Connect with Us

“Është pengesa e vetme për integrimin”/ Kryemadhi sulmon ashpër “njeriun e saj special”

Politikë

“Është pengesa e vetme për integrimin”/ Kryemadhi sulmon ashpër “njeriun e saj special”

Publikuar

-

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka reaguar me tone të forta pasi BE nuk arriti në një unanimitet për të hapur negociatat për Shqipërinë.

Në një deklaratë për mediat, Kryemadhi hodhi akuza të forta në drejtim të kryeministrit Edi Rama të cilin e cilësoi si përgjegjës dhe pengesë kryesore për bllokimin e rrugës europiane të shqiptarëve.

“Me Edi Ramën, integrimi në Bashkimin Europian është një objekt i pamundur dhe ëndërr e parealizuar. Shqipëria nuk mund të jetë peng i Edi Ramës. Dorëheqja e tij do të ishte reflektimi më i vogël.

Shqip e duan Europën, dhe duan të jetojnë me standardet e saj. Shqiptarët e kanë të qartë se pengesa e vetme është Edi Rama. Dështimi i Ramës është personal, i fokusuar vetëm te ai, i cili rrënoi të ardhmen e shqiptarëve, i grabiti ata, u pasurua në kurriz të tyre dhe largoi mijëra shqiptarë nga Shqipëria”-tha ndër të tjera Monika Kryemadhi.

LEXO EDHE:  Rama: Kati i parë i Kryeministrisë do jetë i hapur për publikun

Por, çuditërisht Monika Kryemadhi duket se e paska harruar që Edi Ramën e solli vetë ajo në pushtet së bashku me Ilir Metën, dhe se për më tepër ai është edhe “njeriu special”, i kryetares së LSI-së.

Për më tepër lexoni linkun më poshtë:/ CNA.al

Video/ Zbulohet mashkulli special i Monika Kryemadhit

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

DW/ Përgjegjësit për sigurinë e godinave në Shqipëri para drejtësisë

Publikuar

-

Nga

Hetimet e nisura nga Prokuroria e Durrësit për dëmet materiale dhe viktimat e tërmetit të 26 nëntorit kanë dhënë rezultatet e para. Drejtoria e Policisë së Shtetit, rrethi i Durrësit, në një deklaratë zyrtare njoftoi të shtunën, (14.12.2019) se grupi hetimor i ngritur “për kryerjen e veprimeve, dokumentimin e paligjshmërisë dhe mbledhjen e provave në objektet e shkatërruara nga tërmeti për të vënë para përgjegjësisë ligjore personat përgjegjës, përfundoi fazën e parë të punës me arrestimin e 9 personave dhe 8 të tjerëve që janë në kërkim”.

Nga hetimet e deritashme dyshohet se “dëmtimet e rënda të godinave të banimit dhe humbja e jetës së viktimave nga tërmeti i 26 nëntorit janë shkaktuar edhe si pasojë e kryerjes së ndërtimeve pa respektuar rregullat, normat dhe standartet në fushën e ndërtimit,” thekson deklarata e Policisë së Shtetit, Durrës.
Çfarë përfaqësojnë 9 të arrestuarit dhe 8 të kërkuarit?

Në bazë të listës së publikuar nga Policia e Shtetit, rezulton që 9 të arrestuarit dhe 8 personat në kërkim janë ndërtues, ish-nëpunës në administratën e bashkisë dhe institucioneve lokale në Durrës, supervizorë të ndërtimit që dyshohet se nuk kanë zbatuar ligjet me veprimet apo mosveprimet e tyre. Emrat e tyre janë të lidhura me procesin e ndërtimit të pallateve, godinave të banimit dhe hoteleve në zonën e Durrësit, ku humbën jetën 26 vetë. Ata janë ish-funksionarë në zyrat e administratës lokale, ndërtues, kolaudues e supervizorë të punimeve si edhe pronarë të dy hoteleve që shkatërroi

LEXO EDHE:  Nuk dekretoi Lleshin/ Rama çon ‘mik’ në Presidencë

LEXO EDHE:  Rama: Kati i parë i Kryeministrisë do jetë i hapur për publikun

Albanische Oberstaatsanwalt Olsian Cela bei Amtsübernahme seiner Vorgängerin Arta Marku (Prokuroria e Pergjithshme e Shqiperise)
tërmeti.

Prokurorja e Prokurorisë së rrethit të Durrësit, Anita Jella u deklaroi mediave se objekti i hetimit lidhet me “zbatimin e rrregullave prej ndërtuesve formalë dhe informalë, zyrtarëve dhe ish-zyrtarëve që miratuan lejet e ndërtimit apo legalizimin e banesave informale. Grupi hetimor ka gjetur paligjshmëri në objektet ku u shkaktuan viktimat”.

Akuzat – nga shpërdorim detyre deri në vrasje

Akuzat e prokurorisë për të arrestuarit dhe ata në kërkim variojnë nga “shpërdorim i detyrës” në “falsifikim dokumentash “, “vrasje me dashje” dhe “vrasje në rrethana cilësuese”, kjo e fundit për dy ndërtues informalë në hotelet e shkatërruara në plazhin e Durrësit.Hetimet kanë filluar edhe nga prokuroria e Tiranës dhe ajo e Krujës, që përfshin fshatin Thumanë.

Arrestimet në Durrës dhe ato të pritshme nga hetimet në Tiranë dhe Krujë janë rezultatet e para të angazhimit që mori Prokurori i Përgjithshëm i Shqipërisë, Olsian Çela, në 5 dhjetor, ditën e parë të marrjes së detyrës për të ҫuar para drejtësisë të gjithë ata pjesëmarrës në procesin e ndërtimit, që duke mosrespektuar rregullat dhe standaret që parashikon ligji, shkaktuan viktima dhe dëme të mëdha materiale./ DW

LEXO TE PLOTE

Politikë

Tërmetet/ Ministri Çuçi takim me shtabin e emergjencave në Durrës

Publikuar

-

Nga

Drejtuesi qëndror i zyrës Operacionale për Menaxhimin e Fatkeqësisë Natyrore, ministri Fuqiplotë Bledi Çuçi takoi në Durrës vullnetarët që po ndihmojnë për kapërcimin e situatës së krijuar nga tërmeti i datës 26 nëntor. Që prej datës 4 dhjetor mbi 100 të rinj e të reja janë vendosur pranë shtabit të emergjencave në Durrës për të asistuar administratën dhe ekspertët e huaj në fluksin e madh të qytetarëve të prekur nga tërmeti që kërkonin ndihmë.

“Ndihemi krenarë për këta të rinj që nuk kanë kursyer aspak kohë nga koha e tyre që ditët e para të tërmetit. Ka qenë një ndihmë e jashtëzakonshme për të përballuar situatën e rëndë. Besoj se pa ndihmën e tyre nuk do ishim në këtë situatë kontrolli të gjendjes”, tha ministri Çuçi.

LEXO EDHE:  Nuk dekretoi Lleshin/ Rama çon ‘mik’ në Presidencë

LEXO EDHE:  “Astiri” nuk është asgjë/ Zulohet plani tjetër shkatërrimtar i Ramës

Të rinjtë vullnetarë presin qytetarët në sportelet e Bashkisë, duke i ndihmuar me plotësimin e dokumentacionit për strehim, dorëzimin e akt-konstatimeve, dhënien e informacionit mbi bonusin e qirasë etj. Të rinjtë mbulojnë edhe linjën telefonike të emergjencave për të tre qarqet e prekura nga tërmeti, si dhe ndihmojnë në shpërndarjen, kategorizimin dhe paketimin e ndihmave.

Deri më tani rrjeti i vullnetarëve kanë bërë në total mbi 3 mijë orë pune. Falë vullnetarëve kampet dhe hotelet ku janë strehuar qytetarët nuk kanë qenë vetëm vende strehimi, por janë kthyer në qendra të rekreacionit, aktivitetit dhe argëtimit të fëmijëve.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bënin kërdinë me vjedhje në Belgjikë/ Arrestohen 10 “skiftera”, pjesë e një grupi kriminal

Publikuar

-

Nga

Në sajë të operacionit ndërkombëtar policor “PICASO”, janë arrestuar dhe proceduar penalisht deri më tani 10 persona.

Në bazë të informacioneve të marra në rrugë operative se një person në kërkim ndodhej në rrugën “Qemal Stafa”, u bë kapja dhe ndalimi i shtetasit me iniciale K.D., banues në Tiranë.

45 vjeçari ishte vënë nën hetim, pasi dyshohet se ka kryer veprat penale si “Vjedhja”, “Grup i strukturuar kriminal”, “Vjedhja e kryer më shumë se një herë, në kuadrin e grupit të strukturuar kriminal”.

Ndaj tij Gjykata e Shkallës së Parë për Krimet e Rënda Tiranë ka caktuar masën e sigurimit “Arrest në burg pa afat”.

I arrestuari ka qenë person i shpallur në kërkim, pasi Gjykata e Shkallës së Parë për Krimet e Rënda Tiranë, me vendimin Nr. 69, datë 25.04.2019, bazuar në aktet e procedimit penal Nr. 44, viti 2018 (çelur në zbatim të një letër-porosie, dërguar nga autoritet ligjzbatuese të Belgjikës që në daten 28.02.2018) ka caktuar ndaj tij masën e sigurimit personal “Arrest në burg”.

LEXO EDHE:  Koço Kokëdhima: Ushtri për gjithë koncesionet dhe PPP-të e Ramës?!

LEXO EDHE:  Nuk dekretoi Lleshin/ Rama çon ‘mik’ në Presidencë

Nga Task Forca “Antiskifter” është bërë ekzekutimi i vendimit të Gjykatës për caktimin e masës së sigurimit personal “Arrest në burg”.

Sipas letër-porosisë, nga hetimet e kryera në Belgjikë ka rezultuar se prej muajit dhjetor 2017 një grup shtetasish shqiptarë me qëndrim të përkohshëm në Belgjikë po kryenin vjedhje me thyerje të banesave dhe objekteve të tjera. Konkretisht këta persona pasi vidhin në banesa vlera monetare dhe sende me vlerë si flori etj, i dërgonin ato në Shqipëri.

Ndërkohë në kuadër të operacionit janë kapur katër shtetas shqiptarë në Shqipëri dhe 6 shtetas të tjerë shqiptarë në Belgjikë. Ndaj këtij grupi kriminal drejtësia belge ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE