Connect with Us

Gazetarja zbulon prapaskenat e bisedimeve në Bruksel/ Apeli i fortë për politikën shqiptare

Politikë

Gazetarja zbulon prapaskenat e bisedimeve në Bruksel/ Apeli i fortë për politikën shqiptare

Publikuar

-

Gazetarja Fatjona Mejdini ka reaguar në lidhje me çështjen e hapjes së negociatave për Shqipërinë.

Në një postim në rrjetet sociale, Mejdini shkruan se vendimi per hapjen e bisedimeve për antarësim në BE për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, do të shtyhet në Maj të vitit tjetër, pasi Franca vendosi veton.

Sipas gazetares,  ky zhvillim ne vetvete ka nje kuptim te vecante ne nje kohe kur pavarësisht se Komisioni Europian ka konfirmuar dy here rresht se dy vendet i kane plotesuar kriteret teknike vendimi eshte bllokuar mbi arsye politike te vendeve anëtare.

Më tej, ajo thekson se “Nje here se perpara ishin zgjedhjet e Parlamentit Europian, pastaj se ne disa vende kishte zgjedhje parlamentare dhe ne fund Macron mendon se BE nuk duhet te zgjerohet me derisa te zgjidhi ‘hallet e saj’.

Kjo praktikisht do te thote perfundimi i aspirates se vendeve te Ballkanit per t’ju bashkuar BE-se ne te pakten 15 vitet e ardhshme, pas kesaj nuk dihet nese BE do te jete me aty ose te pakten ne formen qe e njohim sot.”.

LEXO EDHE:  BE, paketë me 10 masa për krizën e emigrantëve në Mesdhe

E ndërsa zbulon disa qëndrime të vendeve anëtare, gazetarja shkruan se “Kete e kuptojne mire Italia dhe Austria, kryeministrat e cileve te alarmuar po flasin per deshperim ne Ballkan. Kete e kupton europarlamentarja e Slovenise, Fajon kur thote se ‘se nga loja e piset politike e Frances, do ta pesojme te gjithe’, ashtu sic me te drejte ish kryeministri i Suedise, Carl Bildt pyet ‘kush do i mbledhi tani copat qe la pas Franca, Hollanda dhe Danimarka ne Balkan’?!”.

Gjithashtu ajo ka një apel të fortë për politikën shqiptare, që të bëhen bashkë dhe të mendojnë për nevojën për aleanca të reja.

“Eshte realisht e nevojshme qe ne keto kushte, politika shqiptare te behet bashke dhe te mendoj per planin B, per nje politike te re te jashtme te Shqiperise dhe nevojen per aleanca te reja.”-përfundon postimin e saj gazetarja Fatjona Mejdini./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Meta takon Ambasadoren e Kanadasë/ Zbulohet çfarë diskutuan

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka pritur sot Ambasadoren e Kanadasë, Alexandra Bugailiskis.

Kreu i Shtetit e ka falenderuar, pasi qeveria e saj ka si prioritet mbrojtjen e të drejtave të njeriut, demokracisë dhe shtetit të së drejtës në Shqipëri.

Gjithashtu presidenti ka vlerësuar bashkëpunimin në fushën politike dhe në atë të sigurisë në kuadër të NATO-s dhe organizatave të tjera ndërkombëtare.

“Inkurajova për më shumë investime kanadeze në Shqipëri. Shpreha mirënjohjen e thellë për integrimin model të diasporës shqiptare në Kanada.

LEXO EDHE:  Drejtësia/BE: Keqardhje që Basha refuzon kompromisin. S’kemi kërkuar rol ekzekutiv për Vetingun

LEXO EDHE:  Raporti me Ballkanin Perëndimor/ Bushati rendit tre sfidat e BE

Kërkova sa më shpejt ratifikimin e Marrëveshjes së Sigurimeve Shoqërore, që do të ndihmonte shumë komunitetin shqiptar në Kanada. Shpreha bindjen se marrëdhëniet ndërmjet dy vendeve tona do të forcohen edhe më shumë në të ardhmen”, nënvizon Meta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Po tenton të eleminojë fizikisht Ramën”/ Frrok Çupi zbulon 3 planet e Metës

Publikuar

-

Nga

Analisti Frrok Çupi ka bërë deklarata shumë të forta pasditen e sotme, lidhur me aksionet që ka ndërmarrë presidenti Ilir Meta ndaj qeverisë.

