Connect with Us

Foto-Ferri Al-Hol/ Aty ku strehohet Alvini dhe fëmijët e tjerë shqiptarë në Siri

Sociale

Foto-Ferri Al-Hol/ Aty ku strehohet Alvini dhe fëmijët e tjerë shqiptarë në Siri

Publikuar

-

Afrim Berisha, babai i Alvinit i bllokuar në kampet e ISIS-it në Siri dha alarmin ditën e premte se prej disa ditësh ka humbur kontaktet me të birin. Ai thotë se njerëzit që ka paguar për të kontrolluar në kampin Al-Hol, ku la të birin herën e fundit që u takua me të, nuk po arrijnë që ta gjejnë dot.

Po ku është Alvini? Në përpjekje për të mësuar më shumë për fatin e vogëlushit, Gazeta “Si” ju sjell këtë përmbledhje të shkurtër të lajmeve që mediat ndërkombëtare kanë raportuar për zhvillimet në kampin Al-Hol, i vendosur në veri-lindje të Sirisë, në periferi të qytetit me të njëjtin emër dhe pranë kufirit me Irakun.

Vendndodhja në hartë e Al-Hol. Gazeta Si, 19 tetor 2019

Al-Hol ka emrin kamp, por në të vërtetë që prej shpërbërjes së ISIS-it, ai është njëri prej burgjeve të ngritura në fusha të hapura për të mbajtur nën kontroll ekstremistët. Kampi u ngrit si një oaz shpëtimi e shprese për të strehuar të gjitha gratë dhe fëmijët të penduara nga bashkimi me ISIS-in.

Edhe sot ka ende këtë funksion, duke strehuar kryesisht gratë dhe fëmijët e atyre që kanë humbur jetën, apo janë zhdukur në luftën disavjeçare në Siri. Por, jo të gjithë brenda kampit janë të penduar. Shumë gra vazhdojnë t’i qëndrojnë besnike rregullave të rrepta të Kalifatit, madje edhe duke ngritur në mënyrë vullnetare një polici që kontrollon kodin e veshjes dhe sjelljes për gratë e tjera. Nëse ky kod shkelet, ndëshkimet shkojnë nga goditja me kamzhik, deri tek gjymtimet. Por, ndëshkimet më të ashpra janë parashikuar për gratë që bisedojnë me personelin e sigurisë, apo me gazetarët.

Kampi është i ndarë në disa sektorë dhe në muajin janar të këtij viti, OKB fliste për 70 mijë banorë nga të paktën 50 vende të ndryshme të botës të strehuar aty në kushtë çnjerëzore. Bëhet fjalë kryesisht për vajza dhe fëmijë. Sipas dëshmisë së dhënë nga Afrim Berisha dhe nga gazetarët italianë të “Le Iene”, Alvini mbahej në sektorin e jetimëve.

Pamje nga lart e kampit dhe strukturave të tij të ngritura në periferi të qytetit Al-Hol. Gazeta Si, 19 tetor 2019

Kampi ruhet vazhdimisht nga luftëtarë të armatosur, sirianë, kurdë dhe irakianë të “Syrian Defence Forces”, grupim i mbështetur nga SHBA kundër regjimit të Bashar al-Assad. Por, me tërheqjen e SHBA nga zona, shumë prej luftëtarëve aktualisht funksionojnë dhe operojnë si të pavarur, pa një komandë qendrore. Ata nuk lejojnë asnjë që të largohet, apo që t’i afrohet perimetrit të kampit pa lejen e tyre. Rreth dy javë më parë, një udhëheqës i milicisë kurde që vepron mes Sirisë dhe Irakut, postoi në rrjetet sociale pamjet ku dukej një revoltë brenda këtij kampi. CNN i përshkruan këto pamje si tejet kaotike dhe të dhunshme.

Të vetmit që mund t’i afrohen, apo të hyjnë brenda kampit janë punonjës të organizatave humanitare, që shpërndajnë ushqime dhe ilaçe dhe me raste edhe gazetarë të mediave të ndryshme. Më 11 tetor, dy ditë para se Turqia të niste ofensivën ushtarake kundër kurdëve në Siri, CNN raportoi për skena kaotike në kampin Al-Hol, që për zyrtarët vendorë sirianë, konsiderohet si kërcënim për sigurinë për shkak të sulmeve të shpeshta të dhunshme të grave që strehohen aty.

Ofensiva ajrore dhe tokësore turke në kufirin veri-perëndimor të Sirisë shtyu për në veri-lindje luftëtarët kurdë. Bashkë me kurdët u zhvendosën edhe grupime të armatosura filo-turke, por që nuk kontrollohen nga Turqia.

LEXO EDHE:  Libi, sulmet egjiptiane vrasin 64 militantë të ISIS

Pamjet më të freskëta video nga jeta e përditshme të ngujuarave brenda kampit i përcolli disa javë më parë, Holly Williams, gazetare e CBS. Mes intervistave zbuloi se shumë prej grave të mbajtura aty si të burgosura, mbeten ende besnike të ISIS-it. “ISIS u mposht në terren, por ai është ende shumë i fortë në mendjen e tyre”, thotë gazetarja.

Gazetarja e Zërit të Amerikës, Heather Murdock ishte e para që vizitoi kampin Al-Hol në ditët pas nisjes së ofensivës turke. Kjo ishte hera e tretë që Murdock ja dilte mbanë të hynte në këtë kamp brenda 10 muajve të fundit. Por, në artikullin e publikuar më 17 tetor tek Zëri i Amerikës (versioni ndërkombëtar) flet për kaos total.

“Zyrtarët thonë se që prej nisjes së ofensivës turke ka shtim alarmant të pasigurisë. Ka patur arratisje, kërcënime, sulme dhe thirrje të vazhdueshme në ditët e fundit për revoltë, pasi shumë prej trupave të ekstremistëve që siguronin perimetrin dhe rendin brenda kampit janë zhvendosur në frontin e luftimeve”, rrëfen Murdock.

Gazetarja e Zërit të Amerikës më tej tregon bisedën me Layla Rezgar, koordinatore në seksionin e të huajve në kampin Al-Hol. Rezgar rrëfen se lajmi i nisjes së ofensivës turke u prit me protesta dhe thirrje “Rroftë ISIS” dhe “Do t’ua presim kokën!” drejtuar Turqisë dhe turqëve. Por jo të gjithë të strehuarit në këtë kamp i qëndrojnë ende besnik ISIS-it. Rezgar rrëfen për Zërin e Amerikës se ka shumë përpjekje për t’u arratisur, sidomos pas thirrjes së kreut të ISIS-it, Al-Bagdadi për të ndihmuar që të arratiseshin të burgosurit në Al-Hol.

“Në fillim të javës, 13 gra të huaja çanë rrethimin dhe u përpoqën që të arratiseshin së bashku me fëmijët e tyre, ndoshta të ndihmuara nga ndonjë celulë e ISIS-it. Ato u kapën, por në një kamp tjetër në këtë zonë, 800 anëtarë të tjerë u larguan”, thotë Rezgar.

Layla Rezgar përshkruan një situatë totalisht jashtë kontrollit të mbushur me frikë e panik, brenda dhe jashtë kampit. “Në fillim këtu strehoheshin vetëm viktimat e ISIS-it, por tani çdo gjë ka ndryshuar dhe brenda perimetrit strehohen viktima dhe ithtare të ekstremistëve”, thotë ajo.

Afrim Berisha dhe djali i tij Alvin, në kampin Al-Hol. Gazeta Si, 19 tetor 2019

Për autoritetet siriane dhe irakiane, por edhe për vetë Organizatën e Kombeve të Bashkuara gjërat kanë ndryshuar dhe nëse disa muaj më parë bëhej fjalë vetëm për një krizë humanitare, tashmë po flitet gjithnjë e më shumë për një krizë sigurie për shkak të elementëve ekstremistë që po përpiqen të ringjallin ISIS-in. Në mes të tyre qëndrojnë edhe celula të pavarura të ISIS-it dhe grupe të tjera terroriste, në shënjestër të të cilëve janë sidomos të huajt të huajt. Ata i marrin peng dhe më pas i lirojnë vetëm kundrejt një shume të caktuar parash.

Ky është ferri në të cilin strehohet Alvini, vogëlushi shqiptar me të cilin i ati ka lëshuar alarmin për ndihmë nga shteti shqiptar për ta nxjerrë prej andej. Po ashtu atje ndodhen edhe dhjetëra fëmijë të tjerë shqiptarë./ SI

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Të shkarkohet urgjent ministrja Shahini/ Shkollat të kthyera në grabitqarë seksualë

Publikuar

-

Nga

Pas denoncimit të skandalit të aferave seksuale në shkollë, mbrëmjen e djeshme nga emsioni Sotp, ka ardhur reagimi i Altin Hazizaj, Drejtor Ekzekutiv CRCA/ECPAT Shqipëri.

Në një letër publike,  Altin Hazizaj kërkonshkarkimin e Ministres së Arsimit, Besa Shahini.

