Connect with Us

“Shpëto Alvin”/ Qytetarët mesazhe të forta Ramës

Politikë

“Shpëto Alvin”/ Qytetarët mesazhe të forta Ramës

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama në vijim të ritualit të tij të përditshëm, mëngjesin e sotëm ka përshëndetur ndjekësit e tij në rrjetet sociale, duke publikuar një video të një tjetër rasti ku kërkohej ryshfet, i cili ka marrë zgjidhje sipas tij duke aplikuar në portalin “Shqipëria që duam”.

“Mirëmëngjes dhe me rastin e Altinit që pasi e shkroi problemin e tij te shqiperiaqeduam.al, jo vetëm gjeti zgjidhjen e shumëpritur, por edhe tronditi fort një institucion, ju uroj një fundjavë të bukur”-shkruan Rama në postimin e tij.

Por, pas këtij publikimi, qytetarët të cilët çdo ditë përballen me një realitet ndryshe nga ai që propagandon Rama, kanë shpërthyer në komente kundër kreut të qeverisë.

Por, mesazhet me të forta të qytetarëve drejtuar kryeministrit janë “shpëto Alvin”, fëmija shqiptar i cili ndodhet në kampet e ISIS në Siri, për të cilin duhet ndërhyrja e autoriteteve shqiptare.

Media italiane “Le Iene”, ka publikuar dy ditë më parë rastin e Alvin Berishës, një fëmijë 11 vjeç që është çuar në Siri nga nëna e tij, dhe tashmë kërkon të rikthehet tek babai, por ky i fundit nuk mundi ta merrte fëmijën, sepse për këtë duhet të ndërhyjnë autoritetet shqiptare.

LEXO EDHE:  Paralajmërimi i Vasilit/ “Do ketë përballje që nuk u merr mendja”

E ndërsa gazetari italian telefonoi ambasadorin shqiptar në Turqi, ai i mbylli telefonin.

“Luigi mori ne tel ambasadorin shqiptare ne Turqi dhe ja mbylli per rastin e djalit Alvin ne kampet e Siris!!!! Si e shpjegon kete Z.Edi Rama??
Fundjave te bukur ty dha ambasadorit?”-shkruan një qytetar.

Po ashtu një tjetër qytetar shkruan “Po ai rasti i Alvin nuk u duket i pershtatshem per ta trajtuar .nuk u kushtonte asgje,por si gjithmon faji mbetet jetim.mjer ne populli shqiptar qe lam shume gjera ne dore tuaj.”.

Ndërsa një tjetër qytetar shkruan “Me vjen keq qe ketu publikohen vetem rastet qe sipas jush jan zgjidhur.
Kjo zyra ka te pakten 1.5 muaj qe nuk me kthen pergjigje, edhe pse kerkoj nje dokument qe ndodhet ne zyrat e shtetit.
Me sa duket eshte kthyer ne nje zyre poste qe vetem mer dhe çon email.
Kam pershtypjen qe e kan shkelur besimin qe ju është dhene.”-shkruan një tjetër.

Ndodhej në kampet e ISIS/ Humbet gjurmët 11-vjeçari shqiptar

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Investimet e huaja, Basha godet qeverinë/ “Air Albania sajesë e papritur dhe e dyshimtë”

Publikuar

-

Nga

“Investimet e vetme të kësaj qeverie, avionë për shfaqje bajate që duken e zhduken”, kështu është shprehur nga qyteti i Fierit kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, duke vijuar akuzat ndaj qeverisë për mungesën e investimeve serioze në vend.

Kreu i demokratëve ka hedhur akuza konkrete, duke përmendur linjën e re ajrore në vend Air Albania, emri i së cilës iu vendo edhe stadiumit arena kombëtare.

Sipas Bashës, ky investim është një sajesë e dyshimtë dhe e papritur, burimi i të ardhurave të të cilit nuk dihet.

“Nuk flasim dot per nje investim te huaj perendimor pervec shfaqjeve bajate me mashtrime avionesh qe duken e zhduken nga linja ajrore e Turkish Airlines por lyer me bojën e Edi Ramës si Air Albania qe ndonese eshte nje sajese shume e dyshimte papritur na ka gjetur para per te financuar e per t’i vene emrin stadiumit. Se ku i beri ato para hajde merre me mend. Por e rendesishme eshte kjo. Qe nuk kemi asnje investim serioz te huaj.

LEXO EDHE:  Fotot-Fitore e madhe/ Pas 6 vitesh në pushtet, më në fund Rilindja mbylli një aks rrugor

LEXO EDHE:  Masa speciale për “KÇK”/ Shalsi “përforcon” Ramën: Brenda nëntorit del ligji

Për mua, për PD në zemër të vizionit politik për nxjerrjen e vendit nga kriza është një biznes i çliruar nga kostot e larta, i çliruar nga taksat e karta, i çliruar nga regjimi banditesk i inspektorateve dhe tatimorëve, një biznesi i fuqizuar, një biznes i përtërirë. Kjo është parathënia e ripërtëritjes së ekonomisë së Fierit, i ripërtëritjes së ekonomisë kombëtare, i hapjes së vendeve të punës, dhe ndaljes së krizës sociale që po përkthehet në largimin më masiv të Fierit dhe qyteteve kryesore. Miqtë e mi, ne kemi një platformë të qartë për biznesin e vogël, shumë prej këtyre masave do të prekin të gjithë qytetarët dhe një pjesë prej tyre do të afektojnë pozitivisht edhe biznesin e madh, edhe biznesin prodhues”, është shprehur Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha nga Fieri, kritika Ramës/ “Kriza në biznese, dyqanet e vendit janë bosh si arka e shtetit”

Publikuar

-

Nga

Kreu i Partisë Demokratike Lulëzim Basha vijon takimet me përfaqësues të biznesit. I ndodhur në qytetin e Fierit, në kuadër të turit “Rrugëtimi për Shqipërinë”, Basha ka bërë përgjegjëse për krizën keqqeverisjen e vendit.

I ndodhur përballë ankesave të përfaqësuesve të biznesit, kreu i demokratëve u shpreh se kriza është  si rezultat i taksave të larta, ndërsa nuk ka nguruar të bëjë edhe një premtim.

“Nuk po punojmë dot. Edhe fëmijët po na ikin në emigracion se nuk kanë asnjë garanci për të ardhmen”, ka thënë një përfaqësuese e biznesit.

“Kriza që po kalon vendi nuk ka kursyer biznesin e vogël. Dyqanet të gjithë vendit janë bosh njësoj si xhepat dhe arka e shtetit. Kjo rezultat i keqqeverisjes dhe taksava të larta.

LEXO EDHE:  Paralajmërimi i Vasilit/ “Do ketë përballje që nuk u merr mendja”

LEXO EDHE:  Nëna e kryeministrit e sëmurë?/ Flamur Noka akuza të forta Ramës

Nga kjo krizë nuk dilet pa zgjidhur krizën e ekonomisë dhe faktori kresor i kësaj zgjidhje është biznesi i vogël

Ndryshe nga fasada e kësaj qeverie, për mua dhe PD do të jetë në qendër të ofertës tonë, çlirimi i biznesit.

Qeveria e PD do të jetë qeveri që ju dëgjon dhe ju mbështet. Ne kemi një platformë të qartë për biznesin e vogël për ta çliruar nga taksidarët”, u shpreh Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Dekretimi i Xhafellarit, kundërvënie brutale ndaj drejtësisë”/ Spiropali ‘shuplakë’ Metës

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Kuvendin, Elisa Spiropali

Ministrja për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, ka reaguar pas dekretimit që Presidenti i Republikës bëri ditën e sotme për Marsida Xhafellarin, si anëtare të Gjykatës Kushtetuese.

Sipas Spiropalit, dekretimi nga ana e Metës të një gjyqëtareje prapa liste, me zero legjitimitet kushtetues tregon se ai është kundër Reformës në Drejtësi.

“Edhe njëherë Ilir Meta iu kundërvu Reformës në Drejtësi dhe Shteteve të Bashkuara e Bashkimit Europian, duke dekretuar kundër ligjit dhe kundër qëndrimit të tyre, me zero legjitimitet kushtetues e ligjor, një gjykatëse mbrapa liste.

LEXO EDHE:  Paralajmërimi i Vasilit/ “Do ketë përballje që nuk u merr mendja”

LEXO EDHE:  Goxhaj ‘dush të ftohtë’ Ramës/ Tregon të keqen e madhe që ideoi bashkë me Sorosin

Edhe njëherë kundërvënia brutale e Ilir Metës ndaj prioritetit themelor të vendit, drejtësisë, na bën të ndjehemi keq për Presidentin e Republikës. Edhe njëherë, Ilir Meta dha një shembull spektakolar për ta kuptuar kush ende nuk e ka kuptuar, se Reforma në Drejtësi ndan thellë e qartë shumicën qeverisëse dhe parlamentin e vendit, nga fronti i atyre që me në krye Ilir Metën, i bashkon kundër nesh Frika nga Drejtesia.”, është shprehur Spiropali./CNA.al

LEXO TE PLOTE