Connect with Us

Festë në PD/ Pritet dorëheqja e Edi Ramës

Politikë

Festë në PD/ Pritet dorëheqja e Edi Ramës

Publikuar

-

Pas mbylljes pa sukses të bisedimeve në BE për celjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, në oborrin e SHQUP-it, në selinë e Republikës së re, ka filluar festa.

Dhjetëra militantë të mbledhur në oborr po festojnë dhe po presin dorëheqjen e kryeministrit Edi Rama, pas largimit nga detyra që bëri Zoran Zaev, kryeministri i Maqedonisë së Veriut. Ky i fundit e kishte paralajmëruar se do të dorëzonte çelësat, nëse Maqedonisë së Veriut nuk do t’i hapeshin negociatat.

Duke parë këtë presion, me këtë rast në selinë e Lulit kanë filluar shpresat e mëdha, pas një njoftimi që ka bërë kryeministri Rama, se do të japë një konferencë për shtyp në orën 17:00, së bashku me ministrin e Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj.

LEXO EDHE:  “Shtëpitë do ndërtohen njësoj si ato në Amerikë”/ Rama në Vaqarr batuta me banorët

Mesa duket shpresat janë të kota, se me shumë gjasa duket e vështirë që Rama të japë dorëheqjen. Por, ka edhe një detaj tjetër.

A është PD-ja gati për zgjedhje të parakohshme, sikur Rama të japë dorëheqjen? A do të mund t’i fitojë PD-ja ato?

Këtë pyetje nuk do t’ia bëjmë Lulit, por atyre militantëve që po festojnë. Sepse mund të ndodhë që të ketë zgjedhje të parakohshme dhe PD-ja të mos i fitojë, për shkak të shpartallimit që i ka bërë strukturave Lulzim Basha.

Ndaj edhe para fitores dhe festimit të saj duhen parë rezultatet konkrete dhe me vepra, jo me fjalë./ CNA.al

Rama në konferencë të jashtëzakonshme për mediat/ A do të japë dorëheqje ?

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Moj e çmendura E”/ Presidenca paralajmëron ashpër Spiropalin

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali nuk është kursyer ndaj prësidentit Ilir Meta, i cili lajmëroi për një protestë kundër grushit të shtetit, në 2 mars.

Spiropali tha se keqardhja për Ilir Metën nuk ka të sosur, ndërsa nënkuptoi se do vijojnë punën për shkarkimin e presidentit.

Pas kësaj, ka reaguar menjëherë zëdhënësi i Metës Tedi Blushi, ku paralajmëron mazhorancën se do e shohë shumë shpejt zemërimin e popullit.

“Moj e Çmendura E., po edhe për grushtin e shtetit keni marrë konsensusin e SHBA-BE? Se Venecian që vetë e kërkuat, po vetë e përzutë!

Megjithatë, ne nuk nxitohemi! Po presim edhe opinionet zyrtare të EURALIUS-it. Se kështu mashtruat ju edhe për opinionet që nuk ekzistojnë të KED, Shkollës së Magjistraturës, dhe Komitetit Shqiptar të Helsinkit, që shkëlqeu me delegjitimimin e ligjit tuaj anti-kushtetues të betimit buzë Lanës.

LEXO EDHE:  Çuni i Fahriut përplaset me themeluesin e PD: Je spiun i sigurimit!

LEXO EDHE:  Çuni i Fahriut përplaset me themeluesin e PD: Je spiun i sigurimit!

Mbani fort oligarkët se ata janë të besës. Sa për popullin, do e shihni shumë shpejt! Edhe pak durim! Me qetësi dhe drejtësi!”, shkruan ai në rrjetet sociale.

Blushi thekson se nuk ka koment për gjuhën jashtë kontrollit, ndërsa me ironi thotë se Spiropali i udhëheq në këtë drejtim bashkë me “Skënderbeun”, duke nënkuptuar kështu kryeministrin Edi Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Zoti e ndihmoftë, keqardhja s’ka të sosur”/ Spiropali i përgjigjet Metës për grushtin e shtetit

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Kuvendin, Elisa Spiropali

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali i është përgjigjur presidenit Ilir Meta i cili lajmëroi për një protestë kundër grushit të shtetit, në 2 mars.

Spiropali shprehet se keqardhja për Ilir Metën nuk ka të sosur.

Lidhur me grushtin e shtetit, ajo thotë se “ai ka nisur në kokën e Metës qysh kur nisi Reforma në Drejtësi dhe do të vazhdojë sa herë që në konsensus me SHBA/BE ne miratojmë ligje që atij i duken grushta”

“Pyetja sot s’është pse Presidentit i ka dalë gjuha jashtë kontrollit dhe s’ka më asnjë kontroll mbi Ilir Metën.Kjo dihet.Pyetja është pse Ilir Meta priti Konferencën e Donatorëve për ta ribërë leckë Presidentin!Keqardhja për Presidentin ka sosur.Ajo për I.Metën s’ka të sosur!
Zoti e ndihmoftë Ilir Metën se Presidentin s’e ndihmon dot më as Luli! Populli jo e jo. Sa për grushtin e shtetit,ai ka nisur në kokën e Ilirit qysh kur nisi Reforma në Drejtësi dhe do të vazhdojë sa herë që në konsensus me SHBA/BE ne miratojmë ligje që atij i duken grushta”, shkruan Spiropali./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Konferenca e Donatorëve/ Basha fton ndjekësit të votojnë në Instagram

Publikuar

-

Nga

Tre ditë pas Konferencës së Donatorëve ku u mblodhën 1.15 mld euro, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha u është drejtuar me një pyetje ndjekësve të tij në Instagram nëse besojnë te qeveria për menaxhimin e fondeve.

“Jepni mendimin tuaj: Besoni tek transparenca e qeverisë për fondet e tërmetit” është pyetja e Bashës, ku ka dhënë alternativat votimit “PO” ose “JO”.

Së fundmi, kryedemokrati është prezantuar me një formë të re komunikimi në profilin e tij në Instagram./CNA.al

LEXO TE PLOTE