Letra i drejtohet kryeministrit, kryetarit të Kuvendit, kryetares së Komisionit Parlamentar për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik, kryetares së n/komisionit Parlamentar për të Drejtat e Njeriut, kryetares së n/komisionit Parlamentar për Dhunën në Familje dhe të Miturit dhe zv.Kryetares së Aleancës së Grave Deputete.

“Ju drejtohem të gjithëve ju, me këtë letër të hapur publike, për të kërkuar shkarkimin urgjent nga detyra e Ministres së Arsimit, Sportit dhe Rinisë si përgjegjësen kryesore të dhunës dhe shfrytëzimit seksual të fëmijëve ne shkollat publike në vend!

Emisioni investigativ STOP, prej disa ditësh po përcjell ngjarje tepër të rënda, të cilat po skicojnë tablonë e institucioneve arsimore publike të kthyera në streha të grabitqarëve seksualë dhe të pedofilëve.

LEXO EDHE:  Gratë e guximshme/ Filmuan brenda fortesës së ISIS (VIDEO)

LEXO EDHE:  Kush qendron pas sulmit me armë kimike në Siri?/ Trump: Së shpejti do ta mësoni

Ne të tretin program televiziv, tashmë janë vetë nxënësit, që sjellin përpara kamerave një situatë skandaloze, në të cilën fëmijët shfrytëzohen seksualisht nga mësuesit e tyre. Fëmijët deklarojnë se nuk ishte vetëm një mësues që abuzonte seksualisht me nxënëset, por një grup i tërë mësuesish. Kjo situatë e dhunës seksuale ndodhte edhe ndërmjet vetë stafit pedagogjik në prani të nxënësve.”-thuhet ndër të tjera në letrën e CRCA/ECPAT Shqipëri./ CNA.al

Dëshmia shokuese e nxënëses në Fier/ “Bego ‘i bëri’ shoqen time Vasilit, mua më prekte në pjesët intime”

LEXO TE PLOTE

Sociale

Ndryshon moti/ Bëhuni gati për reshje dhe shtrëngata

Publikuar

-

Nga

Moti me diell po na shoqëron në mëngjesin e sotëm, por duke nisur nga orët e mesditës vranësirat do të pësojnë shtim deri dhe të dendura.

Sipas SHMU, prej orëve të pasdites, reshjet e shiut në intensitet të ulët do të prekin pjesën bregdetare. Në mbrëmje, reshjet me intensitet të ulët do të përfshijnë pjesën më të madhe të territorit, ndërsa në bregdet do të marrin karakter shtrëngatash.

Era, do të fryjë me drejtim juglindje – veriperëndim e lehtë e mesatare në brigjet detare, duke u shoqëruar me valëzim të ulët.

LEXO EDHE:  Obama: SHBA dhe vendet e Gjirit Persik të bashkuar kundër ISIS

LEXO EDHE:  A është ISIS i destinuar të dështojë?

Temperaturat parashikohen në:
zonat malore 0ºC deri në 12ºC
zonat e ulëta 2ºC deri në 18ºC
zonat bregdetare 3ºC deri në 17ºC

LEXO TE PLOTE

Sociale

Horoskopi i ditës, 19 shkurt 2020

Publikuar

-

Nga

DASHI 21. mars – 20. prill

Përfitoni nga ambienti i qete qe mbizotëron ne jetën tuaj sot për te kërkuar diçka e për te realizuar disa plane. Bashkëpunimi me partnerin do jete shume i forte. Beqaret do kenë shume sukses ne dashuri. Pa u munduar ata kane për te gjetur personin e ëndrrave. Ne planin financiar do keni me tepër vështirësi se dje, por me pak përkushtim mund te arrini ta stabilizoni situatën.

DEMI 21. prill – 21. maj

Do jeni shume te sinqerte me partnerin tuaj sot dhe do dashuroheni pa dorashka me te. Çdo moment do jete i bukur dhe emocionues. Beqaret duhet te shohin vetëm persona te lire, jo ata qe kane tashme dike pranë. Mos prishni folezën e ndërtuar e aq mund nga te tjerët. Për sa iu përket financave, gjendja do mbetet e kënaqshme sepse do pranoni te hiqni dore nga investime e palogjikuara.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Nëse doni qe marrëdhënia juaj ne çift te jete sa me e bukur, sot duhet te provoni gjera te reja, te bëni durim dhe te ndërmerrni iniciativa. Partneri do jete gati për gjithçka. Beqaret nuk duhet te nxitohen sepse koha nuk është ende e përshtatshme për te hedhur hapa. Ne planin financiar do jete Venusi ai qe do iu ndihmoje te dilni nga problemet ku jeni futur. Deri ne mbrëmje gjendja do jete stabilizuar paksa.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Jeta juaj ne çift nuk do jete shume e mire sot. Do keni goxha konflikte me partnerin dhe nuk do gjeni paqe asnjë çast. Kjo situate do iu prishe pune ne çdo sektor. Beqaret gjithashtu do ndikohen negativisht nga Neptuni qe do i shtyje te hedhin hapa te gabuara. As financat nuk do jene te mira. Mendojini me kujdes gjerat dhe merrni masa pa mbetur me xhepat bosh.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Për ju çiftet, realiteti mund te jete edhe me i bukur se ëndrra nëse tregoheni optimiste dhe shihni anenë mire te gjerave. Mund te kaloni plot momente te lumtura me partnerin. Beqaret mund te realizojnë një takim mjaft interesant me një person sharmant dhe serioz. Nëse nuk doni te keni probleme me financat mundohuni ta kontrolloni mirë rrugën ku do shkelni. Po gabuat do keni pasoja për te ardhmen.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Jeta juaj ne çift do jete e qete dhe e ngrohte sot. Te dy palët do jeni te matur dhe do veproni përherë me takt e delikatese. Beqarët do mësojnë se si te joshin dike pa rene ne sy. Sot ata do provojnë fatin dhe mund te gëzohen. Financat do ndikohen me shume nga Merkuri. Ai do iu beje edhe ju me inteligjente për ta menaxhuar me kujdes këtë sektor. Nuk priten aspak probleme.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Sot nuk do keni asnjë arsye përse të qaheni. Partneri do ju mbajë në pëllëmbë të dorës dhe do arrije t’ua plotësojë të gjitha dëshirat. Beqarëve do ju shpërblehen të gjitha përpjekjet që kanë bërë dhe do mund të fillojnë një lidhje me të vërtetë emocionuese. Financat do dini si t’i menaxhoni kurdoherë kështu që gjendja do mbetet e kënaqshme. Ndonjë investim i vogël do ju lejohet patjetër.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Për shkak te mbështetjes se planetëve, marrëdhënia juaj me partnerin do ketë goxha përmirësime. Si ju ashtu edhe partneri do bëni te pamundurën te rivendosni ekuilibrin dhe ta bëni çdo moment sa me harmonik. Beqaret do pëlqejnë shume dike, por nuk do arrijnë ende te heqin mendjen plotësisht nga ish-i i tyre. Sektori i financave do ndërlikohet paksa.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Ditë shumë vendimtare ka për të qenë kjo e sotmja për ju të dashuruarit. Nëse keni pasur probleme në çift gjithçka do zgjidhet sa hap e mbyll sytë. Ju beqarët duhet të jeni më të matur dhe nuk duhet të hidhni hapa pa qenë plotësisht të sigurt. Financat do jenë goxha të favorizuara kështu që mund të bëni të gjitha shpenzimet që keni parashikuar prej kohësh.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Për ju të dashuruarit marrëdhënia me partnerin do ketë goxha përmirësime. Komunikimi dhe toleranca do çojnë atje ku keni dashur. Beqarët ka shumë mundësi t’i kthejnë shpinën dashurisë sot dhe nuk do pranojnë asnjë lloj ftese që do iu bëhet. Shpenzimet nuk duhet t’i kryeni në mënyrë të palogjikshme sepse situata mund t’iu dale jashtë kontrollit në çdo moment.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Sot gjërat kanë për t’iu ecur shumë mirë ju të dashuruarve. Do ndani me partnerin edhe brengat më të mëdha dhe do çliroheni goxha. Beqarët duhet të reflektojnë mirë dhe të kuptojnë njëherë çfarë duan të bëjnë para se të veprojnë. Bëhet fjalë për të ardhmen e tyre. Buxhetin duhet ta menaxhoni me përpikmëri të madhe sepse vetëm ashtu situata do mbahet nën kontroll.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Nuk do jeni shumë në humor gjatë kësaj dite dhe mund të keni edhe debate të vogla me partnerin. Nuk do ju pëlqejë shume kokëfortësia e tij për disa gjëra dhe do ja thoni këtë. Beqarët do i bëjnë të gjitha përpjekjet për ta ndryshuar statusin dhe fale edhe mbështetjes së miqve çdo gjë do jetë më e thjeshtë. Buxheti do jetë më i mirë, por jo perfekt për të kryer investime gjigande.

LEXO TE PLOTE