Connect with Us

“Jo”-ja për negociatat/ Balliu: Rama i marrë peng nga trafikantët, prandaj s’jep dorëheqjen

Politikë

“Jo”-ja për negociatat/ Balliu: Rama i marrë peng nga trafikantët, prandaj s’jep dorëheqjen

Publikuar

-

balliu kerkon dopreheqjen e xhackes

“Jo”-ja për çeljen e negociatave nga Bashkimi Europian për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, si dhe deklarata e kryeministrit Zaev për të dhënë dorëheqjen pas këtij vendimi, ka kthyer gjithë sytë nga kryeministri Rama. Teksa shënjat e fundit tregojnë qartë se një dorëheqje vullnetare e Ramës nuk ka për të ndodhur, vijojnë kritikat ndaj kryeministrit  duke i kërkuar dorëheqjen nga posti i tij.

Në vijueshmëri të kërkesës së disa muajve tashmë të opozitës mër largimin e Ramës nga pushteti, ish-deputeti demokrat Klevis Balliu, ka shfrytëzuar edhe njëherë dështimin në rrugën e integrimit për të treguar se pse kryeministri duhet të largohet nga qeverisja e vendit.

Përmes një statusi në rrjetet sociale, teksa bën një ballafaqim midis Zaev dhe vendimit të tij për të dhënë dorëheqjen dhe Ramës, Balliu tregon “diferencën mes një kryeministri të kapur edhe një të pakapur”.

Sipas Balliut, nëse “Zaev dorëzon detyrën sepse nuk i trembet drejtësisë dhe votës së qytetarëve, Rama s’mund ta bëj këtë sepse është i marrë peng nga trafikantët.”

“DIFERENCA MES NJË KRYEMINISTRI TË KAPUR DHE NJË TË PAKAPUR

Dështimi në rrugën e integrimit tregoi dhe një tjetër fatkt.

Zaev dorëzon detyrën e Kryeministrit dhe kërkon zgjedhje të parakohshme. Zaev e bën këtë i qetë sepse ai nuk i trembet drejtësisë dhe votës qytetare.

E kundërta ndodh me Kryeministrin shqiptar Edi Rama.

Edvini nuk pranon dorëheqjen dhe dorëzimin përballë drejtësisë.

Edvini nuk pranon të ballafaqohet me elektoratin, sepse ai di vetëm ti vjedhë zgjedhjet. Rama është kapur në përgjime në vjedhje votash, është kapur me presh në duar në mega afera korruptive, me arrestime antiligjore ndaj qytetarëve, ndaj smund të japë dorëheqjen.

Edvini e di shumë mirë se po iku nga pushteti e mban larg drejtësisë.

Fakti që Edvini nuk jep dorëheqjen tregon kapjen e qeverisë nga krimi, droga, mafia. Rama është i marrë peng nga trafikantët ndaj nuk mund të japë dorëheqjen”, shkruan Balliu./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Bojaxhi: Reforma në drejtësi, një grackë që iu është shitur qytetarëve

Publikuar

-

Nga

Për Gjergji Bojaxhiun reforma në drejtësi është një grackë që iu është shitur shqiptarëve, pasi mjeti kryesor për të pastruar politikën nga krimi është vota.

“Qytetarëve u është shitur sikur një reformë e thellë në drejtësi do pastrojë politikën, drejtësia mund të mos bëjë pastrime në politike, por unë mendoj që çdo mjet ka rolin e vet kur bën diçka.

Mendoj që drejtësia është një mjet kirugjikal për të bërë pastrime rregullime. Politika shqiptare ka problem ka një problem rrënjësor dhe të gjerë të korrupsionit dhe mendoj që mjeti i parë është një pastrim me votë. Është një grackë që ia ka shitur qyteraëve këtë gjë dhe duke i thën që vazhdoni në rutinën tuaj, në ato pazaret që bën secili qoftë me votën e vet dhe mënyrën si mendon se ne do zgjedhim 100 gjyqtarë e prokurorë të cilët do bëjnë me dedikim e heroizëm atë që ne si qytetarë refuzojmë ta bëjmë, që me votën tonë të pastrojmë pisllikun nga politika”.

Bojaxhiu shprehet se alternativat krijohen me votë, ndërsa akuzon partitë që e kanë marrë peng vendin.

LEXO EDHE:  Protesta e “Astirit” vlen sa çuni i Faros

“Alternativat krijohen me votë. Këto parti e kanë marrë peng vendin dhe shoqërinë. Po me votë ne ose do të reformojmë këto parti, ose do krijojmë të reja. Mendoj se është e pamundur për t’u reformuar nëse nuk jepen mesazhe të forta me votë dhe ne e kemi provuar që kemi ndëshkuar një palë, por duke qene të ngjashme në nepotizëm.

Ne nuk jemi një shoqëri adoleshente si në vitet ‘90 dhe ishim më të gatshëm për të ndëshkuar një që bënte gabim. Ka ardhur momenti që shoqëria është pjekur e lodhur se nuk është e gatshme të bëjë eksperimente. Jo se qytetarët e duan Ramën, por kreu i opzitës nuk i kënaq.

Reforma në drejtësi mund të bëjë pastrime në mënyrë targetuar të politikës jo në volum”. /abcnews

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zëvendësministrja e Brendshme, Romina Kuko: Disa media përgojojnë me një lehtësi të neveritshme emrin tim

Publikuar

-

Nga

Romina Kuko, Zv-ministre e brendshme ka reaguar për disa aludime filluar ne media nga gazeta Koha Jonë lidhur me marrdhenien e saj me ambasadorin e Luigi Soreca, përfaqësues i BE në Tiranë

Në  Twitter Kuko shkruan “Jam e befasuar nga disa media që përgojojnë me një lehtësi të neveritshme emrin tim për hesap të luftës qorre me ambasadorët! Aludimet mbi foto takimesh publike ku kam pasur nderin të përfaqësoj qeverinë në krah të Ambasadorit Soreca janë një paturpësi pa limit që të le pa fjalë!”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta kërkon referendum/ Koçi: “Presidenti, i menderosur!”

Publikuar

-

Zëvendësministri i Mbrojtjes, Petro Koçi,  i qenë prezent në emisonin “Pa Protokoll” teksa komentoi qëndrimin e presidentit Meta ndaj ambasadorëve, tha se ky i fundit u shfaq i frikësuar në konferencën për mediat dhe këtë sipas tij e tregoi edhe ngritja e zërit.

“Mua Presidenti mu duk i menderosur, një situatë frike që është munduar ta kalojë me ngritje zëri.

LEXO EDHE:  Çuni i Fahriut publikon fotot/ Pamje e trishtë nga Borshi sot

Ishte leximi i një komunikate në një miting.  Ajo ishte një komunikatë për shtyp që mund ta lexonte edhe zëdhënësi i Presidentit.

Është në një pozitë shumë të vështirë. Skema me Muçin i dështoi.

Ky që ne shohim këtu është Ilir Meta i vërtetë“, tha Koçi./CNA.al

LEXO TE PLOTE