Connect with Us

“Nuk bëri asnjë konsultë”/ Edith Harxhi zbulon dy vendimet e Bashës që fundosen PD-në

Politikë

“Nuk bëri asnjë konsultë”/ Edith Harxhi zbulon dy vendimet e Bashës që fundosen PD-në

Publikuar

-

Ish-zv.ministrja e Jashtme, Edith Harxhi është shprehur për CNA.al, se dy vendimet e kreut të PD-së, Lulzim Basha, që çuan partinë në situatën më të pafavorshme që prej krijimit të saj janë djegia e mandateve dhe bojkoti i zgjedhjeve lokale.

Sipas Harxhit, djegia e mandateve ishte deri diku e justifikuar, nëse do ta lidhnim me situatën politike dhe ekonomike në vend, por sipas saj vendimi është marrë nga kreu i PD-së, pa u konsultuar me strukturat.

Po ashtu ajo tha se djegia e mandateve do të ishte më e justifikuar nëse do të bëhej në muajin dhejtor, gjatë kohës së protestave studentore.

“Unë jam një nga ata njerëzit që mendoj se dorëzimi i mandateve mund të ketë qënë i justifikueshëm në gjendjen që ishte krijuar në vend. Megjithatë qëllimi nuk e justifikon mjetin, për faktin se djegia e mandateve në një demokraci është një akt ekstrem dhe në këtë rast do të kishte qënë shumë më e mbarë nëse do të ishte bërë gjatë periudhës së revoltës së studentëve. Në dhjetorin e kaluar. Shumë më i justifikuar pikërisht për të bashkërënduar forcat me atë shtresë dhe atë grup aq të rëndësishëm që u ngrit në dhjetor të vitit të shkuar kundër qeverisë aktuale.

Ajo do të ishte diçka shumë më sublime. Ndërsa në rastin aktual mendoj se dorëzimi i mandateve ka qënë i pakonsultuar me strukturat e partisë, të cilat megjithëse janë mbledhur ditën e fundit pasi vendimi ishte marrë, mendoj se ka qënë një pjesëmarrje formale dhe miratim fare formal nga ana e Këshillit Kombëtar apo Kryesia, pasi gjithçka ishte vendosur nga kryetari i partisë. Pa e konsultuar këtë vendim as me faktorin ndërkombëtar, as me aleatët e PD-së jashtë vendit, me SHBA dhe me vendet e tjera të BE-së, partitë simotra në EPP të cilat kanë qënë kundër këtij vendimi radikal. Por më pas edhe bojkoti i zgjedhjeve lokale në vend.

Mendoj se këto të dyja kanë bërë të mundur që PD dhe opozita shqiptare për herë të parë pas 30 vitesh të dalë jashtë sistemit politik, gjë që është akti më radikal që ka vendosur PD-në në momentin e saj më të pavolitshëm që prej vitit 1991.”-tha Edith Harxhi.

Po ashtu ajo deklaroi se këto veprime të Bashës e sjellin PD-në në një situatë të cilën nuk e kemi kaluar as në vitin ’97, ndërsa shtoi se “Megjithëse unë arrij përsëri të justifikoi deri në një farë mënyre djegien e mandateve me situatën në vend, përsëri arrij në përfundimin se ishte një akt i pakonsultuar”.

“Edhe pas pushkatimit pa gjyq të 16 deputetëve në parlamentin shqiptar në vitin ’45-’46, opozita shqiptare në atë kohë, ajo opozitë e brishtë që ishte nuk i dorëzoi mandatet.

Në vitin ’97, opozita e atëhershme e PD-së, me gjithë situatën e kirijuar nuk i dogji mandatet. Për këtë arsye mendoj se qëllimi nuk e justifikon mjetin, pasi mjeti ishte absolutisht radikal dhe inekstremist”-tha Harxhi.

Duke u rikthyer tek protestat dhe bojkoti i zgjedhje, ish-zv.ministrja, theksoi se “Protestat dhe këmbëngulja e kreut të PD-së për të mos hyrë në zgjedhjet vendore, duke e lënë PD-në jashtë sistemit mendoj se kjo ka qënë një nga vendimmarrjet më të pakonsultuara me strukturat e PD-së. Nuk ka pasur forume në bazë për të dikutuar për pasojat që do të kishte një vendim i tillë. Mos marrja pjesë në zgjedhjet lokale ka të bëjë drejtpërdrejt me komunitetin”.

Ndër të tjera, Harxhi theksoi se PD do të marrë një kosto shumë të madhe në zgjedhjet e ardhshme.

“Zgjedhjet e e përgjithshme mund të përsëriten por zgjedhjet lokale është shumë e vështirë të përsëriten. Sepse kuptohet që mandatet që marrin kryetarët janë në të njëjtën kohë edhe mandate individuale dhe jo partiake.”-tha Edith Harxhi për CNA.al

Ish-anëtarja e Këshillit Kombëtar “masakron” Bashën/ Ja  rruga e vetme për rrëzimin e Ramës

Edith Harxhi “shuplakë” qeverisë/ Dështimi i negociatave, jo për faj të BE-së  

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Çlirimi i Tiranës/ Basha: Reflektim, të mos lejojmë rivendosjen e diktaturës

Publikuar

-

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar për 75-vjetorin e çlirimit të Tiranës.

Me anë të një postimi në rrjetet sociale Basha shkruan se sakrifica sublime e mijëra shqiptarëve që u vranë nga regjimi komunist, kërkon reflektim dhe veprim për të mos lejuar rivendosjen e diktaturës parti-shtet- krim.

“Nderim përjetë intelektualëve dhe patriotëve të shquar të masakruar në valën e terrorit anti-kombëtar komunist në Nëntor 1944. Sakrifica sublime e mijëra shqiptarëve që u vranë me dhe pa gjyq nga regjimi komunist, kërkon reflektim dhe veprim për të mos lejuar me asnjë çmim rivendosjen e diktaturës parti-shtet- krim!”, shkruan Basha në reagimin e tij./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Historia komentohet, por nuk ndryshohet”/ Balla: Jemi komb që nderojmë çlirimtarët

Publikuar

-

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla përmes një postimi të gjatë në rrjetet sociale ka përkujtuar përpjekjet e shqiptarëve në kuadër të 75-vjetorit e çlirimit të vendit.

Sipas Ballës kjo ngjarje zgjidhi një ndër dilemat më të rëndësishme të kombit shqiptar gjatë shekullit të 20-të, atë nëse Shqipëria do të vendosej në anën e duhur apo në anën e gabuar të historisë.

Më tej sekretari i përgjithshëm i PS thekson faktin se historia mund të komentohet, por ajo nuk mund të ndryshohet.

Reagimi i plotë

JEMI KOMB QË NDEROJMË ÇLIRIMTARËT

Sot është koha e duhur të flasim për Luftën Antifashiste Nacionalçlirimtare, këtë ngjarje që zgjidhi një ndër dilemat më të rëndësishme të kombit shqiptar gjatë shekullit të 20-të: Nëse Shqipëria do të vendosej në anën e duhur apo në anën e gabuar të historisë.

Në Luftën e Dytë Botërore, ne shqiptarët, ashtu si edhe popujt e tjerë të Europës dhe më gjerë, me luftën heroike partizane, u angazhuam në një përpjekje të madhe, luftarake dhe të përgjakshme, si aleatë në krah të koalicionit të madh antifashist.

Nëse sot jemi krenarë që Shqipëria gjatë Luftës së Dytë Botërore u vendos në anën e antifashistëve, fitimtarëve, dhe frontit të madh të lirisë, kjo është meritë e partizanëve shqiptarë, këtyre kalorësve të çlirimit dhe të lirisë.

Shqipëria jonë e vogël u bë një aleate e madhe e koalicionit antifashist. E madhe për nga çmimi i jashtëzakonshëm i gjakut që pagoi dhe sakrificave të panumërta njerëzore.

Nderimi i këtyre sakrificave është në dinjitetin e çdo gjenerate shqiptarësh. Prandaj nderimi i Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare, i dëshmorëve dhe heronjve të lavdishëm të kësaj Lufte, nderimi i çdo faqeje të kësaj lufte dhe i vetë datës së çlirimit të vendit tonë, në 29 nëntor 1944, është nderi i çdo shqiptari.

