Connect with Us

Dita Kombëtare e depistimit të kancerit të gjirit/ Manastirliu: Shërbimi i mamografisë afër vendbanimit

Sociale

Dita Kombëtare e depistimit të kancerit të gjirit/ Manastirliu: Shërbimi i mamografisë afër vendbanimit

Publikuar

-

Në ditën kombëtare të depistimit të kancerit të gjirit, Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ishte në Krujë, ku po ofrohet shërbimi i mamografisë afër vendbanimit, me mamografin e lëvizshëm.

“Vetëm në tre javët e para, që nga momenti që kemi filluar këtë fushatë, 3500 gra kanë kryer ekzaminimet nëpërmjet mamografisë. 3500 gra do të thotë që janë trefishuar ekzaminimet këtë muaj, sepse nëse marrim një mesatare mujore, çdo muaj në gjithë Shqipërinë kryhen 1 mijë mamografi”, tha Manastirliu.

Duke theksuar se gjatë 2018 në 5 spitale rajonale janë instaluar mamografitë përfshirë dhe atë të Durrësit, ku gratë e Krujës mund të kryejnë mamografinë, Manastirliu tha se po investojnë shumë në parandalimin e kancerit të gjirit.

“Janë 708 gra që çdo vit diagnostikohen me kancerin e gjirit. Sot është e mundur që ky trajtim të jetë shumë më i aksesueshëm dhe shumë më cilësor, sepse ne kemi arritur që prej vitit 2018 të mbulojmë gjithë nevojat, në kimioterapi të targetuar që janë medikamente shumë të shtrenjta, pikërisht për të siguruar që gratë që trajtohen nga kjo sëmundje të kenë një trajtim sa më cilësor qoftë nëpërmjet kimoterapisë, qoftë nëpërmjet radioterapisë në QSUT dhe që jam krenare që arritëm të kemi një shërbim të kompletuar dhe për kancerin e gjirit”, tha Manastirliu.

Ministrja ne fjalën e saj tha se kontrolli i gjirit do të përfshihet në një program kombëtar të kontrollit dhe diganostikimit te hershëm.

“Ne duam të realizojmë edhe një hap tjetër që është shumë i rëndësishëm, për të përfshirë kontrollin e gjirit gjithashtu edhe ekzaminimin e mamografisë në një program kombëtar të kontrollit dhe diganostikimit te hershëm, i cili do të miratohet dhe do të futet në paketën e shërbimit të mjekut të familjes. Vetëm kështu mund të garantojmë që gratë të njoftohen nga mjeku familjes dhe të kenë kujdes për shëndetin e tyre”, tha Ministrja.
Gjatë këtij viti, mbi 13 mijë gra kanë kryer mamografinë falas, afër vendbanimit.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Mishi i infektuar po mbush tryezat e shqiptarëve/ AKU jep alarmin

Publikuar

-

Nga

Gazeta- Ora dhe portal Rehatfare.al vijojnë të hedhin dritë në lidhje me skandalin e madh që ka ndodhur në vendin tonë për 25 ton mish të bllokuar në portin e Durrësit, mish i cili rezultoi i infektuar me salmonelë dhe E.Coli.

Dje, Gazeta-Ora publikoi emrin e subjektit privat që ka futur këtë sasi të madhe mishi në vendin tonë, mish i importuar nga Qipro.

Gazeta-Ora, ka siguruar nga burimet e saj, raportin e plotë ku thuhet se 25 ton mish i infektuar me salmonelë dhe E.Coli, është bllokuar në Durrës dhe i përket pikërisht subjektit EHW.

Ky skandal, është munduar të sheshohet deri sa të harrohet dhe mishi i infektuar të hidhet në treg.

Prej 70 ditësh, kjo sasi e madhe e mishit është e bllokuar në portin e Durrësit dhe ende kompania EHW nuk e ka asgjësuar, por si duket pret momentin e duhur për ta nxjerrë nga bllokimi dhe ta hedhë në treg.

Sipas ligjit, AKU-ja bllokoi 25 ton mish të infektuar, pasi bëri analizat pranë ISUV. Edhe pse kanë kaluar më shumë se dy muaj, ky mish qëndron i bllokuar në kushte frigoriferike dhe nuk është asgjësuar.

LEXO EDHE:  Manastirliu qetëson qytetarët/ Nuk ka reduktim të ndërhyrjeve kirurgjikale

Sipas kuadrit ligjor, AKU ka kërkuar që 25 ton mish të asgjësohen ose të rikthehen në vendin e origjinës.

Fotot që shikoni më poshtë, janë shkëputur nga raporti zyrtar i AKU-së ku duket qartë emri i subjektit EHW dhe përgjigjia e analizave të ISUV ku theksohet qartë se ka infeksion të salmonelës dhe të E.Coli-t.

Në lidhje me këtë skandal asnjë nga instancat shtetërore nuk ka reaguar dhe nuk ka gjobitur kompaninë private. As ministria e Bujqësisë, organi më i lartë që ka për detyrë që të mbrojë shëndetin e konsumatorëve dhe është përgjegjëse për sigurinë ushqimore nuk ka reaguar për këtë mega-skandal.

Shqetësuese mbetet fakti që mishi nuk është asgjësuar, por mbetet ende i bllokuar dhe në momentin që ai futet në treg, pasojat do të jetë shumë të mëdha.

Ata që do ti vuajnë pasojat, janë padyshim konsumatorët shqiptarë të cilët në padijeninë e tyre mund të blejnë nga ky mish dhe rrezikojnë deri jetën e tyre./JOQ

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Ne nuk kemi frikë”/ Studentët iu rikthehen protestave madhështore

Publikuar

-

Nga

Lëvizja për Universitetin paralajmëron rikthimin e protestave madhështore, sërish në muajin dhjetor.

Në një mesazh në rrjetet sociale, Lëvizja për Universitetin bën të ditur se protestat do të rifillojnë në katër dhjetor.

“Ata që na kanë kritikuar pse jemi radikalë dhe plot guxim, kanë frikë. Kanë frikë sepse themelet mbi të cilat e kanë ndërtuar jetën komforte dhe privilegjet e vogla, janë të kalbura dhe janë të ndërtuara mbi shfrytëzim dhe hajdutëri.

E ne që nuk patëm frikë në luftën 6-vjeçare për arsim publik, ne që nuk patëm frikë nga kërcënimi dhe presioni dhjetorin e kaluar, do i kemi gjithmonë vatrat e ngrohta për këdo që e tejkalon frikën. Kemi vend për këdo që do e tejkalojë individin brenda vetes vetëm për pak, që në fund të përqafojë shoqërinë.”-thuhet ndër të tjera në një postim në rrjetet sociale.

Postimi i plotë:

Shkruan Enriko Peçuli, aktivist i Lëvizjes Për Universitetin:

Ne jemi të vetëdijshëm se në luftën për drejtësi sociale, jetë të dinjitetshme, arsim publik falas dhe cilësor, nuk jemi vetëm. Ne e dimë gjithashtu se kollarexhinjtë e televizionit dhe intelektualët boshë nuk janë me ne. Nuk janë me ne të gjithë ata që kanë frikë për aspiratat dhe perspektivat e tyre të vogla e individuale.

LEXO EDHE:  Zjarr i madh në Krujë

Ata që na kanë kritikuar pse jemi radikalë dhe plot guxim, kanë frikë. Kanë frikë sepse themelet mbi të cilat e kanë ndërtuar jetën komforte dhe privilegjet e vogla, janë të kalbura dhe janë të ndërtuara mbi shfrytëzim dhe hajdutëri.

E ne që nuk patëm frikë në luftën 6-vjeçare për arsim publik, ne që nuk patëm frikë nga kërcënimi dhe presioni dhjetorin e kaluar, do i kemi gjithmonë vatrat e ngrohta për këdo që e tejkalon frikën. Kemi vend për këdo që do e tejkalojë individin brenda vetes vetëm për pak, që në fund të përqafojë shoqërinë.

Në 4 dhjetor, të palodhur edhe plot jetë, në protestë!

#PërUniversitetin
#PërShoqërinë  / CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Uji i “rëndë” parandalon kancerin e stomakut/ Si ndikon “mbetja e thatë” në organizëm?

Publikuar

-

Nga

Studime të institucioneve prestigjioze në Azi, Europë dhe Amerikën e veriut, të përmbledhura në raportin e Organizatës Botërore e Shëndetësisë, “Ushqyesit në ujë të pijshëm” kanë marrë në shqyrtim mineralet që ndodhen në ujin e pijshëm, duke raportuar efektet që kanë ato në shëndetin e njerëzve.

Bazuar në këto raporte ka rezultuar se “ekziston një marrëdhënie domethënëse negative midis ujit të pijshëm të rëndë dhe vdekshmërisë nga kanceri i stomakut dhe zorrës së trashë.

E thënë më thjeshtë konsumimi i ujit të rëndë, ose të fortë siç njihet ndryshe, krijon kushte më të mira për parandalimin e këtyre sëmundjeve të rënda. E gjitha kjo falë kripërave minerale që gjenden në këtë ujë, ose siç njihen në gjuhën shkencore “mbetjes së thatë”.

Çfarë është “mbetja e thatë’

Në gjuhën e përditshme, ashtu sikurse togfjalëshi “ujë i rëndë’, edhe togfjalëshi tjetër “mbetje e thatë’, krijon nje ndjesi negative, më së shumti për shkak të fjalëve “i rëndë” dhe “mbetje”. Por në fakt janë pikërisht këto dy elementë që e bëjnë ujin të ketë vlera të veçanta për shëndetin e njeriut.

“Mbetja e thatë” e ujit, është sasia e mineraleve të tretura në ujë dhe që përbëjnë vlerën më të rëndësishme të këtij lloj uji. Këto elemente minerale mund të dallohen pasi kemi zier 1 litër ujë në 180°. Me avullimin e ujit do të vijen re mineralet që ndodhen në ujë dhe që përbëjnë atë që quhet “mbetja e thatë”.

LEXO EDHE:  Emri/Kush është “bosi” i drogës që po bën terror në Krujë

Bazuar në udhëzimet e Organizatës Botërore të Shëndetit (World Health Organisation), vlerat optimale të “mbetjes së thatë” në ujin e pijshëm janë 150 – 300 mg/l.

Eksperimente dhe studime të shumta kanë treguar se konsumi për një kohë të gjatë i një uji me bazë minerale të ulët ka pasoja mbi shëndetin tonë, pasi krijon defiçenca të mineraleve kryesore si dhe të elektroliteve, një pjesë e të cilave dalin përsëri nga trupi ynë me ujin.

Sa më i varfër në minerale dhe elektrolite të jetë uji që ne konsumojmë, aq më shumë minerale apo elektrolite do të nxjerrë jashtë nga trupi ynë. Largimi i këtyre elektroliteve nga trupi ynë rrezikon funksionimin e organeve vitale të trupit. Simptomat e para janë lodhje, shterim energjish, dhimbje koke dhe më pas vijnë dhimbje muskulare dhe dobësim i rrahjeve të zemrës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE