Connect with Us

“Kësaj radhe humbëm jo vetëm trenin, por edhe stacionin e rrugën”/ Berisha: 18 tetori do gdhendet në muret e kohës

Politikë

“Kësaj radhe humbëm jo vetëm trenin, por edhe stacionin e rrugën”/ Berisha: 18 tetori do gdhendet në muret e kohës

Publikuar

-

Ish kryeministri Sali Berisha shprehet se data 18 tetor 2019 do të gdhendet në muret e kohës së këtij vendi me një fjalë të vetme: Fatalitet!

Sipas tij në këtë datë, Shqipëria mori goditjen më të rëndë politike të 30 viteve të fundit.

“Miq, kësaj here ne kemi humbur jo vetëm trenin për të katërtin vit me radhë po kësaj here, fatale është sepse ne kemi humbur edhe stacionin dhe rrugën”, shkruan Berisha.

Sipas ish kryeministrit, “vendimi i Brukselit ishte fatal për projektin europian të shqiptarëve, të cilin e bllokoi për 46 vite Enver Hoxha, Hitleri shqiptar i Pasluftës dhe duke filluar me këshilltarët e Fierit dhe mos votimin e tre ligjeve, dhe deri sot e bllokoi për 8 vite me radhë nga monstra e dytë e zezë kombetare Edvin Mafia”.

Postimi i plotë i Berishës:
Fatalitet!
Ne Bruksel me Edvin Mafine kesaj rradhe humbem jo vetem trenin por dhe stacionin edhe rrugen!
Miq, data 18 tetor e vitit 2019 do te gdhendet ne muret e kohes te ketij vendi me nje fjale te vetme, te cilen po e marr hua nga Viktor Hygo, fjalen qe u gjend e shkruajtur ne themelet e Katedrales: Fatalitet!
Kete date Shqiperia, endrra europiane e Frasherlinjve te pavdekshem dhe e rinise studentore te viteve 90-te dhe e mbare shqiptareve moren goditjen me te rende politike te 30 viteve te fundit.
Ato moren de facto ate qe quhet goditje e meshires pasi prej kater vitesh Edvin Kristaq Mafia me narkoshtetin e tij kishte futur ne vdekje klinike projekin e integrimit europian te Shqiperise.
Po pse me 18 tetor te vitit 2018 ne samitin e me te medhenjve te BE ne Bruksel projekti i integrimit europian te Shqiperise mori per shkak te Edvin Mafise nje goditje fatale?
Pse me vendimin e fundit te liderve te BE ne humbem jo vetem trenin, te cilin e humbasim kater vite me rradhe por humbem edhe stacionin dhe vete rrugen?
Vetem duke kuptuar çfare ndodhi vjet me Shqiperine ne Luksemburg mund tju pergjigjemi ketyre pyetjeve dhe te kuptojme fatalitetin qe ndodhi me ne me 18 tetor 2019 ne Bruksel!
Ne vitin 2018 Komisioni Europian duke konsideruar se jane plotesuar nga qeveria shqiptare 5 kushtet rekomandoi hapjen pa kushte te negociatave me Shqiperine.
Ne pranvere te vitit 2018 Bundestagu hodhi poshte si te pa vertet pretendimin e Komisionit dhe shtoi nga 5 ne 7 kushtet qe duhet te plotesonte Shqiperia para hapjes reale te negociatave, duke i ndare njelloj si kete vit, dmth disa duhej te plotesoheshin para se te mblidhej Konferenca e Pare dhe te tjerat para se te mblidhej Konferenca e dyte, qe shenon dhe hapjen reale te negociatave pra te diskutimit me dy kapitujt e pare.
Ne Luksemburg Franca dhe disa vende te tjera mendonin se hapja e negociatave me Shqiperine qe nuk kishte plotesuar kushtet, nuk duhej te diskutohej fare deri sa vendi te plotesonte vertet ato, pasi edhe vet propozimi i Bundestagut deshmonte se Shqiperia nuk ka plotesuar kushtet.
Pas debatesh te gjata ne Luksemburg u arrit nje “Kompromis” i qendrimit gjerman qe negociatat te mos hapeshin me Shqiperine pa plotesuar 7 kushtet dhe qendrimit francez dhe i disa vendeve te tjera qe vendimi te merrej vetem pas plotesimit te kushteve, u arrit me vendimin unanim sipas te cilit ne rast se qeveria shqiptare do plotesonte 7 kushtet atehere hapeshin ne fundin e vitit 2019.
Keshtu qeverise shqiptare iu dhane 17 muaj kohe per te plotesuar kushtet.
Mirepo gjate ketyre 17 muajve Edvin Mafia jo vetem qe nuk plotesoi asnje nga 7 kushtet por:
a-)dolen rregjistrimet e publikuara ne Billd qe implikonin direkt Edvin Mafine dhe narkoministrat e tij
b-)u publikuan dhjetra kronika dhe editoriale qe cilesonin shetitin e Edvin Mafise si narkoshtetin e vetem ne Europe
c-Edvin Mafia zhvilloi zgjedhjet e para moniste jo demokratike ne historine e pas renies se Perdes se Hekurt, te cilat u bojkotuan jo vetem nga opozita por edhe nga Kongresi i Autoriteteve Rajonale dhe Lokale te Europes si dhe u damkosen nga raporti perfundimtar i OSBE/ODHIR.
Megjithe keto Komisioni Europian deklaroi se Shqiperia i ka plotesuar kushtet dhe rekomandoi hapjen e negociatave pa kushte.
Pikerisht kjo gjendje detyroi Bundestagun te hedhe poshte si te pa vertet rekomandimin e Komisionit Europian dhe shtoi nga 7 ne 9 kushtet qe duhet te plotesonte narkoqeveria e Edvin Mafise para se vendi te hape negociatat dhe nuk cakoi asnje date pra shtyu sine die hapjen e negociatave.
Por shumica e vendeve ne Bruksel nuk pranuan kete propozim. Po pse? Ato nuk ishin dakord sepse nje propozim si ky por me 7 kushte i kishin pranuar 16 muaj me pare por Edvin Mafia nuk plotesoi asnje kusht dhe rrenoi standarte te tjera. Prandaj dhe presidenti Macron deklaroi se nuk pranon te genjeje vetveten pasi siç thote fjala e urte ”me genjeve nje here eshte keq per ty por po me genjeve per se dyti eshte keq per mua sepse kam genjyer veten time”.
Prandaj dhe shumica e vendeve te BE bazuar ketu edhe ne P/Jo e Gjermanise refuzuan, hodhen poshte duke mos caktuar asnje afat kohor te Jo se tyre hapjen e negociatave me Shqiperine.
Miq, kesaj here ne kemi humbur jo vtem trenin per te katertin vit me radhe po kesaj here, fatale eshte sepse ne kemi humbur edhe stacionin dhe rrugen.
Presidenti Macron ne nje deklarate te cilen mediat me dashje apo pa dashje e kane censuruar, ne te cilen ai tekstualisht thote: “Une thashe, une besoj se ka nje mospajtim lidhur me procesin e zgjerimit ne vetvete. Ende une besoj se ne mund te hapim nje fare diskutimi (me to, – shenim i imi) por pa u zgjeruar. Askush nuk duhet te mundet te bashkohet (me BE, – shenim i imi) para se sa te reformoje veten e tij dhe ne para kesaj duhet te reformojme procesin qe ai te mund te jete i diferencuar dhe i rikthyeshem. Mendoj se keto fjale deshmojne qarte se do te kete negociata por jo per zgjerim, pra per anetaresim, madje para kesaj duhet qe BE te reformoje vet procesin, ta beje ate edhe te rikthyeshem kur behen hapa mbrapa.”
Presidenti Macron kerkon vettingun e realizimit nga vendet kandidate te objektivave te anetaresimit dhe ai krekon pikerisht ndryshimin e procesit te vetingut. Lidhur me kete qendrim agjensia Reuter njofton gjithashtu se vet presidenti thekson se: “nuk mund te kete progres drejt anetaresimit deri sa BE te ndryshoje ne menyren se si dhe kur kandidatet (si puna e Shqiperise, – shenim i imi) vetohen per plotesimin e objektivave te pranimit, te cilat varjojne nga politikat ekonomike tek te drejtat e njeriut dhe shteti ligjor.
Si perfundim, vendimi i Brukselit ishte fatal per projektin europian te shqiptareve, te cilin e bllokoi per 46 vite Enver Hoxha, Hitleri shqiptar i Pasluftes dhe duke filluar me keshilltaret e Fierit dhe mos votimin e tre ligjeve, dhe deri sot e bllokoi per 8 vite me radhe nga monstra e dyte e zeze kombetare Edvin Mafia! sb

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ngërçi në Kushtetuese/ Betohet para Presidentit Elsa Toska

Publikuar

-

Nga

Është betuar para Presidentit anëtarja e re e Gjykatës Kushtetuese, Elsa Toska.

Toska është plotësimi i vakancës së parë të Kuvendit. Toska zëvendëson  ish-gjyqtarin, z.Vladimir Kristo.

Ceremonia e betimimit po mbahet në Presidencë, ndërkohë që pritet edhe betimi i dy anëtarëve të tjerë Marsida Xhaferllari dhe Fiona Papajorgji./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Presidenti, në hall të madh”/ Ngjela paralajmëron shkarkimin dhe procedimin e Metës

Publikuar

-

Nga

Avokati-politikani i njohur Spartak Ngjela ka reaguar pas akuzave të ashpra të presidentit Meta ndaj KED-së, mbrëmjen e djeshme.

Referuar retorikës së Presidentit, i cili do ta konsideronte veprimin e KED si mafioz dhe lojë politike, që e vuri këtë të fundit në pozitë të vështirë për të shkelur Kushtetutën, Ngjela shprehet se Meta është në hall të madh.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, teksa deklaron se Meta nuk ka për të shpëtuar kësaj here sikurse bëri me çështjen e 700 mijë eurove korrupsion, avokati Spartak Ngjela ka paralajmëruar shkarkimin dhe më pas ndjekjen penale të Presidentit.

Postimi i plotë i Ngjelës:

Presidenti është në hall. Është i kërcënuar nga reforma në drejtësi dhe po kërkon të shkatërrojë shtetin. Duhet të shkarkohet sa më shpejt që të jetë e mundur.

Bishti i maces së egër duhet prerë me një të rënë, dhe jo pjesë-pjesë. Kështu na kanë thënë teoricienët e mëdhenj të shtetit demokratik në kohët moderne.

l.
Presidenti do shkarkohet, por ky nuk është fundi i botës. Nuk mund të jetë më President i Republikës në këtë kohë ky individ i papranueshëm për shqiptarët.
Në një proces penal do shkojë, por ai mendon se mund të fitojë gjyqin në Gjykatën Kushtetuese, ashtu siç bëri me dy gjyqtarët e Gjykatës së Lartë, kur pushoi çështjen e 700 mijë eurove korrupsion.
Të dy ish gjyqtarët e Gjykatës së Lartë, sapo të fillojë procesi reformues, duhet të shkojnë nën akuzë, për çlirimin e padrejtë nga akuza të Ilir Metës.
Kjo është e vërteta.

ll.
Meta nuk shpëton dot, sepse është nga krerët e politikës shqiptare që e ka dëmtuar shumë shoqërinë shqiptare.Tani është në fund.
Mazhoranca duhet të operojë menjëherë.
Gjykatën Kushtetuese, të rizgjedhur nga Kuvendi, e ka përshëndetur politika e lartë amerikanë.
Nga kush mendojnë ta marrin mendimin juridike për këtë çështje institucionet shqiptare?

LEXO EDHE:  Çelja e negociatave/ Eurodeputetja shqiptare: “Po” për Shqipërinë por më pas presion për reforma

LEXO EDHE:  Nga Bledi KASMI/Dështimi i negociatave për të blerë kauzën e votës

lll.
Kurse mazhoranca socialiste ka gabuar rëndë që nuk e ka shkarkuar deri tani Ilir Metën. Parlamenti duhej ta kishte votuar shkarkimin e tij, sepse ashtu, Meta, do të ishte pa forcë jurudike, derisa të shkonte në Gjykatën Kushtetuese.

Nuk mund të jetë president i shqiptarëve një dekandencë morale si Ilir Meta. Ka dëmtuar dhe po kërkon me çdo mjet të dëmtojë Shqipërinë dhe shqiptarët. I duhet treguar vendi me forcën e shtetit…

Meta tani nuk shpëton dot më nga akuzat për korrupsion. Çështja e tij është një çështje e mbyllur: shqiptarët e duan nën akuzë keqbërësin e tyre shumëvjeçar. Ky është realiteti.

Kurse për Gjykatën Kushtetuese, Presidenti ka konflikt interesi, dhe, të gjitha shkeljet që po bën, e rëndojnë edhe më shumë në akuzën penale që po i vjen si proces.
Presidenti Meta do të shkarkohet. Kjo është sot praktikë e mbyllur, prandaj ai nuk ka çfarë t’i bëjë dot as Shqipërisë, dhe as shqiptarëve./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Vasili publikon dokumentin/ “PS po e ha turpin me bukë, shkelin ligjet që miratuan vetë”

Publikuar

-

Nga

Ish kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka publikuar procesverbalin e mbledhjes së komisionit të Reformës në Drejtësi, ku diskutohet për procedurat e përzgjedhjes së anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese.

Sipas Vasilit anëtarët socialist të Komisionit të Reformës në Drejtësi po e hanë turpin me bukë, pasi anëtarë të PS nuk flasin për ligjin që kanë miratuar vetë dhe ku del se presidenti ka të drejtë në qëndrimet që ka mbajtur.

“Anetaret socialiste te Komisionit te Reformes ne Drejtesi po e hane turpin me buke !!

Anetaret socialiste te Komisionit te Reformes ne Drejtesi po e hane turpin me buke.

Ligjet qe miratuan,votuan dhe duatrokiten po shnderrohen ne rrecke dhe ata heshtin dhe votojne turperisht te kunderten e vetes.

Per te kenaqur Edi Ramen ata po shkelin fytyren e tyre.

Kushtetuta e 21-22 korrikut dispozitat per Gjykaten Kushtetuese u pergatiten,u mbrojten dhe u votuan nga ata dhe ekspertet e tyre.

Tani po keta votojne Rezoluta kunder vetes duke ngrene turpin me buke.

Tani qe e shkelen dhe e perdhosen Kushtetuten dhe po rrine me goje mbyllur dhe te poshteruar, le te lexojne cfare eshte thene,si eshte thene dhe si eshte argumentuar nga po vete keta ne Komisionin e Reformes ne Drejtesi ne vitin 2016 sipas proces verbalit.

LEXO EDHE:  Google përballë një krize të madhe, humbet 24 miliardë dollar brenda javës

LEXO EDHE:  ”Sa ironike…sot e nisa ditën me të qeshura të mëdha”, moderatorja shqiptare humb njeriun e shtrenjtë

Personalisht i kam degjuar live si anetar i komisionit ne ate kohe,por tani eshte koha ti lexojne edhe shqiptare per t’i njohur me mire keta dhe hipokrizine e ketyre:

“Sokol Sadushi:
“Më lejoni ta shpjegoj se çfarë qëllimi ka kjo dispozitë. Këtu bëhet fjalë për një kandidaturë nga Presidenti, sepse kandidatura nga Kuvendi dhe nga Gjykata e Lartë është në nenet pasuese, por mund të ndodhë në një rast eventual, që mund të jenë katër kandidatura, katër vende bosh. Jemi duke folur për një moment që nëse janë dy vende bosh, atëherë njërën e merr Presidenti, Kuvendi dhe të tretin e merr Gjykata e Lartë. Ky është rast kur janë katër vende bosh.
Arsyet pse janë katër vende bosh mund të jenë të ndryshme, si dorëheqja e të tjera. Nëse do të kemi katër vende bosh, atëherë do të ndodhë që në katër vende bosh një e ka Presidenti, një e ka Gjykata e Lartë dhe një e ka Kuvendi, vendi i katër si radhë i përket Presidentit. Mund të jenë pesë vende bosh, vendi i pestë i përket Kuvendit, mund të jenë gjashtë vende bosh, vendi i gjashtë i përket Gjykatës së Lartë” shkruan Vasili në statusin e tij./CNA.al

LEXO TE PLOTE