Ka patur gjithmonë përpjekje në këto 28 vite për të hedhur baltë ndaj Luftës Antifashiste, ndaj dëshmorëve.

Sakrifica e mijëra djemve dhe vajzave të Shqipërisë që ranë me një idealizëm të pashoq në luftën për çlirim nuk mund të mohohet, e padyshim meriton më tepër. Meriton shumë më tepër sesa fjalët, edhe sesa përveç fjalëve është mundur të bëhet e tregohet gjithë këto vite. Nuk duhet dhe nuk mund të ngatërrohet epopeja e Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare me atë që pasoi pas vitit1945.

Prandaj, nderimi që i bëhet çdo dëshmori që dha jetën për Çlirimin e Atdheut, çdo nderim që bëhet në familjet e dëshmorëve është një vlerë që shoqëria jonë duhet ta përçojë në brezat e ardhshëm.

Edhe këto kohë, kur të gjithë festojmë me krenari të ligjshme 75 vjetorin e çlirimit, nuk kanë munguar përpjekjet për të mohuar, errësuar apo relativizuar Luftën Antifashiste Nacionaclirimtare, këtë vepër monumentale të partizanëve shqiptarë, të Brigadave, divizioneve dhe korparmatave të Ushtrisë partizane.

Historia mund të komentohet, por nuk mund të ndryshohet. Faktet mund të interpretohen, por përmbajtja e tyre është shkruar me gjakun dhe sakrificat e luftëtarëve dhe dëshmorëve të lirisë. Prandaj, zotërinj studjues, kalemxhinj dhe të ashtuquajtur historianë modernë, mos e përdhosni historinë dhe mos i rivrisni të rënët!

Faktet flasin se Lufta Nacionalçlirimtare nuk ishte një konflikt idesh, por një betejë ushtrish të pabarabarta; nuk ishte një ndeshje e zakonshme, por një luftë e përgjakshme në malet, luginat, qytetet dhe fshatrat e Shqipërisë, ku partizanët luftuan, u plagosën, u ringritën, u vranë dhe mbetën të skalitur në historinë, këngët dhe kujtesën e të gjithë shqiptarëve.

LEXO EDHE:  FOTO LAJM/ Dhunohen posterat e kandidatit të PD në Kucovë, Myslym Haxhiu

Dhë nëse për këto të vërteta nuk ju bindin socialistët shqiptarë, të cilët e kanë për nder të jenë partia e pasardhësve të partizanëve, çlirimtarëve dhe veteranëve të kësaj Lufte epike, bëni durim, lexoni e rilexoni çfarë thonë aleatët e mëdhenj të partizanëve shqiptarë.

Lexoni çfarë ka shkruar që në vitin 1943 Uiston Çërçill, Kryeministri i Britanisë se Madhe ne Luftën e Dyte Botërore dhe një antikomunist i denjë e i respektuar dhe jo qesharak si antikomunistët e sotëm shqiptarë:

“Partizanët shqiptarë po luftojnë në malet e tyre për pavarësinë e vendit të vet. Oficerët britanikë te ndërlidhjes janë pranë këtyre partizaneve dhe i kane çmuar lart cilësitë e tyre luftarake ne zhvillimin e ardhshëm në teatrin e luftës për Mesdheun”.

Ndërsa një vit më vonë, kur në malet e Ballkanit po frynte era e çlirimit dhe e lirisë, Çërçill, do të shkruante: “Në malet e thepisura të Jugosllavisë, Shqipërisë dhe Greqisë rezistenca e fuqishme kundër Gjermanisë ka mbërritur në kulmin e ashpërsisë”.

Ndërkohë, misionari britanik Rexhinald Hebert, që nuk ishte as laburist, as socialist, por një konservator i njohur, duke iu referuar Luftës së partizanëve shqiptarë, shkruan: ”Britaninë e Madhe e tërhoqi me vete vala e luftës partizane.”
Partizanët shqiptarë luftuan kundër okupatorëve të egër, të cilët nuk erdhën në Shqipëri si kalimtarë, por me një qëllim të qartë dhe të deklaruar: pushtimin e vendit. Këtë nuk e themi vetëm ne, nuk e thonë as vetëm historianët seriozë dhe patriotë shqiptarë, por edhe studjues prestigjiozë të huaj.
Historiani amerikan Bernd Fischer, në librin e tij “Shqipëria gjatë luftës, 1939-1945”, duke iu referuar dokumenteve gjermane, e përshkruan hyrjen e forcave gjermane në tokën shqiptare si një pushtim i vërtetë: “Planifikuesit ushtarakë të Vermahtit gjerman, nënvizon Fischer, i kishin përgatitur mirë planet për pushtimin e Shqipërisë.”

Si Sekretar i Përgjithshëm i Partisë Socialiste dhe Kryetar i Grupit Parlamentar Socialist, unë ndjehem krenar që, në kuadër të 75-vjetorit të çlirimit, kam propozuar që Organizatës së Veteranëve të Luftës Antifashiste Nacional-Çlirimtare t’i jepet urdhri “Nderi i Kombit”, për kontributin që ka dhënë në mbrojtjen, përhapjen dhe edukimin te brezat e rinj të idealeve e vlerave antifashiste, përpjekjeve e sakrificave të popullit shqiptar në Luftën e Dytë Botërore.

Këto vlera qëndrojnë në themel të Shqipërisë demokratike, të Europës demokratike dhe Shqipërisë europiane. Shqipëria po shkon në Europë, si Shqipëria e partizanëve, antifashistëve dhe çlirimtarëve dhe jo si Shqipëria e kolaboracionistëve.

Jam gjithashtu krenar që Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar shtesën në ligjin “Për statusin e veteranit të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare të popullit shqiptar” dhe caktoi 20 korrikun si Dita e Veteranëve, e nderimit dhe respektimit të veteranëve dhe pasardhësve të tyre.

Jam Krenar që Kuvendi dhe Qeveria e Shqipërisë e shpallën vitin 2019 si vitin e 75 vjetorit të çlirimit të atdheut dhe nderuan me krenari legjitime e dinjitet këtë ngjarje monumentale të historisë sonë kombëtare.

Një komb që nderon çlirimtarët e vet, është një komb i emancipuar. Le ta tregojmë emancipimin tonë duke nderuar e respektuar Luftën Antifashiste Nacionalçlirimtare, partizanët shqiptarë, dëshmorët e heronjtë e kombit dhe familjet e tyre, ju veteran të respektuar dhe pasardhësit tuaj.

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

75-vjetori i çlirimit të Tiranës/ Luan Rama: 17 nëntori i 1944 si medalje krenarie e luftës balliste për çlirimin e Shqipërisë

Publikuar

-

Zëvendëskryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Luan Rama ka kujtuar 75-vjetorin e çlirimit të Tiranës.

Me anë të një postimi në rrjetet sociale, ai shkruan se  “17 nëntori i vitit 1944 duhet të shërbejë si  “medalje krenarie e luftës balliste” për çlirimin e Shqipërisë.

Duke vijuar më tej, Rama thekson se në themelet e lirisë së Tiranës, qëndron gjaku i ballisteve dhe ballistëve trima që u flijuan për çlirimin e atdheut, ndërsa shton se  ëndërra e tyre rri si “amanet në poturet e Edi Ramës”.

Postimi i plotë

17 nëntori i vitit 1944, si “medalje krenarie e luftës balliste” për çlirimin e Shqipërisë.Sot është 75-vjetori i çlirimit të Tiranës. Brigadat, divizionet dhe korparmatat balliste me në krye Mid’hat Frashërin dhe Kadri Cakranin, me “vendosmërinë, heroizmin, atdhedashurinë dhe sakrificat” e tyre të panumërta, ia dolën t’a shporrnin pushtuesin nazistë dhe bashkëpunëtorët e tyre partizanë, dhe çliruan kryeqytetin. Në themelet e lirisë së Tiranës, qëndron gjaku i ballisteve dhe ballistëve trima që u flijuan për çlirimin e atdheut dhe ëndërra e tyre si amanet në poturet e Edi Ramës, që jargavitet pas kufomës së Mid’hat Frashërit!/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE