Connect with Us

“Opozita s’është ende gati për të drejtuar”/ Arta Dade zbulon kryeministrin e ri pas largimit të Ramës

Politikë

“Opozita s’është ende gati për të drejtuar”/ Arta Dade zbulon kryeministrin e ri pas largimit të Ramës

Publikuar

-

dade ish ministre e jashteme

Ish-Ministrja e Jashtme, Arta Dade, në “Kjo Javë” teksa kritikonte kryeministrin Rama për qeverisjen e tij është shprehur se gjërat kanë degraduar në një farë mënyre edhe për faj të opozitës. Sipas Dades, “Ramës i ka interesuar konfliktualiteti politik mes palëve dhe edhe nëse ai largohet nga pushteti, opozita nuk është ende gati të qeverisë”.

Teksa e ka theksuar dorëheqjen e Ramës nga pozicioni i tij si kryeministër si të domosdoshme, ish Ministrja e Jashtme Arta Dade është shprehur se Partia Socialiste i ka të gjitha kapacitetet për të sjell një personalitet të ri në krye të qeverisë.

“Gjërat kanë degraduar, që nga momenti që i kam kërkuar Ramës të japë dorëheqjen, apo nga momenti kur kolegët e mi në parlament do doja të bënin një lëvizje në të mirë të demokracisë. Kam pritur shumë në parlament për ndryshime dhe jam e zhgënjyer. Kam kërkuar që Rama të japë dorëheqjen dhe PS i ka të gjitha kapacitetet, ose i ka pasur para 10 muajsh, që të vinte një kryeministër tjetër. Besoj që ka shumë, që jo vetëm i ka përzënë Rama, sepse ndjehej i kërcënuar prej tyre, që tani s’janë më në PS, por unë do parapëlqeja edhe ekspertë që mbështesin parimet e demokracisë dhe që nuk i mungojnë Shqipërisë. Është për të të ardhur keq që kjo kategori të largohen.

Për fat të keq, Ramës i ka interesuar konfliktualiteti politik. Edhe opozitën e bëj me faj. Rama ndjehet i sigurt, ai mund të qeverisë me gjithë defektet e veta, si asnjëherë, pasi ka një opozitë që nuk e përfill. Mazhoranca duhet të ishte e shqetësuar që nuk ka opozitën në Parlament, sepse ato zonja që janë në Parlament, jo vetëm që nuk kanë qenë të përgatitura, por edhe nuk mund ta bëjnë këtë detyrë”, është shprehur Dade./ CNA.al

1 Koment

1 Koment

  1. t

    20 Tetor, 2019 at 7:20 am

    Dmth ,me gjithe te drejtat qe thote,mbas ikjes se rames te vazhdojne te qeverisin bishtat e rilindjes

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Basha takon Donald Tusk/ Zbardhen diskutimet: Do ndihmoj Shqipërinë të thotë të vërtetat

Publikuar

-

Nga

Kreu i PD, Lulzim Basha ka takuar Presidentin e ri të Partisë Popullore Europiane, Donald Tusk.

Basha bën me dije se ka ndarë me presidentin Tusk vendosmërinë për të luftuar për plotësimin e të gjitha detyrimeve që Shqipëria ka për hapjen e negociatave.

“Gjeta mbështetjen e plotë dhe gatishmërinë e Presidentit Tusk për të na ndihmuar në këtë proces transformimi rrënjësor të vendit tonë, duke vendosur në Shqipëri standartet e Bashkimit Europian, zgjedhje të lira dhe të ndershme, funksionimin e shtetit ligjor, barazinë para ligjit, luftën kundër korrupsionit, ndarjen e politikës nga krimi dhe zhvillimin ekonomik”, shkruan Basha.

Sipas kryedemokratit, “Presidenti Tusk theksoi se në një betejë politike, e vërteta dhe vendosmëria do të triumfojnë kundër lajmeve të rreme, manipulimeve dhe urrejtjes, ndërsa shprehu angazhimin për ta ndihmuar Shqipërinë të thotë të vërtetat e saj larg propagandas”.

Postimi i plotë:

Pata kënaqësinë të bashkëbisedoja dhe ti uroja suksese Presidentit të ri të Partisë Popullore Europiane, Donald Tusk, një mbështetës i jashtëzakonshëm i Shqipërisë dhe shqiptarëve në rrugën e integrimit në BE.
Ndava me Presidentin Tusk vendosmërinë time për të luftuar fort për plotësimin e të gjitha detyrimeve që vendi ynë ka për hapjen e negociatave, dhe për të bindur me rezultatet e punës tonë vendet skeptike, sic kemi bërë për anëtarsimin në NATO dhe heqjen e vizave.
Gjeta mbështetjen e plotë dhe gatishmërinë e Presidentit Tusk për të na ndihmuar në këtë proces transformimi rrënjësor të vendit tonë, duke vendosur në Shqipëri standartet e Bashkimit Europian, zgjedhje të lira dhe të ndershme, funksionimin e shtetit ligjor, barazinë para ligjit, luftën kundër korrupsionit, ndarjen e politikës nga krimi dhe zhvillimin ekonomik.
Presidenti Tusk theksoi se në një betejë politike, e vërteta dhe vendosmëria do të triumfojnë kundër lajmeve të rreme, manipulimeve dhe urrejtjes, ndërsa shprehu angazhimin për ta ndihmuar Shqipërinë të thotë të vërtetat e saj larg propagandës. Presidenti i PPE, mirëpriti ftesën time për të vizituar së shpejti vendin tonë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Pas gafave/ Gent Cakaj lëshon “perlen” e radhës

Publikuar

-

Nga

Në dhjetor të vitit të kaluar, kryeministri Edi Rama emëroi si ministër të Jashtëm, Gent Cakajn. Një emër anonim, i panjohur për publikun shqiptar.

Emri i Gent Cakajt i propozuar nga kryeministri Edi Rama si pasardhës i Ditmir Bushatit shkaktoi përplasje dhe tensione mes qeverisë dhe presidencës. Meta refuzoi të dekretojë Cakajn duke pretenduar se qëndrimet e tij për kufijtë e Kosovës janë të papranueshme dhe paraqesin rrezik si dhe quajti papërgjegjshmëri dhe shkelje ligjore neglizhencën për t’u pajisur me certifikatë sigurie në momentin e emërimit zv/ministër i Jashtëm në korrik 2018.

Më tej, Rama e u bë vetë ministër i Jashtëm, por ia delegoi detyrën Gent Cakajt, i cili prej pothuajse një viti vijon të na “ndrisë” fytyrën në krye të diplomacisë shqiptare.

Kujtojmë këtu Samitin e Diasporës në mars 2019, ku “gjeniu” i Ramës, pushtoi rrjetet sociale, pasi ngatërroi poezinë e poetit shqiptar Naim Frashëri.

Në 5 shtator 2019 Ministri i Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj lëshoi një tjetër “perlë”. Në një status në rrjetet sociale ku shkruan për bekimin dhe mirësinë e pakufishme që vijon të sjellë Nënë Tereza edhe pse nuk është më mes nesh.

Por ministri mesa duket është ngatërruar me kohën që ka kaluar dhe e ka cilësuar 5-vjetor, ndërkohë që shenjtërimi i Nënë Terezës ka vetëm tre vite që është bërë.

“Sot është pesëvjetori i shenjtërimit të Nënës që vazhdon të sjellë bekim të pakursyer nga atje lart, përkujdesje të përditshme, mirësi të pakufishme e frymëzim të solidaritetit të pamatshëm për gjithsecilin prej nesh këtu poshtë! #motherteresa,”- shkruante Cakaj në rrjetet sociale krahas fotos së Nënë Terezës.

LEXO EDHE:  Arta Dade zbulon arsyet pse u largua nga PS

Më tej, vjen një tjetër “bëmë”, e Gent Cakajt. Në 27 shtator 2019 njoftoi se kishte qënë i pranishëm në një drekë tradicionale të A5, Ministrat e Punëve të Jashtme të vendeve anëtare të Kartës së Adriatikut.

Por në një njoftimin e shpërndarë nga zyra e shtypit dhe të shpërndarë në rrjetet sociale, ndodhi një gabim, i cili nuk i falet Ministrisë së Jashtme.

Në vend që të ishte shkuar Karta e Adriatikut, në njoftim fjala ishte shkruar “Atlantikut”.

Ndërsa së fundi Cakaj i ka vënë “vulën”, me njoftimin e një eventi.

Raportohet se javën e ardhshme do të zhvillohet një konferencë, në datën 25 nëntor, ku ministri në detyrë, Gent Cakaj do të jetë folësi kryesor. Që deri këtu nuk ka asgjë të keqe.

Por, nëse shikoni program-konferencën e shpërndarë nga Ministria e Jashtem, vërehet se prej nga fillimi në fund do të flasë “Shkelqësia e tij Zoti Gent Cakaj”.

Konferenca fillon në orën 09:00 dhe mbyllet në 12:45, por nga fillimi në fund do të flasë Gent Cakaj, me përjashtim të dy ndërhyrjeve nga të ashtuquajturit bashkëbisedues, të cilët kanë të drejtë të flasin plot 5 minuta. Është treguar zemërgjëre dhe me kaq Cakaj.

Mesa duket Cakaj kësaj radhe do të shpalosë të gjithë talentin e tij dhe do të vijojë të “ndrisë” fytyrën e diplomacisë shqiptare./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Mjaft më “Rule of Embassy”/Presidenca i përgjigjet ambasadës amerikane: Tymi Venecias është turp

Publikuar

-

Nga

“Mjaft më “Rule of Embassy”. Është koha për “Rule of Laë” si çdo vend demokratik”, kështu shprehet zëdhënësi i Presidentit Ilir Meta, Tedi Blushi pas reagimit të Ambasadës amerikane lidhur me “ngërçin” në Kushtetuese.

Blushi shprehet se “tymi Venecias që hodhi me porosi të Ramës, Ambasadori në ikje i Agaçit pak ditë më parë, është turpi më i fundit i grupit të strukturuar diplomatik në Tiranë”.

“Rruga e Elbasanit të çon në Elbasan dhe Rama e përdor dhe për në Xibrakë! Rruga e Kavajës të çon në Kavajë! Vetëm rruga e Kushtetutës na çon në Europën e Bashkuar”, shkruan Blushi.

Postimi i plotë:

Garantët e veprimeve të paligjshme dhe mafioze të Dvoranit e kanë marrë mbrëmë përgjigjen zyrtare në një bisedë zyrtare tepër të përgjegjshme të Kryetarit të Shtetit.
Tymi i Venecias që hodhi me porosi të Ramës, Ambasadori në ikje i Agaçit pak ditë më parë, është turpi më i fundit i grupit të strukturuar diplomatik në Tiranë, bashkëfajtor për dhunimin sistematik të Reformës në Drejtesi dhe me qëllim kapjen e saj të plotë nga Regjimi monist i Edi Ramës.
Mjaft më “Rule of Embassy”. Është koha për “Rule of Laë” si çdo vend demokratik.
Rruga e Elbasanit të çon në Elbasan dhe Rama e përdor dhe për në Xibrakë!
Rruga e Kavajës të çon në Kavajë!
Vetëm rruga e Kushtetutës na çon në Europën e Bashkuar!/CNA.al

LEXO TE PLOTE