Connect with Us

Socialistët nuk heqin dorë nga shkarkimi i Metës/ Ulsi Manja shpjegon planin që do të ndiqet

Politikë

Socialistët nuk heqin dorë nga shkarkimi i Metës/ Ulsi Manja shpjegon planin që do të ndiqet

Publikuar

-

Ndërkohë që Komisioni i Venecias e ka dhënë opinionin e saj zyrtar lidhur me ligjshmërinë e dekretit të Presidentit për ç’dekretimin e zgjedhjeve vendore të 30 Qershorit, socialistët siduket nuk heqin dorë nga vendim për shkarkimin e Metës.

Kreu i Komisionit të Ligjeve, Ulsi Manja është shprehur per ABC News se mazhoranca do të japë një votë politike për shkarkimin e Ilir Metës, ndërsa vlerësimin kushtetues do ta bëjë vetëm Gjykata Kushtetuese kur të jetë funksionale.

“Brenda afatit të ri që morëm nga Kuvendi, komisioni hetimor do ta përfundojë punën e vetë. Do të zbatojmë planin përfundimtar të hetimit të miratuar nga Komisioni.

Do të administrohen provat shkresore, dhe këtu e kam fjalën për opinionin paraprak dhe final të Komisionit të Venecias, do të administrohet dhe shkresa e ardhur nga Presidenti i Republikës lidhur me arsyet që e shtynë të anulojë 30 qershorin, duke respektuar tërësisht klauzolat ligjore për informacionin e klasifikuar “sekret shtetëror”, është shprehur Manja. Komisionit i përfundon mandati hetimor në 8 Dhjetor.

“Komisioni është i detyruar të mbyllë punë që i ka ngarkuar Kuvendi me vendimin nr 84 të vitit 2019. Është një komision që i kërkohet një vlerësim në aspektin ligjor nëse Presidenti e ka shkelur ose jo Kushtetutën, dhe raporti i këtij komisioni hetimor i tillë do të jetë.

Më pas seanca plenare vendos politikisht për shkarkimin e Presidentit të Republikës. Nuk kam asnjë arsye të paragjykoj votën time e as qëndrimin tim. Unë qëndrimin tim do ta shpreh në komisionin hetimor që unë drejtoj dhe votën time do ta shpreh në seancë plenare së bashku me gjithë kolegët e mi të mazhorancës.

Votimi në parlament është votim politik, ndërsa Gjykata Kushtetuese është institucioni i vetëm kushtetues që do të japë një vlerësim në aspektin kushtetues dhe ligjor për këtë procedurë shkarkimi”, tha Manja./CNA.al

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“S’ mu duk në rregull”/ Meta i përgjigjet Ramës: Mos përdor më SHBA

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta i është përgjigjur deklaratave të kryeministrit Edi Rama i cili tha nga Kuvendi se presidenti nuk kursen as SHBA as BE.

“Përsa i përket atyre përallave, mesa dëgjova njërin në parlament s’ mu duk në rregull/
Dua t’i them mos i përdor më Shtete e Bashkuara të Amerikës sepse Kushtetutën e Shqipërisë e kemi bërë me SHBA me Be dhe Komisonin e Venecias, sese përndryshe do të ketë hetim ndërkombëtar për këtë ccështje. Do të ketë ndëshkime ndërkombëtare për këte çështje”, u shpreh Meta

LEXO EDHE:  Vdekja e të riut shqiptar në Francë/ Reagon presidenti Meta

Gjatë fjalës së tij në parlament Rama u shpreh: Meta nuk kursen as partnerët strategjikë dhe as dy aleatët e mëdhenj të pa lëkundur të Shqipërisë, SHBA dhe BE duke na vënë të gjithëve në një pozitë jo komode dhe të turpshme.
Prandaj këtë herë unë nuk do merrem me Ilir Metën por me drejtësinë që është ende në ardhje dhe që ende kërkon shumë vullnet shumë durim dhe shumë mbështetje nga ana jonë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Me një dekret shpërndaj Parlamentin”/ Meta i vendosur! Na ndan një vijë e kuqe

Publikuar

-

Presidenti Ilir Meta është shprehur i vendosur lidhur me deklaratën e tij, i cili paraditen e sotme paralajmëroi shpërndarjen e Parlamentit.

Duke iu përgjigjur interesit të gazetarëve, në konferenencën për mediat, kreu i shtetit theksoi se Parlamenti shpërndahet me një dekret. Se në çfarë rrethanash kjo është gjë tjetër.

“Mendoj se jam shumë i qartë garant Kushtetutës. Është Gjykata Kushtetuese, pastaj është Presidenti e kështu me radhë.

LEXO EDHE:  Humor/ Erion Veliaj i kërkon ndihmë Ilir Metës për WC-të në qytet

Parlamenti shpërndahet me një dekret. Se në çfarë rrethanash kjo është gjë tjetër.

Këtu është vijë e kuqe. Është e vetmja gjë që mund të mbrojë interesat e popullit shqiptar, sepse një Gjykatë e paligjshme, mafioze cënon të drejtat Kushtetuese’, sqaroi Meta./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta nuk i ndahet Dvoranit/ Provokoi që të shkelja hapur Kushtetutën

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka ngritur akuza të forta ndaj kreut të KED, Ardian Dvoranin lidhur me listat e emrave të kandidatëve të Gjykatës Kushtetuese.

Meta u shpreh Dvorani e kishte provokuar Presdientin që të shkelte Kushtetutën në zgjedhjen e gjyqtarëve të Gjykatës Kushtetuese.

“Sipas dispozitave Kushtetuese Presidenti nuk emëron dy njërëzi, po vetëm anëtarin e parë, i dyti nga Kuvendi dhe i treti nga Gjykata. Presidenti pas emërimit të anëtarit të parë, nuk mund të emëronte të dytin pa u zgjedhur nga Kuvendi. Ky veprim nga Dvorani kërkonte që të krijohej një gjendje anti kushtetueshmërie. Nëse presidenti do të ndiqte logjikën e krijuar nga kryetari i KED, do të bënte një shkelje. Do përmbysej i gjithë rregulli kushtetues. Ai ka provokuar që të imponojë një rregull të ri që presidenti të shkelte hapur kushtetutën. Presidenti ka emëruar pa vonesë Besnik Muçin. Pas emërimit të gjyqtarit të parë ka qënë në pritje që Kuvendit të zgjidhte tjetrin brenda afatit”, tha Meta./CNA.al

LEXO TE PLOTE