Connect with Us

Historia drithëruese e Alvinit/ Hajdari kërkesë Gent Cakajt: Duhet një zgjidhje e menjëhershme

Politikë

Historia drithëruese e Alvinit/ Hajdari kërkesë Gent Cakajt: Duhet një zgjidhje e menjëhershme

Publikuar

-

Deputetja e opozitës, Rudina Hajdari i ka dërguar një kërkesë informacion ministrit të Jashtëm Gent Cakaj për rastin e Alvinit.
Sipas Hajdarit, duhet një zgjidhje e menjëhershme për mbrojtjen e qytetarëve shqiptarë kudo që janë.

“Sot i dërgova kërkesë për informacion Ministrit në Detyrë z. Cakaj për rastin e Alvinit. Ai nuk është një rast i izoluar. Duhet një zgjidhje e menjëhershme që të mbrojmë qytetarët tanë kudo që janë dhe sidomos të miturit se është vërtet e turpshme kjo që po ndodh”, shkruan Hajdari.

LEXO EDHE:  Topollaj kërkesë sekretarisë së Këshillit Bashkiak/ Dua procesverbalin e mbledhjeve për shembjen e Teatrit

Rasti i fëmijës shqiptar, Alvin Berisha bëri bujë në mediat shqiptare dhe ato të huaja.
Vogëlushi shqiptar kërkohej nga babai i tij, Afrim Berisha që prej natës së 12 dhjetorit 2014 kur bashkëshortja e tij Valbona Berisha largohet nga Italia për t’ju bashkuar luftës së shtetit islamik./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Katër gënjeshtrat më të freskëta nga Luli Basha

Publikuar

-

Nga

Thonë se gënjen shumë, dhe kështu duket të jetë. Edhe presidenti Ilir Meta se ka kursyer Luli Bashën, duke thënë se “Luli të gënjen edhe për orën”. ai nuk e mban fjalën.

Çdo ditë e më shumë kjo thënie e Metës është vërtetuar, por sot le të sjellim katër gënjeshtrat e fundit fare. Luli foli shumë këto vite tha “dua sistem mazhoritar”. Do e përmbysim, ju deklaronte aleatëve, sistem të ri zgjedhor, ka 7 vite që e thotë.
Sot doli publikisht dhe mbrojti sistemin që kemi në fuqi proporcional rajonal. Kjo është gënjeshtra e parë.

Basha ka deklaruar se nuk e njeh parlamentin dhe duhet që Edi Rama, të siguronte 84 votat, megjithëse janë të paktën 40 deputetë të listës së tij që hynë si zëvendësues. Votat për kalimin e Reformës Zgjedhore dje i siguroi Luli, pardje nuk e njihte parlamentin, dje nxori delfinët e tij që kërkonin marrveshjen e 5 qershorit, Rama – Basha .

LEXO EDHE:  Topollaj kërkesë sekretarisë së Këshillit Bashkiak/ Dua procesverbalin e mbledhjeve për shembjen e Teatrit

LEXO EDHE:  Topollaj kërkesë sekretarisë së Këshillit Bashkiak/ Dua procesverbalin e mbledhjeve për shembjen e Teatrit

Gënjeshtra e tretë që u bëhet demokratëve është hapja e PD dhe zgjedhja e kandidatëve nga baza. Luli deklaroi në 2017 se ishte hera e fundit që ai bënte listën. Në bazë ka filluar një proces formal, ku propozohen emrat dhe Basha ka të drejtë të vendosë 20% të listës fituese, pa futur këtu gratë, pra deri në 40% po të fusim gratë, oprganizatat partnere, aleatët dhe drejtuesit e Republikës së Re që janë vendosur prej tij. Pra listën fituese do e bëjë prapë Luli.

Gënjeshtra e katërt dhe më e madhe bëhet çdo ditë në bazën e PD. Në tetor ka zgjedhje të parakohshme lokale dhe parlamentare, duam kandidatë për deputetë dhe kryetarë bashkie. Sot Luli deklaroi se fitorja e tij do ishte vitin tjetër. Tetori erdhi nuk është larg.
Këto katër gënjështra janë taze fare, megjithëse thesi i Lulit është shumë i madh./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Unë president, ti kryeministër”/ Rama i përgjigjet “flakë për flakë” Bashës

Publikuar

-

Nga

"Unë president, ti kryeministër"/ Rama i përgjigjet “flakë për flakë” Bashës

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur deklaratës së kreut të PD, Lulzim Basha i cili tha  para mediave se  Rama prej një muaji i ka dërguar njerëz çdo ditë për të bërë një marrëveshje, nga e cila Basha do të bëhej kryeministër dhe Rama president, me kushtin që të hiqen koalicionet.

Rama thotë se nuk e bën dot Bashën kryeministër sepse për këtë vendos populli.

“Listat e hapura do fuskan kriminelët në parlament sipas LB e unë dashkam të bëhem President me LB kryeministër,se paskam frikë nga humbja😂Në fakt jo, unë e di popullin më të mençur se veten prandaj dua të hapen listat,e s’e bëj dot Lulin KM se s’jam Populli që e vendos këtë!”, shkruan Rama në një postim në Twitter.

LEXO EDHE:  Rudina Hajdari mesazh Bashës dhe Kryemadhit/ Rrini larg kësaj proteste qytetare

LEXO EDHE:  Rudina Hajdari mesazh Bashës dhe Kryemadhit/ Rrini larg kësaj proteste qytetare

Rama i kërkon bashës ta marrë më qetësi hapjen e listave dhe të lërë mënjanë sharjet dhe kërcënimet.
“Sa për koalicionin me SHPK e LSI siç ee quan LB,as e ndalon hapja e listave që ta bëjë, as e detyroj dot unë që ta zhbëjë! Prandaj Lul merre me qetësi këtë proces ku more gjithë çfarë deshe,e lëri sharjet e kërcënimet,sepse koha e ka treguar që të çojnë vetëm nga humbja në humbje!”, shkruan Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ringjallet marrëveshja e 2017/ Rama paralajmëron qeveri me Luli Bashën

Publikuar

-

Nga

Ringjallet marrëveshja e 2017/ Rama paralajmëron qeveri me Luli Bashën

Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar një qeveri të përbashkët me Lulzim Bashën, duke ringjallur marrëveshjen e vitit 2017, me kreun e Republikës së Re.

Në daljen e sotme për mediat, Edi Rama ishte i qartë dhe pa asnjë medyshje. Ai tha se “Unë nuk punoj që PS të humbasë dhe të fitojë PD. Unë patjetër jam i gatshëm të bëj Bashën dhe PD pjesë të fitores”.

Fitorja e një force politike janë zgjedhjet, dy vende të para nuk mund të ketë, por dy fitues kemi vetëm kur dy palë bëjnë qeverinë bashkë.

LEXO EDHE:  Topollaj kërkesë sekretarisë së Këshillit Bashkiak/ Dua procesverbalin e mbledhjeve për shembjen e Teatrit

LEXO EDHE:  Atentati ndaj prokurorit Ndoja/ Kejvina Kthella kërkesë Krimeve të Rënda

Rama dhe Basha tentuan edhe në vitin 2017 të bënin në qeveri të përbashkët pasi në zgjedhjet e atij viti sulmuan të dy ashpër LSI-në.

Rezultatet e dobta dhe marrja e 74 mandateve bënë që Edi Rama të qeveriste i vetëm. Vetë kreu i Republikës së Re e pranoi publikisht ofertën për bashkë qeverisje./ CNA.al

LEXO TE PLOTE