Connect with Us

Basha anulon vizitën e planifikuar në SHBA?!

Politikë

Basha anulon vizitën e planifikuar në SHBA?!

Publikuar

-

Kreu i Republikës së re, Lulzim Basha doli sot në një konferencë për mediat, duke treguar se ndodhet në Shqipëri dhe asgjë më tepër se kaq. Thjeshtë duke përsëritur të njëjtën retorikë dhe të njëjtat gjëra që ka thënë javën e shkuar. Asnjë të re, megjithëse zyra e shtypit tha se do të ishte një konferencë e fortë për shtyp.

Basha doli, cicëroi dhe u largua, për të treguar se ishte prezent në Tiranë. Pra, nuk kishte shkuar në SHBA në vizitën e planifikuar, e cila fillonte ditën e djeshme, ku ishin planifikuar disa takime me kongresmenë dhe senator, por që u tha se Basha gjithashtu do të kishte edhe një seancë pyetjesh nga FBI, e cila po vazhdon hetimet në lidhje me financimet ruse në zgjedhjet e SHBA-së, përfshirë këtu edhe foton e Lulzim Bashës me presidentin Donald Trump. Për të cilën mediat amerikane denoncuan një financim prej gati 1 milion dollarësh, i bërë nga kompani off-shore ruse.

Një skandal që plasi në SHBA e Shqipëri, dhe për të cilin po heton prokuroria dhe FBI.

Mediat pranë Bashës dje, ashtu si dhe CNA.al disa ditë më parë raportuan për vizitën e tij në SHBA, axhenden e paracaktuar, por edhe me shumë gjasa një seancë pyetjesh ndaj Bashës në FBI. Por, Luli mesa duket ka anulluar axhendën e tij në SHBA dhe e ka shtyrë këtë vizitë për një datë tjetër, për shkak të situatës politike në vend, pas refuzimit për çeljen e negociatave si dhe pas vendimit të  Maqedonisë së Veriut, për të shkuar në zgjedhje të parakohshme parlamentare në muajin prill. Situatë kjo e cila mund t’i duket mjaft e favorshme kreut të PD-së i cili shpreson se do ta krijojë të njëjtin precedent edhe në Shqipëri.

LEXO EDHE:  Ftesa për dialog/ Basha i përgjigjet Ramës

Ky është shkaku kryesor i shtyrjes së vizitës në SHBA, megjithëse situata politike duket mjaft e tensionuar dhe kriza edhe më e thelluar pas mos hapjes së negociatave disa ditë më parë nga vendet anëtare të Bashkimit Europian./ CNA.al

“Shqipëria të ndjekë shembullin e Maqedonisë së Veriut”/ Basha: Një qeveri e re do të çojë vendin në BE

Kriza politike/ Basha paralajmëron deklaratë të rëndësishme

Basha në SHBA për takime zyrtare?/ CNA.al zbuloi thirrjen nga FBI tre ditë më parë

Ekskluzive-Basha në SHBA/Thirret nga FBI?!

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Investimet e huaja, Basha godet qeverinë/ “Air Albania sajesë e papritur dhe e dyshimtë”

Publikuar

-

Nga

Investimet e vetme të kësaj qeverie, avionë për shfaqje bajate që duken e zhduken

Nga qyteti i Fierit, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka vijuar akuzat ndaj qeverisë për mungesën e investimeve serioze në vend.

Kreu i demokratëve ka hedhur akuza konkrete, duke përmendur linjën e re ajrore në vend Air Albania, emri i së cilës iu vendo edhe stadiumit arena kombëtare.

Sipas Bashës, ky investim është një sajesë e dyshimtë dhe e papritur, burimi i të ardhurave të të cilit nuk dihet.

“Nuk flasim dot per nje investim te huaj perendimor pervec shfaqjeve bajate me mashtrime avionesh qe duken e zhduken nga linja ajrore e Turkish Airlines por lyer me bojën e Edi Ramës si Air Albania qe ndonese eshte nje sajese shume e dyshimte papritur na ka gjetur para per te financuar e per t’i vene emrin stadiumit. Se ku i beri ato para hajde merre me mend. Por e rendesishme eshte kjo. Qe nuk kemi asnje investim serioz te huaj.

LEXO EDHE:  Basha ‘i hedh dorashkën’ Ramës pas takimit me Idrizin/ Ja mesazhi që i dërgon

LEXO EDHE:  Rusia e SHBA diskutojnë planin e Moskës për sulme kundër ISIS në Siri

Për mua, për PD në zemër të vizionit politik për nxjerrjen e vendit nga kriza është një biznes i çliruar nga kostot e larta, i çliruar nga taksat e karta, i çliruar nga regjimi banditesk i inspektorateve dhe tatimorëve, një biznesi i fuqizuar, një biznes i përtërirë. Kjo është parathënia e ripërtëritjes së ekonomisë së Fierit, i ripërtëritjes së ekonomisë kombëtare, i hapjes së vendeve të punës, dhe ndaljes së krizës sociale që po përkthehet në largimin më masiv të Fierit dhe qyteteve kryesore. Miqtë e mi, ne kemi një platformë të qartë për biznesin e vogël, shumë prej këtyre masave do të prekin të gjithë qytetarët dhe një pjesë prej tyre do të afektojnë pozitivisht edhe biznesin e madh, edhe biznesin prodhues”, është shprehur Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha nga Fieri, kritika Ramës/ “Kriza në biznese, dyqanet e vendit janë bosh si arka e shtetit”

Publikuar

-

Nga

Kreu i Partisë Demokratike Lulëzim Basha vijon takimet me përfaqësues të biznesit. I ndodhur në qytetin e Fierit, në kuadër të turit “Rrugëtimi për Shqipërinë”, Basha ka bërë përgjegjëse për krizën keqqeverisjen e vendit.

I ndodhur përballë ankesave të përfaqësuesve të biznesit, kreu i demokratëve u shpreh se kriza është  si rezultat i taksave të larta, ndërsa nuk ka nguruar të bëjë edhe një premtim.

“Nuk po punojmë dot. Edhe fëmijët po na ikin në emigracion se nuk kanë asnjë garanci për të ardhmen”, ka thënë një përfaqësuese e biznesit.

“Kriza që po kalon vendi nuk ka kursyer biznesin e vogël. Dyqanet të gjithë vendit janë bosh njësoj si xhepat dhe arka e shtetit. Kjo rezultat i keqqeverisjes dhe taksava të larta.

LEXO EDHE:  Turqia sulmon CIA-n dhe FBI-në/ Trajnuan ushtarët puçistë të Gylenit

LEXO EDHE:  Bregun e uruan të djathtë e të majtë/ Basha ende hesht

Nga kjo krizë nuk dilet pa zgjidhur krizën e ekonomisë dhe faktori kresor i kësaj zgjidhje është biznesi i vogël

Ndryshe nga fasada e kësaj qeverie, për mua dhe PD do të jetë në qendër të ofertës tonë, çlirimi i biznesit.

Qeveria e PD do të jetë qeveri që ju dëgjon dhe ju mbështet. Ne kemi një platformë të qartë për biznesin e vogël për ta çliruar nga taksidarët”, u shpreh Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Dekretimi i Xhafellarit, kundërvënie brutale ndaj drejtësisë”/ Spiropali ‘shuplakë’ Metës

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Kuvendin, Elisa Spiropali

Ministrja për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, ka reaguar pas dekretimit që Presidenti i Republikës bëri ditën e sotme për Marsida Xhafellarin, si anëtare të Gjykatës Kushtetuese.

Sipas Spiropalit, dekretimi nga ana e Metës të një gjyqëtareje prapa liste, me zero legjitimitet kushtetues tregon se ai është kundër Reformës në Drejtësi.

“Edhe njëherë Ilir Meta iu kundërvu Reformës në Drejtësi dhe Shteteve të Bashkuara e Bashkimit Europian, duke dekretuar kundër ligjit dhe kundër qëndrimit të tyre, me zero legjitimitet kushtetues e ligjor, një gjykatëse mbrapa liste.

LEXO EDHE:  Basha ‘i hedh dorashkën’ Ramës pas takimit me Idrizin/ Ja mesazhi që i dërgon

LEXO EDHE:  Basha ‘i hedh dorashkën’ Ramës pas takimit me Idrizin/ Ja mesazhi që i dërgon

Edhe njëherë kundërvënia brutale e Ilir Metës ndaj prioritetit themelor të vendit, drejtësisë, na bën të ndjehemi keq për Presidentin e Republikës. Edhe njëherë, Ilir Meta dha një shembull spektakolar për ta kuptuar kush ende nuk e ka kuptuar, se Reforma në Drejtësi ndan thellë e qartë shumicën qeverisëse dhe parlamentin e vendit, nga fronti i atyre që me në krye Ilir Metën, i bashkon kundër nesh Frika nga Drejtesia.”, është shprehur Spiropali./CNA.al

LEXO TE PLOTE