Connect with Us

Kundër ngritjes së HEC-it/ Banorët ‘shpërthejnë’ në protestë

Sociale

Kundër ngritjes së HEC-it/ Banorët ‘shpërthejnë’ në protestë

Publikuar

-

Vijojnë protestat e banorëve të fshatit Lami i Madh kundër HEC-eve në lumin Zall Gjocaj. Sipas banorëve punimet për ndërtimin e HEC-it po sjellin shterimin e burimeve ujore si dhe ndotjen e ujit të pijëshëm.

Banorët të irrituar edhe nga rrëzimi i kërkesës për pezullimin e punimeve nga gjykata, kanë protestuar mbrëmjen e sotme përballë ambjenteve tek Ministria e Infrastrukturës dhe Energjitikës, ku pretenduan se do të priteshin nga ministrja Belinda Balluku, për të shpalosur problemin e tyre, por që një gjë e tillë nuk ndodhi.

Duke thënë se rreth 10 mijë banorë rrezikojnë të mbeten pa ujë të pijëshëm, për FaxNews, banorët u shprehën se do të vijojnë protestat.

“Kur ishte në proces për tu shpallur, si e nënshkurajnë firmën, pa u marrë mendimin tonë. Po na mashtrojnë, po na marrin ujin. Kjo është shkelje flgrante e ligjit. Ne jemi 5 kryetarë fshatrave të komunës Derjan. Preken 13 fshatra. Mbi 10 mijë banorë mbeten pa uje, preken edhe kafshët. Ujin nuk na sjellë, por pse na e merr?!  Ne atë ujë do ta mbrojmë dhe me gjak. Le t’i ngreh policia çadrat  se ne nuk lëvizim nga aty.

Të gjithë këto që thanë le të vijnë askush dhe ministrat nuk na pritën. Kësaj rradhe nuk na priti njeri. I kemi përdorur të gjitha mjetet demokratike. I kemi njoftuar për këtë padrejtësi të madhe që po bëhet. Dëgjimi me komunitetin nuk është kryer fare. Nuk është bërë me banorët e kësaj zone. Pa ujë ska jetë. Është për tu habitur ne 40 protestues aty 150 policë. Ato ndërrojnë hajdutët dhe i kundërvihen popullit.”- u shprehën banorët./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Remonti i OST/ Mbeten pa energji disa zona në Tiranë

Publikuar

-

Nga

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka njoftuar për stakimin e energjisë gjatë ditës së nesërme në Tiranë.

Sipas njoftimit të OSHE, ndërprerja e energjisë do të bëhët për shkak të remontit të OST.

“Për shkak të remontit të OST në linjën 110kV L110-4/3 Elbasan 220kV – Ibë, në datën 20 shkurt gjatë intervalit kohor 08;00-16:00 do të mbeten pa energji këto zona në Tiranë
Bërzhitë, Mullet, Baldushk, Ibë (pjesërisht), zona e Krrabës, Kllojkë, Rozavera, Pashkashesh, Fravesh”, thuhet në njoftimin e OSHEE./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Dielli i lë radhën shiut/ Surprizat e motit për nesër

Publikuar

-

Nga

Nisur nga orët e pasdites por, kryesisht ato të mbrëmjes moti do të jetë i vranët në të gjithë territorin shoqëruar me reshje shiu fillimish me itensitet të ulët.

Duke nisur nga orët e para të mëngjesit të ditës së nesërme reshjet e shiut fitojnë itensitet deri mesatar në të gjithë territorin në formën e shtrëngatave shoqëruar me shkarkesa elektrike.

Sipas Shërbimit Meteorologjik, edhe dita e Enjte pritet të ketë mot të vranët shoqëruar me reshje shiu të herëpashershme me itensitet të ulët e mesatar deri në orët e pasdites ku më pas gradualisht pritet ndërprerja e tyre.

Për tu theksuar se në relievet malore të verilindjes dhe juglindjes priten reshje të dendura dëbore por jo vetëm, pasi ato lokalisht do të zbresin deri në lartësitë kodrinore 500-600metër.
Temperaturat e parashikuara në fushën termike nuk pritet të kenë luhatje të mëdha në vlerat minimale (2ºC deri në 8ºC), por janë ato në vlerat e mesditës të cilat do të pësojnë një rënie të ndjeshme me vlera të parashikuara nga 7ºC në relievet malore deri në 13ºC në ato bregdetare. Një rënie e ndjeshme duke marë parasysh vlerën më të lartë prej 19ºC që u arrit sot në qytetin e Beratit.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Manastirliu në qendrën e re shëndetësore në Ndroq/ 140 mjekë të rinj në sistemin shëndetësor

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama dhe Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manasatirliu kanë parë nga afër rehabilitimin e plotë të qendrës shëndetësore Ndroq, pjesë e programit kombëtar të rehabilitimit të 300 qendrave shëndetësore.

Kjo qendër do t’i shërbejë me standarte bashkëkohore 10 mijë banorëve të Ndroqit dhe është qendra e 40 që rehabilitohet në qarkun e Tiranës në dy vite.

“Janë 180 qendra shëndetësore dhe ambulanca që u rehabilituan me standarde në këto dy vite, falë programit kombëtar të rehabilitimit të 300 qendrave shëndetësore dhe 120 qendra të tjera shëndetësore dhe ambulanca do t’i nënshtrohen rehabilitimit në vitin 2020”, tha Manastirliu.

Në qendrën shëndetësore të Ndroqit kanë qenë të pranishëm edhe një grup mjekësh të sapopunësuar në Ndroq dhe në qendrat e tjera shëndetësore të Tiranës, nëpërmjet portalit “Mjekë për Shqipërinë”.

“Nuk e mendoja që pas diplomimit, menjëherë do të mund të punësohesha, aq më tepër në Tiranë. Procesi ishte shumë transparent”, u shpreh një nga mjeket e reja.

Vetëm për muajin Janar dhe Shkurt janë më shumë se 140 mjekë të punësuar në spitale dhe qendra shëndetësore, duke përfshirë edhe mjekët specialistë që janë emëruar sipas kontratës me MSHMS në spitalet rajonale, aty ku ishin nevojat për mjekë.

Ministrja e Shëndetësisë deklaroi në qendrën shëndetësore të rehabilituar të Ndroqit, se, me revolucionin digjital, janë më shumë se 59 mijë qytetarë që vetëm nga Janari e deri tani, nuk kanë patur nevojë të paraqiten në sportele për të rinovuar kartën e shëndetit.

LEXO TE PLOTE