Connect with Us

“Shqipëria duhet t’i jetë mirënjohëse Merkelit”/ Balla: Do të ketë reflektim dhe se deri në Samitin e Zagrebit

Politikë

“Shqipëria duhet t’i jetë mirënjohëse Merkelit”/ Balla: Do të ketë reflektim dhe se deri në Samitin e Zagrebit

Publikuar

-

Kryetari i Grupit Parlamentar të PS Taulant Balla mori pjesë në seminarin e organizuar nga OSBE/ODIHR “Drejt parlamenteve me ndjeshmëri gjinore në Shqipëri dhe në Maqedoninë e Veriut”.

Nisur nga situata kur Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut nuk patën një përgjigje pozitive nga Këshilli i Europës, Balla u shpreh se të dy vendet e meritonin plotësisht dhe duhet të mos humbin aspak kohë por të vazhdojnë me reformat e nisura.

“Vendimi i Këshillit Europian, apo mosvendimi për të qënë korrekt, për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut nuk mori parasysh aspak progresin me reformat kryesore të bëra nga të dyja vendet gjatë viteve të fundit. Por ne gjithësesi duhet të vazhdojmë reformat e ndërmarra.
Dua ta nënvizoj se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut duhet t’i jenë mirënjohës Gjermanisë dhe Kancelares Merkel, për atë që udhëhoqi në Këshill, sepse Gjermania bashkë me 24 vende të tjera që ishin PRO fillimit të bisedimeve për anëtarësim.

Duke qenë se këtu jemi sëbashku me anëtarë të Parlamentit të Maqedonisë së Veriut, dua t’ju them se të dy vendet tona jo vetem e kemi anetaresimin në BE si aspiratë, por procesi i anetaresimit na ndihmon te permiresohemi si instrument.
Unë kam studiuar në Rumani, kur Rumania diskutonte anëtarësimin. Ata kaluan shumë më lehtë përgjatë këtij procesi dhe tani na kërkojnë shumë më shumë.
Por unë besoj se do të ketë reflektim dhe se deri në Samitin e Zagrebit për Vendet e Ballkanit Perëndimor në Maj 2020, me siguri Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut do të nisim bisedimet për anëtarësim”, u shpreh Balla.

LEXO EDHE:  KE shtyn publikimin e progresraportit per Shqiperine

Balla duke vlerësuar vendimin e Bundestagut gjerman dhe detyrat e lëna, nënvizoi si një çështje të rëndësishme ndryshimet në Kodin Zgjedhor. Kryetari i Grupit të PS-së tha se brenda dhjetorit do të miratojnë ndryshimet në Kodin Zgjedhor.

“Brenda dhjetorit të këtij viti ne do të kemi miratuar ndryshimet në Kodin Zgjedhor. Meqënëse në këtë tryezë ka përfaqësues të shumicës por edhe të opozitës parlamentare, unë dua të shpreh nevojën që Shqipëria, brenda dhjetorit të miratojë ndryshimet në Kodin Zgjedhor.
Këto janë pjesë edhe e detyrave të përcaktuara edhe nga Bundestagu, sepse nuk ka një matricë më të mirë të vlerësimit të progresit të Shqipërisë në rrugën e hapjes së negociatave, se sa vendimi i Bundestagut gjerman.
Apeli im, edhe për grupimet e tjera politike, të përfaqësuara në Kuvendin e Shqipërisë, është që, përtej interesave politike që mund të kemi, adresimi i nevojave të ndryshimit të Kod Zgjedhor të rekomandimeve të ODIHR-it duhet të jetë i menjëhershëm.
Besoj që Krishtlindjet e 2019 dhe marrja e presidencës së OSBE-së nga ana e Shqipërisë, do të na gjejnë me ndryshime të miratuara në Parlamant”, tha Balla./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Marsida Xhaferllari në Gjykatën Kushtetuese/ Meta zbulon kur e firmosi dekretin

Publikuar

-

Nga

Reagimet e forta lidhur me dekretimin e Marsida Xhaferllarit për të qenë anëtare e Gjykatës Kushtetuese e ka detyruar presidentin Ilir Meta të dalë në një konferencë shtypi, nga selia e presidencës.

Në nisje të saj Presidenti ka pohuar qëllimin e daljes para mediave, duke theksuar se do të jap argumentat e veta që kanë inicuar firmosjen e dekretit emërues të Marsida Xhaferllarit, një kandidaturë kjo e kontestuar dhe që ishte listuar e treta në numrin e kandidaturave pretendente për Gjykatën Kushtetuese. Po ashtu Presidenti ka zbuluar se firmosjen e dekretit emërues të Xhafellarit e ka kryer sapo ka mbritur në Shqipëri nga Franca, ku pati një vizitë pune.

LEXO EDHE:  Negociatat/ Berisha: Macron u thotë shqiptarëve të vërtetën

LEXO EDHE:  Sot mbahet mbledhja e përbashkët e qeverive të Kosovës dhe Shqipërisë

“Firmosa dekretin për Xhafellarin sapo u ktheva nga Parisi. Nuk desha të humbisja më tepër kohë”, është shprehur Meta./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shembja e banesave në Astir/ Kryemadhi: Dhunë kriminale, përgjegjësit do të dalin para drejtësisë

Publikuar

-

Nga

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka reaguar pas shembjes së banesave tek zona e Astirit nga IKMT.

Përmes një postimi në rrjetet sociale , Kryemadhi është shprehur se “dhuna dhe terrori i ushtruar ndaj banorëve nga falangat e krimit do të paguhet një ditë” dhe se përgjegjësit do të dalin para drejtësisë.

“Jam në mbështetje të plotë të banorëve të Unazës së Re. Dhuna dhe terrori i ushtruar nga Edi Rama dhe falangat e tij të krimit, që kanë kapur Policinë e Shtetit dhe të gjitha instrumentet shtetërorë, nuk është tjetër gjë përpos se instalimi përfundimtar i narko-shtetit dhe krimit të organizuar nën emrin e qeverisë shqiptare. Gazi lotsjellës, dhuna që përdori policia shqiptare ndaj grave dhe fëmijëve në orët e para të mëngjesit ndaj banorëve të Unazës së Re, jo vetëm që është kriminale por një ditë do të paguhet mirë do të dalin përpara drejtësisë të gjithë ata që kanë kryer krime ndaj njerëzimit”, tha Kryemadhi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Si e kam njohur…”/ Balla i nxjerr ‘bojën’ Nanos: U dëfryem me dy femra mes alkoolit, aty pash Muçin e dhunshëm që mëkatonte

Publikuar

-

Nga

Kohët e fundit analisti i njohur Mustafa Nano ka publikuar librin e titulluar “Si e kam njohur…”, referuar njerëzve influentë në jetën politike dhe kulturore në vend.

Mirëpo, ajo çfarë të bie në sy është parathënia e veçantë e këtij libri, e cila ndryshe nga të tjerat është një rrëfenjë interesante e gazetarit Sokol Balla për kohën se si dy figurat e njohura publike janë njohur.

I njohur për karakterin e tij provokativ, Sokol Balla ka goditur në shenjë edhe kësaj here, teksa rrëfen aventurën e shfernuar me Muç Nanon në vitin 1994, kur kanë shkuar në Budapest duke dëfryer në rrugën e “Dritave të Kuqe”.

“U dëfryem me dy femra mes alkoolit”, thotë Balla dhe aty “pash Muçin e dhunshëm që mëkatonte”.

“Natën e fundit, atëherë kur e kuptuam se kthimi ishte afër, të dy u cliruam nga gardhet e mosnjohjes, dhe ramë dakord t’I lëshoheshim qefit.

Hoteli ynë, nuk e di pse për ç’trill të rastit, ishte në rrugët e ndezura nga dritat, alkoli dhe mëkati në Buda, një nga pjesët e kryeqytetit, ku kishim katër ditë që kalonim dhe mezi mbanim qafën të mos kthehej instiktivisht drejt të bukurës së munguar prej dekadash në trurin tonë.

LEXO EDHE:  “Duaje fqinjin tënd”/ Mesazhi që përcjell Shqipëria në “Lutjet e mëngjesit”

LEXO EDHE:  Hapja e kufirit me Kosovën/ Shpërthen Majko: Po qeveris biznesi

Por atë natë të fundit, Muçi u dorëzua. Afër një klubi nate, nga ku jo thellë derës shquheshin dy femra u kthye dhe më tha: “Futemi”.

Kishte në zërin e Muçit një ton urdhërues, që imponohej nga mosha, por ndjeva edhe tingullin përgjërues të adoleshentit të përjetshëm Brenda tij, që thuajse lutej në formë pyetëse që mos ta lija vetëm në tundimin e tij mëkator dhe natyral.

Unë isha 20 vjec. Ai ishte 35. Orët, alkoli, kërcimi dhe gjithcka ndodhi atje Brenda nuk mund të tregohet.

Pashë aty Muçin tjetër, ndoshta të vërtetin, që përdorte dhunshëm dozat pafund të lirisë së ndrydhur prej dekadash në trurin e tij…”, shkruan Sokol Balla./CNA.al

LEXO TE PLOTE