Connect with Us

“Shkoni shikoni filxhan”/ Rama tallet me panelistët

Politikë

“Shkoni shikoni filxhan”/ Rama tallet me panelistët

Publikuar

-

Kryeministri Rama e ka lëshuar gjuhën ndaj panelistëve të ftuar në studion e “Open” mbrëmjen e sotme.

Teksa analisti Andi Bushati u mundua të ndërhynte disa herë, Rama e ka injoruar duke thënë “ se një zë e interferonte”.

Më tej Rama u pyet dhe nëse opozita do i rikthehet protestave në rast se Shqipërisë do i refuzohet hapja e negociatave.

Rama u përgjigj me ironi “ Pyesni ata në studio që i dinë të gjitha, nëse nuk ju bindin shkoni shikoni filxhan. Ju uroj një emision të këndshëm dhe një gjullurdi të mbarë.”/ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Pas takimit me opozitën/ Meta i drejtohet Prokurorisë për Dvoranin

Publikuar

-

Nga

Sot në orën 14:30 pritet që presidenti Ilir Meta të dorëzojë në Prokurorinë e Tiranës, kallëzimin ndaj kreut të KED, Ardian Dvorani.

Meta do të padisë Dvoranin, për “shpërdorim detyre”.

Presidenti ka deklaruar se Dorani është përgjegjës për ngërçin në Gjykatën Kushtetuese.

Unë Presidenti i Republikës akuzoj Dvoranin për këto vepra penale: Shpërdorim detyre dhe përvetësimi i titullin apo detyrës shtetërore”, u shpreh Meta tre ditë më parë.

LEXO EDHE:  Ndryshimi i emrit nga Rama/ Të tjera fakte do publikohen së shpejti

Sipas Metës, nga tërësia e rrethanave vlerësohet se Dvorani ka shpërdoruar funsksionin publik dhe ka marrë përsipër të realizojë një akt mafioz./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

 Situata politike/ Soreca zbarkon në selinë blu

Publikuar

-

Nga

Ambasadori i BE-së në Shqipëri, Luigi Soreca,  ka mbërritur në selinë blu, ku pritet të zhvillojë një takim me kreun e PD-së, Lulzim Basha.

Takim i ambasadorit të BE-së, vjen vetëm pak orë pas takimit që Basha së bashku me aleatët zhvilloi mëngjesin e sotëm në Presidencë, ndërsa në qëndër pritet të ketë krizën politike.

Kujtojmë këtu se Meta pas takimit me opozitën, tha se duhen zgjedhje të parakohshme.

LEXO EDHE:  “Ndërtojnë kulla për të larë paratë e krimit/ PD sulmon Ramën dhe Veliajn

” Kreu i Shtetit përshëndeti hapat e ndërmarra nga opozita për miratimin pa asnjë vonesë të reformës zgjedhore, si dhe qëndrimin publik të Opozitës së Bashkuar për zhvillimin e zgjedhjeve të parakohshme të menjëhershme, me qëllim kthimin e legjitimitetit të munguar Kuvendit të Shqipërisë dhe rivendosjes së dialogut politik në institucione.” thuhet në reagimin e Metës.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha flet pas takimit me Metën/ Tregon të vetmen rrugë për daljen nga kriza

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha në një prononcim për mediat pas takimit që ka zhvilluar me presidentin tha se me Metën kanë diskutuar në lidhje me ndërhyrjen, sipas tij flagrante të Ramës në procesin e emërimit të anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese.

“Kemi diskutuar për ndërhyrjen flagrante të Ramës në procesin e emërimit të anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese.

Ka fakte tronditëse, që tregojnë se si qëlllimi kryesor i Ramës është kapja e Reformës në Drejtësi, e në veçanti të Gjykatës Kushtetuese.

PD dhe alëatet e kanë cilësuar që në fillim si grusht kushtetues dhe një provë më shumë se me këtë qeveri Reforma në Drejtësi është e dështuar.

Drejtësia e pavarur dhe që lufton politikanët e lidhur me krimin është një iluzion.”-tha Basha.

Më tej, ai ka ritheksuar se e vetmja mënyrë për të dalë nga kriza është zhvillimi i zgjedhjeve të parakohshme parlamentare dhe zgjedhje vendore kushtetuese, në të njëjtën ditë.

LEXO EDHE:  Qytetarët “masakrojnë” Ramën/ Je psikopat, boll më se na rraskapitët

“Çështja e dytë që kemi diskutuar është domosdoshmëria për zgjidhjen e krizës poltike, e shtruar kjo edhe nga ndërkombëtarët, vecanërisht nga Bundestagu gjerman dhe partnerët tanë strategjikë.

Prej më shumë se dy muajsh opozita ka shpehur gatishmërinë për të dialoguar për reformën zgjedhore me ndërmjetësim ndërkombëtar. Por, Rama e ka refuzuar.

Opozita as ka kërkuar dhe as nuk mbështet shtyrjen për kalendat greke të Reformës Zgjedhore.

Ne do të publikojmë amdanamentet përkatëse për Reformën Zgjedhore, ndërkohë që nga ana tjetër kemii pasur vetëm sabotim dhe refuzim të dialogut. Ne nuk mund ta pranojmë këtë. Propozimet do jenë gati jo më vonë se fillimi i dhjetorit.

E vetmja zgjidhje për daljen nga kriza është zhvillimi i zgjedhjeve të parakohshme parlamentare dhe zgjedhje vendore kushtetuese në të njëjtën ditë”-u shpreh Basha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE