhënë një leksion të mirë partive kryesore politike në vend, ndërsa kujton disa detaje nga aktiviteti i tyre politik.

Në një postim në rrjetet sociale, Manjani kujton vitin 2009, kur Rama dështoi sipas tij në protestën e përditshme me çadër në bulevard dhe u braktis nga populli.

Më tej, ai kujton vitin 2017, ku sipas tij të njëjtën gjë provoi edhe kreu i PD-së, Lulzim Basha.
Po ashtu ai kujton edhe LSI, në 2008 e cila e provoi të zaptonte Parlamentin, por me deputetë që hynë në grevë urie, por që sipas Manjani u braktis nga populli.

“Të gjithë ata që presin një revolucion me protesta të forta, dua ti sjell në vemendje këto fakte:
1. Rama, në 2009 e provoi i pari protestën e përditshme me çadër në bulevard. Por u katandis në pjesmarrje thjesht deputetësh dhe anëtarë të forumeve drejtuese të PS. Vetëm ata hynë në grevë urie se populli iku në shtëpi.

2. Basha, në 2017 e provoi me çadër dhe pati të njëjtin efekt, vetëm deputetët dhe disa njerëz ende në punë asokohe. Populli iku në shtëpi dhe shihte lajmet.

3. LSI, në 2008 e provoi të zaptonte edhe Parlamentin, por me deputetë që hynë në grevë urie. Populli përsëri iku në shtëpi…

4. Berisha, në 97- 2001 njihet si udhëheqës i protestave madje edhe të dhunshme. Por efekti ishte katastrofë, përfundoi i izoluar vetëm në një grusht militantësh sepse populli nuk e ndoqi.

LEXO EDHE:  “Dokumenti konfidencial në tavolinën e Ramës”/ PD: Qeveria dështon në mbledhjen e të ardhurave

5. Edhe me 21 janar 2011, Rama udhëhoqi një protestë të dhunshme nga e cila pati kundërpërgjigje të dhunshme dhe pati dhe viktima. Në atë sekond, populli iku prap në shtëpi.

Këto fakte më vijnë ndërmend, por edhe qeveria e Fatos Nanos të ’91 ra jo nga protesta popullore por nga greva e urisë së një grupi minatorësh në Valias.”-shkruan Manjani.

Pram sipas Manjanit nuk e kemi me qejf protestën e qëndrueshme, siç e kanë Grekët, Rumunët, Maqedonasit e Serbët. Edhe në Kosovë protestohet në mënyrë të qëndrueshme.

“Në Shqipëri politikën populli e sheh si teatër, për fat të keq! Prandaj dhe politikanët luajnë si të duan pa skenar e pa tekst…
Kjo spjegon në fakt arrogancën e Ramës sot, por edhe pamundësinë e Bashës dhe opozitës.
Shqiptarët reagojnë vetëm në kutitë e votimit. Pra fshehtas. Aty nuk të falin sado që t’ua vjedhësh votën. Të paktën deri më sot kështu ka ndodhur.”-përfundon postimin e tij Ylli Manjani./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Berisha i del krah Metës/ Dakord me Presidentin kur flet për “grusht shteti”

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha i ka dalë në krah Metës kur flet për grusht shteti.

I ftuar në “Tempora” Berisha tha se Rama mund të largohet me një lëvizje të fuqishme popullore, si në Bolivi dhe Armeni.

E vërteta është se ekonomia është në rrokullisje. Shqiptarët duhet ta dinë se rrogat e administratës publike nuk po paguhen me të ardhurat që mblidhen por me një mekanizëm jashtëzakonsiht të rrezikshëm bankar.

Ky borxh 82% që shkon dhe këtu nuk janë llogaritur 600 milion euro të prapambetura, është 14 miliard borxhi, nuk ka investitorë të huaj që të vjen. Mungesa e gjykatava është baras mungesë shteti ligjor dhe bashkë me borxhin e bën situatën dramatike. Zgjidhja është largimi i shkaktarit. Edi Rama largohet me një lëvizje të fuqishme popullore, si në Bolivi dhe Armeni, pa lëshuar sheshin. Edi Rama e ka gjetur dhe ikën, ai le të ikë por më nuk kthehet dot në zyrë, nuk mund të rrijë kryeministër në tunelet e Skraparit dhe Mokrës. Jam dakord me Presidentin kur flet për grusht shteti”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ironizoi Metën për shpërndarjen e Parlamentit/ Presidenca “dhëmbë për dhëmbë” me Ramën

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ironizoi pak më parë presidentin Ilir Meta për deklaratën e këtij të fundit se populli do të shpërndajë Parlamentin.

Kreu i qeverisë tha se nuk surprizohet nga Meta, ndërsa theksoi se nuk shikon fall, sikurse pretendon për Kreun e Shtetit.

Pas kësaj ka ardhur menjëherë reagimi i Presidencës, konkretisht nga zëdhënësi i Metës Tedi Blushi.

Blushi i kujton me një fjali të vetme Ramës akuzat për lobimin e këtij të fundit, për të bërë një foto me ish-presidentin e SHBA Barack Obama, që pretendohet se është bërë me anë të biznesmenit shqiptaro-amerikan, Bilal Shehu.

LEXO EDHE:  Zgjedhje në Tiranë/ Zbulohet vendndodhja e Bashës

LEXO EDHE:  Ish-ministri i Ramës thirrje deputeteve të LSI/ Dorëzoni mandatet

“Gruaja e Bilalit do takohet shumë shpejt me popullin!”, thekson zëdhënësi i Kreut të Shtetit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Opinione

“Meta dhe Kryemadhi janë tërbuar”/ Ngjela tregon se çfarë po e tmerron Presidentin

Publikuar

-

Nga

ngjela deputetet e opozites deshmore

Shihni se në çfarë mediokriteti patologjik është politika shqiptare. Të tremburit nga goditja antikorrupsion kanë rrënë në absurd politik, dhe po na shfaqin një tragjikomedi.
Meta sot foli për një lëvizje të gjerë popullore, që do ta drejtojë ai për të shpëtuar shtetin.
Është president i republikës, por nuk ka asnjë përfillje ndërkombëtare. Është një njeri i përbuzur ndërkombëtarisht nga politika perëndimore. Dhe, tani po kërkon ndihmë nga shqiptarët, të cilët i ka zhvatur në njëzet vjet rresht. Ka në rrezik edhe veten, edhe pronat e tij, të fituara me korrupsion, por neve na thotë se shteti është në rrezik. Dhe do revolucion. Po, me kë mendon ta bëjë këtë. Në fakt, ne na bën për të qeshur, por ai vetë është në vaj. Në të vërtetë, kështu shfaqen të gjitha tragjikomeditë.

l.
Presidenti Meta po e quan grusht shteti shkarkimin e tij. Dhe do t’i drejtohet popullit shqiptar, i cili, në fakt, nuk e sheh dot me sy Presidentin e tij Meta. Por, si ka mundësi që këtë “grusht shteti” në Shqipëri nuk po e sheh as Brukseli dhe as Uashingtoni?!
Megjithatë, Meta thirri sot vetë Bashën për ndihmë.

Ndërsa, Berisha dhe Basha e dinë që Meta është një i humbur që kërkon të ngrerë popullin në revolucion, por ata e dinë gjithashtu se ai ndërkohë nuk po di ku të fusë kokën, dhe prandaj kërkon ndihmën e tyre.

ll.
Çifti Meta thotë se paska blerë pallate dhe prona pa fund me “ndihmën” financiare të vjehërrit të Metës, një punonjës ambulant ky, që banonte në një gatibodrum te Shallvaret në Tiranë. Kjo është komedi.
Dhe, tani, të dy janë bërë si të tërbuar se do t’ua marrin ato prona me një proces diskreditimi. Por, edhe Meta do të shkarkohet, se tani nuk e bllokon dot më Gjykatën Kushtetuese. Këtu qëndron e vërteta e frikës Meta.

LEXO EDHE:  Meta dhe Basha gënjejnë për Parlamentin/ Si po e keqpërdorin Kushtetutën

LEXO EDHE:  Zgjedhje në Tiranë/ Zbulohet vendndodhja e Bashës

Sot, Meta na tha se e ka popullin me vete, ndërsa na tregoi gjithashtu se shpresën e ka te Basha dhe Berisha, që këta t’i drejtohen Partisë Demokratike për të mbrojtur Metën. Po, a nuk e di Meta që Basha ka një çështje të hapur në Uashington dhe Meta është krejt i padëshirueshëm për Uashingtonin?

Të gjithë këta, në fakt, janë të trembur nga reforma që po imponojnë amerikanët si politikë kundrejt një Shqipërie të korruptuar, me tendencën për të vendosur këtu drejtësinë dhe antikorrupsionin, kurse çështja Meta po kuptohet që do të jetë e para.

lll .
Ndërkaq, përkrahësit e tyre politikë, të korruptuar edhe ata, janë të trembur dhe po rrinë gjithë sy e veshë, duke pyetur: çfarë po ndodh?
Asgjë e veçantë. Po mbyllet laku juridik për shkarkimin e Metës. Ndërsa Meta kuptohet se është i likuiduar. Jermi i tij i sotëm, që tha se do t’i drejtohej popullit, erdhi si pasojë e frikës nga ngritja e Gjykatës Kushtetuese, që ka nisur. Dhe prandaj e thirri Bashën, që bashkë të drejtonin revolucionin popullor për mbrojtjen e korrupsionit.
Kurse Basha, pasi doli nga Meta na foli nepër dhëmbë për një rrotacion abstrakt, se e di që Meta ka hyrë në luftë me Amerikën, por, ama, me një fishek.

Basha e provoi vjet me molotovët, që i shpërndau vetë te hordhitë e tija, dhe pastaj, pasi u kërcënua, shkoi me një frymë dhe i mblodhi po vetë. Po Meta, e di këtë?

E pra, ky në fakt është një aspekt i tragjikomedisë që vjen nga frika e ndëshkimit që po pritet të ketë korrupsioni i nivelit të lartë në Shqipëri. Dhe, siç duket, tani jemi në fillimin e fundit të tij.

LEXO TE PLOTE