Connect with Us

Dështimi i negociatave/ Arta Dade i hakërrehet Ramës: Vëri gishtin kokës, s’ka faj Macron

Politikë

Dështimi i negociatave/ Arta Dade i hakërrehet Ramës: Vëri gishtin kokës, s’ka faj Macron

Publikuar

-

Ish deputetja socialiste Arta Dade, ka komentuar vendimin negative për Shqipërinë lidhur me hapjen e negociatave.

E ftuat në emisionin “Kjo Javë” në News 24, Dade u shpreh se Shqipëria nuk i ka përmbushur detyrat e shtëpisë për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian.

Sipas saj “JO-ja” për Shqipërinë nuk kishte të bënte me problemet e brendshme të BE, pasi sipas saj, probleme Evropa ka pasur edhe në vitet, kur janë hapur negociatat për Serbinë apo Kroacinë.

“Më duket se është një shtyrje më tepër se një “JO”. BE është i interesuar për stabilitet në fqinjësinë e tij. Prej më shumë se 20 vite është investimi i BE në rajon, aq më tepër për Shqipërinë.

Nuk besoj se është momenti që ne të tregojmë me gisht Francën, në fakt pati dhe vende të tjera, që e kanë përgatitur Shqipërinë, dhe politikanët, si Holanda, Danimarka, por edhe vende të tjera, kur u diskutua që Maqedonisë t’i jepej shansi dhe Shqipëria të mbetej në klasë.

Jam dakord që ka problematikën e vet BE, por edhe vitet e mëparshme ka pas probleme, por Serbia ka hapur negociatat, Kroacia, etj.

Ky duhet të jetë një moment reflektimi. Asnjëherë kur ka dështime, unë nuk kam vënë re as te kryeministri edhe as te politikanë të tjerë të mazhorancës që të vënë gishtin ndaj vetes. Nuk besoj se problemet që ka vetë BE do ta pengonin Zvicrën, Norvegjinë apo Islandën për t’u anëtarësuar. Duhet ta shohim gjithçka brenda vetes sot. A i kemi bërë detyrat e shtëpisë. Shqipërisë nuk i ka munguar mbështetja e partnerëve tanë, nuk ka dashakeqësi”, u shpreh Dade./CNA.al

 

 

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Opozita është kthyer në OJQ”/ Kryemadhi e pranon hapur: “Meta ka të drejtë”

Publikuar

-

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, në një intervistë për radion “Zëri i Amerikës” ka komentuar deklaratat e presidentit Meta, njëherësh dhe bashkëshorti i saj, i cili e ka kritikuar ashpër opozitën  për strategjinë që po ndjek, qoftë me djegjen e mandate apo moshyrjen në zgjedhje. Madje Kreu i Shtetit shkoi dhe më tej duke e konsideruar opozitën të kthyer tashmë si OJQ.

Kryemadhi e pranoi hapur se opozita është dëmtuar, por, sipas saj, u detyrua për shkak të kapjes së qeverisë nga krimi.

Opozita është dëmtuar, sepse u detyrua të shkojë drejt ekstremiteteve për shkak të kapjes së shtetit nga bandat e Rilindjes.  Ka fenomene që do të qelbej bota po të dilnin se si ka vepruar Rama për të kapur drejtësinë. Opozita do ta paguaj faturën e saj dhe po e paguan.

LEXO EDHE:  Rama ironizon LSI-në: E mbajnë mirë me të gjithë

Por ngritja e punës për Reformë Zgjedhore është hapi i parë, për të ngritur një korpus ku nga njëra anë të qëndrojë opozita dhe nga ana tjetër Parlamenti.

Ne po punojmë në mënyrë të pavarur dhe po presim përgjigije nga mazhoranca. Ne nuk kemi të drejtën e vëzhguesit. Duhet të jetë faktor i gjithë palëve politike, i gjithë faktorëve, edhe i shoqërisë civile. Ka faktorë të tjerë, janë partnerët tanë strategjik që janë shprehur të gatshëm për të na ndihmuar”, ka shtuar Kryemadhi më tej./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Fabian Topollaj: Absurdi institucional u zgjidh sot nga vete Gjykata Kushtetuese

Publikuar

-

Nga

topollaj flet per bindjen

Anëtari i Bordit Drejtues të Bindjes Demokratike, Fabian Topollaj, në njo postim në faqen e tij në rrjetet sociale ka reaguar ndaj mbledhjes së sotme të trupës së reduktuar të Gjykatës Kushtetuese, duke u shprehur optimist për fillimin e mbarë të punës së saj.

Nën titullin”Absurdi institucional u zgjidh sot nga vete Gjykata Kushtetuese”, Topollaj shkruan:

“Çdo institucion i shtetit ka te drejte te percaktoje rregullat e funksionimit te brendshem. Ne kete logjike, Gjykata Kushtetuese e cila zgjidh ngercin e institucioneve te tjera ne Shqiperi, sigurisht qe ka edhe te drejten te gjykoje se cilet jane anetaret e saj te rregullt ne detyre.
Per kete arsye mbledhja e sotme e Gjykates Kushtetuese e cila nuk arriti te merrte nje vendim per shkak se kater anetaret me te drejte vote u ndane ne barazim per kete ceshtje, perben precedentin qe do te zgjidh kete rast absurd ne ditet ne vijim.
Sapo kjo gjykate te shtohet me nje anetar te ri, ceshtja do te shtrohet perseri per gjykim dhe trupa me pese anetare kesaj radhe do kete mundesine te percaktoje perfundimisht se kush eshte anetari i rregullt i Gjykates, zonja Xhaferllari apo Vorpsi”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Cila bandë fiton?/ Paralajmëron Lubonja: Po shkohet drejt një “lufte me armë”

Publikuar

-

Analisti Fatos Lubonja në një lidhje me emisionin “Open” në News 24 teksa ka komentuar situatën politike në vend, u shpreh se po shkohet drejt një “ndeshje” dramatike, me armë.

Sipas Lubonjës këtu janë kaluar të gjitha caqet dhe beteja tashmë është cila “bandë” fiton.

“Këtu po kalohen disa limite që shqiptarët edhe pse e kanë duruar këtë klasë poltike, duket se po kalohen ca caqe. Gjatë gjithë kësaj kohe, është një luftë me fjalë. Nuk janë marrë “armët”, por drejt asaj po shkohet. Është një luftë që e përjashton kompet tjetrin. Nuk merret në konsideratë asnjë ligj. A kemi ne ligje! A kemi Kushtetutë që është  e shkruar e zeza mbi të bardhë.

LEXO EDHE:  Rama në Kavajë: PD përballë Elvis Roshit ka vendosur një kandidat që ndryshon partitë

Po shkon shumë afër asaj që do të jetë një ndeshje dramatike për të gjithë shqiptarët. Këtu lufta është cila bandë fiton”, theksoi Lubonja./CNA.al

LEXO TE PLOTE