Connect with Us

Manastirliu në Fier/ Nis rehabilitimi i Pediatrisë, shërbim me standarde për 40 mijë fëmijë

Sociale

Manastirliu në Fier/ Nis rehabilitimi i Pediatrisë, shërbim me standarde për 40 mijë fëmijë

Publikuar

-

Nis rehabilitimi i Pediatrisë në spitalin rajonal të Fierit. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu inspektoi paraditen e sotme punimet për rindërtimin me themel të Pediatrisë së Fierit.

“Vëmendja e qeverisë është tek përmirësimi i shërbimit për fëmijët, afër vendbanimit. Jam e kënaqur që rikthehem në spitalin e Fierit, investimin më të ri në këtë spital rajonal që do të transformojë shërbimin për rreth 40 mijë fëmijë në vit”, tha Manastirliu.

Me një kapacitet prej 99 shtretërish, Pediatria e Fierit që pret rreth 100 urgjenca në ditë, do të jetë plotësisht e rehabilituar brenda muajit Janar. Investimi parashikon rikonstruksionin e të gjithë godinës ku ofrohen shërbimet e pediatrisë së përgjithshme, pediatrisë infektive, reanimacionit të pediatrisë dhe urgjencës pediatrike.

Manastirliu deklaroi nga Fieri se shumë shpejt do të nisë investimi për rehabilitimin e Pediatrisë së Tiranës. Sapo ka përfunduar investimi në Pediatrinë e Beratit, vijon puna për rehabilitimin e Pediatrisë së Durrësit dhe shumë shpejt nisin punimet për rindërtimin dhe zgjerimin e Pediatrisë së Tiranës, një investim strategjik me vlerë 9 milion euro.

LEXO EDHE:  Shkarkohet nga detyra kryetari i Këshillit të qarkut Fier

E pyetur për shërbimin e mamografisë, Manastirliu deklaroi se aktualisht në qytetin e Fierit po ofrohet shërbimi i mamografisë nëpërmjet mamografit të lëvizshëm, ndërsa shumë shpejt spitali rajonal i Fierit do të pajiset me mamografi stacionare.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Tërmet në Kukës dhe Peshkopi/ Reagon Ministria e Mbrojtjes

Publikuar

-

Nga

Veriu i vendit u godit pak më parë nga dy tërmete, një në Kukës dhe tjetri në Peshkopi.

Pas kësaj ka ardhur edhe reagimi nga Ministria e Mbrojtjes.

Përmes një njoftimi zyrtar, Ministria e Mbrojtjes sqaron se nuk ka pasur dëme materiale.

“Sipas informacionit paraprak nga IGJEUM, dy lëkundje me magnitudë 3.8  dhe 3.9 te shkalles rihter jane ndier ne Dibër e Kukës. Nuk raportohen dëme nga shtabet e Emergjencat Civile në këto dy bashki”, njofton Ministria./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Ç’po ndodh!/ Pas tërmetit në Kukës regjistrohen lëkundje edhe në Dibër

Publikuar

-

Nga

Pas tërmetit që u regjistrua pak minuta më parë në Barrë të Kukësit, të tjera lëkundje janë në Dibër.

Mësohet se epiqendra e termetit ishte në Arre Malle, me një magnitudë 3.8 të shkallës Rihter.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Lëkundje të forta tërmeti/ Ja ku ishte epiqendra

Publikuar

-

Nga

Lëkundje të forta tërmeti janë ndjerë pak më parë në Kukës.

Mësohet se tërmeti ka qenë me mangnitudë 4.5 të shkallës rihter.

Epiqendra ka qenë pranë fshtati Arrën, 26 kilometra larg Kukësit dhe 18 kilometra nga Kurbneshi.

Lëkundjet janë ndjerë në Maqedoni, Kosovë si dhe Serbi. Deri më tani nuk raportohet për dëme./CNA.al

LEXO TE PLOTE