Çupi pretendon se Meta thotë gjëra pa vlerë dhe të paqena, ndërsa tregoi kush janë sipas tij 3 planet e Kreut të Shtetit.

Sipas tij, presidenti ose po tenton të eleminojë nga politika kryetarin e opozitës Lulzim Bashën, ose të shkaktojë kaos, ose të eleminojë fizikisht kryeministrin Edi Rama.

“Brenda opozitës po ndodh një tërmet nga më të rëndat që mund të ketë një lëvizje politike. Ilir Meta duke e ditur që nuk është më President po kërkon të kapë PD-në për të eleminuar kryetarin e opozitës, për ta nxjerrë në një parti të vogël, që të lidhë koalicion me partinë e dytë opozitare më të madhe.

LEXO EDHE:  Marrëveshje Kosovë-BE për zgjatjen e mandatit të EULEX-it

LEXO EDHE:  Samiti i NATO-s, rreziqet e reja dhe roli i Shqipërisë

E dyta është se Meta po bën marrëzi për shpërndarjen e Parlamentit, po tenton të shkaktojë një kaos. Ose ka në mendje një akt barbar siç është eleminimi fizik i kryeministrit. Politika ka vrarë shumë njerëz, ka vrarë liderë të mëdhenj shumë, njëri që tentoi të vrasë kryeministrin, vrau veten dhe ne kemi një ngjashmëri shumë të madhe në këtë rast. Ose do eleminohet fizikisht kryeministri, ose do dorëzohet se këta nuk bëjnë politikë, vetëm terror fizik”, theksoi analisti në emisionin “Top Talk”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Moj e çmendura E”/ Presidenca paralajmëron ashpër Spiropalin

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali nuk është kursyer ndaj prësidentit Ilir Meta, i cili lajmëroi për një protestë kundër grushit të shtetit, në 2 mars.

Spiropali tha se keqardhja për Ilir Metën nuk ka të sosur, ndërsa nënkuptoi se do vijojnë punën për shkarkimin e presidentit.

Pas kësaj, ka reaguar menjëherë zëdhënësi i Metës Tedi Blushi, ku paralajmëron mazhorancën se do e shohë shumë shpejt zemërimin e popullit.

“Moj e Çmendura E., po edhe për grushtin e shtetit keni marrë konsensusin e SHBA-BE? Se Venecian që vetë e kërkuat, po vetë e përzutë!

Megjithatë, ne nuk nxitohemi! Po presim edhe opinionet zyrtare të EURALIUS-it. Se kështu mashtruat ju edhe për opinionet që nuk ekzistojnë të KED, Shkollës së Magjistraturës, dhe Komitetit Shqiptar të Helsinkit, që shkëlqeu me delegjitimimin e ligjit tuaj anti-kushtetues të betimit buzë Lanës.

LEXO EDHE:  Samiti i NATO-s, rreziqet e reja dhe roli i Shqipërisë

LEXO EDHE:  Samiti i NATO-s, rreziqet e reja dhe roli i Shqipërisë

Mbani fort oligarkët se ata janë të besës. Sa për popullin, do e shihni shumë shpejt! Edhe pak durim! Me qetësi dhe drejtësi!”, shkruan ai në rrjetet sociale.

Blushi thekson se nuk ka koment për gjuhën jashtë kontrollit, ndërsa me ironi thotë se Spiropali i udhëheq në këtë drejtim bashkë me “Skënderbeun”, duke nënkuptuar kështu kryeministrin Edi Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE