Connect with Us

“Nuk na e ka fajin Europa”/ Vasili rendit faktet

Politikë

“Nuk na e ka fajin Europa”/ Vasili rendit faktet

Publikuar

-

Ish-kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar në lidhje me çështjen e çeljes së negociatave me BE, ndërsa thekson se një “Jo” nga Europa, nuk është për fajin e kësaj të fundit.

Në një postim në rrjetet sociale, ndërsa kujton 2011-ën kur u liberalizuan vizat, Vasili thekson se 2019 është një turp.

‘Shqiperia shembull per liberalizimin e vizave ne 2011 dhe turp ne 2019. Ja fakti.

Sot degjojme genjeshtra te pacipa nga te gjithe keta karnavalet e qeverise lidhur me Europen, qe sipas ketyre na e paska ajo fajin per Negociatat.

Faktet flasin vete budalleqet e ketyre i merr era.

Vetem nje vit pas liberalizimit te vizave pikerisht ne 2011, kur mund te pritej nje lumë kerkesash per azil ne Europe kjo gje nuk ndodhi, bile Shqiperia ishte nje vend shembull ne Ballkan dhe kjo konfirmohej ne ate kohe nga Malstrom, Komisionerja per Ceshtjet e Brendeshme ne BE.

Ndersa sot Shqiperia eshte vendi i dyte ne kerkesat per azil,  deklaroi presidenti francez Makron.”-shkruan ndër të tjera Vasili.

Postimi i plotë:

Shqiperia shembull per liberalizimin e vizave ne 2011 dhe turp ne 2019. Ja fakti.

Sot degjojme genjeshtra te pacipa nga te gjithe keta karnavalet e qeverise lidhur me Europen, qe sipas ketyre na e paska ajo fajin per Negociatat.

Faktet flasin vete budalleqet e ketyre i merr era.

Vetem nje vit pas liberalizimit te vizave pikerisht ne 2011, kur mund te pritej nje lumë kerkesash per azil ne Europe kjo gje nuk ndodhi, bile Shqiperia ishte nje vend shembull ne Ballkan dhe kjo konfirmohej ne ate kohe nga Malstrom, Komisionerja per Ceshtjet e Brendeshme ne BE.

Ndersa sot Shqiperia eshte vendi i dyte ne kerkesat per azil,  deklaroi presidenti francez Makron.

Cfare ka ndryshuar ne Shqiperi?

Shume e thjeshte, qeverisja.
Eshte ne pushtet Edi Rama dhe nje tufe te paaftesh qe i kane hapur dyert krimit dhe qe i detyrojne shqiptaret qe te ikin masivisht.

Europa ka qene shume objektive ne vletesimet e saj.

Europa liberalizoi vizat dhe po Europa na e dha Statusin e vendit kandidat per anetaresim ne BE.

Por Europa nuk mund te genjeje shqiptaret sic ben perdite Edi Rama me ta duke shitur pallavra propagandistike te peshtira.

Ja ku e keni shembullin me poshte.

Lexoni vete deklaraten e Komisioneres per Punet e Brendeshme Malstrom për “ABC Neës” ne vitin 2011 pas takimit te Ministrave te Brendshem te Europes.
Pikerisht nje vit pas liberalizimit te vizave dhe kur teorikisht pritej qe shqiptaret te iknin masivisht perkundrazi ishin Maqedonia dhe Serbia vende problematike ndersa Shqiperia ishte vend shembull.

Pyetje :A është e vërtetë se Shqipëria është aktualisht më jo-problematikja nga vendet e Ballkanit për respektimin e lëvizjes së lirë në zonën Shengen?

Pergjigje Malstrom:

“Nuk po i klasifikojmë vendet kështu, por jam shumë e kënaqur që liberalizimi i vizave me Shqipërinë po ecën mirë.

Ne kemi diskutuar sot mbi liberalizimin e vizave me vendet e Ballkanit, kjo nuk është një sekret.

Për ne liberalizimi i vizave është në shumë drejtime një sukses i madh dhe të gjitha shtetet anëtare janë të ndërgjegjshme për këtë.

Por ka disa probleme si me Maqedoninë dhe Serbinë nga të cilët arrin një fluks i madh azil-kërkuesish në Bashkimin Europian.”/ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rasti i Alvin Berishës/ Meta bën thirrjen urgjente

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta gjatë fjalës së tij në konferencën ndërkombëtare me temë “Feja si instrument i paqes”, është ndalur edhe në rastin e 11-vjeçarit Alvin Berisha, për të cilin tha se tronditi opinionin publik.

Meta tha se Alvin berisha u shpëtua falë gazetarisë profesionale të huaj dhe vendase, por shtoi se duhet të ngrihen urgjent qendra rehabilitimi për t’iu ardhur në ndihmë personave që shpëtohen nga kampet e luftës, në mënyrë që të përballojnë traumat e përjetuara.

LEXO EDHE:  Tabela krahasuese e taksave/ Bizneset shqiptare kanë barrën më të lartë në rajon

“Në Siri gjenden shumë gra e fëmijë shqiptarë. I gjithë opinioni u trondit nga vogëlushi Alvin Berisha. Falë gazetarisë profesioniste të huaj e vendase, ky rast u zgjidh.

Duhen ngritur urgjentisht qendrat e rehabilitimit që persona të tillë të rehabilitohen. Viktima të tilla duhen përkrahur, që të bëhen pjesë e shoqërisë, pranë familjeve të tyre”, deklaroi Meta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kërcënimi nga Rusia/ Presidenti i Asamblesë së OSBE, apel të fortë Shqipërisë

Publikuar

-

Nga

Konferenca me temë “Demokracia përballë rrezikut të teknologjisë”, ka mbledhur në Tiranë zyrtarë të lartë të OSBE-së dhe NATO-s.

I pranishëm në këtë konferencë, presidenti i Asamblesë Parlamentare të OSBE-së, George Tsereteli, ndërsa vuri theksin për kërcënimin nga Rusia, tha se tashmë lufta me armë është zëvendësuar nga ajo kibernetike.

George Tsereteli i ka drejtuar një apel të fortë Shqipërisë, ndërsa kërkoi bashkëpunim dhe kujdes, për të parandaluar një rrezik të tillë.

“Do të takohem me të gjithë aktorët përkatës të politikës në Shqipëri. T’u kthehemi teknologjive të reja 5G, kjo është shumë e rëndësishme, që të kemi bashkëpunim me asamblesë dhe Shqipërisë. Sa i takon sigurisë kibernetike me teknologjitë e reja është në interesin tonë të punojmë më shumë me këto cështje.

LEXO EDHE:  Rama e pranon në Bruksel: Shqipëria s’mund të bëhet anëtare e BE, por…

Nuk është vetëm një garë për të përfaqësuar teknologjinë 5G por për sigurinë e rajonit. Edhe në Gjeorgji kemi risqe dhe kërcënime nga Rusia. Kemi një luftë të madhe kibernetike dhe vendet duhet të bashkëpunojnë shumë më tepër për të parandaluar masa të tilla” tha George Tsereteli.

Rrjeti 5G/ Gjenerali amerikan jep alarmin, ja rreziku që kanoset

Refuzimi i negociatave/ Ruçi kritikon sërish BE

LEXO TE PLOTE

Politikë

Refuzimi i negociatave/ Ruçi kritikon sërish BE

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi mori pjesë mëngjesin e sotëm në konferencën, “Demokracia përballë rrezikut të teknologjisë”.

Por, gjatë fjalës së tij, Ruçi është ndalur tek refuzimi i BE-së për të hapur negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, ku nuk ka kursyer edhe kritikat e forta.

Kryeparlamentari Ruçi kritikoi edhe njëherë vendimin e BE-së, ndërsa theksoi se kjo nuk dëmton vetëm rajonin, por edhe vetë sigurinë e BE-së.

“Kjo dëmton jo vetëm vendet e rajonit, por vetë sigurinë në BE. NATO dëmtohet nga këto qëndrime konfuze të BE-së. Jemi në kryqëzimin e ndikimeve të huaja, por jo të gjitha vendet në Ballkan kanë perspektivën perëndimore si Shqipëria” tha Ruçi.

LEXO EDHE:  Letra e një qytetari/ Kur do ta votoja Lulzim Bashën?!

Më tej, ai shtoi se “Nuk mendoj se refuzimi i KE për hapjen e negociatave do pasohet direkt nga rritja e influencës ruse dhe kineze. Por duhet të pranojmë se jo të gjitha vendet e rajonit kanë të njëjtin vizion Perëndimor si Shqipëria. Disa nga fqinjët tanë janë më pak të imunizuar nga influencat jo perëndimore dhe kjo bën rajonin tonë më të dobët dhe më të thyeshëm ndaj tyre”.

LEXO TE PLOTE