Connect with Us

Deputeti ultimatum Ramës/ Jep urgjent dorëheqjen

Politikë

Deputeti ultimatum Ramës/ Jep urgjent dorëheqjen

Publikuar

-

Deputeti i opozitës parlamentare, Lefter Maliqi deklaron se kryeministri Edi Rama duhet të japë urgjent dorëheqjen nga detyra.

Në një postim në rrjetet sociale, Maliqi shkruan se kjo është java e zezë për “piktorin dështak”, siç e cilëson ai kryeministrin Edi Rama, pasi Evropa i mbylli dyert.

Më tej, ai thekson se Rama nxiu vendin me korrupsion, drogë, varfëri, papunësi, shpopullim, shantazhe e kërcënime, deputeti i kërkon të dorëhiqet urgjent dhe vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme.

Sapo me njoftuan se kjo jave do jete java e gjelber dhe s’do kete as parlament, as mbledhje komisionesh. Kjo jave eshte Java e Zeze per piktorin deshtak, pasi Evropa i mbylli dyert, pasi e nxiu vendin me korrupsion, droge, varferi, papunesi, shpopullim, zgjedhje moniste, shantazhime e kercenime, gazetare, artiste, prokurore, gjyqtare, opozitare, qytetare, studente, burgosje per te varfrit e kundershtaret dhe liri per boset e krimit, kapje institucionesh, shkelje te te drejtave te njeriut, abuzime me detyren, emerime nepotike, mbushi parlamentin me deputete me te shkuar kriminale, vendosi kryebashkiake te denuar ne Evrope, e la vendin pa Gjykate te Larte e Kushtetuese, me prokuror te pergjithshem te komanduar, zvarriti dosjet e pergjimeve me deputetet e ministrat e tij ne shitblerje votash, etj., etj.

LEXO EDHE:  Refugjatët/ Shtyhet marrëveshja BE-Turqi

Rama urgjent te dorehiqet, vendi te kaloje ne zgjedhje te parakohshme. Nëse kjo nuk ndodh, populli le te marre ne dore fatet e vendit me cdo mjet demokratik.”-shkruan Maliqi në postimin e tij./ CNA.al 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Betimi i Vorpsit tek noterja / Reagon PD: E kthen Shqipërinë në kohët më të errëta të diktaturës komuniste

Publikuar

-

Nga

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazmend Bardhi ka reaguar pas betimit të Arta Vorpsit si anëtare e Gjykatës Kushtetuese.

Sipas Bardhit betimi tek noterja i Vorpsit e kthen Shqipërinë në kohët më të errëta të diktaturës komuniste, kur gjithçka dhe kushdo varej nga vullneti i partisë, jo shteti i së drejtës.

“Me aktin partiak noterial kandidatja e përdorur nga Edi Rama provon se nuk mund të jetë as ligjërisht dhe as moralisht garante e Kushtetutës”, shkruan Bardhi.

Postimi i plotë:

“Çfarë është e mirë për Hitlerin, është ligjore.”
Betimi tek noteri i kandidates së vetëshpallur si anëtare e Gjykatës Kushtetutese e kthen Shqipërinë në kohët më të errëta të diktaturës komuniste, kur gjithçka dhe kushdo varej nga vullneti i partisë, jo shteti i së drejtës.
Me aktin partiak noterial kandidatja e përdorur nga Edi Rama provon se nuk mund të jetë as ligjërisht dhe as moralisht garante e Kushtetutës.
Neni 129 i Kushtetutës është i qartë: “Gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese fillon detyrën pasi bën betimin para Presidentit të Republikës.”
Tek noteri mund të bësh edhe “njësimin me origjinalin” të Ardian Dvoranit me Edi Ramën, por kjo nuk të mundëson ligjërisht ushtrimin e detyrës si anëtar i Gjykatës Kushtetuese.
Të jem i sinqertë, Arta Vorpsin e njoh dhe, në vlerësimin tim profesional, nuk ka njohje kaq të ulët mbi Kushtetutën. Prandaj, kushdo që e ka detyruar të bëjë këtë veprim, thjesht e ka dëmtuar përpara opinionit publik, duke i vënë etiketën e Arta Markut, si ushtare e këtij pushteti, kundër shtetit të së drejtës.
Me këtë skenar për shkeljen skandaloze të Kushtetutës, në vend që të përmbushë kushtet gjermane për standardet europiane të drejtësisë së pavarur, Edi Rama po zbaton parimin nazist “Çfarë është e mirë për Hitlerin, është ligjore.”

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ngritja e Kushtetueses/ Basha mesazh nga Saranda: Gjykata nuk falet natën në Surrel

Publikuar

-

Nga

Kreu i PD, Lulzim Basha ka dhënë një mesazh nga Saranda lidhur me ngritjen e Gjykatës Kushtetuese.
Sipas Bashës për këtë qeveri është jetike, ta ndalë, ta bllokojë ose ta kapë reformën në drejtësi.

“Këta nuk duan Gjykatë Kushtetuese. O ta bllokojnë, o ta kapin, kjo është alternativa e Edi Ramës për Gjykatën Kushtetuese. Sepse një Gjykatë Kushtetuese që nuk falet natën në Surrel, një Gjykatë Kushtetuese që nuk bëhet tenderim, me përcaktim nga Ardian Dvorani do të vendosë në mënyrë të pavarur, dhe do të tregojë atë që treguat ju se 30 qershori ishte një proces fala”, u shpreh Basha.

Pjesë nga fjala e Bashës në Sarandë:
Dhe mesazhi i dytë që dua ta jap nga Saranda, në fakt mund ta jepja nga cilido qytet tjetër dhe nga kryeqyteti, është se për këtë qeveri është jetike, ta ndalë, ta bllokojë ose ta kapë reformën në drejtësi. Këta nuk duan reformë në drejtësi. Këtë nuk duan SPAK. Sepse SPAK-u i pavarur nga politika me prokurorë të kualifikuar, të cilët nuk falën natën në Surrel, është kërcënimi i madh për aferat korruptive. Këta nuk duan Gjykatë Kushtetuese.

O ta bllokojnë, o ta kapin, kjo është alternativa e Edi Ramës për Gjykatën Kushtetuese. Sepse një Gjykatë Kushtetuese që nuk falet natën në Surrel, një Gjykatë Kushtetuese që nuk bëhet tenderim me përcaktim nag Ardian Dvorani do të vendosë në mënyrë të pavarur, dhe do të tregojë atë që treguat ju se 30 qershori ishte një proces fals.

Do t’i japë fund ose do të ndalë përpjekjet për të kapur të gjithë pushtetet. Të gjitha i kanë kapur, dhe duan t’i çimentojnë tani. Pra, nuk ka faktorë më të rëndësishëm të interesuar për një drejtësi të pakapur, për një reformë në drejtësi që të ecë përpara siç e parashikon Kushtetuta, dhe jo siç e parashikon Surreli dhe mercenarët dhe sherbëtorët e Surrelit, por siç e parashikon Kushtetuta. Nuk ka faktor më të interesuar se ne, se Partia Demokratike, opozita. Nuk ka faktorë më të interesuar se ju, se biznesi. Kush më shumë se ju e ndjen në lëkurë barrën e padrejtësisë, faktin që nuk keni një derë ku të përplaseni, faktin që gjykatat administrative nën presionin e ventingut në vend që t’ju japin ju të drejtë sipas ligjit i japin të drejtë qeverisë. Të gjithë e dimë 95% të rasteve që përfundojnë në Gjykatat Administrative i fiton qeveria.
Po përse për këtë u bë reforma në drejtësi?!
Më përpara 70% i fitonte privati, tani 95% i fiton qeveria.
Pse?!
Sepse drejtësia është e kapur. Sepse Edi Rama dhe kjo qeveri kanë vetëm një qëllim, ta kapin ose ta bllokojnë reformën në drejtësi.
Ne nuk mund ta pranojmë këtë. Kjo që po ndodh me Gjykatën Kushtetuese është një grusht i pastër institucional. Është një grusht kushtetues i cili ka për qëllim që në vend që qytetarët të kenë Gjykatën Kushtetuese për të cilën kemi dy vite, tre vite që të merren hapat për të formuar, të kenë një kukull të regjimit.
Mund t’ju duket si një debat juristësh, mund t’ju duket debat i stërholluar, por kastile i bëjnë të stërholluar që një qytetar i thjeshtë të mos e kuptojë, ta humbasn fillin, ta humbasin interesin dhe të thotë: “Kush merret me këtë punë, ja politika na futi prapë në këtë valle”. Prandaj e kanë bërë kaq të komplikuar.
Një qeveri e kapur në afera korruptive, një qeveri që do të grabisë pronat e qytetarëve, siç po bën në Himarë, në Sarandë, kudo në bregdet me koorporatën e investimeve, nuk do Gjykatën Kushtetuese të pavarur. Sepse një Gjykatë Kushtetues e pavarur i thotë “Ndal, këtyre veprimeve”. Se një Prokurori e pavarur e merr të pandehur kryeministrin, kabinetin, të gjithë pushtetin në qoftë se shkelin të drejtat themelore të qytetarëve, biznesit.
Ndaj jemi në një moment deciziv për të ardhmen tonë. Ndaj jam me shpresë se këto janë orët e fundit të një tiranie të një pakice ndaj një shumice. Për këtë ne kemi një vizion vlerash, normash, standardesh europiane, që fillon me një drejtësi të pavarur, me një Gjykatë Kushtetuese të fillojë nga detyra, të jetë një Gjykatë Kushtetuese e pavarur e formuar sipas Kushtetutës.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kush do të jetë Kryeprokurori i ri?/ Gent Ibrahimi mesazh të fortë Kuvendit

Publikuar

-

Nga

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka bërë sot renditjen e tre kandidatëve për Prokuror të Përgjithshëm, ku i pari në listë me 459 pikë është renditur prokurori Olsian Çela, Prokuroria e Përgjithshme e Përkohshme Arta Marku është renditur e dyta me 406 pikë, ndërsa në vend të tretë është vendosur Fatjona Memçaj me 362 pikë.

Ndërkohë, në një prononcim për mediat pas përfundimit të mbledhjes, kreu i KLP-së, Gent Ibrahimi bëri të ditur se të gjithë kandidatët kanë tre ditë afat për të bërë ankimim për sa i takon vendimit të KLP-së.

Më tej, Ibrahimi tha se tashmë radhën e ka Kuvendi për të vendosur se kush do të jetë Kryeprokurori i ri.

LEXO EDHE:   Zbardhen detajet e incidentit në Belsh/ Gardisti i nënshtrohet operacionit

LEXO EDHE:  Protesta që po tmerron kryeministrin

Po ashtu ai i drejtoi edhe një mesazh të fortë Kuvendit të Shqipërisë, ndërsa theksoi se “Nne dhamë shembullin me të cilin besojmë se i përgjigjemi mosbesimit dhe skepticizmit në lidhje me punën e KLP.

Kuvendi ka kompetencën të nxjerrë kë të dojë, por me frymën e reformës e cila i mëshon fort meritokracisë, Kuvendi duhet të votojë atë që ne renditëm të parin.”/ CNA.al

KLP bën renditjen e kandidatëve/ Ja kush kryeson garën për Kryeprokuror

LEXO TE PLOTE