Connect with Us

“Dështim i hapjes së negociatave”/ Shehu tregon shkakun thelbësor

Politikë

“Dështim i hapjes së negociatave”/ Shehu tregon shkakun thelbësor

Publikuar

-

Ish deputeti i PD, Tritan Shehu thotë se vizioni i kryeministrit Edi Rama nuk është BE por despotizmi Lindor.

“Ky është shkaku thelbësor i dështimit të hapjes së negociatave të BE për Shqipërinë prej vitit 2015.
Çdo problem tjetër është vetëm pasojë e këtij mentaliteti e objektivi, që ka çuar në deformime të thella të demokracisë sonë, në shkatërrim të balanceve të pushteteve, në dëmtime të proceseve zgjedhore”, shkruan Shehu.

Sipas tij, Shqipëria ka nevojë për ndryshime të rrënjësore për të mos u larguar më tej nga familja europiane.

Postimi i plotë:
Vizioni i Rames nuk eshte BE, eshte despotizmi Lindor.
Ky eshte shkaku thelbesor i deshtimit te hapjes se negociatave te BE per Shqiperine prej vitit 2015.
Cdo problem tjeter eshte vetem pasoje e ketij mentaliteti e objektivi, qe ka cuar ne deformime te thella te demokracise sone, ne shkaterrim te balanceve te pushteteve, ne demtime te proceseve zgjedhore.
Ky vizion shume larg atij Perendimor eshte baza e “strategjive” dhe e “taktikave” ndesh me interesat jetike te Shqiperise e te shqiptareve te ideuara apo aplikuara edhe ne politikat tona te Jashteme, Rajonale e deri tek ajo karrikature drejtimi e krijuar qellimshem ne ate dikaster shume te rendesishem, duke krjuar nje kakofoni e humbur rolin tone lider per stabilitetin e Rajonit.
Ky orientim Lindor, interesat apo kushtezimet e lidhura me ate, jane ne themel jo vetem te demtimeve te demokracise, institucioneve, lirive, por si rjedhoje dhe te mungeses se plote te invesitimeve serioze Perendimore, renies ekonomike te vendit, varferise e papunesise.
E gjithe kjo tabllo fatkeqesisht po pasqyrohet edhe me nje simptome tragjike, braktisjen masive te vendit, te cilen presidenti Macron me te drejte e vleresoi si te tille.
Shqiperia ka nevoje per ndryshime te rrenjesore per te mos u larguar me tej nga familja jone europiane, gje qe imponon tashme nje levizje mbare popullore, aktive, dinamike e te qendrueshme./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Zbutet” Ralf Gjoni/ I shtrin dorën PD: Duhet të bashkojmë forcat

Publikuar

-

Nga

Deputeti i opozitës parlamentare, Ralf Gjoni ka deklaruar se beteja e tyre është ndryshimi i sistemit zgjedhor.

Pas përfundimit të pjesës së parë të mbledhjes për Reformën Zgjdhore, Gjoni u shpreh se dora e tyre bashkëpunuese ka qenë gjithnjë e shtrirë për PD dhe LSI jashtë parlamentit.

“Beteja jonë do të vazhdojë për ndryshimin e sistemit zgjedhor. Dora jonë bashkëpunuese në parlament ka qenë gjithnjë e shtrirë për PD dhe LSI jashtë parlamentit.
Çfarë ndodhi ndodhi, duhet të bashkojmë forcat, në shërbim të vendit dhe prespektivës së vendit.
Opozita jashtë parlamentare është e mirëpritur të jetë në Komisionin e Posaçëm të Reformës Zgjedhore”, u shpreh Gjoni./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Tryeza e Reformës Zgjedhore/ Gjiknuri: Presim propozime nga PD, kanë vetëm deklarata politike

Publikuar

-

Nga

Bashkëkryetari i Komisionit për Reformën Zgjedhore, Damian Gjiknuri ka folur pas përfundimit të  pjesës së parë të mbledhjes në tryezën e thirrur nga OSBE.

Gjiknuri u shpreh se presin propozime konkrete nga Partia Demokratike në procesin e Reformës Zgjedhore.

“Nga PD ne presim të vijnë me propozime konkrete në procesin e Reformës Zgjedhore.
Duma të shohim propozime të shkruara. Nuk kemi parë asgje përveç deklaratave politike. Prezenca e saj në tryeze është e mirëpritur”, u shpreh Gjiknuri./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Denoncohet skandali/ Rilindja rrjep qytetarët për të mbushur arkën bosh të shtetit

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar denoncimin e një qytetari dixhital, sipas të cilit tatimi mbi të ardhurat që do të fillojë të aplikohet në janar, nuk bëhet për të krijuar një barazi ndermjet të punësuarve. Sipas denoncuesit ky tatim bëhet vetëm për të mbushur arkën e shtetit, të lënë bosh.

Denoncuesi hedh akuza të forta ndaj drejtoreshës së Tatimele, Delina Ibrahimaj, ndërsa thekson se “Se pari si do te na barazoje kjo mashtruesja kur nuk jemi te barabarte qe ne oret e punesimit, nje individ qe merr 60.000 leke te reja punon nje pune 8 ore, ndersa ne qe marrim 2 here nga 30.000 te reja, me te vertete ne total marrim 60.000, por ama i marrim ne 16 ore.”

Postimi i plotë i Berishës:

Punonjësi dixhital denoncon rrjepjen nga narkoshteti!

Lexoni mesazhin e punonjësit dixhital. sb

I nderuar Zoti Berisha, mashtruesja e tatimeve Delina Ibrahimaj kerkon te mashtroje opinionin publik sikur tatimin e te ardhurave qe do te aplikoje ne janar per ne te punesuarit, nuk po e ben se e kane çuar arken e shtetit ne nivelin zero, por “per te krijuar nje barazi ndermjet te punesuarve”.

LEXO EDHE:  40 vjet OSBE: “Mission impossible”

Se pari si do te na barazoje kjo mashtruesja kur nuk jemi te barabarte qe ne oret e punesimit, nje individ qe merr 60.000 leke te reja punon nje pune 8 ore, ndersa ne qe marrim 2 here nga 30.000 te reja, me te vertete ne total marrim 60.000, por ama i marrim ne 16 ore.

Se dyti shefi i kesaj mashtrueses, mashtruesi i gjate, vazhdon mashtron popullin duke i thene “kush merr me shume paguan me shume”.

Respekte, respekte dhe vetem respekte per politikat Tuaja dhe te qeverise suaj.

Nga nje individ, qe ky mashtruesi i ka lene femijet pa buke, por sipas kesaj mashtrueses do ti ushqeje me briosh.

LEXO TE PLOTE