Connect with Us

“Negociatat, Rama bëri blofin”/ Alizoti: Është një turp, të jap dorëheqje

Politikë

“Negociatat, Rama bëri blofin”/ Alizoti: Është një turp, të jap dorëheqje

Publikuar

-

“Ky është një blof. Ajo që ka bërë Rama në këtë rast është një pafytyrësi sepse ka disa procedura. Për çelje negociatash duhet të kalohet në disa etapa. Nuk mund të thuash që Shqipëria ka marrë çeljen pa përfunduar i gjithë procesi. Atëherë asgjë nuk u bë zyrtare sepse nëse do të ishin hapur negociatat, do të ishin hapur. Unë për këtë situatë nuk bëj përgjegjës Bushatin, por të parin e vendit. Bushati ka mbetur në një situatë politike ku nuk lëviz dot.

Përgjegjës për këtë lëmsh është Rama dhe po të kishte një etikë politikani dhe shtetari, ai do të kërkonte ndjesë dhe do të jepte dorëheqjen. Kjo gjë nuk është e dëgjuar gjëkund, nuk e bën asnjë njeri në Ballkan.

Kjo është e turpshme dhe nuk merrem më me veshjen e Ramës.  As nuk dua ta komentoj. Të mos ikim nga tema, Shqipëria sot është në një fatkeqësi të madhe sepse mban peng edhe Maqedoninë”, ka deklaruar ndër të tjera ish deputeti demokrat Tomorr Alizoti nga studio e “Opinion”, gjatë diskutimit për hapjen e shampanjës  për çeljen e negociatave para kohe nga kryeministri Rama në 2018./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Betimi i gjyqtarëve duke anashkaluar Presidentin/ Komiteti i Helsinkit letër Manjës dhe Kuvendit

Publikuar

-

Nga

Komiteti Shqiptar i Helsinkit i ka dërguar një letër kryetarit të Komisionit të Ligjeve Ulsi Manjës dhe Kuvendit, lidhur me ndryshimet ligjore për betimin e gjyqtarëve për në Gjykatën Kushtetuese duke anashkaluar Presidentin.

Komiteti i Helsinkit deklaron se betimi i gjyqtarëve nuk mund të bëhet me shkrim dhe atributet që Kushtetuta i ka caktuar Presidentit, s’mund t’i jepen një tjetri.

“Lidhur me këtë propozim, KShH vlerëson se ceremonia e betimit që zhvillohet pranë Presidentit nuk mund të realizohet me formë të shkruar, pasi betimi në vetvete, si një akt i lartë solemniteti që parashikohet në Kushtetutë, që kërkon prezencën fizikë të personit që betohet do të respektojë Kushtetutën dhe legjislacionin në fuqi, para Presidentit të RSH. Gjithashtu, sikurse dihet atributet që i ka dhënë Kushtetuta një organi, nuk mund t’i jepen një organi tjetër”, thuhet në letër, ndërsa më tej theksohet se anashkalimi i betimit te presidenti, mund t’i japë fuqi prapaveruese gjyqtarëve.

LEXO EDHE:  Hajdari në Holandë/ Shqipëria meriton hapjen e negociatave

LEXO EDHE:  Negociatat me BE/ Diplomati polak: Në tetor presim vendim pozitiv për Shqipërinë

“Përveç argumenteve të përmendura më sipër, KShH vlerëson se ky parashikim mund t’i japë fuqi paravepruese, gjyqtarëve të zgjedhur, të emëruar ose të shpallur të emëruar që janë zgjedhur sipas legjislacionit në fuqi”, nënvizon Komiteti i Helsinkit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta takon Ambasadoren e Kanadasë/ Zbulohet çfarë diskutuan

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka pritur sot Ambasadoren e Kanadasë, Alexandra Bugailiskis.

Kreu i Shtetit e ka falenderuar, pasi qeveria e saj ka si prioritet mbrojtjen e të drejtave të njeriut, demokracisë dhe shtetit të së drejtës në Shqipëri.

Gjithashtu presidenti ka vlerësuar bashkëpunimin në fushën politike dhe në atë të sigurisë në kuadër të NATO-s dhe organizatave të tjera ndërkombëtare.

“Inkurajova për më shumë investime kanadeze në Shqipëri. Shpreha mirënjohjen e thellë për integrimin model të diasporës shqiptare në Kanada.

LEXO EDHE:  Refuzimi i negociatave/ Ruçi kritikon sërish BE

LEXO EDHE:  Nga Niko Peleshi/ Shqipëria mund të bëhet shtëpia e 10 milionë shqiptarëve

Kërkova sa më shpejt ratifikimin e Marrëveshjes së Sigurimeve Shoqërore, që do të ndihmonte shumë komunitetin shqiptar në Kanada. Shpreha bindjen se marrëdhëniet ndërmjet dy vendeve tona do të forcohen edhe më shumë në të ardhmen”, nënvizon Meta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Po tenton të eleminojë fizikisht Ramën”/ Frrok Çupi zbulon 3 planet e Metës

Publikuar

-

Nga

Analisti Frrok Çupi ka bërë deklarata shumë të forta pasditen e sotme, lidhur me aksionet që ka ndërmarrë presidenti Ilir Meta ndaj qeverisë.

Çupi pretendon se Meta thotë gjëra pa vlerë dhe të paqena, ndërsa tregoi kush janë sipas tij 3 planet e Kreut të Shtetit.

Sipas tij, presidenti ose po tenton të eleminojë nga politika kryetarin e opozitës Lulzim Bashën, ose të shkaktojë kaos, ose të eleminojë fizikisht kryeministrin Edi Rama.

“Brenda opozitës po ndodh një tërmet nga më të rëndat që mund të ketë një lëvizje politike. Ilir Meta duke e ditur që nuk është më President po kërkon të kapë PD-në për të eleminuar kryetarin e opozitës, për ta nxjerrë në një parti të vogël, që të lidhë koalicion me partinë e dytë opozitare më të madhe.

LEXO EDHE:  Nga Niko Peleshi/ Shqipëria mund të bëhet shtëpia e 10 milionë shqiptarëve

LEXO EDHE:  Negociatat me BE/ Diplomati polak: Në tetor presim vendim pozitiv për Shqipërinë

E dyta është se Meta po bën marrëzi për shpërndarjen e Parlamentit, po tenton të shkaktojë një kaos. Ose ka në mendje një akt barbar siç është eleminimi fizik i kryeministrit. Politika ka vrarë shumë njerëz, ka vrarë liderë të mëdhenj shumë, njëri që tentoi të vrasë kryeministrin, vrau veten dhe ne kemi një ngjashmëri shumë të madhe në këtë rast. Ose do eleminohet fizikisht kryeministri, ose do dorëzohet se këta nuk bëjnë politikë, vetëm terror fizik”, theksoi analisti në emisionin “Top Talk”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE