Connect with Us

“Vetëm qeveria nuk ka faj”/ Ish-kreu i PS-së “masakron” Ramën pas vendimit për negociatat

Politikë

“Vetëm qeveria nuk ka faj”/ Ish-kreu i PS-së “masakron” Ramën pas vendimit për negociatat

Publikuar

-

Ish-kreu i PS-së për qarkun e Lezhës, njëkohësisht ish-deputet socialist, Agostin Marku ka ironizuar kryeministrin Edi Rama, pasi vendimit të BE-së, për të mos hapur negociatat me Shqipërinë.

Ndërsa kreu i qeverisë bën fajtorë për dështimin për hapjen e negociatave problemet e brendshme të BE-së, Marku në një postim në rrjetet sociale, shkruan “Ti o Qeveri nuk kishe as nuk ke faj”.

Po ashtu ai i kujton kryeministrit se në qeveri prej vitit 2013, nuk është as Saliu, as Macron, as BE, por është Rama.

“Për negociatat:

Në 2013 fajin e kishte Saliu !

Në 2014 fajin e kishte Luli !

Në 2015 fajin e kishte Opozita !

Në 2016 fajin e kishte Gjyqesori !

Në 2017 fajin e kishte Çadra !

LEXO EDHE:  Mediat e Ramës “i presin” kokën Niko Peleshit

Në 2018 fajin e kishte Çelja pa datë !

Në 2019 fajin e ka Makron !

Në fakt kto 6 vite (2013-2019) në pushtet në Shqiperi nuk ishte as Saliu, as Luli, as Opozita, as Gjyqesori, as Çadra, as Makron, as Dreqi.

Ti o Qeveri nuk kishe as nuk ke faj !!!

Ok, keshtu po themi !

O Qeveria ime po ku ta kerkojë përgjegjesinë populli shqiptarë që në fakt ka një qeveri që paguhet nga taksat pikerisht që t’i dalë përzot dhe të realizojë objektivat për të cilat është votbesuar nga 2013 për të qeverisur dhe integruar ketë vend pavarsisht se kush është pengesa ?!”-shkruan ish-deputeti socialist./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Pesë hapat tanë për biznesin e vogël”/ Pas premtimeve, Basha zbulon planin

Publikuar

-

Nga

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, nga qyteti i Fierit ka shpalosur programin e partisë së tij për biznesin e vogël. Programi, i cili sipas Bashës do të jetë i ndarë në 5 hapa, përfshinë në brendësi të tij jo vetëm detaje për përmirësimin e kushteve të të bërit biznes, por edhe për konsumatorët.

“Ky është boshti i programit tonë fiskal sa i përket biznesit të vogël i përkthyer në pesë hapa; duke nisur që nga çmimi i energjisë e deri tek prania e tatimorëve vend e pa vend, e deri tek absurdi i futjes së biznesit të vogël në sistemin e TVSH-së. Këtu në Fier e kam shpallur para disa vitesh platformën tonë për biznesin e vogël që është tërësisht e plotësuar në çdo element të tij. dhe dua ta përsëris se masat tona për biznesin e vogël do të jenë këto:

Së pari, do të konsiderohet biznes i vogël çdo biznes me xhiro vjetore nën 14 milionë lekë të reja në vit. Që do të thotë nën 140 milionë të vjetra në vit të gjitha do të konsiderohen biznes i vogël dhe do të përjashtohen nga detyrimi absurd i TVSH.

Së dyti, eliminimi i të gjitha tarifave lokale dhe qendrore, kryesisht lokale dhe përqendrimi i tyre në një taksë të vetme prej 0.5% e xhiros vjetore. Një taksë 0.5% e xhiros vjetore për biznesin e vogël.

LEXO EDHE:  Deklarata e fortë e Ngjelës/ Rama dhe opozita po mundohen të detabilizojnë vendin

LEXO EDHE:  Deklarata e fortë e Ngjelës/ Rama dhe opozita po mundohen të detabilizojnë vendin

Së treti, ngjitja e pullës fiskale në hyrje të biznesit të vogël si mesazhi i ndalimit të pranisë së çdo inspektori tatimor dhe çdo lloj tatimori, për t’i dhënë fund terrorit nën të cilin gjendet sot i gjithë biznesi dhe sidomos i vogli.

Së katërti, masa që do të prekin edhe biznesin e vogël, edhe konsumatorin, edhe biznesin e madh, kanë të bëjnë me dy komoditete të mëdha që janë të ekonomisë; karburanti dhe energjia elektrike. Çmimi i energjisë elektrike sot për biznesin dhe për konsumatorin është më i larti në Ballkan. Çmimi i naftës sot është më i larti në Ballkan.

Prandaj hapi i parë do të jetë eliminimi i taksës “Rama” mbi karburantit, 240 lekë/litër që u shtuan në 2014 dhe 2015 dhe e ka bërë shqiptarin të paguajë naftë dhe benzinë më të shtrenjtin në rajon, si dhe prezantimi i fashës për biznesin e vogël dhe prodhues. Do të jetë një çmim favorizues për këto kategori.

Së pesti, ka të bëjë me xhiron, do të përkthehet në rritjen e fuqisë blerëse, vendosjen e rrogës minimale në nivelin e 300 euros”, është shprehur Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Investimet e huaja, Basha godet qeverinë/ “Air Albania sajesë e papritur dhe e dyshimtë”

Publikuar

-

Nga

“Investimet e vetme të kësaj qeverie, avionë për shfaqje bajate që duken e zhduken”, kështu është shprehur nga qyteti i Fierit kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, duke vijuar akuzat ndaj qeverisë për mungesën e investimeve serioze në vend.

Kreu i demokratëve ka hedhur akuza konkrete, duke përmendur linjën e re ajrore në vend Air Albania, emri i së cilës iu vendo edhe stadiumit arena kombëtare.

Sipas Bashës, ky investim është një sajesë e dyshimtë dhe e papritur, burimi i të ardhurave të të cilit nuk dihet.

“Nuk flasim dot per nje investim te huaj perendimor pervec shfaqjeve bajate me mashtrime avionesh qe duken e zhduken nga linja ajrore e Turkish Airlines por lyer me bojën e Edi Ramës si Air Albania qe ndonese eshte nje sajese shume e dyshimte papritur na ka gjetur para per te financuar e per t’i vene emrin stadiumit. Se ku i beri ato para hajde merre me mend. Por e rendesishme eshte kjo. Qe nuk kemi asnje investim serioz te huaj.

LEXO EDHE:  Deklarata e fortë e Ngjelës/ Rama dhe opozita po mundohen të detabilizojnë vendin

LEXO EDHE:  Shpërthimi në Shkodër/ Pse hesht kryeministri Rama?

Për mua, për PD në zemër të vizionit politik për nxjerrjen e vendit nga kriza është një biznes i çliruar nga kostot e larta, i çliruar nga taksat e karta, i çliruar nga regjimi banditesk i inspektorateve dhe tatimorëve, një biznesi i fuqizuar, një biznes i përtërirë. Kjo është parathënia e ripërtëritjes së ekonomisë së Fierit, i ripërtëritjes së ekonomisë kombëtare, i hapjes së vendeve të punës, dhe ndaljes së krizës sociale që po përkthehet në largimin më masiv të Fierit dhe qyteteve kryesore. Miqtë e mi, ne kemi një platformë të qartë për biznesin e vogël, shumë prej këtyre masave do të prekin të gjithë qytetarët dhe një pjesë prej tyre do të afektojnë pozitivisht edhe biznesin e madh, edhe biznesin prodhues”, është shprehur Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha nga Fieri, kritika Ramës/ “Kriza në biznese, dyqanet e vendit janë bosh si arka e shtetit”

Publikuar

-

Nga

Kreu i Partisë Demokratike Lulëzim Basha vijon takimet me përfaqësues të biznesit. I ndodhur në qytetin e Fierit, në kuadër të turit “Rrugëtimi për Shqipërinë”, Basha ka bërë përgjegjëse për krizën keqqeverisjen e vendit.

I ndodhur përballë ankesave të përfaqësuesve të biznesit, kreu i demokratëve u shpreh se kriza është  si rezultat i taksave të larta, ndërsa nuk ka nguruar të bëjë edhe një premtim.

“Nuk po punojmë dot. Edhe fëmijët po na ikin në emigracion se nuk kanë asnjë garanci për të ardhmen”, ka thënë një përfaqësuese e biznesit.

“Kriza që po kalon vendi nuk ka kursyer biznesin e vogël. Dyqanet të gjithë vendit janë bosh njësoj si xhepat dhe arka e shtetit. Kjo rezultat i keqqeverisjes dhe taksava të larta.

LEXO EDHE:  Mediat e Ramës “i presin” kokën Niko Peleshit

LEXO EDHE:  Rama në shkollën “Mihal Grameno”/ Jep lajmin e mirë

Nga kjo krizë nuk dilet pa zgjidhur krizën e ekonomisë dhe faktori kresor i kësaj zgjidhje është biznesi i vogël

Ndryshe nga fasada e kësaj qeverie, për mua dhe PD do të jetë në qendër të ofertës tonë, çlirimi i biznesit.

Qeveria e PD do të jetë qeveri që ju dëgjon dhe ju mbështet. Ne kemi një platformë të qartë për biznesin e vogël për ta çliruar nga taksidarët”, u shpreh Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE