Connect with Us

Debati/ Rama përplaset me Andi Bushatin

Politikë

Debati/ Rama përplaset me Andi Bushatin

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama është përplasur  me analistin  Andi Bushati, në studion e “Open” duke e cilësuar këtë të fundit si të papunë.

Teksa Rama po komentononte qëndrimin e presidentit Frances, analisti Bushati ka ndërhyrë duke duke thënë se Macron përmend azilantët e Shqipërisë.

Debati

Rama: Eni të lutem të mos kem interferenca nga zëra të pa informuar. Ky është një qëndrim që nuk ka lidhje me çështjen e vizave dhe negociatat. E dyta, çështja e azilantëve që stër-zmadhohet në Francë lidhet me regjimin e trajtimit të atyre që kërkojnë azil. Shqiptarët kërkojnë azil politik për arsye ekonomike. Këtë problem e kishte Gjermania, duke kirijuar një regjim trajtimi të shpejtë dhe më pak bujar dhe faktikisht numri i kërkesave ka rënë. Është e padrejtë t’i kërkohet Shqipërisë të mbyllë kufijtë e vet ashtu siç është skandaloze që personazhe publikë dalin në televizion dhe flasin për këtë temë.

Bushati: Është një debat që duhet bërë qetë dhe jo me ton ironie.

Rama: Kush është ky zëri që më interferon. Unë jam i qetë por edhe pasionant. Unë jam këtu për t’u përgjigjur pyetjeve.

Ajo  që sot është evidente është që Presidenti i Këshillit Evropian jo vetëm që duan t’i thonë po Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, ndërkohë që në mikrobotën shqiptare vazhdohet me propagandën bajate se kjo lidhet me qeverinë. Po të mos i kishim bërë detyrat nuk do të kishim marrë PO-në e Gjermanisë.

LEXO EDHE:  Qëndrimi i PD-së për Reformën në Drejtësi/ Reagon Rama

Eni Vasili: Po me 9 kushte.

Rama: Qetësohu! Për çfarë u votua në Bundestagun gjerman kur kjo nuk ishte po. Janë 999 kushte që duhen përmbushur deri në anëtarësim në BE dhe përsëri varet nga dinamikat e brendshme. Varet nga politika dhe jo nga teknologjia e integrimit. Komisioni Evropian është struktura që bën vlerësimin teknik. Kur çështja shkon në nivelin politik nuk është thjesht lexim i raportit të komisionit. Franca ka interesat e veta.

Eni VasiliKur Shqipëria do të plotësojë 9 kushtet?

Rama: Së pari nuk janë nëntë. I keni lexuar gabim. Çelja e negociatave fillon kur palët ulen në një tryezë ku duhet të kemi kryer dy punë. Regjia është në rregull po ju interferoni duke ndërhyrë. Qetësohu!

Bushati: E bëri si Ertv-ja.

Vasili: Zt.Bushati këmbëngul të bëjë një pyetje.

Rama: Ata të papunët këtë punë kanë.

Buishati: Më mirë me të papunët se me drogaxhinj!

Rama: E para është reforma zgjedhore. Plotësimi i Gjykatës Kushtetuese dhe SPAK-ut besoj do bëhet brenda vitit. Këto nuk janë se i duhen Holandës apo Gjermanisë por se na duhen ne./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Çështja Alvini”/ Shkarkohet ambasadori shqiptar në Turqi

Publikuar

-

Nga

Gent Gazheli është larguar nga detyra e ambasadorit të Shqipërisë në Turqi

Ky fakt konfirmohet dhe në faqen e Kuvendit të Shqipërisë ku thuhet se Gazheli nuk është më në detyrë dhe ka nisur procedura në Komisionin e Politikës së Jashtme për zëvendësimin e tij.

Kuvendi i Shqipërisë ka njoftuar seancë dëgjimore ditën e nesërme, 12 nëntor, ora 10:00, në Komisionin e Politikës së Jashtme me diplomatin Kastriot Robo, si kandidat për Ambasador i Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë i Republikës së Shqipërisë në Republikën e Turqisë.

LEXO EDHE:  “Përgjimet demaskojnë Ramën”/ Paloka: Ta shporrin me çdo mjet

LEXO EDHE:  Qëndrimi i PD-së për Reformën në Drejtësi/ Reagon Rama

Ky largim i Gazhelit, vjen pas “presionit” publik për rastin e Alvin Berishës, 11-vjeçarit që qëndronte në kampin Al-Hol të Sirisë.

Gazheli u kritikua fort për qëndrim arrogant ndaj gazetrëve të “Le Iene” të cilëve pas premtimeve për zgjidhjen e cështjes, në fund nuk u ishte përgjigjur më telefoantave duke mbyllur telefonin./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kurti thumbon Ramën/ U harrua Presidenti i përbashkët…

Publikuar

-

Nga

Kryetari i VetëVetdosjes dhe kandidati për kryeministër i qeverisë së Kosovës, Albin Kurti, është pjesë e emisionit “5 Pyetje nga Babaramo”, ku miniShengeni ballkanik dhe takimi i Ohrit janë në qendër të diskutimit.

Kurti e ka vlerësuar si të shpejtuar dhe pa asnjë prespektivë suksesi takimin dhe planin e miniShengenit ballkanik përsa kohë pjesë e tryezës të mos jetë Kosova. Por ai ka hedhur thumba lidhur me qëndrimin e kryeministrit Edi Rama.

“Në 10-vjetorin e shpalljes së pavarësisë së Kosovës, kryeministri Rama propozoi një President të përbashkët, ajo u harrua, tani ramë te ministri i shtetit dhe tani kjo po harrohet edhe më shpejt.

Daullet i kanë marrë Lorik Cana dhe Rita Ora, duhet të shkojmë përtej atyre, prej nesh priten plane, punë dhe buxhet. Shumë mirë të ishte që Shqipëria ta kishte një konsullatë në Manastir apo Preshevë.

LEXO EDHE:  Fotoja Rama-Obama/ Salianji: Në SHBA nuk ka mundësi të kërcënojë prokurorë

LEXO EDHE:  Blushi: Di shumë nga jeta private e Ramës!

Ne kemi rreth 50 marrëveshje Kosovë-Shqipëri, 30 janë për cështjet ekonomike, e kam ngritur edhe me Ramën në takim. Nuk ka nevojë që ministrat dhe kryeministrat ta kopjojnë Lorik Canën apo Rita Orën për simbolin e shqiponjës.Përvec komisioneve të përbashkëta, është mirë të kemi edhe regjistrin e përbashkët civil dhe të biznesit …Pajtohem për unifikimin e sistemit të përbashkët energjetik KESH dhe KEK”, ka thenë Albin Kurti./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Anëtarët e Gjykatës Kushtetuese pa magjistraturë/ Ballanca: Votimi në Kuvend në kundërshtim me ligjin

Publikuar

-

Nga

Avokatja e Popullit Erinda Ballanca, e ftuar në emisionin “360 Gradë” në RTV Ora u shpreh se Gjykata e Lartë nuk duhet të çonte asnjë emër për votim në Kuvend nëse nuk plotësonte kriteret, siç është ai i shkollës së magjistraturës.

Sipas Ballancës, asnjë nga emrat nuk e plotësonte këtë kriter, ndaj ky vendim në këtë rast është në kundërshtim me ligjin.

“Gjykata e Lartë nuk duhet të çonte asnjë emër. Asnjë nuk kishte magjistratë. Unë pretendoj dhe e kam thënë që personat duhet të jenë patjetër magjistratë. Ky ka qenë modeli. Është në kundërshtim me ligjin, jo me Kushtetutën në këtë rast.

LEXO EDHE:  “Përgjimet demaskojnë Ramën”/ Paloka: Ta shporrin me çdo mjet

LEXO EDHE:  Blushi: Di shumë nga jeta private e Ramës!

Unë do të isha dakort nëse i njejti kriter do të përdorej për të tëra prurjet.

Marku ka dërguar dy lista, Presidentit të Republikës, dhe kryetarit të Kuvendit. Një listë me të gjithë anëtarët që plotësojnë gjithë kriteret përvec kriterit të magjistraturës, dhe një listë ku plotësoheshin të gjithë kriteret, dhe kriteri i magjistratuës, por që e plotësonte vetëm zonja Marku. Cështja është pse Kuvendi vendosi të mos e quante të rëndësishëm kriterin e magjistraturës”, ka theksuar Ballanca./CNA.al

LEXO TE PLOTE