Connect with Us

“Zgjedhje të parakohshme ose do të jetë tepër vonë”/ Nard Ndoka mesazh për Ramën

Politikë

“Zgjedhje të parakohshme ose do të jetë tepër vonë”/ Nard Ndoka mesazh për Ramën

Publikuar

-

“Vetëm zgjedhjet e parakohëshme e zgjidhin krizën”, kështu është shprehur në një postim në rrjetet sociale kreu i Partise Demokristiane, Nard Ndoka.

Po ashtu, ndër të tjera Ndoka ka bërë në një farë mënyre edhe një thirrje për reflektim nga ana e kryeministrit Rama, teksa shprehet se: “Sa më vonë vjen zgjidhja, aq me keq do jetë për vendin, për ty e rilindjen tënde dhe për të gjithë politikën përfaqësuese!”

“Sillu e perdridhu sa të duash me rilindasit e tu, por vetëm zgjedhjet e parakohëshme e zgjidhin krizën; me integrimin, Opozitën e Bashkuar, qytetarët dhe me Kombin tonë!
Sa më vonë vjen zgjidhja, aq me keq do jetë për vendin, për ty e rilindjen tënde dhe për të gjithë politikën përfaqësuese!”, është shprehur në postimin e tij Nard Ndoka./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Opozita është kthyer në OJQ”/ Kryemadhi e pranon hapur: “Meta ka të drejtë”

Publikuar

-

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, në një intervistë për radion “Zëri i Amerikës” ka komentuar deklaratat e presidentit Meta, njëherësh dhe bashkëshorti i saj, i cili e ka kritikuar ashpër opozitën  për strategjinë që po ndjek, qoftë me djegjen e mandate apo moshyrjen në zgjedhje. Madje Kreu i Shtetit shkoi dhe më tej duke e konsideruar opozitën të kthyer tashmë si OJQ.

Kryemadhi e pranoi hapur se opozita është dëmtuar, por, sipas saj, u detyrua për shkak të kapjes së qeverisë nga krimi.

Opozita është dëmtuar, sepse u detyrua të shkojë drejt ekstremiteteve për shkak të kapjes së shtetit nga bandat e Rilindjes.  Ka fenomene që do të qelbej bota po të dilnin se si ka vepruar Rama për të kapur drejtësinë. Opozita do ta paguaj faturën e saj dhe po e paguan.

LEXO EDHE:  Rama shpërthen për Balilin/ Refuzoj çdo leksion, s’mund të goditet një ministri për Eskobarin

Por ngritja e punës për Reformë Zgjedhore është hapi i parë, për të ngritur një korpus ku nga njëra anë të qëndrojë opozita dhe nga ana tjetër Parlamenti.

Ne po punojmë në mënyrë të pavarur dhe po presim përgjigije nga mazhoranca. Ne nuk kemi të drejtën e vëzhguesit. Duhet të jetë faktor i gjithë palëve politike, i gjithë faktorëve, edhe i shoqërisë civile. Ka faktorë të tjerë, janë partnerët tanë strategjik që janë shprehur të gatshëm për të na ndihmuar”, ka shtuar Kryemadhi më tej./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Fabian Topollaj: Absurdi institucional u zgjidh sot nga vete Gjykata Kushtetuese

Publikuar

-

Nga

topollaj flet per bindjen

Anëtari i Bordit Drejtues të Bindjes Demokratike, Fabian Topollaj, në njo postim në faqen e tij në rrjetet sociale ka reaguar ndaj mbledhjes së sotme të trupës së reduktuar të Gjykatës Kushtetuese, duke u shprehur optimist për fillimin e mbarë të punës së saj.

Nën titullin”Absurdi institucional u zgjidh sot nga vete Gjykata Kushtetuese”, Topollaj shkruan:

“Çdo institucion i shtetit ka te drejte te percaktoje rregullat e funksionimit te brendshem. Ne kete logjike, Gjykata Kushtetuese e cila zgjidh ngercin e institucioneve te tjera ne Shqiperi, sigurisht qe ka edhe te drejten te gjykoje se cilet jane anetaret e saj te rregullt ne detyre.
Per kete arsye mbledhja e sotme e Gjykates Kushtetuese e cila nuk arriti te merrte nje vendim per shkak se kater anetaret me te drejte vote u ndane ne barazim per kete ceshtje, perben precedentin qe do te zgjidh kete rast absurd ne ditet ne vijim.
Sapo kjo gjykate te shtohet me nje anetar te ri, ceshtja do te shtrohet perseri per gjykim dhe trupa me pese anetare kesaj radhe do kete mundesine te percaktoje perfundimisht se kush eshte anetari i rregullt i Gjykates, zonja Xhaferllari apo Vorpsi”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Cila bandë fiton?/ Paralajmëron Lubonja: Po shkohet drejt një “lufte me armë”

Publikuar

-

Analisti Fatos Lubonja në një lidhje me emisionin “Open” në News 24 teksa ka komentuar situatën politike në vend, u shpreh se po shkohet drejt një “ndeshje” dramatike, me armë.

Sipas Lubonjës këtu janë kaluar të gjitha caqet dhe beteja tashmë është cila “bandë” fiton.

“Këtu po kalohen disa limite që shqiptarët edhe pse e kanë duruar këtë klasë poltike, duket se po kalohen ca caqe. Gjatë gjithë kësaj kohe, është një luftë me fjalë. Nuk janë marrë “armët”, por drejt asaj po shkohet. Është një luftë që e përjashton kompet tjetrin. Nuk merret në konsideratë asnjë ligj. A kemi ne ligje! A kemi Kushtetutë që është  e shkruar e zeza mbi të bardhë.

LEXO EDHE:  Rama në panik/ Xhafaj mobilizon policinë dhe gjobat

Po shkon shumë afër asaj që do të jetë një ndeshje dramatike për të gjithë shqiptarët. Këtu lufta është cila bandë fiton”, theksoi Lubonja./CNA.al

LEXO TE PLOTE