Connect with Us

Ish-anëtarja e Këshillit Kombëtar “masakron” Bashën/ Ja  rruga e vetme për rrëzimin e Ramës

Politikë

Ish-anëtarja e Këshillit Kombëtar “masakron” Bashën/ Ja  rruga e vetme për rrëzimin e Ramës

Publikuar

-

Ish-zv.ministrja e Jashmte, njëkohësisht ish-anëtare e Këshillit Kombëtar të PD-së, Edith Harxhi i ka drejtuar kritika të forta kreut të opozitës Lulzim Basha.

Në një intervistë ekskluzive për CNA.al, Edith Harxhi ndërsa u ndal tek largimi masiv i shqiptarëve theksoi se kjo nuk ndodh vetëm për shkak të keqqeverisjes, por sepse sipas saj shqiptarët kanë humbur shpresën edhe tek opozita, dhe në veçanti tek PD-ja.

“Në qoftë se do të marrim situatën politike në vend. E theksova pak më parë se ajo është mjaft e komplikuar, por në veçanti këtu do të vija re mungesën e një opozite solide. Paafftësia dhe pafuqia për të ngjallë shpresë tek shqiptarët natyrisht bën të mundur që edhe ajo shtresë e cila ka besuar më parë tek PD të jetë e heshtur, ose është larguar nga PD-ja dhe tashmë bën vetëm bisedat e saj nëpër kafene apo mediat sociale apo rri në heshtje, apo marrë pozicionin e anonimatit, njësoj si para viteve ’90 në Shqipëri.

Kjo natyrisht tregon se sa e paaftë dhe pa platformë është sot opozita shqiptare e cila nuk arrin dot të mbledhë mërinë dhe mllefin e shqiptarëve ndaj keqqeverisjes, mungesës së ligjshmërisë në vend dhe gjithë situatës së rënduar ekonomike dhe politike, dhe nuk arrin dot të marrë në dorë fatet e vendit, t’iu janë shpresë shqiptarëve dhe të ngrejë aspiratën e tyre.”-tha Edith Harxhi për CNA.al.

Sipas ish-zv.ministres Harxhi, Opozita sot, PD në veçanti është pa një platformë, pa një strategji të saj.

Më tej, ajo theksoi se ka humbur boshtin dhe shtyllat e saj tradicionale, ka humbur në mënyrë të drejtpërdrejtë organizimin në struktura, ka humbur njerëzit, të cilët janë larguar nga PD.

“Mungesa e një platforme të qartë ideologjike konservatore siç do ta kërkonte koha sot dhe zhvillimet botërore. PD natyrisht do duhej të përgatiste një platformë ideologjike të thekur konservatore.”-tha Edith Harxhi.

Gjithashtu ajo përmendi katër shtyllat kryesore mbi të cilat është ngritur Partia Demokratike, të cilat sipas saj sot mungojnë ose janë venitur.

“Partisë Demokratike sot i mungojnë katër shtyllat tradicionale, mbi të cilat është ngritur PD. Ata janë ish-të persekutuarit, ish-pronarët, të cilët në këto 30 vite nuk kanë arritur të bëjnë asgjë për pronën e tyre ose shumë pak dhe atë pak që është bërë është bërë në qeverisjen e PD-së, por është e pamjaftueshme dhe PD nuk ka arritur të ngrejë çështjen e pronës në themel të saj, sidomos gjatë këtyre gjashtë viteve që ka qënë në opozitë dhe pas daljes së ligjit “Rama”, i cili e kthen pronën në statuskuonë e vitit 1945-‘46.

Shtresa tjetër është ajo e intelektualëve, të cilët tashmë janë larguar në shumicë nga PD-ja. Rrinë të strukur, mundohen të flasin nën zë, heshtin shpesh herë dhe në shumicën e kohës kanë marrë gtë njëjtin pozicion si para viteve ’90.

LEXO EDHE:  PD nuk ndalet/ Bën thirrje për rrëzimin e Ramës

Dhe pjesa e fundit që janë të rinjtë. Partia Demokratike nuk arrin dot që të thërrasë këta të rinj që po largohen çdo ditë e më shumë nga Shqipëria, duke iu dhënë shpresë, duke iu ofruar diçka të veçantë, duke iu treguar hapësirat që rinia shqiptare mund të ketë me një qeverisje të denjë, të pakorrptuar të PD-së.”.

Ndër të tjera Edtih Harxhi theksoi se vetëm një bashkim i PD-së, një mendim i unifikuar dhe zgjedhje të brendshme të lira e të ndershme në PD do të mund të rrëzonin Ramën nga pushteti.

“Natyrisht që nëse PD do të ishte e bashkuar, me një mendim të unifikuar dhe me një ideologji konservatore të reformuar në të njëjtën kohë dhe të ringjallur do të sillte fuqinë për të gjitha strukturat dhe për të gjithë ata që do të shpresonin për një të ardhme të ndritur për Shqipërinë.

Faktikisht mendoj se vetëm e vetëm ringjallja dhe reformimi i PD-së mundet që të bëjë kthimin e besimit tek shqiptarët.

Vetëm me një platformë të pastër ideologjike, me zgjedhje të lira dhe të ndershme brenda PD-së, duke filluar nga baza deri në majë, do të bënte të mundur rrëzimin e pushtetit të Edi Ramës, për një periudhë shumë të shkurtër kohe.”-deklaroi Edith Harxhi për CNA.al

Sa i takon vendimit të Bashës për të mos marrë pjesë në zgjedhjet vendore, Harxhi tha se “Zgjedhjet lokale kanë qënë mbyllja apo do të ishte më mirë të thoja finalja e asaj se ku mbeti opozitarizmi shqiptar në 2019, gjashtë vite mbas marrjes së pushtetit nga Edi Rama.”/ CNA.al

Edith Harxhi “shuplakë” qeverisë/ Dështimi i negociatave, jo për faj të BE-së  

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Manjani zbulon “lojën” e Ramës/ Mesazhi i fortë për Metën, Berishën, Bashën e Kryemadhin

Publikuar

-

Nga

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë “Rama 1”, Ylli Manjani ndërsa komenton situatën politike në vend, shkruan se pa asnjë dyshim kryeministri Edi Rama ka hyrë tashmë në fushatë elektorale.

Më tej, Manjani thekson se “loja” e Ramës është se ai thotë “nuk ka më të mirë se unë”, me idenë që të thithë në këtë vorbull propagande Bashën dhe të tjerët të provojnë veten nëse janë më të mirë apo jo.

Sipas Manjanit, kjo është një grackë në të cilën ka rënë edhe opozita.

“Në fushatën e re elektorale që Edi Rama ka hyrë tashmë, nuk ka asnjë element surprizë.

Ai thotë “nuk ka më të mirë se unë”, me idenë që të thithë në këtë vorbull propagande Bashën dhe të tjerët të provojnë veten nëse janë më të mirë apo jo.

Në këtë grackë ka rënë disi edhe opozita, e cila ngjan si aleancë “kështjellash” në distancë e jo si njësi e organizuar e bashkrenduar dhe mbi të gjitha e vendosur për një betejë finale.

Pa dyshim në këtë konfiguracion Edi Rama luan mjeshtërisht. Jep gjithmonë idenë se “e ka rregulluar” muhabetin me kështjellën ngjitur. Qëllimi është demoralizimi i aleancës, pra përçarja.

PËRÇARJA e opozitës pra është qëllimi. Ky është ÇELËSI i suksesit politik të Edi Ramës.”-shkruan Manjani.

Më tej, ish-ministri i jep një leksion opozitës, ndërsa thekson se “Në këto kushte, nuk ka shumë shpikje për të bërë. Opozita duhet të dalë nga “kështjellat” dhe të mbushë rrugët se mllefi i njerëzve me qeverinë më të keqe të 30 viteve po ju kthehen në dëm, kur duhet të ishte avantazh.

Kjo është kohë bashkimi jo aleancë kështjellash! Duhet një bashkim i madh jo vetëm me miqtë, por edhe me “armiqtë” dmth kundërshtarët apo opozitarët e opozitës. Me të gjithë, të mërzitur, të larguar apo të përzënë. Me personalitete jo politike dhe bisnesmenë.

LEXO EDHE:  Kundër presidentit Thaçi/ Opozita kërkon që dialogun me Serbinë ta udhëheqë Kuvendi i Kosovës

LEXO EDHE:  AKEP i “përvishet” Bashës/ Shikoni punën tuaj

Me të gjithë ata që e rrefuzojnë këtë qeveri.

E përsëris jo vetëm me parti e miq, por edhe me individë, partie grupime “armiqsh”. Nuk përjashtohen nga kjo llogjikë as ato që morën mandatet e opozitës. Edhe ata duhen ftuar, jo për tu kërkuar ndjesë, por kontribut.

Të gjithë ata që kanë në mendjen e tyre nevojën për të shpëtuar sistemin demokratik, duhet të jenë në këtë front të madh.

Opozita zyrtare duhet të tejkalojë veten dhe të ftojë e t’i afrojë të gjithë në një front jo ideologjik, por historik.”.

Ndërkohë, Manjani ka edhe një mesazh të fortë për Bashën, Kryemadhi, por edhe për Berishën dhe Metën, për të cilët thotë se duhet ta kuptojnë nevojën ulëritëse për demokraci.

Po ashtu Manjani thekson se të gjithë duhet të jenë në një front kundër kësaj qeverie, duke përfshirë këtu edhe të ashtuquajturit “armiq”.

“Luli e Monika, por edhe Berisha e Meta duhet të kuptojnë se janë vetëm emra kalimtarë dhe se karrierat e tyre politike nuk kanë asnjë rëndësi përpara nevojës uleritëse për DEMOKRACI, SHTET jo politik dhe LIRI EKONOMIKE.

Asnjëri nga këto emra nuk e do më shumë demokracinë se fjala vjen Jozefina Topalli, Genc Ruli, Astrit Patozi etj. Asnjëri nga të gjithë këto emra nuk e do demokracinë më shumë se Fatos Lubonja apo djemtë e Thurjes, e të tjerë pa fund që nuk janë anëtarë të partive të opozitës për rrefuzojnë autokratin arrogant.

Fjala është në ndalet rregjimi më autokrakik i kohës, jo kush do jetë kryeministri i radhës.

Një mandat tjetër i panatyrshëm i Edi Ramës do të thotë edhe formalisht diktaturë. Asnjë shanc për sistem demokratik më!

Bashkimi bën fuqinë!”-përfundon postimin e tij Ylli Manjani./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha i del krah Metës/ Dakord me Presidentin kur flet për “grusht shteti”

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha i ka dalë në krah Metës kur flet për grusht shteti.

I ftuar në “Tempora” Berisha tha se Rama mund të largohet me një lëvizje të fuqishme popullore, si në Bolivi dhe Armeni.

E vërteta është se ekonomia është në rrokullisje. Shqiptarët duhet ta dinë se rrogat e administratës publike nuk po paguhen me të ardhurat që mblidhen por me një mekanizëm jashtëzakonsiht të rrezikshëm bankar.

Ky borxh 82% që shkon dhe këtu nuk janë llogaritur 600 milion euro të prapambetura, është 14 miliard borxhi, nuk ka investitorë të huaj që të vjen. Mungesa e gjykatava është baras mungesë shteti ligjor dhe bashkë me borxhin e bën situatën dramatike. Zgjidhja është largimi i shkaktarit. Edi Rama largohet me një lëvizje të fuqishme popullore, si në Bolivi dhe Armeni, pa lëshuar sheshin. Edi Rama e ka gjetur dhe ikën, ai le të ikë por më nuk kthehet dot në zyrë, nuk mund të rrijë kryeministër në tunelet e Skraparit dhe Mokrës. Jam dakord me Presidentin kur flet për grusht shteti”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ironizoi Metën për shpërndarjen e Parlamentit/ Presidenca “dhëmbë për dhëmbë” me Ramën

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ironizoi pak më parë presidentin Ilir Meta për deklaratën e këtij të fundit se populli do të shpërndajë Parlamentin.

Kreu i qeverisë tha se nuk surprizohet nga Meta, ndërsa theksoi se nuk shikon fall, sikurse pretendon për Kreun e Shtetit.

Pas kësaj ka ardhur menjëherë reagimi i Presidencës, konkretisht nga zëdhënësi i Metës Tedi Blushi.

Blushi i kujton me një fjali të vetme Ramës akuzat për lobimin e këtij të fundit, për të bërë një foto me ish-presidentin e SHBA Barack Obama, që pretendohet se është bërë me anë të biznesmenit shqiptaro-amerikan, Bilal Shehu.

LEXO EDHE:  Letra e një demokrati/A mund të protestoj dhe unë për kunatin e Lulit!?

LEXO EDHE:  Kundër presidentit Thaçi/ Opozita kërkon që dialogun me Serbinë ta udhëheqë Kuvendi i Kosovës

“Gruaja e Bilalit do takohet shumë shpejt me popullin!”, thekson zëdhënësi i Kreut të Shtetit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE