Connect with Us

Nga Mitro Çela/ Tarasi në histori italiane

Satire Politike

Nga Mitro Çela/ Tarasi në histori italiane

Publikuar

-

“Në qoftë se diçka nuk nis mbarë, gjithçka do të shkoi ters!” Ky paradoks me origjinë amerikane, shkruar tek Ligjet e Mërfit, sikur është gatuar për familjen time…Vite më parë, javën e dytë të korrikut, me diellin saç prapa zverkut, mbritëm në Modunjo, një qytet brenda zonës industriale të Barit. Atje banon prej 30 vjetësh nipi im. Sa mbriti në Itali, u martua me një italiane të fisme, dhe në bashkëpunim bënë një djalë e një vajzë.

Për të ndihmuar Italinë, nipi ka marrë me vete gjithë familjen.
Sipas zakonit shqiptar, ende pa e “tretur” lodhien dhe sëkëlldinë, Ezmerka vendosi të bëjë një vizitë në supermaket, sepse e bija e Zeqos majë thanës, i kishte thënë se Italia është më e lirë se Shqipëria.

Kur u kthyem nga Bari në Modunjo ndodhi hataja. Në fillim ngatërruam rrugën. Ndaluam makinën për të pyetur një djalë azgan, që qëndronte hipur mbi një motorr të markës japoneze. Ai, me shumë mirsjellje na tregoi rrugën… dhe pa shumë takt ja rrëmbeu nga dora gruas një nga çantat. Për fatin e zi të hajdutit, çanta në vend të parave dhe pasaportës, kishte disa mallra “alla-Frenga” që I blemë në supermarket.

Që nga ai çast, na u fut lepuri në bark. Për të nxjerrë lepurin, nipi na propozoi të bënim, jashtë pushimeve, dy vizita.
Ditën e pare shkuam në Çezena. Shëtitëm pallatin dhe kopështet e mbretit të Napolit. Biro o Mina! Bukuri e rrallë! Para e derdhur lumë! Histori nga ato me “brirë”. Mua, që në shumë raste më pret truri eksiq, regjistrova vetëm njerën:
Mbreti me mbretëreshën flinin të ndarë! Secili kishte dhomën e vet të gjumit. Nuk u trashëguan, sepse mbreti vdiq nga sifilizi në Vjenë! Po si ndodhi kjo hata, kur flinin veç e veç? Kush ta ketë përdredhur?…Shkenca ende, nuk e ka ndarë shapin nga sheqeri

Ditën e dytë shkuam në Napoli. Sipas ciceronin, qyteti i tretë në Evropë, pas Parisit dhe Londrës, për pasurinë arkeologjike dhe kulturore. Por mendja ime përsëri punoi ters. Regjistroi një ngjarje makabër. Pikërisht në Kështjellën e Re ( Fortesa Angevin), simbol I bukurisë së qytetit. U ndërtua në vitin 1282.

Në vitin1346 në Napoli në fron ishte mbretëresha Johanë. Vetë kishte zgjedhur hungarezin Andrea për burrë. Pasi kaluan disa vjet të lumtur, mes tyre plasi sherri. Sebep I shkreti pushtet. Në mëri e sipër Johana e murrosi burrin, duke imituar legjendën e kalasë së Shkodrës. Pas dy vjetëve, vëllai I Andresë pushtoi kështjellën. Duke qënë liberal dhe sevdalli, nuk e murosi kunatën, por e detyroi mbretëreshen të marri rrugën e mërgimit në Francë!

LEXO EDHE:  Haberet e Mitros/Kush e "vrau" farin e Lisbonës

Ndërsa zonja u bënte “zbor” dyqaneve, unë nisa të shëtis rrugëve…Ja një fytyrë e njohur… Ishte miku im Meti, dikur ujk deti, dmth., marinar, sot është emigrant në Itali. Botë e vogël,- i thashë unë. Pas 20 vjetësh u takuam në Napoli. Meti nisi të më tregoi, pa e pyetur.

“Lashë detin, për një ofiçinë të flamosur në Piza të Italisë. Pronarin e kam koprac. Një ditë i thashë: Më shto rrogën!…Ai ngriti supet dhe më tregoi xhepat.”
-Po nuk më dhe më shumë para, do të thyej tornon!…Do më futësh në burg?…Të gënjen mëndja! Unë jam Proletar. Këtë fjalë të huaj na e solli Tarasi. Në shqip “Proletar” do të thotë Për- litar! Dmth-në, që unë nuk kam se çfarë të humbas, veç litarit nga qafa! Thyej tornon dhe ja mbath në Zvicër!..
-Ke të drejtë o Për-litar! Do të ta shtoj rrogën, edhe pse Italia është në krizë, për faj të Berluskonit, që më shumë vret mëndjen për “tangat” e çupakave nga Maroku, se sa për hallet e sovranit! Por më parë dua të më thuash: Kush është ky Tarasi!

-Ishte usta mbi usta, Komandati Legjendar I Luftës Nacional-Çlirmatare! Enver Hoxha, I thonë! Në fillim të luftës u mblodhën ilegalët. Thanë t’i gjejnë një pseudonim shokut Enver, sepse mos na shkoi për dhjamë qëni, dhe ku të mbytet pastaj komunizma shqiptare! Le ta quajmë Ta-Ras, tha njeri, sepse do vijë një ditë që do të na e rasi të gjithëve!…Dhe I doli fjala!…Na del në ëndërr si lugat, edhe pse ka 38 vjet që ka shkuar tek të shumtët?!

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Basha vijon serialin e telenoveles turke/ Rishfaqet “gjyshja” militante

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Republikës së re, Lulzim Basha vijon serialin e tij të telenovelës turke.

Javën që lamë pas, Basha ka regjistruar disa nga seritë e kësaj telenovele, si kafja në lagje, pazari me gjyshen, ku vete mban një qese me domate, ndërsa asaj i lë katër, një xhiro nëpër Tiranë, ku pretendon se po takon njerëz të rastësishëm dhe një trokitje në dyert e qytetarëve.

Ndërsa sot, në serialin e Lulit është rishfaqur gjyshe Vera, me të cilën rreth një javë më parë, Basha dilte e bënte pazarin.

Në një postim në rrjetet sociale, Basha ndërsa publikon një video me “gjyshe Veren”, bashkangjitur shkruan “Me gjyshe Verën kalova një paradite të gjatë duke e dëgjuar për hallet dhe problemet me të cilat ajo dhe familja e saj përballen çdo ditë.”.

LEXO EDHE:  Haberet e Mitros/Kush e “vrau” farin e Lisbonës

LEXO EDHE:  Haberet e Mitros/Si "mbiu" Sorosi në Shqipëri

Në fakt gjyshe Vera, është veçse një militante e PD-së, të cilën Luli e “shet” dhe përdor si një qytetare të rastësishme.

Në një ndër seritë e serialit, Basha ndihmoi Verën për të bërë pazarin duke blerë perime në një nga tezgat e Tiranës, ndërsa sot i “troket” në shtëpi për të dëgjuar se çfarë hallesh ka gjyshja.

Me këtë ritëm duket se telenovela e Lulit do përfundojë shumë shpejt, dhe televizionet do të jenë në një “betejë” shumë të fortë për të blerë të drejtën e transmetimit. E sigurtë që audienca do “shpërthejë” me këtë serial turk, që po realizon Lulzim Basha./ CNA.al

A do ti zëvëndësojë Sandri telenovelat turke me serialin e Lulit?

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

A do ti zëvëndësojë Sandri telenovelat turke me serialin e Lulit?

Publikuar

-

Nga

Prej disa vitesh telenovelat turke janë shumë të preferuara nga shqiptarët, të cilat filluan me Ezelin, Kuzei Gunei, Sulejmani i Madhërishëm, e të tjera si këto. Telenovela me tematikë historike, aksion, korrupsion dhe mafie, të cilat kanë “gozhduar” para ekranit sidomos gratë shqiptare.

Tani së fundi këto telenovela pritet t’i konkurojë edhe telenovela e re që po regjistrohet nga Lulzim Basha, e cila pritet që ta sfidojë fort audiencën e telenovelave turke.

Mësohet se skenari i telenovelës së Lulit është shkruar nga Desada, me regji të një kompanie izraelite, me aktor kryesor Lulin dhe shumë personazhe të tjera të botës politike, me role dytësore, militantë të partisë, njerëz të papunë, servila të korruptuar dhe të paaftët që ndjekin nga pas Lulin.

Basha ka regjistruar katër seritë e para, të cilat janë kafeja e mëngjesit, pastaj vete e bën pazarin me një grua militante të PD-së, dhe vetë mban një qese e asaj i lë katër qese. Ndërkohë që veshja i kushton disa mijëra euro, ndërsa ajo duket një zonjë me halle.

Pastaj na tregon sesi dilet shëtitje rrugëve të Tiranës, ose shkon e zihet me administratorët e konviktit.

Pjesë e kësaj telenovelës së Lulit përfshihet edhe kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, i cili i jep zhurmë dhe e reklamon fort telenovelën e Lulit, do ketë pjesë pasazhe në seri edhe ky. Për më tepër pritet që edhe vetë Edi Rama të jetë pjesë e këtij seriali.

LEXO EDHE:   “Kamerat”/ Mitro Çela rrëfen historinë e padëgjuar

LEXO EDHE:  HABERET E MITROS/MILETI FITOKA MË SHUMË ME BISNES?

Këto kanë qënë seritë e para të cilat janë reklamuar për publikun dhe më vonë pritet të jepen seritë e plota.

Ndërkohë nuk dihet se çfarë rolesh do të kenë aleatët e Lulit, Dashamir Shehi, Agron Duka, apo Fatmir Mediu, të cilëve ende nuk u janë dorëzuar skenarët. Por, e sigurtë është se rolin e një greku tradhëtar do ta luajë Vangjel Dule.

Nga ana tjetër, Nard Ndoka mësohet se ka thënë që telenovela e Lulit mund të prodhohet vetëm nga Luli

Megjithatë ajo që vihet re është se ka një garë mjaft të fortë për blerjen e të drejtave të transmetimit por nuk dihet nëse Sandri i Tv Klanit do t’i zëvëndësojë telenovelat turke me telenovelën e Lulit.

Ende nuk dihet oferta që Sandri mund t’i bëjë Lulit, por një gjë është e sigurtë. Telenovelat e Lulit janë kaq të frikshme në audiencë dhe mund të jenë trendi i ri i ekraneve televizive, prandaj pritet të ketë edhe oferta të tjera për blerjen e të drejtës së transmetimit të këtyre serive që po regjistrohen ndërkohë në rrugët e Tiranës./ CNA.al

Luli vijon seritë e telenovelës turke/ Lali Eri i përgatit skenarin e radhës

Lulzim Basha konkuron Olti Currin

A mund të na gënjejë Luli me një qese domate ?!

Lajmi i madh erdhi/ Luli ka dalë shëtitje në Tiranë

Bashkia e Tiranës paditi Bashën për xhirimin e videon në QS/ PD publikon videon

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

“Burrë i ç’burrëruar për së gjalli”/ Mitro Çelen e gjen “belaja”

Publikuar

-

Nga

* Nga të gjitha sëmundjet që Perëndia i ka bërë “peshqesh” miletit (i paçim uratën, është treguar dorëlëshuar) mortja është sëmundje ekstra. Mund ta shtysh në vite, por askush nuk shpëton.

Mortja ka një aksionere: pleqërinë. Pleqëria shfaqet urtë e butë e plot tigani. Të merr njërin sy. Por mund të t’i marrë të dy. Të shurdhon nga njëri vesh. Por nuk ka asnjë siklet të të bëjë shurdh. Ta vë kandarin në gjumë dhe e zgjon vetëm kur shkon në tualet. Burrë i ç’burrëruar për së gjalli. Të hedh, të zbardh dhe të hollon qimen. Të fishk zhapën. Pa asnjë mëshirë, të dhuron sklerozën. Burri ose gruaja torollepsen. Flasin përçart. Dalin nga shtëpia dhe nuk gjejnë rrugën për t’u kthyer. Ngatërrojnë fëmijët dhe, sidomos, gratë…

Sikur të flasim më mirë për përvojën time?

Lavdi Perëndisë, nuk kam sklerozë të thellë. D.m.th., kthehem në shtëpi me këmbët e mia. Por vogëlsirat shtohen çdo ditë. Problem kam me sms-të. I bëra një zonje një urim për Vitin e Ri. I shkrova: “Kur do ta pimë një kafe?” Te fjala “pimë” në vend të “p” kisha vënë “q”…

Një ditë mora dy mesazhe.

1. Djali, i cili punon në bankë, më shkruante: “U emërova kryespecialist.”

2. Një mik më njoftonte: “Pas një sëmundjeje të gjatë, më vdiq babai.”

LEXO EDHE:  Haberet e Mitros/ POLIC ME MUSTAQE

LEXO EDHE:  Haberet e Mitros/ Policia bën humor me Koço Devolen?!

Djalit iu përgjigja: “Të lumtë bytha.”

Mikun e ngushëllova: “Me gëzime, pas kësaj dite.”

Një ditë më vonë takova mikun:

– Nuk të vjen turp nga vetja! Tallesh me të vdekurit – dhe më tregoi sms-në.

I kisha dërguar sms-në e djalit…

As u skuqa e as u zverdha… Fajin e ka skleroza…

Ezmerka ka gjetur belanë… Dje harrova hapur xhamin e makinës. Furtunë e qamet. Makina u la nga jashtë e nga brenda…

Një ditë parkova makinën… U ktheva. Futa çelësin. Kishte rënë batería. Për sebep të sklerozës, kisha harruar dritat ndezur…

E kam bërë zakon. Harroj çelësin e shtëpisë. Pastaj pres si zagar, sa të kthehet Ezmerka nga puna, sepse bashkë me çelësin harroj edhe celularin…

Zakonisht marr bukë me vete për në punë. E mbështjell dhe e fut në një qese. Dje, kur dola nga shtëpia, mora edhe qesen me plehra. I hodha plehrat në kazan… Mbërrita tek autobusi. Më thotë një zonjë:

– Zoti Mitro! Po i merr plehrat në autobus? Ja ku e ke kazanin!

Bir, o Mina! Kisha hedhur bukën në kazan….

Sot pimë kafe. Katër femra dhe unë, pesë. Duke pëshpëritur, njona më thotë:

– Shoku Mitro! Mbyll zinxhirin! – dhe u skuq.

– Pse skuqe?… Miku ka rënë në gjumë letargjik, si puna e gjarpërinjve…

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: