Connect with Us

Murrizi nxjerr “blof” Spiropalin/ Keni 20 vite që vidhni

Politikë

Murrizi nxjerr “blof” Spiropalin/ Keni 20 vite që vidhni

Publikuar

-

Deputeti demokrat Myslim Murrizi ka marrë fjalën në senacën plenare të Kuvendit, pas ministres për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, e cila ndër të tjera tha se ekonomia është rritur, papunësia është ulur, etj.

Por, Murrizi ka nxjerrë “blof”, Spiropalin, ndërsa u shpreh se nëse Shqipëria do të ishte kaq e begatë, se ç’pretendon ministrja, shqiptarët nuk do të ishin të detyruar të merrnin rrugët e Europës.

“Sipas ministres jetojmë në një shtet të begatë. Por, po të kishte punë, po të ishte siç thotë ministrja, shqiptarët nuk ishin arratisur drejt rrugëve të Europës. Franca e tha qartë, se arsyeja pse nuk hapin negociatat është se na keni rritur numrin e këtyre hallexhinjve”-tha Murrizi.

Më tej, ai zbardhi shifra të frikshme, ndërsa deklaroi se “Kam parë raportin e KLSH. Mbi 600 milion euro ka shteti detyrime për vendime gjyqësore të paekzekutuara”.

LEXO EDHE:  Shpërndahet Parlamenti/ Mbyllet seanca e fundit, Meta: Keqardhje për opozitë

Po ashtu Murrizi tha se 2.2 miliard euro janë kontrata PPP, të cilat sipas tij janë lidhur me firma, që nuk kanë asnjë lloj takati për realizimin e atyre projekteve gjigante.

Më tej, ndërsa iu përgjigj Spiropalit, e cila tha se janë rritur shpenzimet për çështjet sociale, më tej Murrizi tha “Sa është ngritur pensioni i një pensionisti? 1 mijë apo 2 mijë lek të vjetra?

Nëse shqiptarët nuk kanë pasur mundësi të fusin në xhep ngritjen e pensionit thojini se kur do ti marrin”.

Gjithshtu Murrizi “fshikulloi” ashpër klasën politike, e cila sipas ka të paktën 20 vite që vjedh.

“Keni 20 vite që vidhni bashkë. Për këtë merreni vesh shumë mirë me njëri-tjetrin”-tha Murrizi.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Greva e punonjësve të rafinerisë dhe pompimit në Poçem/ Basha kërkon zgjidhje të menjëhershme

Publikuar

-

Nga

Kreu i opozitës Lulzim Basha ka shprehur mbështetjen për protestën dhe grevën e urisë së punonjësve të nënstacionit elektrik dhe atij të pompimit të ujit në Poçem të Mallakastrës.

Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Basha deklaron se kërkesat e këtyre punonjësve janë të drejta dhe duhet të gjendet zgjidhje.

“Mbështes plotësisht punonjësit e rafinerisë së naftës dhe stacionit të pompimit të ujit në Poçem dhe aktet e tyre sublime, përfshirë grevën e urisë. Kërkesat e tyre janë të drejta dhe duhet të gjejnë zgjidhje të menjëhershme. Indiferenca dhe loja e pushtetarëve me fatin e tyre është kriminale”, thekson lideri i demokratëve.

Kujtojmë se punonjësit në Poçem kanë zhvilluar disa protesta të njëpaasnjëshme dhe janë futur në grevë urie, pasi deklarojnë se nuk kanë marrë asnjë përgjigje nga administratorët e kompanisë së naftës për çështjen e pagave.

LEXO EDHE:  Ngritja e SPAK/ Murrizi: “Peshqit” e mëdhenj goditen brenda vitit

LEXO EDHE:  Basha mbledh kryesinë dhe grupin parlamentar/Braktisje parlamentit, protesta për zgjedhje të lira

Ata thotë se kanë 27 muaj që nuk paguhen dhe nuk do të tërhiqen derisa instancat shtetërore t’i japin zgjidhje problemit të tyre, por ndërkohë në nënstacionin e Poçemit vijon puna normalisht./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ambasadorja e SHBA: Presim përgjegjshmëri nga udhëheqësit e vendit

Publikuar

-

Nga

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, ka takuar sot kryeministrin Edi Rama, presidentin Ilir Meta dhe kryetarin e PD-së Lulzim Basha.

Kim bën me dije se me Bashën, Ramën dhe Metën kanë diskutuar për zhvillimet e fundit, pritjet e SHBA dhe për donacionet për rindërtimin pas tërmetit.

Ambasadorja thekson se rindërtimi duhet të bëhet në mënyrë transparente, ndërsa liderët  duhet të sillen në mënyrë të përgjegjshme.

“Me referencë specifike në konferencën e donatorëve në Bruksel, ne besojmë se pasqyron solidaritetin, mbështetjen dhe dëshirën e bashkësisë ndërkombëtare për të ndihmuar popullin shqiptar në përpjekjet e rindërtimit pas tërmetit. Ne diskutuam gjithashtu për pritjen tonë se do të ketë transparencë dhe përgjegjshmëri gjatë gjithë këtij procesi. Përtej konferencës së donatorëve, diskutova edhe hapat e rëndësishëm që Shqipëria duhet të ndërmarrë në javët dhe muajt e ardhshëm, duke demonstruar pjekuri, respekt për institucionet dhe besim në proceset demokratike. Ne presim që liderët e Shqipërisë të sillen në një mënyrë të përgjegjshme dhe të mos kenë si qëllim të përfitojnë nga populli shqiptar”, thekson Kim./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Gjyqi ndaj Balliut dhe banorëve të Astirit/ Basha akuza të forta Prokurorisë

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Partisë Demokratike ka hedhur akuza të forta ndaj Prokurorisë, për procesin gjyqësor që po zhvillohet ndaj Klevis Balliut dhe disa protestuesve të Unazës së Re.

Sipas tij, Prokuroria është kapur dhe është bërë palë me vjedhjen, ndaj pretendon se nuk po heton dhe ndëshkon hajdutët e 40 milion eurove në aferën e Unazës së Re, por po përndjek dhe merr të pandehur qytetarët.

Basha paralajmëron se opozita nuk do ndalojë së denoncuari aferat korruptive në Unazën e Re.

“Marrja si të pandehur nga prokuroria e përfaqësuesit të opozitës Klevis Balliu dhe të qytetarëve Seit Hajderasi, Lulzim Maqinaj, Ilir Katiraj dhe Elton Skënderaj pse protestojnë për të mbrojtur shtëpitë dhe fëmijët e tyre, është akt politik, për të frikësuar qytetarët që kundërshtojnë arbitraritetin dhe hajdutërinë e Edi Ramës.

Në emër të Partisë Demokratike dua të bëj të qartë se 30 vjet pas rrëzimit të diktaturës nuk ka prokurori politike që mund të ndalë qytetarët e lirë të protestojnë ndaj korrupsionit dhe dhunës qeveritare. Nuk ka prokuror apo gjykatës të korruptuar që mund të frikësojë opozitën të jetë përkrahë qytetarëve dhe të denoncojë aferat kriminale e korruptive të Edi Ramës dhe ministrave të tij. Akte të tilla dëshmojnë sesa e drejtë dhe jetike është beteja jonë me korrupsionin dhe krimin e organizuar. Denoncimi dhe reagimi ndaj korrupsionit, lidhjeve të krimit të organizuar me Edi Ramën dhe regjimin e shërbëtorëve të tij, nuk ka për t’u ndalur!”, thekson aio në një postim në rrjetet sociale.

LEXO EDHE:  Denoncim/ Drejtori i Postës Shqiptare akuzohet për vjedhje

LEXO EDHE:  Murrizi zbulon batërdinë në administratë/ Propozon ndryshime ligjore

Ndërkohë, kujtojmë se Balliu publikoi sot një dokument ku ishte stampuar fotoja e një shtëpie dhe ngriti akuzat se e vetmja banesë e pa prishur në Astir, është ajo e prokurores Elisabeta Imeraj./ CNA.al

“E vetmja shtëpi që nuk preket në Astir”/ Klevis Balliu denoncon prokuroren dhe dosjet e bujshme që ka mbyllur

LEXO TE PLOTE