Connect with Us

Ulje e aksidenteve me 12.8% dhe një shtator i përgjakshëm/ INSTAT publikon raportin

Kronika

Ulje e aksidenteve me 12.8% dhe një shtator i përgjakshëm/ INSTAT publikon raportin

Publikuar

-

“12,8 % më pak aksidente rrugore në nëntëmujorin e 2019-tës, se sa një vit më parë”, kështu është shprehur në një raport të saj Instituti i Statistikave (INSTAT).

Sipas Istitutit në nëntëmujorin 2019, numërohen 1.136 aksidente rrugore nga 1.303 aksidente të ndodhura në nëntëmujorin e 2018, ku vetëm në muajin shtator 2019 numërohen 122 aksidente rrugore nga 156 aksidente të ndodhura në muajin shtator 2018, duke u ulur numrin e të aksidentuarve, përfshirë këtu të vrarët dhe të plagosurit, nga 218 në shtator 2018 në 152 në shtator 2019 ose 30,3 %.

Sipas INSTAT në nëntëmujorin 2019, në krahasim me nëntëmujorin e 2018, numri i të vdekurve nga aksidentet rrugore është 157 persona nga 152 persona. Ndërsa vetëm në muajin Shtator të këtij viti numri i të vdekurve nga aksidentet rrugore është 20 persona nga 9 persona të vdekur në Shtator 2018.

LEXO EDHE:  E rëndë në Shkodër/ 17-vjeçarja gjen vdekjen teksa ecte me biçikletë

Numri i të aksidentuarve në nëntëmujorin e vitit 2019, rezulton 1.570 persona nga 1.765 persona, duke u ulur me 11,0 %, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2018.

Në muajin Shtator 2019, aksidentet rrugore, në 86,1 % të rasteve, kanë ndodhur si pasojë e sjelljes së drejtuesit të mjetit. Numri më i lartë i aksidenteve në këtë periudhë është kryer nga grup-mosha 25 –35 vjeç, duke zënë 32,0 % të numrit të aksidenteve gjithsej.

Aksidentet në këtë grup-moshë janë ulur me 13,3 %, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Në nëntëmujorin 2019, aksidentet rrugore në 14,2 % të rasteve, kanë ndodhur si pasojë e sjelljes së këmbësorit. Gjatë kësaj periudhe, numri i aksidenteve sipas sjelljes së këmbësorit është ulur 38,3 %, krahasuar me një vit më parë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

U kap me armë dhe me drogë/ Arrestohet 32 vjeçari në Memaliaj

Publikuar

-

Nga

Goditet një rast i armëmbajtjes pa leje dhe shpërndarjes së drogave në doza të vogla.

Në vijim të punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e narkotikëve dhe armëmbajtjes pa leje, si dhe mbi bazën e informacioneve të marra në rrugë operative, specialistët e Seksionit për Hetimin e Narkotikëve në DVP Gjirokastër, në bashkëpunim me Komisariatin e Policisë Tepelenë dhe Stacionin e Policisë Memaliaj bënë të mundur arrestimin në flagrancë të shtetasit A. Ç., 32 vjeç, banues në fshatin Krahës 1, Bashkia Memaliaj.

Gjatë kontrollit fizik dhe në banesë, shërbimet e Policisë i gjetën këtij shtetasi: 1 armë zjarri pistoletë “Zastava”, 1 armë gjahu teke, një pushkë sportive (të cilat i mbante pa leje), municion luftarak dhe 20 doza me lëndë të dyshuar narkotike cannabis sativa, të cilat u sekuestruan në cilësinë e provës materiale.

LEXO EDHE:  Bilanc lufte/ 98 të vdekur nga aksidentet në 6 muaj

LEXO EDHE:  Rriten aksidentet me pasojë vdekjen në 2019-n/ Humbin jetën më shumë gra

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Gjirokastër, për veprat penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”, “Armëmbajtja pa leje” dhe “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve të gjahut dhe sportive”.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Hyri në lokal i armatosur/ E pëson keq 38-vjeçari

Publikuar

-

Nga

Policia e Durrësit ka vënë në pranga një 38-vjeçar, pasi akuzohet për armëmbajtje pa leje.

Sipas uniformave blu, në pranga ka rënë shtetasi me inicialet A.S., i cili u kap i armatosur në një lokal.

Gjatë kontrollit, policia i gjeti dhe sekuestroi në cilësinë e provës materiale një armë zjarri pistoletë “Ekol”, të cilën 38-vjecari e mbante pa leje.

LEXO EDHE:  Sa i sigurtë është fluturimi me avion?

LEXO EDHE:  Ekskluzive-3 aksidente në 30 minuta/Kaos në autostradën Tiranë-Durrës

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës për veprën penale “Armëmbajtja pa leje”, për të cilën parashikohet dënimi deri në 7 vite burg.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Përfshihet nga flakët një banesë në Tepelenë/ Zjarrfikësit në vendngjarje

Publikuar

-

Nga

Një banesë është përfshirë nga flakët mbrëmjen e sotme në fshatin Beçisht të Tepelenës.

Nga informacionet paraprake, raportohet se fatmirësisht nuk ka të lënduar. Banesa ndodhet në pronësi të shtetasit K.Hoxha, ndërsa zjarri ka rënë për shkaqe ende të panjohura.

Mësohet se forcat zjaffrikëse kanë mbërritur menjëherë në vendngjarje dhe po punojnë për shuarjen e flakëve. Ndërkohë policia po punon për zbardhjen e plotë të rënies së zjarrit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE